Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fot
#556011
Dimitris_P έγραψε:Έχασα τα γυαλιά μου και λέω αντί να ξεκινήσω τη διαδικασία να βγάλω καινούρια να πάω να κάνω laser.
Τα κέντρα βλέπω ότι έχουν πληθύνει, προτιμάμε κάποιο; Θα ήταν άψογα αν μπορώ να το κάνω μέσα στις γιορτές που θα 'χω και άδεια.

Και πάλι δεν θα πρέπει να φοράς γυαλιά για λίγο καιρό; Μέχρι να κανεις δεν θα σε επηρεάζει στη ζωή σου, πως δεν θα βλέπεις;




< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#556018 Η μυωπία έχει φύγει με το που σε ψεκάσει το laser. Χρειαζεσαι απλα μερικές ώρες για να φύγει η θολούρα και να ξεκουραστεί το μάτι. Έπεσα για ύπνο 2 ωρών το μεσημέρι, σηκώθηκα και έβλεπα σχεδόν σα να μην έγινε τπτ. Τα γυαλιά πετάχτηκαν στον κάδο της κλινικής. Τα υπόλοιπα θα σου τα πούνε στην κλινική.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#556026
fot έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Έχασα τα γυαλιά μου και λέω αντί να ξεκινήσω τη διαδικασία να βγάλω καινούρια να πάω να κάνω laser.
Τα κέντρα βλέπω ότι έχουν πληθύνει, προτιμάμε κάποιο; Θα ήταν άψογα αν μπορώ να το κάνω μέσα στις γιορτές που θα 'χω και άδεια.

Και πάλι δεν θα πρέπει να φοράς γυαλιά για λίγο καιρό; Μέχρι να κανεις δεν θα σε επηρεάζει στη ζωή σου, πως δεν θα βλέπεις;

Γι'αυτό λέω να το κάνω άμεσα. Εντάξει μία βδομάδα την παλεύω με τα παλιά γυαλιά που έχω

Εν τω μεταξύ βλέπω ότι έχει εξελιχθεί η επιστήμη, έχει βγει femtoLasik και transPRK
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#556105 Καλά, μέχρι να κανονίσει, να ψαχτεί και να επιβεβαιώσει οτι μπορεί να κάνει εγχείρηση (φαντάζομαι οτι η μυωπία σου δεν έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια), θα πάρει πάνω απο μια βδομάδα, αλλά βολεύεσαι αν έχεις παλιά γυαλιά.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#556146
Dimitris_P έγραψε:Έχασα τα γυαλιά μου και λέω αντί να ξεκινήσω τη διαδικασία να βγάλω καινούρια να πάω να κάνω laser.
Τα κέντρα βλέπω ότι έχουν πληθύνει, προτιμάμε κάποιο; Θα ήταν άψογα αν μπορώ να το κάνω μέσα στις γιορτές που θα 'χω και άδεια.

Για πες πόσο μυωπία ή υπερμετρωπία?'Εχει μείνει σταθερή η διάθλαση?Ηλικία?
Άλλα προβλήματα υγείας?
Πρέπει να κάνει ένα αναλυτικό όφθαλμολογικό έλεγχο και μετά τις ειδικές εξετάσεις.
Να δούμε αν γίνετε και ποια μέθοδος σου ταιριάζει. :roll:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#556152 Μέτρηση Σεπτ 16
ΔΟ: sph -2.50
AO: sph -1.20, cyl -1.75, axe 70°

δεν είχα παρατηρήσει κάποια δυσκολία στα γυαλιά τελευταία, πέρα από την κούραση μερικές φορές.

Τα παλιά μου γυαλιά, προ του 16, ήταν με διαφορετικούς βαθμούς και με ψιλοενοχλούν, γι'αυτό έλεγα να μην βγάλω νέα και να δράσω άμεσα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#556158 Οκ λίγο ειναι.Ειχε κάποιος στη οικογένεια πρόβλημα με γλαυκωμα?Ηλικία?
Αν θες βοήθεια να σε κατευθύνω στείλε μου pm.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#556176 37, πλησιάζει και η πρεσβυωπια, ο,τι προλάβω. Δε νομίζω να υπάρχει ιστορικό
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#556182
Dimitris_P έγραψε:37, πλησιάζει και η πρεσβυωπια, ο,τι προλάβω. Δε νομίζω να υπάρχει ιστορικό

Μου θύμισες κάτι!

Ο πρώτος κανόνας που έμαθα ως νέος ειδικευόμενος, ειδικά στα χειρουργεία, ήταν «το νομίζω στην ιατρική δε βοηθά! Ναι ή όχι!»



< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#558089 I did it. TransPRK. 3η μέρα ανάρρωσης. Οι ενοχλήσεις έχουν περάσει και αρχίζει σταδιακά και βελτιώνεται η όραση, λίγο θαμπά είναι τώρα
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#558106
Dimitris_P έγραψε:I did it. TransPRK. 3η μέρα ανάρρωσης. Οι ενοχλήσεις έχουν περάσει και αρχίζει σταδιακά και βελτιώνεται η όραση, λίγο θαμπά είναι τώρα


Με γεια τα ματια!

Γιατι οχι lasik με τοσο λιγη μυωπια?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#558115 Ευχαριστώ
Ε αυτή πρότεινε ο οφθαλμίατρος και όντως διάβασα ότι μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη. Δεν είναι η απλή PRK αλλά transPRK, μετεξέλιξή της και βελτίωση της