Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#299991 Ξεκίνα από το μαγαζί που ξέρει τι δικαιούσαι και μπορεί να έχει και σχετικές διασυνδέσεις / διευκολύνσεις....
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#300165
Dimitris_P έγραψε:Πρόπερσυ είχα
ΔΟ: sph -1.50, cyl:-0.50, axe 110°
ΑΟ: sph -1.25, cyl:-1.75, axe 65°

Τώρα έχω:
ΔΟ: sph -2.50, cyl:-, axe -
ΑΟ: sph -1.25, cyl:-1.75, axe 70°

Ανέβηκε ένα βαθμό η μυωπία στο δεξί και εξαφανίστηκε ο αστιγματιστός και πήγαν όλα στο αριστερό;

Ποια η διαδικασία για τα γυαλιά; Έχω παραπεμπτικό ΙΚΑ. Πρώτα πάω στο ΙΚΑ να πάρω την έγκριση και μετά πάω στο οπτικομάγαζο για γυαλιά ή υπάρχουν οπτικομάγαζα που τα αναλαμβάνουν όλα μόνοι τους;

100 euro θα πάρεις.Πήγαινε πρώτα στον ΕΟΠΠΥ για θεώρηση.Ηλεκτρονική συνταγή έχεις έτσι?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#301503 Τι πρόσθετα να βάλω στα γυαλιά; Σπόιλερ, αεροτομή, ΦΠΕ :twisted: :lol:
Από φίλτρα εννοώ, για οθόνη κλπ. Είμαι όλη μέρα στον υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#481950 Το απόγευμα έχω ραντεβού για να συζητήσω με τον γιατρό διόρθωση μυωπίας.
Έχω 9.5 και 9.75 αντίστοιχα. Μέχρι το 2015 φορούσα μόνο φακούς και εκτοτε μόνο γυαλιά. Τώρα η μικρή μου έχει κάνει τα γυαλιά χάλια (μου τα ριχνει κάτω κάθε φορά που την παίρνω αγκαλιά) και έτσι σκέφτηκα αντί να δώσω 600 ευρώ σε γυαλιά, μήπως κάνω το laser να ξεμπερδεύουμε. Εννοείται ότι θα το κάνω μόνο αν μου πει ο γιατρός ότι μπορεί να μου την αφαιρέσει τη μυωπία εντελώς, αλλιώς τι νόημα έχει να έχω πάλι γυαλιά.

Οι περιορισμοί που έχω:
α. ταξιδεύω με αεροπλάνο συχνά. Κάθε μήνα σίγουρα μια φορά, από τον Απρίλιο 3. Δεν ξέρω αν αυτό είναι περιοριστικό, αλλά θα του το πω.
β. Δεν μπορώ να μείνω μακρυά από Η/Υ πολύ. Άντε 4-5 μέρες με ΣΚ.
γ. Τρέχω αποστάσεις και θέλω να ξέρω πόσο καιρό θα πρέπει να μείνω εκτός.
δ. Είμαι τρελος χέστης. Διάβασα λίγο το θρεντ αλλά και το νετ και μου κόπηκαν τα πόδια και το στομάχι μου "έσβησε". Αλλά κάτι διάβασα για ηρεμιστικά, οπότε κάτι θα γίνεται..
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#481974 3 χρόνια μετά, είναι ίσως το καλύτερο δώρο που έκανα στον εαυτό μου :)

Ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω το πόσο καλύτερα ζώ χωρίς τα γυαλιά :lol:
Το πρώτο διάστημα έχεις κάποιους πιο έντονους περιορισμούς, καλό είναι να τα κουβεντιάσεις όλα αυτά με το γιατρό σου, ίσως να πάρεις και δεύτερη γνώμη απο άλλο χειρούργο.
Γυρίζοντας πίσω στα μετεγχειρητικά (προφανώς παίζει μεγάλο ρόλο ποιά απ τις δύο μεθόδους θα ακολουθήσεις) μόνη η ξηροφθαλμία ήταν κάτι που θυμάμαι.

Η μόνη συμβουλή που θα σου δώσω είναι να πας σε κάποιον που να έχει γράψει χιλιόμετρο στο σπορ. Είναι μεν εγχείρηση ρουτίνας και γενικά "αυτοματοποιημένη" αλλά ο ανθρώπινος παράγοντας δεν παύει να παίζει ρόλο.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#482005 Κάνε το χθες....
Ανάλογα την μέθοδο είναι και οι περιορισμοί.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#482076
saxon_747 έγραψε:Συμφωνώ με τους από πάνω. Προσωπικά δεν είχα σχεδόν κανένα περιορισμο μετά τις πρώτες 7 μέρες.


Εγώ καλού κακού είχα χτυπήσει μια αναρρωτική 3βδόμαδη :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By babakos
#482172 Οσοι μπορείτε να το κάνετε μην το σκέφτεστε καθόλου.

Εγώ έγω λίγη μυωπία αλλά (δυστυχώς) αρκετό αστιγματισμό. Οταν ειχα ρωτήσει τελευταία φορά (πριν 4 χρόνια) ο οφθαλμιατρός μου μου είχε πεί οτι ήταν πολύ δύσκολο να κάνουμε κάτι λόγω συνδυασμού μυωπίας-αστιγματισμού και λεπτού κερατοειδή.

Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει τα τελευταία 4 χρόνια αλλά σκέφτομαι να ξαναδώ το θέμα..
Άβαταρ μέλους
By citastak
#482225 Πήγα χτες και έκανα την 1η συζήτηση.
Συνέστησε μια εβδομάδα αποχή από διάφορα στη χειρότερη περιπτωση (αεροπορικά, τρέξιμο, Η/Υ). Αλλά μου είπε ότι οι περισσότεροι στις 3-4 μέρες οδηγούν και ξαναμπαίνουν σε ρυθμό.
Επίσης είπε ότι με το που βγω από την εγχείριση θα έχει βελτιωθεί τρομερά η όρασή μου, παρότι θα βλέπω θολά.
Του είπα ότι είμαι φοβιτσιάρης και μου είπε να μην ανησυχώ, θα παίξει κάποιο χαπάκι (και καμιά καλή νοσοκόμα θα έλεγα, αλλά πού να τη δώ...)

Θα πάω σήμερα να μου κάνει το πρώτο πακέτο τεστ και αν αυτό βγει ΟΚ πάμε για το 2ο τεστ που θα μας δώσει όλη τη λεπτομέρεια.
Αν όλα πάνε καλά λέω να το κάνω προτελευταία εβδομάδα Φεβρουαρίου.
Κόστος 1.800-2.200. Άντε να δουμε.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#482228
citastak έγραψε:Πήγα χτες και έκανα την 1η συζήτηση.
Συνέστησε μια εβδομάδα αποχή από διάφορα στη χειρότερη περιπτωση (αεροπορικά, τρέξιμο, Η/Υ). Αλλά μου είπε ότι οι περισσότεροι στις 3-4 μέρες οδηγούν και ξαναμπαίνουν σε ρυθμό.
Επίσης είπε ότι με το που βγω από την εγχείριση θα έχει βελτιωθεί τρομερά η όρασή μου, παρότι θα βλέπω θολά.
Του είπα ότι είμαι φοβιτσιάρης και μου είπε να μην ανησυχώ, θα παίξει κάποιο χαπάκι (και καμιά καλή νοσοκόμα θα έλεγα, αλλά πού να τη δώ...)

Θα πάω σήμερα να μου κάνει το πρώτο πακέτο τεστ και αν αυτό βγει ΟΚ πάμε για το 2ο τεστ που θα μας δώσει όλη τη λεπτομέρεια.
Αν όλα πάνε καλά λέω να το κάνω προτελευταία εβδομάδα Φεβρουαρίου.
Κόστος 1.800-2.200. Άντε να δουμε.


Οταν την κανεις θα νομιζεις οτι εχεις ξαναγεννηθει!!!! προχωρα οπως λεει ο γιατρος...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#482286 Το 2006 εκανα Lasik για υπερμετρωπια και πρεσβυωπια. μολις βγηκα εξω μετα απο 30 λεπτα συνολικα και για τα 2 ματια (14 δευτερολεπτα το καθ'ενα με το Laser) πεταξα τα πολυεστιακα γιαλια στο καλαθι εκει και πηγα σπιτι μου περπατοντας... εβαζα δακρυα για ενα διαστημα οσο χρειαστηκα και απο τοτε χρειαζομαι γιαλακια διαβασματος γυρω στο 1.75.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#555994 Έχασα τα γυαλιά μου και λέω αντί να ξεκινήσω τη διαδικασία να βγάλω καινούρια να πάω να κάνω laser.
Τα κέντρα βλέπω ότι έχουν πληθύνει, προτιμάμε κάποιο; Θα ήταν άψογα αν μπορώ να το κάνω μέσα στις γιορτές που θα 'χω και άδεια.