Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#244559
ArrowsFA1 έγραψε:Εγώ να ρωτήσω, η υπερμετρωπία διορθώνεται με επέμβαση που πάντως να μην αφήνει οποιοδήποτε άλλο κουσούρι;


Την εχω κανει εδω και 10 χρονια... εκτος που μου μειωσε την πρεσβυοπια απο 3.5 σε 1.5 :yahoo: δεν εω καποιο αλλο θεμα. φυσικα η προεγχειρητικη εξεταση, και μετα καθε 6 μηνες τα πρωτα 2 χρονια κια μετα καθε 2 χρονια ειναι must.

Τα ματια μου δεν ειχαν τιποτε πριν την πρεσβυοπια... Τωρα φυσικα μονο οταν διαβαζω χρησιμοποιω τα απλα με 1.75.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#299041 Μια απορια προς τους γιατρους μας σε μια απορια...

Μετα απο μεταμοσχευση κερατοειδους ποσο safe ειναι να παιζει καποιος μπασκετ με καταλληλα γυαλια παντα;

Πριν μηνες ο γιατρος που με παρακολουθει μου χει πει γενικα γι αθληματα οτι ειμαι οκ... Ο οπτικος σημερα ηταν σκεπτικος και επειδη τον γιατρο θα τον δω σε 2 μηνες παλι τι αποψη εχετε; Να παιζω στο χαλαρο με κανα φιλο η καθησω στ αυγα μου;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#299083
bibendum έγραψε:Μια απορια προς τους γιατρους μας σε μια απορια...

Μετα απο μεταμοσχευση κερατοειδους ποσο safe ειναι να παιζει καποιος μπασκετ με καταλληλα γυαλια παντα;

Πριν μηνες ο γιατρος που με παρακολουθει μου χει πει γενικα γι αθληματα οτι ειμαι οκ... Ο οπτικος σημερα ηταν σκεπτικος και επειδη τον γιατρο θα τον δω σε 2 μηνες παλι τι αποψη εχετε; Να παιζω στο χαλαρο με κανα φιλο η καθησω στ αυγα μου;
Πόσο καιρό μετά εννοείς; Πάντως δεν ξέρω αλλά πριν περάσει 6μηνο δεν θα το τολμούσα ό,τι και να μου έλεγε ο γιατρός (ίσως ούτε κακά πράματα σε λούνα παρκ).
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#299088 Α ναι ξεχασα. Ενας χρονος εχει περασει. Καπου μετα το 6μηνο ο γιατρος ειχε δωσει οκ για αθληση το οποιο ειναι ιδιαιτερα γενικο. Ουτε σε μηχανακι δεν εχω ανεβει οχι λουνα παρκ...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#299127 Να ρωτήσω κι εγώ. Περίπου ένα χρόνο μετά απ την εγχείρηση παρατηρώ κάποιες φορές όταν στρέφω το βλέμμα μου απο αριστερά προς τα δεξιά να βλέπω κάτι σαν νερά (δεν ξέρω πως να το περιγράψω).
Το είχα και πριν μου φαίνεται αυτό, είναι κάτι που θα πρέπει να κοιτάξω?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#299219 @bibendum : Δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα.Άλλα οτι θα πρέπει να είσαι προσεκτικός είναι δεδομένο.Και με προστατευτικά γυαλιά πάντα.Τα ραμματα του Mιλτσ είναι έτσι:
Εικόνα
Δε λέμε τώρα να κανεις Kick Boxing.Προσοχή θα χρειάζεται για πάντα....
@ rx8drifter : Είναι λίγο γενικό το συμπτωμα σου.Φτιαχνει με ανοιγοκλέισιμο των ματιών?Πόσο διαρκεί?Άλλα συμπτώματα?Λάμψεις?Μείωση όρασης?
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#299226 Δεν ξερω αν ειναι ετσι. Ξερω οτι ειναι 16 ραμματα, στα οποια μπορω να διακρινω τις 'κορυφες'. Κατι μου λεει μου οτι ειναι ανεξαρτητα γιατι σε συζητηση που εχουμε κανει μου εχουν πει οτι θα βγουν τμηματικα και οχι ολα μαζι.

Δεν ξερω περισσοτερες λεπτομερειες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#299250 Kosti, γενικά όταν με πιάνει, το ανοιγοκλείσιμο δεν βοηθάει. Καμιά φορά βλέπω και λάμψεις, νομίζω ότι είναι κυρίως όταν κάθομαι ώρες στον υπολογιστή
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#299266
rx8_drifter έγραψε:Kosti, γενικά όταν με πιάνει, το ανοιγοκλείσιμο δεν βοηθάει. Καμιά φορά βλέπω και λάμψεις, νομίζω ότι είναι κυρίως όταν κάθομαι ώρες στον υπολογιστή

Πρέπει να κάνεις βυθοσκόπηση τότε.Πόση μυωπία είχες?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#299990 Πρόπερσυ είχα
ΔΟ: sph -1.50, cyl:-0.50, axe 110°
ΑΟ: sph -1.25, cyl:-1.75, axe 65°

Τώρα έχω:
ΔΟ: sph -2.50, cyl:-, axe -
ΑΟ: sph -1.25, cyl:-1.75, axe 70°

Ανέβηκε ένα βαθμό η μυωπία στο δεξί και εξαφανίστηκε ο αστιγματιστός και πήγαν όλα στο αριστερό;

Ποια η διαδικασία για τα γυαλιά; Έχω παραπεμπτικό ΙΚΑ. Πρώτα πάω στο ΙΚΑ να πάρω την έγκριση και μετά πάω στο οπτικομάγαζο για γυαλιά ή υπάρχουν οπτικομάγαζα που τα αναλαμβάνουν όλα μόνοι τους;