Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#241195
rx8_drifter έγραψε:Αυτό βασικάΗ ηλικία εμφάνισης μόνο παιζει, αλλά στο τέλος κανείς δε γλιτώνει

Ναι και οι μυωπες έχουν άλλα επειδή έχουν αρνητική διόρθωση μπορούν και βλέπουν κοντά χωρίς γυαλιά μυωπιας ή με μικρότερη αρνητική διόρθωση. Δηλαδή αν κάποιος έχει μυωπία -3.00 στα 50 -55 έτη θα πρέπει να φοράει -1.00 για να διαβάζει κοντά.Δηλαδή addition +2.00 πρεσβυωπια.

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#241225 Όχι γιατί θα πρέπει να φοράνε και για κοντά μυωπικα γυαλιά.Αν δλδ έχουν -6.00 μυωπία για κοντά θα πρέπει να φοράνε -3.00 στα 60 έτη.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#241241 Αυτό είναι το ατυχές, ότι ενώ έχεις συνηθίσει για κοντά να βλέπεις πολύ καλά και να χάνεις στα μακριά ξαφνικά αρχίζεις να χάνεις το δυνατό σου σημείο, αρχίζεις να μην βλέπεις καλά κοντά. Πολύ σπαστικό ειδικά για μικρά γράμματα, μαστορέματα κλπ.

Αυτό το monovision αν κατάλαβα καλά είναι να έχεις ένα φακό σχετικά δυνατό για μακριά (στο κυρίαρχο μάτι) κι έναν φακό αρκετά ψόφιο για να διαβάζεις. Ενδιαφέρον ίσως να το δοκιμάσω μπας και αυτό μου προσφέρει μια λύση. Αυτό πάει με trial+error δηλαδή δοκιμάζεις πόσο χαμηλά θέλεις ώστε να βολεύεσαι κοντά χωρίς να ζορίζεσαι μακριά ή υπάρχει κάποιος βασικός κανόνας (τόσο μείον τόσο κλπ).
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#241245 Έτσι.Το ένα μάτι το διορθώσεις για κοντά και το άλλο για μακρυά.
Θέλει ψάξιμο,μέχρι πόσο το συνέχεια ,ενώ επηρεάζει και λίγο την αντιληψη του χώρου και το βάθος πεδίου.
Μέχρι 2 διοπτριες διάφορα όχι παραπάνω.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#241400 Kωστή, μιας και σε βρίκαμε ζεστό, μπορείς να μας πεις στα πλαίσια των προληπτικών ελέγχων τί θα ήταν καλό να κάνει κάποιος για τα μάτια του?
Αν έχεις κάνει Lasik είναι κάτι επιπλέον που πρέπει να προσέχει σε βάθος χρόνου?
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#241439
rx8_drifter έγραψε:Kωστή, μιας και σε βρίκαμε ζεστό, μπορείς να μας πεις στα πλαίσια των προληπτικών ελέγχων τί θα ήταν καλό να κάνει κάποιος για τα μάτια του?
Αν έχεις κάνει Lasik είναι κάτι επιπλέον που πρέπει να προσέχει σε βάθος χρόνου?

Αυτο που δε θα πρέπει να ξεχνάει ο καθένας ο οποίος έχει κανει διαθλαστικό χειρουργείο για μυωπία είναι οτι το μάτι παραμένει μυωπικό και μετα το χειρουργείο.Δηλαδή επειδή κατα κανόνα έχει μεγάλο αξονικό μήκος είναι επιρρεπές σε εκφυλίσεις του αμφιβληστροειδούς, σε ρώγμές και οπές.Οπότε εγώ θα πρότεινα για νέα ατομα και υψηλές μυωπίες, πάνω απο -5,00, βυθοσκόπηση κάθε 2 χρόνια και αργότερα κάθε ένα.Επίσης αμα δούμε λάμψεις ή "μυγάκια" αμέσως στον οφθαλμίατρο για βυθοσκόπηση.
Ένα αλλο θέμα είναι η ενδοφθάλμια πίεση και το γλαυκωμα.Εδω συμβαίνει το εξής:Επειδή με το laser λεπτενουμε το κερατοειδη η πίεση που μετράει ο οφθαλμίατρος δεν είναι η σωστή.Η σωστή πίεση είναι μεγαλύτερη απο αυτη που μετράμε.Οπότε θέλει προσοχή γιατι μια μέτρηση στο 17 mmHg για κάποιον που μετά το LASIK εχει 470 μm πάχος κερατοειδούς ,σημαίνει πραγματική πίεση γύρω στα 22 με 23 mmHg....Kαι μετά αρχίζουν τα προβλήματα με γλαυκωμα κτλ.
Τέλος όσοι έχουν κανει LASIK καλό είναι να ξέρουν οτι έχουν αναφερθει μερικές περιπτώσεις που το flap ξεκολλάει ,κυρίως μετα απο τραυματισμούς ή απο βίαια αθλήματα.
Γενικότερα υπάρχουν και μετεγχειρητικές επιπλοκές όπως η εκτασία του κερατοειδούς ,Sahara sand και άλλα ,αλλά τώρα μπαίνουμε σε πολύ εξειδικευμένα θέματα.
Καλό είναι οτι περίεργο νιώθουμε ή βλέπουμε στο μάτι να κάνουμε μια οφθαλμολογική εξέταση.
Προληπτικά για υγιή άτομα κάθε 2 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#241451 Aυτο το κομματι που ανασηκώνει στο 1:00 και επανατοποθετεί στο 2:00
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#241500
kostis20 έγραψε:Έτσι.Το ένα μάτι το διορθώσεις για κοντά και το άλλο για μακρυά.
Θέλει ψάξιμο,μέχρι πόσο το συνέχεια ,ενώ επηρεάζει και λίγο την αντιληψη του χώρου και το βάθος πεδίου.
Μέχρι 2 διοπτριες διάφορα όχι παραπάνω.
Οι 2 διοπτρίες διαφορά αφορά στους φακούς ή την βέλτιστη διόρθωση μυωπίας. Ρωτάω γιατί έχω έτσι κι αλλιώς μια και βάλε διοπτρία διαφορά μυωπία ανάμεσα στα μάτια. Πχ δε θυμάμαι ακριβώς αλλά αν έχω 4,5-5,5 (Αρ-Δε) να πάω 3,5-5,5 που είναι μόνο 1 από το τέλειο αλλά 2 διοπτρίες ανάμεσα στα μάτια ή μπορώ να πάω και 2,5-5,5 που είναι 2 διοπτρίες λιγότερο από το τέλειο στο ένα μάτι;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#241510
kostis20 έγραψε:Εννοώ διαφορά ανάμεσα στα δύο μάτια. Τους 3 βαθμούς δύσκολα θα τους αντεξεις.Βέβαια μπορείς να δοκιμασεις.

< >
Αφού έχω ήδη 1 βαθμό διαφορά ανάμεσα στα μάτια η πτώση θα είναι κατά 2 βαθμούς. ϊσως βέβαια θα μπορούσα να δοκιμάσω να μειώσω το δεξί αλλά νομίζω το δεξί μου είναι το κυρίαρχο και λέει αυτό να μείνει με φούλ διόρθωση. Και ναι μεν έχει πιο πολύ μυωπία αλλά έχει λιγότερο αστιγματισμό.... Καταλαβαίνω ότι θέλει προσεκτική δοκιμή αλλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω βασική κατεύθυνση. Ευχαριστώ.