Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#350113
Eliaskat έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Eliaskat έγραψε:Γιατι ποιος σας ειπε οτι ο νονος μας δεν διαλεξε ?

Ρωτηστε και ποιος διαλεξε τον νονο ...

το κορυφαιο της ιστοριας ο πατερας μου οταν ακουστηκε το ονομα του εκλαιγε απο την χαρα του ...


Δηλαδή εσύ νταηλίκι διάλεξες το όνομα του βαφτηστηριού.... Αλλά στο δικό σου παιδί, ΠΡΙΝ γεννηθεί, είχες κάνει ξήγα στη μελλοντική γυναίκα σου.....
Ωραίος...
Φαντάζομαι Πασοκ το 80 και Σύριζα πλέον...



μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...


Επί της ουσίας, γαργάρα.... ok.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#350119 Σημασία έχει να παραμείνει το επώνυμο. Το όνομα έρχεται και φεύγει

- Καλησπέρα σας, θέλω ν'αλλάξω τ'όνομά μου.
- Πώς λέγεστε κύριε;
- Γιώργος |λογοκρισία|
- Και πώς θέλετε να το κάνετε;

- Κώστας |λογοκρισία|


:innocent:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#350175 Και εγώ ψιλοπαραδοσιακός είμαι σε αυτό το θέμα. Έχω 1 μωρό και θα της δώσω το όνομα της μάνας μου. Αν κάνω 2ο και είναι αγόρι θα του δώσω το όνομα του πατέρα μου. Αναπληρωματικές επιλογές είναι τα ονόματα των πεθερικών μου. Κάποια σκόρπια σχόλια:
- Με τη γυναίκα μου απλά το κουβεντιάσαμε κάποια στιγμή και μάθαμε ότι είχαμε την ίδια άποψη. Χάρηκα γιατί διαπίστωσα για άλλη μια φορά ότι ταιριάζουμε πολύ σε όλα τα θέματα.
- Δε θα έβγαζα τα ονόματα γονιών/πεθερικών αν δε μας άρεσαν. Αυτό είναι 1η προυπόθεση.
- Ο πεθερός μου όταν το έμαθε, ψιλοτσίνισε αν και ο ίδιος στα 2 παιδιά του έβγαλε τα ονόματα των 2 του γονιών (2 μέτρα και 2 σταθμά ο πεθερούλης).
- Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει να δίνονται 2 ή ακόμα χειρότερα 3 ονόματα σε ένα παιδί. Μου δείχνει αδυναμία των γονιών να συμβιβαστούν και απλά είναι πρόβλημα για το παιδί σε όλα τα επίσημα έγγραφα.

Περιστατικό:
Αδερφή φίλου στην Αθήνα είχε καταλήξει με τον άντρα της να βγάλουν το παιδί το όνομα της μάνας της. Κανονίζουν τη βάφτιση, τυπώνουν το όνομα του παιδιού σε προσκλήσεις, μπαλόνια, στολισμούς χώρων κτλ. Κάνα μισάωρο πριν το μυστήριο την πέφτει άσχημα η μάνα του πατέρα στον πατέρα και τον πείθει να αλλάξει και να δώσουν στο εγγόνι το δικό της όνομα (ήταν μεγάλος μπούλης ο μπαμπάς). :slap: Πάει και αυτός στα μουλωχτά και ενημερώνει μόνο τον παπά. Οπότε όλοι το έμαθαν από τα χείλη του παπά την ώρα του μυστηρίου. Φυσικά γίνανε ρόμπα, φυσικά κλυδωνίστηκαν οι σχέσεις όλων με όλους και μερικά χρόνια αργότερα χώρισαν. Ότι να' ναι...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#350234
Anonymous Founder έγραψε:Αυτές οι παραδόσεις έχουν φτάσει κάποιους να τσακώνονται και να χωρίζουν, και το 40% των Ελλήνων ανδρών να λέγονται Γιάννης και Γιώργος. Για τις γυναίκες, το 25% Μαρία....

έχει ενδιαφέρον να δεις στατιστικά ονομάτων και σε χώρες που δεν υπήρχαν ποτέ αυτές οι παραδόσεις [π.χ. ΗΠΑ, Αγγλια]

Μέχρι πριν κάποια χρονια έβλεπες ότι 2-3-4 ονόματα αποδίδονταν στο 70% [όχι 70 προφανως , αλλά κάτι πολύ μεγάλο τέσπα]. Το "προνόμιο" του να αποδίδεται ένας μικρός αριθμός ονομάτων γενικώς, δεν έχει να κάνει με αυτή την παράδοση.

Τα τελευταία 10 χρόνια είναι που υπάρχει η "χιπστεριά" να δίνονται "ασυνήθιστα" ονόματα.
Στην Ελλάδα μάλλον όχι, γιατί εδώ βλέπεις ορισμένα αρχαιοελληνικά να έχουν πολυφορεθεί μέχρι αηδίας :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#350238 Κάποιοι είστε παντρεμένοι. Κι αν δεν είστε, ξέρετε παντρεμένους. Κι αν δεν ξέρετε, από οικογένεια προκύψατε. Μη γράφετε λοιπόν ότι χώρισαν εξαιτίας του ονόματος. Καταλαβαίνετε πολύ καλά ότι δεν είναι αυτός λόγος για να χωρίσεις.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#350241 Εννοειται οτι εχουν παιξει χωρισμοι για το ονομα. Συμφωνω ομως οτι πισω απο την ονοματοδοσια κρυβονται σαθρα απακτωτα θεμελια ενοςγαμου.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#350255 Ε τώρα συγνώμη, αλλά θα γίνω κακός....
Ετοιμάζεσαι να παντρευτείς.... Και πριν συζητάς το όνομα των παιδιών, ΟΤΑΝ και ΑΝ θα γεννηθούν;;;;;
Και είτε ο ένας, είτε ο άλλος θέτει βέτο για το όνομα;;;; Άρα ένας από τους δύο, θα κάνει υποχώρηση...
Ε, το ζευγάρι θα βρει ΚΑΙ αυτό μπροστά του. Γιατί σε ένα γάμο, θα έρθουν πολλά....

Βέβαια εδώ έχουμε γάμους από συμφέρον, στο όνομα θα χαλάσει η δουλειά;

Και έχω και μια απορία όταν στραβώνει η μεριά της νύφης.... Να υποθέσουμε για το διάλογο, ότι ο γαμπρός κουβαλάει το όνομα του πατέρα του. Το σόι της νύφης γιατί στραβώνει; Δηλαδή ο μπαμπάς της νύφης τι θέλει, αν έχει 2 παιδιά διαφορετικού φύλου; Και ο γιος του, και η κόρη του, να ονομάσουν τα εγγόνια με το όνομά του; Με ποια λογική;
Βέβαια αν έχει μόνο κορίτσια;;; Εδώ θα χαθεί το επίθετο, στο όνομα κώλωσε;
Και κάπου εδώ θα μιλήσουμε για παιδιά και κορίτσια....
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350283 Ελα μωρε τωρα.αυτα γινονται οταν καποιοι δεν θελουν να ακολουθησουν το εθιμο.
Ετσι το πρωτο παιδι παιρνει το ονομα των γονιων του πατερα .
Τα παλαια χρονια δεν υπηρχαν προβληματα γιατι εκαναν περισσοτερα απο δυο παιδια ο κοσμος.
Τωρα με ενα παιδι ας πουμε,γινεται σφαγη.

Παντως προσωπικα ,βρισκω τα αρχαια ελληνικα ονοματα ,τα ομορφοτερα ολων.
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#350293
kyr80 έγραψε:
Eliaskat έγραψε:
kyr80 έγραψε:
Eliaskat έγραψε:Γιατι ποιος σας ειπε οτι ο νονος μας δεν διαλεξε ?

Ρωτηστε και ποιος διαλεξε τον νονο ...

το κορυφαιο της ιστοριας ο πατερας μου οταν ακουστηκε το ονομα του εκλαιγε απο την χαρα του ...


Δηλαδή εσύ νταηλίκι διάλεξες το όνομα του βαφτηστηριού.... Αλλά στο δικό σου παιδί, ΠΡΙΝ γεννηθεί, είχες κάνει ξήγα στη μελλοντική γυναίκα σου.....
Ωραίος...
Φαντάζομαι Πασοκ το 80 και Σύριζα πλέον...



μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια...


Επί της ουσίας, γαργάρα.... ok.


μαλλον δεν το καταλαβες... googlaρε το .. και μην το συνεχίζεις
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#350303 Δεν απαντάς, και ούτε και είσαι υποχρεωμένος.
Γράφεις κάτι δημόσια, και κρίνεσαι. Όπως όλοι μας. Δε σου αρέσει; Δε γράφεις.

Δεν σου αρέσουν οι απαντήσεις μου; Αδιαφόρησε. Σε προσβάλουν; Κάνε με report. Τόσο απλά :)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#350306
italakias έγραψε:..Παντως προσωπικα ,βρισκω τα αρχαια ελληνικα ονοματα ,τα ομορφοτερα ολων.
Καλά μη λές μεγάλη κουβέντα γιατί μερικά αρχαία είναι όσο χάλια είναι και μερικά από τα άλλα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#350338 Σε γενικες γραμμες τα αρχαια ονοματα ειναι πιο ομορφα ,εχουν κυρος και επειδη ειναι συνθετα, βγαζουν νοημα, κατι συμβολιζουν.

Πχ το ονομα Αντιγονη ειναι πανεμορφο,με ποιο να συγκριθει;
Πλακα κανουμε τωρα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#350357
elteo έγραψε:
markvag έγραψε:
Προσωπικά μ΄αρέσει αυτή η παράδοση (τα παιδιά να παίρνουν ονόματα παππούδων) και δεν με πολυαρέσει η μόδα με τα άσχετα ονόματα, αλλά ΟΚ, άλλοι προφανώς διαφωνούν.



αυτό να το πεις στο κορίτσι μιας συμμαθήτριας μου που την έβγαλε Σουλτάνα. :lipsealed: :s_hang


Το Ησαΐα (σε γιαγιά πλέον) τι σου λέει;;; :lol: :lol: Ιδέα της νονάς στη βάφτιση, δεν το είχε πει σε κανέναν... :twisted: Πιο hardcore δύσκολα... :lol:

Το Τζούλης (εκ του Νερατζούλη, ούτε καν Νεράτζης);;; :twisted:



Καλά, όταν ακούω να φωνάζουν τα καϋμένα τα παιδάκια "Ευάγγελε, Ιωάννη, κτλ..." μου έρχεται να βάλω τα γέλια... :lol: :lol: