Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#349565 Όταν το παιδί υπήρχε μόνο στη σκέψη είχαμε συμφωνήσει ότι αν θα είναι κορίτσι θα πάρει το όνομα από τη μητέρα μου και τον πεθερό μου (έχουν ίδιο όνομα). Αν γεννιόταν αγόρι, θα του δίναμε το όνομα του πατέρα μου. Γενικά προτιμάμε τα "κοινά" ονόματα που σε λίγα χρόνια θα σπανίζουν, δεν ασχοληθήκαμε παραπανω.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#349571 7 γενιές παράδοση εναλλαγής των 2 ονομάτων (αν ήμουν από άλλο νησί της Μεσογείου θα ήμουν ο Δον του σογιού) δε γινόταν να σπάσει φυσικά. Αλλά πάνω από όλα γελάω με τους ισπανούς που δινουν δεκαδύο ονόματα και επίθετα στα κακόμοιρα τα παιδιά επειδή δεν μπορούν να χωρίσουν δυο γαϊδουριών άχυρο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#349573
Giuseppe Busso έγραψε:
Geo f1 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Το παιδί μου, όταν έρθει η ώρα, θα πάρει είτε το όνομα του πατέρα μου -Νίκος-, είτε της μητέρας μου -Άννα- (αν είναι αγόρι ή κορίτσι ντε). Γιατί; Γιατί έτσι.
Και η γυναίκα που θα με πάρει, θέλω να με θέλει και ΜΕ αυτό το χούι.
Το να δώσω ένα από τα δύο ή και τα δύο ονόματα των γονιών μου στα εγγόνια τους, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για να τους ευχαριστήσω για αυτό που με έκαναν να είμαι σήμερα και για την τέχνη που με δίδαξαν.


Και αν ο ερωτας της ζωης σου δεν θελει?
Το διαλατε για αυτον τον λογο?


Επειδή μιλάς για μένα. ΝΑΙ.

Επίσης και η γυναίκα σου δε φύτρωσε. Και αυτής οι γονείς, την έκαναν αυτό που είναι σήμερα.... Γιατί οι γονείς σου, είναι καλύτεροι από τους δικούς της;
Κρίμα είναι τέτοιες προκαταλήψεις από νέους ανθρώπους.


Επειδή περιμένω 2... Σενάρια:
α) 2 αγόρια. Το ένα Νικήτας στο όνομα του πεθερού μου, που πέθανε άδικα τόσο νέος. Το έζησα σε τέτοιο βαθμό από τη γυναίκα μου το 2003, που το έθεσα εγώ σαν όνομα. Το άλλο θα το πω μάλλον Άρη. Άρη σκέτο. Όχι Αριστείδη ή Αριστοφάνη ή Αρίσταρχο κλπ. Άρης. Εκ του Αρη Θεσσαλονίκης :rtfm:
β) 2 κορίτσια. Το ένα Μαργαρίτα και το άλλο άγνωστο.
Γ) αγόρι + κορίτσι προφανώς τα 2 πρώτα.

Υπάρχουσα κατάσταση....
Ο πατέρας μου, μάλλον θα θυμώσει..... Γεννημένος το 1938, αδυνατεί να καταλάβει ότι τα παιδιά θα είναι δικά ΜΟΥ. Αυτός διάλεξε για εμένα, εγώ θα διαλέξω για τα δικά μου. Τα δικά μου θα διαλέξουν για τα δικά τους κλπ. Η μάνα μου το ίδιο. Άλλωστε για το "Κυριάκος" είχε γίνει σφαγή.... "Θεόδωρο" ήταν να με πούνε, μέχρι καμιά ώρα πριν την κολυμπήθρα.

Η πεθερά μου είναι Γερμανίδα, οπότε στα τομπολίνια της. Αν και ακολουθεί τα περισσότερα από τα Ελληνικά έθιμα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#349585 Επιλογή ονομάτων μαζί το πρώτο βράδυ στο μαιευτήριο, με το μωρό να κοιμάται δίπλα στο "πυρέξ" :lol: από shortlist προετοιμασμένο από πριν, με κριτήριο ποιό μας ακουγόταν καλύτερα, μας φαινόταν να ταιριάζει και "φατσικά" στο μωρό και μόνη προϋπόθεση να βγαίνει απαραιτήτως το όνομα ολόκληρο και να μην προκύπτει σαχλό υποκοριστικό (έτσι δεν το λένε ? :hmmm: ) "Βίκυ", "Σούλα" κτλ.
Πολύ όμορφη διαδικασία.
Και επίσκεψη στο ληξιαρχείο μερικές μέρες μετά για δήλωση ονοματοδοσίας.
Άβαταρ μέλους
By otso
#349591 πολυ προχωρημενο nass στα μαιευτηρια του εξωτερικου δινουν βιβλιαρακι με ολα τα ονοματα για να διαλεξουν , το προχωρημενο βεβαια παει με την δηλωση ονοματοδοσιας αν υποθεσω οτι δεν εγινε βαφτιση.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#349601
Serf έγραψε:Ιάσονας εδώ γιατί έτσι... κανενός παππού :)

Έτσι είπαν κάποτε οι γονείς μου για μένα.

< >
Άβαταρ μέλους
By italakias
#349605
kyr80 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Geo f1 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Το παιδί μου, όταν έρθει η ώρα, θα πάρει είτε το όνομα του πατέρα μου -Νίκος-, είτε της μητέρας μου -Άννα- (αν είναι αγόρι ή κορίτσι ντε). Γιατί; Γιατί έτσι.
Και η γυναίκα που θα με πάρει, θέλω να με θέλει και ΜΕ αυτό το χούι.
Το να δώσω ένα από τα δύο ή και τα δύο ονόματα των γονιών μου στα εγγόνια τους, είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για να τους ευχαριστήσω για αυτό που με έκαναν να είμαι σήμερα και για την τέχνη που με δίδαξαν.


Και αν ο ερωτας της ζωης σου δεν θελει?
Το διαλατε για αυτον τον λογο?


Επειδή μιλάς για μένα. ΝΑΙ.

Επίσης και η γυναίκα σου δε φύτρωσε. Και αυτής οι γονείς, την έκαναν αυτό που είναι σήμερα.... Γιατί οι γονείς σου, είναι καλύτεροι από τους δικούς της;
Κρίμα είναι τέτοιες προκαταλήψεις από νέους ανθρώπους.


Επειδή περιμένω 2... Σενάρια:
α) 2 αγόρια. Το ένα Νικήτας στο όνομα του πεθερού μου, που πέθανε άδικα τόσο νέος. Το έζησα σε τέτοιο βαθμό από τη γυναίκα μου το 2003, που το έθεσα εγώ σαν όνομα. Το άλλο θα το πω μάλλον Άρη. Άρη σκέτο. Όχι Αριστείδη ή Αριστοφάνη ή Αρίσταρχο κλπ. Άρης. Εκ του Αρη Θεσσαλονίκης :rtfm:
β) 2 κορίτσια. Το ένα Μαργαρίτα και το άλλο άγνωστο.
Γ) αγόρι + κορίτσι προφανώς τα 2 πρώτα.

Υπάρχουσα κατάσταση....
Ο πατέρας μου, μάλλον θα θυμώσει..... Γεννημένος το 1938, αδυνατεί να καταλάβει ότι τα παιδιά θα είναι δικά ΜΟΥ. Αυτός διάλεξε για εμένα, εγώ θα διαλέξω για τα δικά μου. Τα δικά μου θα διαλέξουν για τα δικά τους κλπ. Η μάνα μου το ίδιο. Άλλωστε για το "Κυριάκος" είχε γίνει σφαγή.... "Θεόδωρο" ήταν να με πούνε, μέχρι καμιά ώρα πριν την κολυμπήθρα.

Η πεθερά μου είναι Γερμανίδα, οπότε στα τομπολίνια της. Αν και ακολουθεί τα περισσότερα από τα Ελληνικά έθιμα.

Μην του δωσεις ονομα Αρης γιατι θα τον φωναζουν παπαρι.

Δυο παιδια ρε γαιδουρι,δωσε στο ενα το ονομα του πατερα σου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#349608
italakias έγραψε:
Δυο παιδια ρε γαιδουρι,δωσε στο ενα το ονομα του πατερα σου.


:lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#349609
saxon_747 έγραψε:
Serf έγραψε:Κι εμείς στο 10ημερο ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο!

Έτσι δε γίνεται;

Δεν είναι υποχρεωτικό τόσο σύντομα. Μπορεί να παραμείνει ακο* το παιδι για κάποιο καιρό.

*: ανευ κυρίου ονόματος
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#349612
italakias έγραψε:Μην του δωσεις ονομα Αρης γιατι θα τον φωναζουν παπαρι.

Δυο παιδια ρε γαιδουρι,δωσε στο ενα το ονομα του πατερα σου.


:lol: Θα με πνίξεις. :lol:

Το όνομα τους πατέρα μου, δε μου αρέσει. Δε θα διαιωνίσω την κατάσταση.

Ονοματοδοσία θα παίξει, εννοείται.