Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#349479
otso έγραψε: ετσι διαλεξα ενα ιντερνασιοναλ αρχαιοελληνικο και της μανας μου .Εχουμε λοιπον Σύνθια Τάιμι Παναγιώτα .

To αρχαιοελληνικό είναι το Τάιμι;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#349480 Σε βαπτιση εχουν φτασει στο σημειο να χωρισουν. Πραγματικο γεγονος, μου το διηγηθηκε φιλος φωτογραφος...

Οπως και να εχει, η βαπτιση στην Ελληνικη κοινωνια ειναι μια εκδηλωση που σε αρκετες περιπτωσεις φερνει στα ορια τη σχεση του ζευγαριου κυριως με παππουδες/γιαγιαδες και στη συνεχεια ολων μεταξυ τους...

Ακομα και αν δε δημιουργηθουν εντασεις, η μη εκπληρωση της επιθυμιας καποιου μπορει να οδηγησει σε σιωπηλη πικρια...

Ειναι λιγο κριμα να συμβαινει αυτο αλλα συμβαινει...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#349489 εγώ ένα φεγγάρι (ή μάλλον 12 φεγγάρια) στο παρελθόν τα είχα με μία φιονα-παμελα-μαρια (αγγλίδα όπου όλοι στο σόι είχαν σκοτσέζικα ονόματα για κάποιο λόγο)

αφού η σχέση απέτυχε έχασα την ευκαρία να βγάλω το παιδί dunkan (qsis :lol: ) από τον παππού της να το τρολάρω λίγο, αλλά δε βαριέσαι

τώρα για τα ονόματα που θα δώσω δεν έχω καταλήξει κάπου, δε θα με έκαιγε πάντως να μπουν ονόματα παππούδων του και μάλλον δε θα μπουν :hmmm:

σε γυναικείο όνομα πάντως μου αρέσει πολύ το Ιοκάστη, γενικά από γυναικεία υπάρχουν πολλά ωραία
Άβαταρ μέλους
By otso
#349494
Bayern7 έγραψε:
otso έγραψε: ετσι διαλεξα ενα ιντερνασιοναλ αρχαιοελληνικο και της μανας μου .Εχουμε λοιπον Σύνθια Τάιμι Παναγιώτα .

To αρχαιοελληνικό είναι το Τάιμι;


http://www.behindthename.com/name/cynthia
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#349499 Εμείς τον ονομάσαμε Γιάννη το μικρο απ τον φαδερ μου φυσικά και δεν υπήρχε περιπτωση να γίνει διαφορετικά.
Βέβαια το ίδιο ακριβώς μου έλεγε και ο πεθερός μου (που έχουμε το ίδιο όνομα), δλδ να δώσω το ονομα του πατερα μου. Και ηταν και κατηγορηματικός.
Οποτε όλα εκατσαν ομαλα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#349503 εμεις βαλαμε το ονομα του πατερα μου.Ειχαμε κατι λιγουρες για δευτερο ονομα,αλλα εγω δεν κιοτεψα σαν τον Οτσο. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349510
mjacob έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν επιτρέπεται να πάρει το επίθετο του συζύγου πλέον, οπότε μην τσακωθείτε γι' αυτό!

για το επώνυμο του παιδιού, μπορούν όμως.

Εσύ, από καιρό :innocent: , τι εχεις διαλέξει;
Δικό σου, δικό της, ή και τα δύο;

Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα, το επίθετό μου μου αρέσει πάντως λόγω σπανιότητας.
Λογικά, αν φτάσω να γονιμοποιήσω κάποια, θα πάρουν είτε το δικό μου επίθετο, είτε και τα δύο. Ακόμη και οι ίδιες οι γυναίκες συνήθως δεν θέλουν να έχει το παιδί τους μόνον το δικό τους επίθετο, θα φαίνεται πως δεν έχει πατέρα!

Αυτό που δεν θα δεχόμουν εύκολα είναι να δοθεί στον πρωτότοκο γιο το όνομα του πατέρα της γυναίκας μου, γιατί αν το πας με την παράδοση, αυτό ανήκει στο δικό μου σόι!

Γι'αυτό, διαλέγεις ένα ωραίο άσχετο με τα σόγια όνομα και τέρμα!
Άβαταρ μέλους
By otso
#349512
Bayern7 έγραψε:Δλδ την φωνάζετε Κυνθια. Και η νονά της το ίδιο. :roll: :roll: :roll: :roll:


με οτι ναναι την φωναζω και με υποκοριστικα , δεν εχει κανενα προβλημα , ειναι κατενθουσιασμενη με ολα αυτα τα ονοματα ιδιως τωρα που ειναι αρκετα μεγαλη πιο πολυ χρησιμοποιει το πρωτο για να πουλαει μουρη , αν ειναι να αλλαξει ονομα λεει θα αλλαξει το επιθετο .
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#349530 Ο γιος μου πηρε του πατερα μου, η κόρη μου ασχετο γιατι δε μας αρεσε της μανας μου.
Η πλακα είναι οτι ουτε εγω, ουτε ο αδερφος μου πηραμε του παππου μας. Το παιζανε επαναστατες οι γεροι τοτες.
Όταν ομως ειπα του αδιαφορου και καλα πατερα μου οτι ο γιος μου θα παρει το ονομα του, πρεπει να ψηλωσε καμμια εικοσαρια ποντους. :lol:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#349537 Εγώ έχω το όνομα και των 2 παππούδων οπότε και ο πατέρας μου ήταν ευχαριστημένος που τιμήθηκε ο μακαρίτης ο πατέρας του και ο παππούς από την μεριά της μάνας μου το ίδιο.Το περίεργο είναι ότι η γιαγιά μου είχε δώσει και στον θείο μου και στον πατέρα μου αρχαιοελληνικά ονόματα ,χωρίς να υπάρχουν στο σόι και μάλιστα πριν τον Πόλεμο

.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#349559
g8777 έγραψε:
Obelix έγραψε:Ανδρέας, από τον πρόεδρο και ιδρυτή.

.


Εικόνα

:omg: :omg: :inlove: :inlove: :inlove:

IBAN. ΤΏΡΑ.


Και σε μένα BAN γιατί τώρα το πιασα. :lol: