Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#691783
MIXOStsi έγραψε:Μου προσέφεραν 100αρια, ενώ στο attainable της 50αρας πιάνω περίπου 25...
Τα 10 upload πάντως θα τα πιάσω...
Πάλι τα ίδια θα πιανεις...

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#691787 Μα το ξέρω!
Το είπα στον πωλητή 2 φορές είναι στούρνοι εντελώς κι απλά τους ενδιαφέρει να πουλήσουν...

Το upload όντως θα το πιάσω, αλλά θα τους μπιπ τους τεχνικούς να αποφασίσουν να φτιάξουν τον χαλκό ή ενεργοποιηθεί το vectoring κάποτε...
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#691830 Εγω ζήτησα αλλαγή router ( Forthnet ) και είδα το φως μου .... 5 ταχύτητες πάνω το wifi
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#694955 Αναβαθμίστηκα

Actual Rate(Up/Down) 10997/106563 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 49830/109309 kbps
Άβαταρ μέλους
By Morx
#695056 Μπορειτε να μου παραθεσετε results απο http://www.dslreports.com/speedtest? οσοι εχετε VDSL και συνδεεστε ΑΣΥΡΜΑΤΑ αναφεροντας το router σας?

Με ενδιαφερει να δω τι bufferbloat παιζει με το σαπιο εξοπλισμο παροχων. Μερσι προκαταβολικα :)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#695091
Morx έγραψε:Μπορειτε να μου παραθεσετε results απο http://www.dslreports.com/speedtest? οσοι εχετε VDSL και συνδεεστε ΑΣΥΡΜΑΤΑ αναφεροντας το router σας?

Με ενδιαφερει να δω τι bufferbloat παιζει με το σαπιο εξοπλισμο παροχων. Μερσι προκαταβολικα :)


Εικόνα

VDSL 50 - Cosmote
Speedport Plus + TP-Link M4R Mesh Access points
9 συσκευές συνδεδεμένες
46% σήμα στο PC που έγινε η μέτρηση
Άβαταρ μέλους
By Morx
#695099
saxon_747 έγραψε:
Morx έγραψε:Μπορειτε να μου παραθεσετε results απο http://www.dslreports.com/speedtest? οσοι εχετε VDSL και συνδεεστε ΑΣΥΡΜΑΤΑ αναφεροντας το router σας?

Με ενδιαφερει να δω τι bufferbloat παιζει με το σαπιο εξοπλισμο παροχων. Μερσι προκαταβολικα :)


Εικόνα

VDSL 50 - Cosmote
Speedport Plus + TP-Link M4R Mesh Access points
9 συσκευές συνδεδεμένες
46% σήμα στο PC που έγινε η μέτρηση


Ωραιος, σ'ευχαριστω... με το μπρίκι της Wind (TG788 v3) εχω απιστευτο Bufferbloat αν εκεινη τη στιγμη υπαρχει δραστηριοτητα στο wifi με TVBox και 2ο πισι ή/και κινητά ...

Βλεπω πως και εσυ πανω κατω στα ιδια με 'μενα κυμαινεσαι... δεν μιλαω για ταχυτητες up/down ...

Εικόνα


Επειδη η :inlove: παιζει games και παιζω και 'γω.. ενω θελουμε και τα κινητα always on, smart home, ip cam κλπ παπαριες, βλεπω πως ενα φθηνο AP χωρις δυνατο QoS δεν μας σωζει :(

Θα μπει το χερι στην τσεπη λοιπον! :lol:
Άβαταρ μέλους
By mcduck
#695124 Εικόνα

Orbi RBR50 με το router της cosmote να παίζει το ρόλο του modem. Για το cosmote router μοντέλο θα σε γελάσω.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#695141
mcduck έγραψε:Εικόνα

Orbi RBR50 με το router της cosmote να παίζει το ρόλο του modem. Για το cosmote router μοντέλο θα σε γελάσω.


AP των 400€ ? :metalo:


:omg:
Εικόνα


Μπόμπα!!! Βεβαια το Bandwidth δεν εξαντληθηκε σιγουρα απο ενα speedtest 100άρας ... επομενως το reserve που εχει και το καλυτερο QoS σωζουν την κατασταση κατα πολυ.

Ισως αγορασω ενα Mikrotik με USB για Samba share ... ή ενα Ubiquiti αλλα εκει ανεβαινει κι αλλο το κοστος.
Ειμαι ακομα σε αναζητηση.

Θελω αποδοτικο wireless...
4 wifi
1 eth πολυμηχανημα scan/print
2 IP Cam
3 Smart λάμπες
1 TVBox
1 NAS μελλοντικά που θα εκτελει χρεη fileserver στις ασυρματες συσκευές.

Το καλό ειναι πως παντόφλα δεν θα πέσει καθως η :inlove: παιζει πλεον Online games μαζί μου.
Ακομα πιο ενθαρρυντικό είναι το γεγονος οτι συμπάσχει με τα lag spikes εως και εκκρήγνυται περισσότερο απο 'μενα που πλεον ειμαι casual online gamer ενω η ιδια προσπαθει x10 καθως τωρα "το ζει".... :lol:
Άβαταρ μέλους
By mcduck
#695150 Το συνιστώ ένα whole home σύστημα.
Το orbi το είχα πάρει προ διετίας κάνα 300αρι από το Amazon, δε θυμάμαι ακριβώς το ποσό. Και μετά σταμάτησα να ασχολούμαι, απλά παίζει παντού και πάντα. Νομίζω τώρα έχει πιο νέο μοντέλο. Διαθέτει μια χαρά app για το κινητό για να το ρυθμίζεις, και free subscription στο Disney circle (αν παίζουν ή παίξουν παιδιά στο ίδιο δίκτυο).

Γενικά ακόμα κι αν αλλάξεις πάροχο, αλλάζεις το modem router με του νέου και κρατάς το "εσωτερικό" σου set up ίδιο.

Ubiquiti δεν το προτίμησα γιατί:
- σε κόστος παίζεις πάλι σε ψηλή κατηγορια
- θέλει μελέτη το στήσιμο, δεν έχει την ίδια απόδοση στην "πλάτη" του, είναι πιο κατευθυντικο σε σχέση με τα παραδοσιακά AP
- θα έτρωγα τη μισή μου ζωή να του σκαλίζω τα settings (γιατί σιγά μην το άφηνα)

Αλλά αν στηθεί σωστά και έχεις τη γνώση και τη διάθεση να σκαλισεις, είναι μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#695179 Γνωσεις, υπομονη και μερακι εχω να το στησω.
Οσο το ψαχνω μαλλον σε Mikrotik θα καταληξω.... καποια δυνατη σειρα με δυνατο επεξεργαστη και μνημη.
Άβαταρ μέλους
By glf
#695192 Join the Mikrotik club
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#695502 Μου 'ρθε και το speedport plus. Τι βλακεία είν'
Τουλ. μου δείχνει παραπάνω attainable στο ίδιο προφίλ 17a

DSL downstream
109999 kBit/s
DSL upstream
10996 kBit/s
DSL maximum downstream
124744 kBit/s
DSL maximum upstream
50122 kBit/s
Άβαταρ μέλους
By Morx
#695504
glf έγραψε:Join the Mikrotik club

Εξηγησα στη wind το θεμα με το ρουτερ και μου ηρθε το παρακατω μηνυμα.

:lol:
Εικόνα

Του χρονου θα παραλαβω αναθεμα την ACS και νομιζα οτι ειχα ξεμπλεξει!

Εαν δεν προκειται για καποιο απο τα αλλα που δινουν και ειναι ποιοτικοτερα (Zyxel / ZTE) τοτε καλως, αλλα αμφιβαλλω πως θα βρω την ηρεμια μου.
Επομενως ειναι στο διαβασμα σχετικα με το RouterOS για οταν ερθει η ωρα.