Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#684330
Chris έγραψε:Ενα περιεργο προβλημα εδω και μια δυο μερες. Η γραμμη μου ειναι γυρω στα 60-70mbps. Επιβεβαιωνεται απο speedtest στο κινητο μου. Το pc συνδεεται με ethernet -> powerlines -> ethernet. Μεχρι προσφατα κι αυτο 60-70 εδειχνε. Πλεον πιανει 10-20 (κατεβαζω με 1-1.5mb/s εκει που εβλεπα ανετα 7-7.5). Το utility της tp-link λεει πως η συνδεση μεταξυ των 2 powerlines ειναι γυρω στα 150mbps, το πιστευουμε? Αν ναι, τι αλλο μπορει να φταιει? Τα επαιξε η ethernet εξοδος του modem??? Μονο αυτο δεν τσεκαρα μεχρι στιγμης, να αλλαξω θεση στο καλωδιο πανω στο modem
Τσεκαρε και το ιδιο το καλώδιο
Άβαταρ μέλους
By Chris
#684393
Dimitris_P έγραψε:Τα στατιστικά γραμμής στο router τι λένε;
Αν λένε τα ίδια, μπορείς να δοκιμάσεις απευθείας σύνδεση με ενιαίο καλώδιο από τον υπολογιστή στο router;


Δεν ειδα τα στατιστικα, αλλα τα speedtests απο ολες τις αλλες συσκευες δειχνουν 60, απο wifi κιολας. Κατι στα powerlines τα χει παιξει πιθανοτατα, αλλα μου κανει εντυπωση που στο utility της tp link φαινονται μια χαρα. Σημερα τα δειχνει ακομα πιο γρηγορα, 200mbps!
Άβαταρ μέλους
By Chris
#684400 Ε θα μας τρελανει. Δοκιμασα με αλλα καλωδια και αλλα ports (και το pc, και τα powerlines, και το μοντεμ εχουν τουλαχιστον 2 ports το καθενα)

Η γραμμη συμφωνα με το pc μου:

Εικόνα

Η γραμμη συμφωνα με το κινητο μου (καμια διαφορα απο τα τελευταια 3 χρονια που χρησιμοποιω αυτο τον παροχο/μοντεμ/γραμμη):

Εικόνα

Τα powerlines μεταξυ τους:

Εικόνα

To ethernet:

Εικόνα

Σαν να κατεβαζει κατι συνεχως στο background, αλλα η χρηση του δικτυου ειναι λογικη (τα spikes στα 30mbps ειναι τα speedtests, κατα τα αλλα 0, αλλιως ουτε το speedtest απο το κινητο θα εδειχνε 60mbps):

Εικόνα

Πριν 2-3 βδομαδες αλλαξα bios, cpu και ram, να φταιει καποια ρυθμιση στο bios? Θα το κοιταξω αργοτερα, γιατι περα απο αυτο, δεν μπορω να φανταστω τι αλλο μπορει να συμβαινει... Αλλα νομιζω πως το προβλημα ειναι 2-3 ημερων, οχι βδομαδων, αλλα τι να πω, ισως δεν το προσεξα απο την αρχη
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#684408 Αν πιστεύεις ότι είναι θέμα software (δεν το αποκλείω) δοκίμασε να κάνεις restore σε προηγούμενη ημερομηνία που να δούλευε καλά. Αλλιώς δοκίμασε να κάνεις uninstall και reinstall το network adapter
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#684538 H γραμμή στο pc δείχνει λίγο αλλά μετά στο τέλος μας δείχνεις από το task manager πλήρη ταχύτητα. Αν είναι έτσι τότε θα σκεφτόμουν ότι φταίει το software μέτρησης της πρώτης φωτογραφίας. Είναι σελίδα στον browser ή εφαρμογή;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#684550 Δε δειχνω πληρη στο task manager, 27 δειχνει το speedtest και 29 το task manager, στα ορια του στατιστικου λαθους. 60 ειναι η πραγματικη που θα επρεπε να βλεπω ομως
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#684565 Μπορείς να δοκιμάσεις με καλώδιο από το κυρίως powerline που πάει στο router (και με καλώδιο στο router) για να καταλάβεις που αρχίζουν οι απώλειες
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#684571
Chris έγραψε:Δε δειχνω πληρη στο task manager, 27 δειχνει το speedtest και 29 το task manager, στα ορια του στατιστικου λαθους. 60 ειναι η πραγματικη που θα επρεπε να βλεπω ομως
Ναι, κάτι άλλο σκεφτόμουνα μου φαίνεται.... :lipsealed:
Πάρε καλώδιο και σύνδεσέ το παντού να δεις τι γίνεται. Και μετά wifi με διαφορετικές συσκευές (pc, table, τηλέφωνο).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#684572 @rocsta Ναι, και επισης να συνδεσω κι ενα αλλο pc πανω στο αλλο powerline να δω σε τι ταχυτητα θα συνδεεται. Σωστος, θα το δοκιμασω το απογευμα. Τα λαπτοπ που εχω ομως ειναι λιγο ερειπια, και δεν ξερω αν εχουν αρκετα δυνατη καρτα δικτυου για να "δουν" τα 60mbps :tomato:

Το μονο που ειναι αρκετα καινουριο παρεπιπτοντως δεν εχει κανονικη εξοδο ethernet, αλλα μια περιεργη της dell και θελει ξεχωριστο ανταπτορα, που δεν εχω φυσικα. Τωρα το προσεξα, δεν το ηξερα, οτι εχουν ξεκινησει τετοια κολπα. Εχει νοημα, γλυτωνεις αρκετο παχος αν αφαιρεσεις αυτη την τεραστια (για τα σημερινα δεδομενα) εισοδο

@sknipper To wifi το εχω τσεκαρει ηδη, μια χαρα τη δειχνει την ταχυτητα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#684574 Ναι πλέον τα περισσότερα home λαπτοπ δεν έχουν σύνδεση ethernet που το θεωρώ χαζομάρα αλλά βέβαια έχει τη λογική του. Τα "επαγγελματικά" έχουν, οπότε έχει αυτό της δουλειάς της καλής μου και με αυτό είδα τα 500/500 με καλώδιο.

Με το υπάρχον laptop 4 ετίας με 5GHz στα 866 (1 μέτρο από το router) μόλις χτύπησα με wifi 394/257 https://www.speedtest.net/result/10697698772
Άβαταρ μέλους
By mirage
#684579 Δεν εχουν ολα τα επαγγελματικά. Πολλά καινουργια ακομα και high performance εχουν ανταπτορα για USB-C.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#685277 ^αυτο. Για επαγγελματικο μιλουσα κι εγω, lenovo x1, usb-c

Σε αλλα νεα, ανασανα! Ευχαριστω σκνιπερ, πηρα ενα παλιο λαπτοπ και ξεκινησα να το συνδεω παντου, στο powerline του pc εδειχνε 30. Το αλλαξα πριζα, ξανακανα pair και ειδε επιτελους 60 (παρεπιπτοντως, η γραμμη μου ειναι 50αρα :s_biggrin )
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#690915 H Wind τι λέει απο εξυπηρέτηση;
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#691775
saxon_747 έγραψε:H Wind τι λέει απο εξυπηρέτηση;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#691780 Μου προσέφεραν 100αρια, ενώ στο attainable της 50αρας πιάνω περίπου 25...
Τα 10 upload πάντως θα τα πιάσω... :lol: