Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#554599 έμενα έχει περίπου μια βδομάδα που βγάζει "Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο." σε vdsl...
Μακάριιιιιι... θα ήταν καλό δώρο Χριστουγέννων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#555330 κατήργησε η κοτε τα 30αρια πακέτα!?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555332 Σε συνέχεια της ταλαιπωρίας μου, πήρα τηλέφωνο την Wind για προσφορά. VDSL50+TV χωρίς τηλέφωνα, στα 38€ το μήνα. Κατόπιν στην Vodafone, όπου έμαθα πως για να πάω από ADSL σε VDSL πρέπει να από 26€ να πληρώσω τελικά 42€!
:dizzy:
Είπα στην υπάλληλο πως είναι εντελώς παράλογο, να αναγκάζομαι λόγω χαμηλότατης ταχύτητας (6Mbps) να πάω από ADSL σε VDSL και εσείς να με... τιμωρείτε με 4€ παραπάνω από έναν νέο συνδρομητή!
:protest:
Η απάντησή της ήταν πως δεν υπάρχουν περιθώρια... :s_whiteflag
Η δική μου απάντηση πάλι ήταν πως σαφώς και υπάρχουν, γιατί αν ήμουν νέος συνδρομητής ή αν είχα κινητό Vodafone θα είχα καλύτερη τιμή...
Τελικά, προφανώς και δεν συναίνεσα σε μια τόσο παράλογη αύξηση και έχω σκοπό να τους τρελάνω στις δηλώσεις βλάβης της γραμμής μέχρι να την φτάσουν στα 10Mbps ή να μου κάνουν μια σοβαρή προσφορά.
Μέχρι τότε, περαστικά σε όλους μας.
:s_shout
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#555358 Λίγες μέρες πριν λήξει η σύμβασή σου, πάρτους τηλέφωνο και ζήτα προσφορά για ανανέωση με απειλή ότι θα πας αλλού.
Τότε θα τα βρουν τα περιθώρια.
Η συγκεκριμένη υπάλληλος πιθανότατα σου έλεγε αλήθεια πάντως: δεν έχουν όλοι δικαίωμα να δώσουν προσφορά εκτός τιμοκαταλόγου, πρέπει να σε προωθήσει στο συγκεκριμένο τμήμα, που οι οδηγίες είναι να το κάνει μόνο όταν έχεις λόγο να φύγεις.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555364 το πρόβλημα είναι ότι αν θες να πας αλλού θα πρέπει να πληρώσεις κάτι τέλη σύνδεσης στην άλλη εταιρεία, οπότε για μερικά ευρώ ίσως δεν συμφέρει να μπεις σε άλλη εταιρεία :hmmm:

η μόνη ουσιαστική λύση είναι vdsl και τηλέφωνα καμιά τηλεόραση να πέσεις κάτω από τα 30, αν θες ντοκυμαντέρ (αν κι εγώ τα βαρέθηκα γιατί από ένα σημείο και μετά παίζει ανακύκλωση όπως και στις ταινίες) είναι πιο εύκολο να τα ψάχνεις μόνο σου

η μόνη συνδρομητική τηλεόραση που δέχομαι να πληρώνω πλέον είναι το συνεταιρικό netflix που έχει αστείο κόστος
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#555369 Γι' αυτο είπα όταν έχεις λόγο: να έχει τελειώσει η δέσμευση (ή να κοντεύει να τελειώσει) για να μην πληρώσεις πέναλτι
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555371 ναι αυτό εννοείται, το πέναλτι δεν το πληρώνεις περιμένεις να ξεδεσμευτείς

απλά επειδή το κοίταγα κι εγώ να φύγω από forthnet, αν πήγαινα αλλού ασχέτως τιμής μου έλεγαν πχ για περαστικά σε άλλο πάροχο ήθελαν και ένα 70αρι νομιζω , δια 12 είναι κοντά στα 6ευρώ το μήνα , άρα δεν θα τα χάλαγα με τον πάροχό μου για 6€ και να κάθομαι να μπαίνω στη διαδικασία αλλαγής αφού στο τέλος θα πλήρωνα τα ίδια

κάποιοι σου χαρίζουν αυτό το ποσό, ανάλογα την περίπτωση, όπου με ενδιέφερε όντως να πάω πάντως έπρεπε να πληρώσω και αυτό
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555374 H Wind δεν έχει τέλος ενεργοποίησης νομίζω, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου. Είναι πως μόνον η Vodafone έχει όλα τα κανάλια με ντοκιμαντέρ (Discovery, History, Travel, National Geographic). Οι υπόλοιποι, όλο και κάποιο δεν έχουν (δεν συζητώ για την Cosmote που δεν έχει τίποτε σχεδόν, αυτή είναι για όσους θέλουν βλέπουν ποδόσφαιρο, όχι για εμένα).

Η σύμβασή μου έχει λήξει, δεν με δεσμεύει συμβόλαιο, αλλά θα μου κάνουν την ζωή δύσκολη είναι βέβαιο. Αλλά κι εγώ θα ανταποδώσω.
:s_yes
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555377
Anonymous Founder έγραψε: ρ (Discovery, History, Travel, National Geographic).

εγώ πάντως ενώ για ένα αρκετά σημαντικό διάστημα ήμουν ικανοποιημένος με αυτά, μετά σταμάτησα να τα βρίσκω ενδιαφέροντα (συν τις πολύ καραγκιοζηλίστικες εκπομπές, ειδικά του history)

μόνο το travel συνέχιζα να βλέπω μέχρι τέλους, αλλά το κόστος δεν το άξιζε..

(όλα τα παραπάνω που αναφέρεις τα έχει και η nova)

επίσης δεν ήμουν ικανοποιημένος ούτε με την ποιότητα σήματος της τηλεόρασης, καθώς και με το ότι ο αποκωδικοποιητής μου και το control είχαν αρχίσει να ψοφάνε και μου τα έπρηζαν για αλλαγή χωρίς πολλές ερωτήσεις (ειδικά το control ως αναλώσιμο περίμεναν να το πληρώσω)

ούτε καν, να πληρώσω για να μπορώ να χρησιμοποιώ τη συνδρομή μου, κόψιμο της τηλεόρασης και απλά έχω το ανούσιο πιάτο στο μπαλκόνι μου (πρέπει να το ξηλώσω και αυτό)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#555379
Anonymous Founder έγραψε:H Wind δεν έχει τέλος ενεργοποίησης νομίζω, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου. Είναι πως μόνον η Vodafone έχει όλα τα κανάλια με ντοκιμαντέρ (Discovery, History, Travel, National Geographic). Οι υπόλοιποι, όλο και κάποιο δεν έχουν (δεν συζητώ για την Cosmote που δεν έχει τίποτε σχεδόν, αυτή είναι για όσους θέλουν βλέπουν ποδόσφαιρο, όχι για εμένα).

Η σύμβασή μου έχει λήξει, δεν με δεσμεύει συμβόλαιο, αλλά θα μου κάνουν την ζωή δύσκολη είναι βέβαιο. Αλλά κι εγώ θα ανταποδώσω.
:s_yes

Το History δεν έχει όλο κάτι δημοπρασίες κλπ; Μόνο τα Discovery (και τα Eurosport) δεν έχει η Cosmote. National Geographic και Travel έχει κανονικά, καθώς και BBC Earth (που δεν έχουν οι άλλοι), κάτι για αυτοκίνητα (motorvision κλπ), καθώς και τα κανάλια της Viasat, που οκ, δεν είναι στο επίπεδο των Discovery. Επίσης έχει δικό της History αρκετά ενδιαφέρον. Επίσης έχει τα δικαιώματα F1, MotoGP, WRC κλπ. Δεν ισχύει αυτό με το ποδόσφαιρο.

Αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου, θα πιάσει 100% ο εκβιασμός. Μην το αφήνεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#555394 Αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου, μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να φύγεις χωρίς ρήτρα, ψηφίστηκε σχετικός νόμος πρόσφατα για την ασφάλεια των καταναλωτών.

Κανείς δεν θα κάτσει να ασχοληθεί. Δεν πιάνουν πλέον αυτές οι νοοτροπίες "θα φύγω θα πάω αλλού, τι μου δίνεις να μείνω;" Θα σε πάρουν να σε ρωτήσουν το γιατί φεύγεις και σου κάνουν προσφορά ΑΦΟΥ κάνεις αίτηση σε άλλον πάροχο, όταν λάβουν δηλαδή το αίτημα φορητότητας
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#555398 καλά έτσι κι αλλιώς μπορούσες να φύγεις με το έτσι θέλω αν δεν είχες συμβόλαιο, το θέμα να αλλάξει (αν αλλαξε αυτό δεν ξέρω) είναι να μην σου κάνουν ανανεώσει κάθε φορά που έκανες μια αλλαγή

πχ κάποια στιγμή που θελήσαμε να βγάλουμε το εξωτερικό χωρίς να είμαστε σε δέσμευση σου λένε οκ σου κάνω και ανανέωση για άλλα 2 χρόνια

χωρίς ουσιαστικά να έχεις κάποια προσφορά ή έκπτωση, απλά αφαίρεσες παροχές
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#555399
Dimitris_P έγραψε:
Κανείς δεν θα κάτσει να ασχοληθεί. Δεν πιάνουν πλέον αυτές οι νοοτροπίες "θα φύγω θα πάω αλλού, τι μου δίνεις να μείνω;" Θα σε πάρουν να σε ρωτήσουν το γιατί φεύγεις και σου κάνουν προσφορά ΑΦΟΥ κάνεις αίτηση σε άλλον πάροχο, όταν λάβουν δηλαδή το αίτημα φορητότητας

Κι όμως το μόνο που ισχύει σήμερα είναι να πεις στην εταιρία σου "τι μου δίνεις για να μείνω".
Αν κάνεις αίτημα φορητότητας σύμφωνα με την νέα απόφαση τελείωσε η υπόθεση, θα συνδεθείς με τον καινούργιο θέλεις δε θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#555405 Τα viasat της cosmote δεν αξίζουν καθόλου.
Το motorvision το ίδιο, ανούσιες εκπομπές αποθέωσης της porsche και της Mercedes ξανά και ξανά που κουράζουν.
F1 απο του χρόνου γιοκ (νομίζω, δεν είμαι σίγουρος).

To BBC Earth είναι καλό και έχει και το ΝΒΑ.
Το μεγάλο της πλεονέκτημα όμως είναι ότι έχει πάρα πολλές ταινίες και σειρές χωρίς επιπλέον χρέωση.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#555416
Andreasdik έγραψε:F1 απο του χρόνου γιοκ (νομίζω, δεν είμαι σίγουρος).

Κανονικά θα δείχνει f1 η cosmote, απλά πήρε και η ΕΡΤ το πλήρες πακέτο με δοκιμαστικά κλπ