Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#498325 Φυσικα και τον πειραζω και τον νιωθω.
Αγαπη

.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#498327 :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#523333 Τυχεροί στον Βύρωνα. Εγκαινίασε η vodafone FTTH
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523564
Dimitris_P έγραψε:Τυχεροί στον Βύρωνα. Εγκαινίασε η vodafone FTTH


100/10 και 200/20 ακουω..
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523568 :lol:
όχι όχι

Μια χαρα είμαι με την 100 vectoring ρε συ.
100/10 vdsl 100/10 ftth..

Γιατι δεν δινουν μεγαλυτερο upload στην οπτικη στο σπιτι???
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523576
Geo f1 έγραψε::lol:
όχι όχι

Μια χαρα είμαι με την 100 vectoring ρε συ.
100/10 vdsl 100/10 ftth..

Γιατι δεν δινουν μεγαλυτερο upload στην οπτικη στο σπιτι???


Γιατί δεν θέλουν να κανιβαλίσουν προς το παρόν τους εταιρικούς πελάτες, για λόγους κόστους και διαστασιοποίησης του backbone με το εξωτερικό και γιατί .. θέλουν να σας πάρουν τα ευρώ σιγά-σιγά ..
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523579
babakos έγραψε:
Geo f1 έγραψε::lol:
όχι όχι

Μια χαρα είμαι με την 100 vectoring ρε συ.
100/10 vdsl 100/10 ftth..

Γιατι δεν δινουν μεγαλυτερο upload στην οπτικη στο σπιτι???


Γιατί δεν θέλουν να κανιβαλίσουν προς το παρόν τους εταιρικούς πελάτες, για λόγους κόστους και διαστασιοποίησης του backbone με το εξωτερικό και γιατί .. θέλουν να σας πάρουν τα ευρώ σιγά-σιγά ..


Διακρινω μια ανωτερότητα.. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#523583 Στο σπίτι (εκτός σχεδίου) έχω οτε dsl μιας που δεν υπάρχει άλλος πάροχος. Ενώ στο σάιτ δίνει διαθεσιμότητα 24 mbps, πάνω από 4 δεν πιάνει. Το συζητήσαμε με τεχνικό του οτε, κατέβασα την γραμμή σε 4αρα για να μην πλήρώνω τζάμπα.

Η πλάκα τώρα είναι ότι την 4αρα την απέκτησα μετά από 1000 δεήσεις και λίγα καντήλια, γιατί πριν ήταν άσσος. Ο (μπάρμπας) τεχνικός που ερχόταν με διαβεβαίωνε ότι η γραμμή ήταν μια χαρά, εγώ πάλι έβλεπα 1 mbps και πάλι από την αρχή. Στο τέλος ήρθε ένας πιτσιρικάς που άλλαξε κάτι ρυθμίσεις και έγινε η γραμμή 4αρα πλέον.

Επειδή η 4αρα είναι λίγο της υπομονής πλέον, θέλω να αναβαθμιστώ. Ο οτε μου δίνει διαθεσιμότητα μέσω του σάιτ στα 24 (όπως και πριν που δεν χαμπάριαζε), αλλά το τοπικό υποκατάστημα μου λέει και 4 που πιάνεις μην το πεις ούτε του παπά, δεν μπορεί να πάει παραπάνω.

Το ζήτημα, σύμφωνα με τους εδώ τεχνικούς είναι ότι παίρνω ίντερνετ από μακρινό κέντρο, δηλαδή στα 5 περίπου χιλιόμετρα. Η πλάκα είναι ότι στα 500 μέτρα, ο οικισμός έχει εδώ και 2 χρόνια dsl που σπέρνει, 24αρες, μπορεί να βάλανε και vdsl, μιας που έχει και κάτι τουριστικά καταλύματα που χρειάζονται αξιοπρεπές ίντερνετ. Σε ερώτηση μου γιατί δεν με συνδέουν στο κέντρο που απέχει 500 μέτρα, μου απαντάνε "δεν γίνεται".

Τώρα, για ανακεφαλαιώσουμε, τι σκ@τα πρέπει να κάνω για να πάρω καλή γραμμή; Στα 500 μέτρα έχει, εγώ γιατί δεν μπορώ να φύγω από το κέντρο στα 5 χιλιόμετρα;

Πείτε καμιά γνώμη γιατί με τον ΟΤΕ άκρη δεν βγάζω...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523584
Geo f1 έγραψε:
babakos έγραψε:
Geo f1 έγραψε::lol:
όχι όχι

Μια χαρα είμαι με την 100 vectoring ρε συ.
100/10 vdsl 100/10 ftth..

Γιατι δεν δινουν μεγαλυτερο upload στην οπτικη στο σπιτι???


Γιατί δεν θέλουν να κανιβαλίσουν προς το παρόν τους εταιρικούς πελάτες, για λόγους κόστους και διαστασιοποίησης του backbone με το εξωτερικό και γιατί .. θέλουν να σας πάρουν τα ευρώ σιγά-σιγά ..


Διακρινω μια ανωτερότητα.. :innocent:


Μπα, απλά είμαι ΟΚ με το ταπεινό VDSL :)
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523585 Και γω.
Αν πας εκει δεν ξαναγυρίζεις πισω :inlove:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523586
lemon3 έγραψε:Στο σπίτι (εκτός σχεδίου) έχω οτε dsl μιας που δεν υπάρχει άλλος πάροχος. Ενώ στο σάιτ δίνει διαθεσιμότητα 24 mbps, πάνω από 4 δεν πιάνει. Το συζητήσαμε με τεχνικό του οτε, κατέβασα την γραμμή σε 4αρα για να μην πλήρώνω τζάμπα.

Η πλάκα τώρα είναι ότι την 4αρα την απέκτησα μετά από 1000 δεήσεις και λίγα καντήλια, γιατί πριν ήταν άσσος. Ο (μπάρμπας) τεχνικός που ερχόταν με διαβεβαίωνε ότι η γραμμή ήταν μια χαρά, εγώ πάλι έβλεπα 1 mbps και πάλι από την αρχή. Στο τέλος ήρθε ένας πιτσιρικάς που άλλαξε κάτι ρυθμίσεις και έγινε η γραμμή 4αρα πλέον.

Επειδή η 4αρα είναι λίγο της υπομονής πλέον, θέλω να αναβαθμιστώ. Ο οτε μου δίνει διαθεσιμότητα μέσω του σάιτ στα 24 (όπως και πριν που δεν χαμπάριαζε), αλλά το τοπικό υποκατάστημα μου λέει και 4 που πιάνεις μην το πεις ούτε του παπά, δεν μπορεί να πάει παραπάνω.

Το ζήτημα, σύμφωνα με τους εδώ τεχνικούς είναι ότι παίρνω ίντερνετ από μακρινό κέντρο, δηλαδή στα 5 περίπου χιλιόμετρα. Η πλάκα είναι ότι στα 500 μέτρα, ο οικισμός έχει εδώ και 2 χρόνια dsl που σπέρνει, 24αρες, μπορεί να βάλανε και vdsl, μιας που έχει και κάτι τουριστικά καταλύματα που χρειάζονται αξιοπρεπές ίντερνετ. Σε ερώτηση μου γιατί δεν με συνδέουν στο κέντρο που απέχει 500 μέτρα, μου απαντάνε "δεν γίνεται".

Τώρα, για ανακεφαλαιώσουμε, τι σκ@τα πρέπει να κάνω για να πάρω καλή γραμμή; Στα 500 μέτρα έχει, εγώ γιατί δεν μπορώ να φύγω από το κέντρο στα 5 χιλιόμετρα;

Πείτε καμιά γνώμη γιατί με τον ΟΤΕ άκρη δεν βγάζω...


Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πέρα από υπομονή μήπως μπουν νέα καφάο στην περιοχή σου (με ενεργό εξοπλισμό για VDSL Vectoring) και συνδεθείς εκεί. Εφόσον το αστικό κέντρο όπου συνδέεσαι είναι τόσο μακριά δεν πρόκειται να δείς κάτι καλύτερο από τα 4 Mbps.. Πάντως προσπάθησε να πιέσεις περισσότερο πατώντας στο σενάριο που αναφέρεις για τον άλλο οικισμό, ενδεχομένως κάνοντας μια κουβέντα με τον προιστάμενο στο τοπικό κατάστημα της COSMOTE εκεί πέρα.
Άβαταρ μέλους
By lemon3
#523594 Από δίκτυα δεν ξέρω, αλλά είναι λογικό να υπάρχει καινούριο "κουτί" στα 500 μέτρα και εγώ να παίρνω από τα 5 χιλιόμετρα; Τα καλώδια προς τη μία κατεύθυνση πάνε;
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#523599
lemon3 έγραψε:Από δίκτυα δεν ξέρω, αλλά είναι λογικό να υπάρχει καινούριο "κουτί" στα 500 μέτρα και εγώ να παίρνω από τα 5 χιλιόμετρα; Τα καλώδια προς τη μία κατεύθυνση πάνε;

Ναι.