Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#561692 COSMOTE Double Play 50 L με 35,50€ / μήνα μπαίνουμε; (απεριόριστα Σταθερά + 120' Κινητά)

Πόση απώλεια θα υπάρχει σε ταχύτητα; (Τώρα είμαι με 24αρα PSTN και πίανω περίπου 11MBPS)
Θα χρειαστεί αλλαγή εξοπλισμού; (Έχω ΖΤΕ H108NSB)

Η Wind αντίστοιχο πρόγραμμα το έχει 35€ αλλά με 300' προς κινητά (τα οποία δε χρειάζομαι)
Άβαταρ μέλους
By elteo
#561694 Για τον εξοπλισμό που ξέρω ναι θα πάρεις το γνωστό ZTE speedport entry 2i.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#561695
saxon_747 έγραψε:COSMOTE Double Play 50 L με 35,50€ / μήνα μπαίνουμε; (απεριόριστα Σταθερά + 120' Κινητά)

Πόση απώλεια θα υπάρχει σε ταχύτητα; (Τώρα είμαι με 24αρα PSTN και πίανω περίπου 11MBPS)
Θα χρειαστεί αλλαγή εξοπλισμού; (Έχω ΖΤΕ H108NSB)

Η Wind αντίστοιχο πρόγραμμα το έχει 35€ αλλά με 300' προς κινητά (τα οποία δε χρειάζομαι)


Μπαίνεις.

Πριν το vdsl είχα 24αρα και έπιανα από 7 έως 9 mbps.

Τώρα με 50αρα vdsl πιάνω από 39 έως 44 mbps.

Εξοπλισμό πέρσι μου άλλαξαν

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#561696
elteo έγραψε:Για τον εξοπλισμό που ξέρω ναι θα πάρεις το γνωστό ZTE speedport entry 2i.


Έχω την εντύπωση οτι είναι γερμανικής προελεύσεως , μάλλον της μητρικής του ΟΤΕ ?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#561697
georgetz έγραψε:
elteo έγραψε:Για τον εξοπλισμό που ξέρω ναι θα πάρεις το γνωστό ZTE speedport entry 2i.


Έχω την εντύπωση οτι είναι γερμανικής προελεύσεως , μάλλον της μητρικής του ΟΤΕ ?


Δεν κατάλαβα τι εννοείς; :hmmm:

Η Cosmote (OTE) είτε adsl είτε vdsl δίνει το (κινέζικο) ZTE Speedport entry 2i. Κάνει και για τα δύο. Ο φίλος επάνω έχει το παλιό το οποίο δεν δουλεύει σε vdsl. Οπότε θα πάρει αυτό που λέω.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#561700
elteo έγραψε:Για τον εξοπλισμό που ξέρω ναι θα πάρεις το γνωστό ZTE speedport entry 2i.

Είναι αξιοπρεπές; Η θα έχω αποσυνδέσεις όταν συνδέονται περισσότερες από 2-3 συσκευές; (2 ip cameras, laptop, 2 smartphones, mi box - όλα με wifi). Επίσης, έχει σχετικά μεγάλη εμβέλεια wifi?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#561701 Πριν λίγες ημέρες το είπαμε ξανά. Αξιοπρεπές. Μην περιμένεις επιδόσεις ρουτερ εμπορίου. Από αυτό που είχες καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#561702 Για single user καλά είναι. Για πολλά πράγματα δεν ξέρω, σε stress test θα φανεί η αξιοπιστία. Οι γονείς που μόνο browsing κινητό κάνουν και κανά netflix, καλά είναι. Εγώ έχω αυτό για τηλεφωνία και το tplink για routing.
Πάντως από ταχύτητα θα 'σαι κομπλέ, εφόσον η καινούρια καμπίνα είναι κοντά και δεν υπάρχει κάποιο θέμα εσωτερικής καλωδίωσης. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#561703
Νίκος Παππάς έγραψε:
saxon_747 έγραψε:COSMOTE Double Play 50 L με 35,50€ / μήνα μπαίνουμε; (απεριόριστα Σταθερά + 120' Κινητά)

Πόση απώλεια θα υπάρχει σε ταχύτητα; (Τώρα είμαι με 24αρα PSTN και πίανω περίπου 11MBPS)
Θα χρειαστεί αλλαγή εξοπλισμού; (Έχω ΖΤΕ H108NSB)

Η Wind αντίστοιχο πρόγραμμα το έχει 35€ αλλά με 300' προς κινητά (τα οποία δε χρειάζομαι)


Μπαίνεις.

Πριν το vdsl είχα 24αρα και έπιανα από 7 έως 9 mbps.

Τώρα με 50αρα vdsl πιάνω από 39 έως 44 mbps.

Εξοπλισμό πέρσι μου άλλαξαν

Από το Mi A1.


Και εγώ 24αρα έχω. Εληξε όμως το συμβόλαιο και η δέσμευση οπότε ήρθε λογαριασμός 30,5€ (61€ στο δίμηνο).

Οπότε, ή ανανεώνω με 24αρα και 26€, ή πάω για 50αρα στα 35€

Από την άλλη το σκέφτομαι (με πιάνει η τσιγγουνιά βασικά) γιατί δεν κατεβάζω συχνά μεγάλα αρχεία...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#563793 Για Forthnet 3play ,που περιλαμβανει vdsl50ρι , full πακετο τηλεορασης nova κ απεριοριστα αστικα/υπεραστικα δινω 54€/μηνα...
Πέρασα πριν να ρωτησω για καλυτερη τιμη κλπ (εχει παρελθει η υποχρεωτικη παραμονη μου ) κ μου ειπαν οτι αν ανανεωσω για 2 χρονια η τιμη παει στα ---->48€/μηνα κ προστιθενται κ 6 ωρες κλησεις σε κινητα.. :hmmm:
Not bad πιστευω ,αφου ετσι κ αλλιως λογω μπασκετ Euroleague την θελω την nova.... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#563804 Ρώτα και σε Wind / Vodafone με full pack για καλύτερη τιμή, τα έχουν τα αθλητικά της Nova.
Και σε λίγο καιρό λογικά θα την αποκτήσουν αυτές την Nova...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#563813
Andreasdik έγραψε:Ρώτα και σε Wind / Vodafone με full pack για καλύτερη τιμή, τα έχουν τα αθλητικά της Nova.
Και σε λίγο καιρό λογικά θα την αποκτήσουν αυτές την Nova...
Η voda μου εδωσε 48 ευρώ με 24αρι ίντερνετ κ ιντερνετικη tv. Ευχαριστώ δεν θα πάρω..

.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#563902 Ύποπτο, γιατί εμένα μου έδωσε 50αρα σύνδεση με tv στα ίδια λεφτά. Και δεν με λες και όμορφο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#563909 Μάλλον στην περίπτωση του Γιάννη συμπεριλάμβανε και τα αθλητικά στην τιμή.
Κι εγώ τελικά υπέκυψα στην VDSL, αφού δεν άντεχα άλλο την χαμηλή ταχύτητα της ADSL στο Γαλάτσι. Μετά από ούτε κι εγώ θυμάμαι πόσα τηλέφωνα, και πίεση και γκρίνια, μου έκαναν μια καλή προσφορά στα 35,80€ , δηλαδή 9€ παραπάνω από αυτό που πλήρωνα και με παραπάνω χρόνο ομιλίας (αδιάφορο) και έχω πλέον VDSL50.
To κουλό στην αρχή είναι πως κλείδωσε η γραμμή σε προφίλ ADSL2+ και έπρεπε να τους πάρω τηλέφωνο (ένα ακόμη, δεν χάλασε κι ο κόσμος...). Άλλαξαν προφίλ και όλα καλά.
Η διαφορά είναι τεράστια, και σίγουρα αξίζει τα λεφτά της η 50άρα γραμμή. Πλέον παίζει VodafoneTV, Netflix ή Kodi ταυτόχρονα και μπορείς να σερφάρεις και από το κινητό ή να δουλέψεις με τον υπολογιστή.
Η μεγάλη διαφορά είναι στο Kodi πάντως, μπαίνει στα μενού και φορτώνει ταχύτατα.