Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#480068
Dimitris_P έγραψε:
Nikos! έγραψε:Fiber είναι 100αρα.


O kOTE πλέον τις λέει όλες Fiber. Για την εμπορική ονομασία λέω. Σαν τεχνολογία είναι όλες VDSL2, η 50ρα απλή και από 100 και πάνω Vectoring. Και με FTTC. Παπαριές fiber δηλαδή, να ήταν FTTB/FTTH να πω οκ.

Asimov έγραψε:Με αίτημα διακοπής (του OTE tv), ούτε καν φορητότητας, άμα τη λήξη της δέσμευσης, δίνουν με ευκολία το full πακέτο στα 16 ευρώ περίπου.
Το σύνολο με VDSL50 (€32,50) βγαίνει κάτω από 50 με φόρους, τα πάντα όλα.
Μερικοί, που δεν πολυπιέζουν, παίρνουν την tv στα 22 με τους φόρους.
Οτιδήποτε παραπάνω είναι κλοπή.

Στα 22 είμαι εγώ, αλλά με πρώτη σύνδεση, όταν είναι να λήξει βλέπουμε

Ναι, τα πιο πολλά συμβόλαια που είναι σε ισχύ στα 22 είναι, γιατί αυτή η προσφορά έπαιζε στα 24μηνα τότε.
Τα νούμερα που αναφέρω είναι η τρέχουσα εμπορική πολιτική, σε περίπτωση αιτήματος διακοπής ή ανανέωσης.
Προφανώς, αν λήξει η δέσμευση, γίνεις αορίστου και δεν ασχοληθείς, θα σε πάνε σε τιμή καταλόγου που είναι κάτι εξωφρενικά νούμερα. Από εκεί κοιτάνε να κονομήσουν γιατί τα 15αρια, αν βγάλεις φόρους και τέλη, είναι χασούρα με τόσα λεφτά που δίνουν στο CL.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#480072 Όλα είναι θέμα timing. Ανά περιόδους οι εταιρίες μπορεί είτε να μουλαρώσουν είτε να ξεβρακωθούν για τους δικούς τους λόγους. Όταν τους έχεις ήδη στείλει την αίτηση φορητότητας και δεν επανέρχονται ούτε για αντιπροσφορά, τα διαπραγματευτικά σου όπλα είναι πλέον άσφαιρα.

Σε ότι αφορά τη Nova το 2μηνακι για διακοπή είναι σχεδόν ταρίφα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#480074 Φορητότητα μόνο για τηλεόραση δεν είναι απαραίτητη. Κάνεις αίτημα διακοπής και τέλος.

Το ρίσκο είναι μικρό: το πολύ-πολύ να μείνεις χωρίς δορυφορική κάποιους μήνες, μέχρι να ξανακάνουν προσφορά, δεν είναι όπως το τηλέφωνο που είναι απαραίτητο. Αυτοί όμως τα χρήματα για τα δικαιώματα τα πληρώνουν κανονικά, είτε έχουν είτε δεν έχουν πελάτες, αρα θα κάνουν το παν για να κρατήσουν τη μειοψηφία που θα κάτσει να ασχοληθεί, έστω και για το μίνιμουμ έσοδο.

Εννοείται ότι εξαρτάται από την περίοδο. Τα ποσά που έγραψα είναι για τώρα που μιλάμε, αύριο μπορεί να είναι αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#480102 Η ταχύτητα download είναι ανεξάρτητη από αυτή του upload? Ανεβάζω ένα βίντεο στο youtube, να χαζεύω παράλληλα και κάτι άλλο ή να το κάνω με 4g από το κινητό καλύτερα? Το έγραψα επίτηδες σε 720 αλλά και πάλι, 408mb βγήκε για 4:30", θέλει πάνω από ώρα για να ανέβει.

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#480108 Θεωρητικά όχι, δεν είναι ανεξάρτητες. Χρησιμοποιούν εύρος από τη γραμμή σου. Δηλαδή αν χρησιμοποιείς το 100% του upload τότε το download σου θα σέρνεται (download είναι και το άνοιγμα μιας σελίδας). Αυτό φαίνεται σε πολύ αργές συνδέσεις, πχ 2-4mbit. Στο γραφείο έχουμε τέτοια χάλια γραμμή και αν χρειαστεί ν'ανεβάσω κάτι σταματάω όλα τ'άλλα . Αναμένουμε όμως ενεργοποίηση καμπίνας VDSL εντός ημερών :metalo:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#480109 Ειναι διαφορετικες, συνηθως του ανεβα ειναι πολυ μικρες. Και στο δικο μου ειναι σχεδον μηδεν.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#482413 Τι κουκουρουκου νουμερα ειναι αυτα? Θα πεσει τηλεφωνο αυριο! :x

Εικόνα

Γκεάκο πονάς? :shifty:

< >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#482431 Μμμμ καρδουλα μου δεν εχω pc
Αλλα οπως βλεπεις πιο κατω στη φωτο, εκλεισε το λαγουμι..μπηκαν πλακες..η καμπινα κανονικα με ρευμα...άρα ειναι θεμα ημερων η 100αρα....
ΤςςςΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#482437 Να την κατουράει ο spike να πηγαίνει πιο γρήγορα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#483124 Γκεάκοοοοοοοοοοοο :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4996/49998 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 20222/110296 kbps
Noise Margin(Up/Down) 30.1/22.7 dB
Line Attenuation(Up/Down) 1.8/5.8 dB


Για κάποιο λόγο το speedtest δίνει μέχρι 34kbps στην καλύτερη αλλά τέσπα. Πάντως κατεβάζει με 4mb οπότε θεωρώ ότι είναι ότι υπόσχεται η γραμμή.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#483255 Με τα στατιστικά της γραμμής σου θα έπρεπε να έπαιζες λιγο παραπάνω. Το τεστ που έκανες ειναι με Wifi σύνδεση ή Ethernet ?
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#483261
Deleted User 1 έγραψε:Γκεάκοοοοοοοοοοοο :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout

.


ελαβα πμ απο γνωστο στο adslgr που ειναι μεσα στον οτε για την καμπινουλα μου

ενεργοποιηση 21/2/2018 FTTC/VECTORING


ερχομαστεεεεεεεεεε :s_tongue
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#483281
babakos έγραψε:Με τα στατιστικά της γραμμής σου θα έπρεπε να έπαιζες λιγο παραπάνω. Το τεστ που έκανες ειναι με Wifi σύνδεση ή Ethernet ?

Wifi
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#484716 Θα ήθελα εάν δυνατόν τη βοήθεια σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ με το παραπάνω ρουτερ....

Εδω και μια βδομάδα άλλαξα τη γραμμή μου από adsl σε vdsl στη Wind...η γραμμή έχει download 49999k & 4998 upload και ενώ όλα δουλεύουν καλά σε PC windows και laptop με windows
ασύρματα και ενσύρματα συνδεδεμένα...όλες οι συσκευές android που έχω (3 τον αριθμο) έχουν προβλήματα και μαζί και μια led έξυπνη λάμπα.
Από την Wind έχουμε αλλάξει όλες τις πιθανές ρυθμίσεις στο ρουτερ άλλα τίποτα δεν έχει βελτιωθεί.... σήμερα παρέλαβα δεύτερο ρουτερ ολόιδιο ZTE και τίποτα δεν άλλαξε προς το καλύτερο.
Από ότι βλέπω στις συσκευές android δεν έχω καθόλου ταχύτητα upload ανοίγει ορισμένες σελίδες στον chrome άλλες δεν τις ολοκληρώνει καθόλου και άλλες δεν τις ανοίγει καθόλου...
εάν θέλω να στείλω φωτογραφία π.χ με email η viber η να σώσω κάτι σε cloud αυτό δεν ανεβαίνει με τίποτα 4 φωτογραφίες όλη τη νύχτα δεν μπορεί να τις ανεβάσει...αντιθέτως youtube και ταινίες κατεβαίνουν στο λεπτό.

Ξέρει κάνεις τη λύση στο πρόβλημα μου??? Το τελευταίο που θα κάνω απόψε το βράδυ είναι firmware upgrade στο router και μετά θα βάλω φωτιά να κάψω....!!!
Να αγοράσω άλλο ρουτερ ή θα πετάξω και άλλα λεφτά???

Ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προτέρων!!!