Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#539774
melos86 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Καλησπέρα,


Μια ερώτηση προς τους γνώστες: Τώρα με την υποχρεωτική αλλαγή σε ευρυζωνική στον ΟΤΕ (κάτι σαν VOIP από ότι κατάλαβα, απλά με δυνατότητα να έχεις τηλέφωνο σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του κτιρίου, αντί μόνο μέσω του router όπως ήταν στην CYTA), αξίζει η μετάβαση σε έναν άλλον πάροχο, ώστε να διατηρηθεί η δυνατότητα τηλεφωνίας ακόμα και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος; Να σημειωθεί εδώ ότι οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι επίσης κατά 35% φτηνότεροι του ΟΤΕ. Προφανώς κανείς δεν χαλιέται από μια μείωση στο τιμολόγιο του, αλλά η απρόσκοπτη λειτουργία μου είναι απείρως προτιμότερη από ότι 10-15 € το μήνα.

Οπότε έχουμε και λέμε: ΟΤΕ Ευρυζωνική ή κανονικό DSL σε Forthnet /Vodafone / Wind, με κύριο γνώμονα την αξιοπιστία? Κι αν σε εναλλακτικό πάροχο, ποιος είναι ο πιο απροβλημάτιστος;


Ευχαριστώ

Ειναι αραγε τοσο σημαντικο να εχουμε τηλεφωνο τη μια ωρα τον χρονο, και αν, που θα γινει μια διακοπη ρευματος?
Παντως και για αυτο υπαρχουν λυσεις, ενα ups ειτε αυτο που δινει ο ΟΤΕ αν εχεις συναγερμο, ειτε ενα απο τα 1000αδες που υπαρχουν λυνει το προβλημα μια και καλη!


Καλά, εδώ που μένω εγώ έχει χτυπήσει και κάτι 30ωρα, συγυρισμένα, χωρίς ρεύμα. Επίσης δεν είναι σπάνιες οι 2ωρες-3ωρες διακοπές. Συν τον συναγερμό που ανέφερες και όντως υπάρχει. Αλλά αυτό που δίνει ο ΟΤΕ κρατάει μόλις 4 ώρες από ότι μου είπαν στο Ote-shop.
Τέσπα, αν πάω σε εναλλακτικό, υπάρχει προτεινόμενος; Διαβάζω τον lazarefa για Nova και φρίττω!!! :help:

Στη δουλειά να δω τι θα κάνω που έχω ISDN με 4 γραμμές και προφανώς δεν γίνεται να μην έχεις τηλέφωνο όταν πέσει το ρεύμα!!! :rtfm:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 04 Οκτ 2018, 20:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#539776 Θα δω τι παίζει και αύριο οπότε θα λείπω εκτός σπιτιού για ΣΚ. Αν Κυριακή βράδυ που θα επιστρέψω δεν έχω ίντερνετ, Δευτέρα τους καλώ για αποχώρηση κι αν μου το παίξουν καμποσοι, βούρ για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Είμαι πάνω από 14 χρόνια σε γραμμές DSL (από το Μάιο του 2004, 7 μήνες μετά την πιλοτική του εισοδο στην Ελλάδα). Ποτε μα ποτέ δεν είχα διακοπή σύνδεσης πάνω από μερικά λεπτα (1-2 φορές ίσως κάποιες βραδυνές ώρες λόγω προγραμματισμενων εργασιών στα δίκτυα).
Ακόμα και πέρσι που αναβάθμισα τη γραμμή στη Wind από την ίδια καμπινα από 24αρα σε 50αρα όλα κυλισαν ομαλά από τα πρώτα λεπτά.
Δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως τόση προχειρότητα, ανευθυνότητα και ασχετοσυνη από πλευράς υπευθύνων (Nova αλλα και ΟΤΕ, μια που αυτός έχει την καμπίνα απ' όπου παίρνω vdsl και μόνο αυτός βάζει χέρι στις πόρτες εκεί) συμπυκνωθηκαν τώρα στην περίπτωση μου.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#539854 Στις αρχες του ADSL με ταχυτητα 384kbps ειχα μεινει απο την HOL χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο για 3 (ναι, ΤΡΕΙΣ) μηνες!!!
Εν τελει μετα απο απειρη ταλαιπωρια καποιος τεχνικος αντιληφθηκε οτι, για αγνωστο λογο, η HOL μετεφερε την γραμμη μου στην διευθυνση αποστολης των λογαριασμων που ηταν διαφορετικη απο την διευθυνση της γραμμης!
Καλο κουραγιο ευχομαι, αν και οπως ειπαν τα παιδια ηδη θα ειχα δρομολογηση αιτημα στην Cosmote!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#539857 καλα αστο αυτο με τις διεθυνσεις....
λογω συγχωνευσης Τελλας με wind εγινε το μαλε βρασε
Άβαταρ μέλους
By melos86
#539858
fokion έγραψε:καλα αστο αυτο με τις διεθυνσεις....
λογω συγχωνευσης Τελλας με wind εγινε το μαλε βρασε

Και σκεψου οτι για να μιλησεις με τεχνικο ηθελε μινιμουμ μια ωρα αναμονη! Χωρις σταθερο οποτε ολο γινοταν απο κινητο και φυσικα το call me back δεν υπηρχε ουτε σαν concept!
Και επισης αλλο αξιοπεριεργο ειναι οτι με ειχαν βαλει απο τοτε σε VOIP με ρουτερακι FRITZ!BOX! Μιλαμε για 2004 ισως και λιγο νωριτερα!
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#540461
lazarefa έγραψε:Θα δω τι παίζει και αύριο οπότε θα λείπω εκτός σπιτιού για ΣΚ. Αν Κυριακή βράδυ που θα επιστρέψω δεν έχω ίντερνετ, Δευτέρα τους καλώ για αποχώρηση κι αν μου το παίξουν καμποσοι, βούρ για καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Είμαι πάνω από 14 χρόνια σε γραμμές DSL (από το Μάιο του 2004, 7 μήνες μετά την πιλοτική του εισοδο στην Ελλάδα). Ποτε μα ποτέ δεν είχα διακοπή σύνδεσης πάνω από μερικά λεπτα (1-2 φορές ίσως κάποιες βραδυνές ώρες λόγω προγραμματισμενων εργασιών στα δίκτυα).
Ακόμα και πέρσι που αναβάθμισα τη γραμμή στη Wind από την ίδια καμπινα από 24αρα σε 50αρα όλα κυλισαν ομαλά από τα πρώτα λεπτά.
Δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως τόση προχειρότητα, ανευθυνότητα και ασχετοσυνη από πλευράς υπευθύνων (Nova αλλα και ΟΤΕ, μια που αυτός έχει την καμπίνα απ' όπου παίρνω vdsl και μόνο αυτός βάζει χέρι στις πόρτες εκεί) συμπυκνωθηκαν τώρα στην περίπτωση μου.

Καλημέρα. Τελικά τη 12η μέρα πήρα ΙΡ και πλέον έχω κανονικά πρόσβαση...Όπως και να χει, το γαμώτο της υπόθεσης είναι ότι αν η πορεία αποκατάστασης ήταν εξ αρχής η πρέπουσα (δήλωση εξαρχής στον ΟΤΕ και επέμβαση του τελευταίου μέσα σε 48 ώρες) θα μιλάγαμε για πρόβλημα 3-4 ημερών βαριά...
Πρώτες εντυπώσεις μάλλον ικανοποιητικές. 45,5-46 δίνει το speedtest στο down, όσο έβλεπα και με τη Wind. Στο Up ίσως είμαι λίγο πιο κάτω, 4,3-4,4 αντί 4,7-4,8, αλλά αυτό δεν με πολυπειράζει. Τις επόμενες μέρες θα ξεκαθαρίσω τη συμπεριφορά της γραμμής και σε streaming, οπότε θα έχω μια πιο πλήρη εικόνα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#541205 Εμενα η ‘δικια’ μου βλαβη τελικα ΔΕΝ φτιαχνεται συμφωνα με τον τεχνικο που ηρθε αρχες της εβδομαδας.

Το παρακολουθουν αλλα δεν μπορουν να καταλαβουν γιατι ξαφνικα η ταχυτητα από 99,999 επεσε στα 82000 περιπου.

Αλλαξαν πορτες στο dslam. Εσκαψαν στο εδαφος και αλλαξαν κατι καλωδια. Ανεβηκαν στην κολωνα του οτε και αλλαξαν γεφυρες,μου αλλαξαν ρουτερ/

Τιποτα.. εχει μουλαρωσει σε εκεινην την ταχυτητα
Ο τεχνικος που ηταν πολύ συνεργασιμος ειπε ότι θα το κοιταει καθημερινα. Φοβαται ότι επειδη μπηκαν και αλλοι στην καμπινα εγινε ότι εγινε..Φυσικα αυτό δεν στεκει.
Όταν πουλας μια υπηρεσια δεν την πουλας για 5 πελατες! Και αν αυτοι γινουν 10 τοτε εχουμε πτωση αποδωσης.
Εγω όταν υπεγραψα μου ειχαν πει για ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ συγχρονισμο 90-100.

Τωρα δεν ξερω τι να κανω.
Το παιδι μου ειπε να κανω λιγο υπομονη μηπως αναβαθμιστει η καμπινα σε super vectoring (200αρα),αλλιως αν θελω να παω σε 50αρα.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#541207 Το έχεις κάπου γραμμένο το 90-100; Πέρα από τα @@ του παρόχου δλδ.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#541218 Ο πατέρας μου λέει "δουλειά δεν είχε διάολος, γ@μ@γε τα παιδιά του". Τι θες και ασχολείσαι? Πόσο παραπάνω χρόνο θέλουν τα 10GB πχ για να κατέβουν με την ταχύτητα στα 82.000mbps? Εδώ πληρώναμε καμια 10αρια χρόνια 24αρες για να έχουμε βία 5mbps...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#541219 Ρε φιλε επαιζα από το 95-99 και δεν ασχολιομουν

Όταν εσπασε το ψυχολογικο οριο των 90 ασχοληθηκαν και το καρφωσαν 99,999!
Και ξαφνικα χαλασε.

Από τα 10 που ημουν παλια δεν το συζηταω. Αλλα με τρωει να δω τι στο καλο εγινε.
Στην τελικη πληρωνεις κατι και θες να το εχεις εστω αν όχι στον τελειο βαθμο.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#541220 Χοντρικά από όσα έχω διαβάσει για το VDSL (όπως και για το ADSL βέβαια), όταν μπαίνουν πολλοί σε μια καμπίνα λόγω μεταξύ τους παρεμβολών πέφτει η ταχύτητα συγχρονισμού. Αυτό υποτίθεται ότι δεν υφίσταται όταν η καμπίνα γυρίσει σε vectoring, όπου όμως σε αυτή την περίπτωση απαιτείται πλήρης συμβατότητα εξοπλισμού των συνδρομητών (συγκεκριμένα modems του παρόχου) ενώ παράλληλα, υποχρεούνται οι πάροχοι να διακόψουν τυχόν γραμμές ADSL που έχουν δώσει σε κάποιους (τυχερούς) συνδρομητές από την αντίστοιχη καμπίνα και να τους γυρίσουν πάλι ώστε να παίρνουν από Αστικό Κέντρο (Α/Κ).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#541221
Geo f1 έγραψε:Θα κοιτάξω το συμβολαιο.


Μακαρι να σε καλυπτει το συμβολαιο αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτες οι ταχυτητες ειναι ΕΩΣ τα τοσα Mbps (και οσα πιασει ο καθενας)... Αν ειναι πολυ κατω απο το max, πας απλα στο προηγουμενο-φθηνοτερο πακετο και λογικα τελικιαζεις εκει περα!

Οι μονες συνδεσεις με εξασφαλισμενη την ταχυτητα που πληρωνεις ειναι οι leased lines (μισθωμενες γραμμες):

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/leased_lines.html
Άβαταρ μέλους
By babakos
#541243
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Θα κοιτάξω το συμβολαιο.


Μακαρι να σε καλυπτει το συμβολαιο αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτες οι ταχυτητες ειναι ΕΩΣ τα τοσα Mbps (και οσα πιασει ο καθενας)... Αν ειναι πολυ κατω απο το max, πας απλα στο προηγουμενο-φθηνοτερο πακετο και λογικα τελικιαζεις εκει περα!

Οι μονες συνδεσεις με εξασφαλισμενη την ταχυτητα που πληρωνεις ειναι οι leased lines (μισθωμενες γραμμες):

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/leased_lines.html


Έτσι είναι δυστυχώς σε όλο τον κόσμο. Το VDSL σαν τεχνολογία δεν παρέχει 100% εγγυημένες ταχύτητες.
Επίσης ισχύει αυτό που ανάφερε ο lazarefa .. είναι μεγάλη πληγή και θέλει χρόνο για να γίνουν align τα specs σε εξοπλισμό και configuration ειδικά στους εναλλακτικούς...

Οταν η καμπίνα σου αναβαθμιστεί σε super vectoring τότε αν ο router σου υποστηρίζει το πρωτόκολλο 35b μπορείς να ζητήσεις να σου αλλάξουν το profile σε 100/10 35b (αντί για το 17a που έχεις τώρα). Αυτό θα αυξήσει λογικά την ταχύτητά σου σε αποδεκτά (για εσένα) επίπεδα

Υποθέτω πως έχεις το Speedport Plus οπότε είσαι ΟΚ...
Πόση απόσταση έχεις από την καμπίνα που σου δίνει υπηρεσία ;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#541244 επ γεια σου babako και εδω :s_tongue

Ναι το speddport + εχω πλεον απο τελη καλοκαιριου.
Καταλαβαινω το ποστ σου. Αλλα αυτο που δεν μπορω να χωνεψω-καταλαβω ειναι πως πχ την δευτερα ημουν 99,999/9998 και την τριτη δεν παει πανω απο 82,000.

Τι στραβωσε? Σε αυτα δεν εχει να απαντησει κατι ο ΟΤΕ.
Τα ριχνει οτι μπηκε κοσμος και αλλες εταιριες στην καμπινα. Τουλαχιστον αστειο μου ακουγεται αυτο.

Ο τεχνικος επισης ειπε οτι εχουν και αλλα τετοια προβληματα και εχουν σταματησει να πολυ προωθουν τις 100αρες και 200αρες,

Και η γραμμη φαινεται πολυ σταθερη και καλη..πχ σε 2 μερες εχει 60crc errors
120 μετρα ειναι η καμπινα. Κοντα θα το χαραχτηριζα