Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#538195 Και όλο αυτό συμβαίνει επειδή αρνούνται να σε συνδέσουν (όχι εσένα, γενικά) με το τεχνικό τμήμα όπου το ζήτημα πιθανόν να λυνόταν κι επί τόπου. Αλλά έχουν αυτή την οδηγία :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#538425 Πριν λίγο ήρθε ο τεχνικός της Nova σπίτι. Φυσικά επιβεβαιώθηκε το αυτονόητο. Sync no IP και αναγγελία βλάβης για τον ΟΤΕ...Πιθανότατα λάθος σεταρισμα πόρτας από τον ΟΤΕ όπως μου πε ο τεχνικος. Οπότε αυτό που βάσει των εξ αρχής συμπτωμάτων θα μπορούσε εξ αρχής να γίνει (να δοθεί από τις 24/9 βλάβη στον ΟΤΕ) χρειάστηκε να περάσουν 5 μέρες για να γίνει,οπότε όπως το κόβω θέλουμε χαλαρά άλλες 3-5 ημέρες, δηλαδή πάμε για το δεκαήμερο.
Μπράβο Νova. Ξεκίνησες με γκολ απ' τα αποδυτήρια.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#539152 Σήμερα με ενημέρωσαν ότι θα ασχοληθούν από τον ΟΤΕ με το πρόβλημα. Ας ελπίσουμε να δώσουν λύση και το απόγευμα που θα πάω σπίτι να δω πράσινο το λαμπάκι του ίντερνετ στο μόντεμ. Αισίως κλείνουμε 8 μέρες χωρίς πρόσβαση σήμερα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#539179 Μαζι αναμενουμε λυση σημερα λοιπον.

Εγω συγχρονιζω πιο χαμηλα από οσο πρεπει.

Για να δουμε...Εχει και ωραια μερα να βγουν οι τεχνικοι στους δρομους!! :lol:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#539385 Ταλαιπωριας συνεχεια και σημερα. Κλασικα λαμπακι ιντερνετ σταθερα κοκκινο και νεα επικοινωνια με 13731. Παλι τα ιδια αλλαγη username, password, reboot router...αποτελεσμα ουδεν.
Μου ειπαν εν τω μεταξυ ξεκάθαρα οτι στο συστημα τους ο ΟΤΕ εχει δωσει απο χτες αρση βλαβης. Βγαλτε ακρη δηλαδη...Ο ΟΤΕ ολα καλα, η Νοva εχει ελεγξει τα παντα, αλλαξαμε 3 password και το προβλημα παραμενει sync no ip. Προφανως κάποιος με δουλευει χοντρα...
Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι στην οθονη που ανεβασε ο φιλος dokimos πιο πανω στο πεδιο Modulation Type η τιμη του ειναι VDSL2. Εμενα στο αντιστοιχο πεδιο η τιμη απο την αρχη ειναι: VDSL2(Vectoring).
Μηπως παιζει κατι με το κομματι του vectoring που εχει να κανει με διαφορετικό σεταρισμα της πορτας απ οπου παιρνω στην καμπινα σε σχεση με την αντιστοιχη ρυθμιση στο ρουτερ μου;
Το ανεφερα αυτο στον εκπροσωπο του 13731 αλλα μαλλον το προσπερασε χωρις να μου πει οτιδηποτε σχετικό.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#539393 dokimos? :hmmm:

Εχεις μπλεξει για τα καλα...

Εμενα ηρθε τεχνικος σπιτι τα μετρησε όλα. Μια χαρα τα βρηκε και ελαβα μετα μηνυμα

ANAΦOPIKA ME TO AITHMA ΣAΣ ME APIΘMO ****, ΔIAΠIΣTΩΘHKE OTI H ΛEITOYPΓIA THΣ ΣYNΔEΣHΣ ΣAΣ EΠHPEAZETAI AΠO EYPYTEPO TEXNIKO ΘEMA ΣTHN ΠEPIOXH ΣAΣ. EXOYN ΞEKINHΣEI ENEPΓEIEΣ AΠOKATAΣTAΣHΣ AΠO TIΣ TEXNIKEΣ MAΣ YΠHPEΣIEΣ. ΘA ENHMEPΩΘEITE ME ΓPAΠTO MHNYMA ΓIA THN EΞEΛIΞH KAI AΠOKATAΣTAΣH TOY. EYXAPIΣTOYME ΓIA THN KATANOHΣH
Άβαταρ μέλους
By melos86
#539394
lazarefa έγραψε:Ταλαιπωριας συνεχεια και σημερα. Κλασικα λαμπακι ιντερνετ σταθερα κοκκινο και νεα επικοινωνια με 13731. Παλι τα ιδια αλλαγη username, password, reboot router...αποτελεσμα ουδεν.
Μου ειπαν εν τω μεταξυ ξεκάθαρα οτι στο συστημα τους ο ΟΤΕ εχει δωσει απο χτες αρση βλαβης. Βγαλτε ακρη δηλαδη...Ο ΟΤΕ ολα καλα, η Νοva εχει ελεγξει τα παντα, αλλαξαμε 3 password και το προβλημα παραμενει sync no ip. Προφανως κάποιος με δουλευει χοντρα...
Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι στην οθονη που ανεβασε ο φιλος dokimos πιο πανω στο πεδιο Modulation Type η τιμη του ειναι VDSL2. Εμενα στο αντιστοιχο πεδιο η τιμη απο την αρχη ειναι: VDSL2(Vectoring).
Μηπως παιζει κατι με το κομματι του vectoring που εχει να κανει με διαφορετικό σεταρισμα της πορτας απ οπου παιρνω στην καμπινα σε σχεση με την αντιστοιχη ρυθμιση στο ρουτερ μου;
Το ανεφερα αυτο στον εκπροσωπο του 13731 αλλα μαλλον το προσπερασε χωρις να μου πει οτιδηποτε σχετικό.

Δεν δοκιμαζεις να κανεις και ενα hard reset στις εργοστασιακες ρυθμισεις το ρουτερακι σου?
Δεν χανεις τιποτα εδω που βρισκεσαι! Αν και οπως μας τα περιγραφεις η αισθηση που μου δινεται ειναι οτι το θεμα ειναι καθαρα της νοβα! Απο τη στιγμη που συγχρονιζεις κανονικα δεν νομιζω οτι εμπλεκεται ο οτε!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#539417
melos86 έγραψε:Απο τη στιγμη που συγχρονιζεις κανονικα δεν νομιζω οτι εμπλεκεται ο οτε!


Το σωστό είναι ότι από τη στιγμή που συγχρονίζει δεν είναι θέμα γραμμής. Από κει και πέρα μπορεί να μην έχει γίνει αλλαγή στην κάρτα για να κουμπωθεί στη nova ή να μην είναι σεταρισμένη.

Δοκίμασε ένα reset όπως και να 'χει
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#539550 Καλησπέρα,


Μια ερώτηση προς τους γνώστες: Τώρα με την υποχρεωτική αλλαγή σε ευρυζωνική στον ΟΤΕ (κάτι σαν VOIP από ότι κατάλαβα, απλά με δυνατότητα να έχεις τηλέφωνο σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του κτιρίου, αντί μόνο μέσω του router όπως ήταν στην CYTA), αξίζει η μετάβαση σε έναν άλλον πάροχο, ώστε να διατηρηθεί η δυνατότητα τηλεφωνίας ακόμα και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος; Να σημειωθεί εδώ ότι οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι επίσης κατά 35% φτηνότεροι του ΟΤΕ. Προφανώς κανείς δεν χαλιέται από μια μείωση στο τιμολόγιο του, αλλά η απρόσκοπτη λειτουργία μου είναι απείρως προτιμότερη από ότι 10-15 € το μήνα.

Οπότε έχουμε και λέμε: ΟΤΕ Ευρυζωνική ή κανονικό DSL σε Forthnet /Vodafone / Wind, με κύριο γνώμονα την αξιοπιστία? Κι αν σε εναλλακτικό πάροχο, ποιος είναι ο πιο απροβλημάτιστος;


Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539552
REALZEUS έγραψε:Καλησπέρα,


Μια ερώτηση προς τους γνώστες: Τώρα με την υποχρεωτική αλλαγή σε ευρυζωνική στον ΟΤΕ (κάτι σαν VOIP από ότι κατάλαβα, απλά με δυνατότητα να έχεις τηλέφωνο σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του κτιρίου, αντί μόνο μέσω του router όπως ήταν στην CYTA), αξίζει η μετάβαση σε έναν άλλον πάροχο, ώστε να διατηρηθεί η δυνατότητα τηλεφωνίας ακόμα και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος; Να σημειωθεί εδώ ότι οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι επίσης κατά 35% φτηνότεροι του ΟΤΕ. Προφανώς κανείς δεν χαλιέται από μια μείωση στο τιμολόγιο του, αλλά η απρόσκοπτη λειτουργία μου είναι απείρως προτιμότερη από ότι 10-15 € το μήνα.

Οπότε έχουμε και λέμε: ΟΤΕ Ευρυζωνική ή κανονικό DSL σε Forthnet /Vodafone / Wind, με κύριο γνώμονα την αξιοπιστία? Κι αν σε εναλλακτικό πάροχο, ποιος είναι ο πιο απροβλημάτιστος;


Ευχαριστώ


Αν δεν κανω λαθος ολοι οι παροχοι θα περασουν σε καποια φαση σε VOIP.

Οσον αφορα τη διαφορα τιμης του ΟΤΕ, σεβαστο και μονο εσυ ξερεις τι σε συμφερει.

Αλλα οσον αφορα τις διακοπες ρευματος δε νομιζω οτι ειναι θεμα φιλε.. Δε νομιζω οτι εχουμε πανω απο 1 ωρα διακοπη ρευματος ολο το χρονο κατα ΜΟ...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#539571
REALZEUS έγραψε:Καλησπέρα,


Μια ερώτηση προς τους γνώστες: Τώρα με την υποχρεωτική αλλαγή σε ευρυζωνική στον ΟΤΕ (κάτι σαν VOIP από ότι κατάλαβα, απλά με δυνατότητα να έχεις τηλέφωνο σε όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του κτιρίου, αντί μόνο μέσω του router όπως ήταν στην CYTA), αξίζει η μετάβαση σε έναν άλλον πάροχο, ώστε να διατηρηθεί η δυνατότητα τηλεφωνίας ακόμα και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος; Να σημειωθεί εδώ ότι οι εναλλακτικοί πάροχοι είναι επίσης κατά 35% φτηνότεροι του ΟΤΕ. Προφανώς κανείς δεν χαλιέται από μια μείωση στο τιμολόγιο του, αλλά η απρόσκοπτη λειτουργία μου είναι απείρως προτιμότερη από ότι 10-15 € το μήνα.

Οπότε έχουμε και λέμε: ΟΤΕ Ευρυζωνική ή κανονικό DSL σε Forthnet /Vodafone / Wind, με κύριο γνώμονα την αξιοπιστία? Κι αν σε εναλλακτικό πάροχο, ποιος είναι ο πιο απροβλημάτιστος;


Ευχαριστώ

Ειναι αραγε τοσο σημαντικο να εχουμε τηλεφωνο τη μια ωρα τον χρονο, και αν, που θα γινει μια διακοπη ρευματος?
Παντως και για αυτο υπαρχουν λυσεις, ενα ups ειτε αυτο που δινει ο ΟΤΕ αν εχεις συναγερμο, ειτε ενα απο τα 1000αδες που υπαρχουν λυνει το προβλημα μια και καλη!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539572
melos86 έγραψε:Ειναι αραγε τοσο σημαντικο να εχουμε τηλεφωνο τη μια ωρα τον χρονο, και αν, που θα γινει μια διακοπη ρευματος?


Για μενα ειναι εντελως αδιαφορο αν δε θα παιζει το σταθερο στις πολυ σπανιες διακοπες ρευματος...

Λιγο ξενερωσα με την αλλαγη σε VOIP γιατι πηγε στραφι το καλο ρουτερακι που ειχα και αναγκαστηκα να βαλω αυτο του ΟΤΕ. Αλλα και παλι ουτε που σκεφτηκα να φυγω απο τον ΟΤΕ για αυτο το λογο εφοσον σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#539581 Ακομα μπερδεμενος ειμαι…τι στο καλο γινεται?
Μου ηρθε μηνυμα ότι η βλαβη αποκατασταθηκε. Και από τα 85,000 που συγχρονιζε πηγε στα 83. Και μετα το restart πηγε στα 82.

Λιγο πιο μακρια από το σπιτι εχουν σκαψει μια μεγαλη τρυπα Εργα οτε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539585
Geo f1 έγραψε:Ακομα μπερδεμενος ειμαι…τι στο καλο γινεται?
Μου ηρθε μηνυμα ότι η βλαβη αποκατασταθηκε. Και από τα 85,000 που συγχρονιζε πηγε στα 83. Και μετα το restart πηγε στα 82.

Λιγο πιο μακρια από το σπιτι εχουν σκαψει μια μεγαλη τρυπα Εργα οτε.


Γιωργο μιλας για μια διαφορα της ταξης του 2-3% που ειναι απολυτα λογικη. Ο συγχρονισμος εχει να κανει με το φορτιο του δικτυου την καθε στιγμη και ποτε δε συγχρονιζει στα ιδια.

Δε θα ξεχασω το εξης... Παλιοτερα ειχα ενα UPS το οποιο δε δουλευε και πολυ καλα. Δηλαδη οταν ειχε διακοπη ρευματος εσβηναν ολα (PC-Router-Monitor) το πρωτο δευτερολεπτο που επεφτε το ρευμα αλλα μετα απο 1 δευτερολεπτο ξαναδινε ρευμα σε ολα. Ειχα προσεξει λοιπον το εξης:
Οταν ξαναδινε ρευμα και συγχρονιζε παλι το router, εβλεπα κατι τρελες ταχυτητες συγχρονισμου μεχρι και 20% ψηλοτερες, που δεν ειχα δει ποτε πριν στη ζωη μου. Λογικα γιατι ολη η περιοχη ηταν down (εκτος απο τους ελαχιστους που ειχαν επισης UPS) και δεν ειχε καθολου φορτιο το δικτυο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#539587 Φιλε επειδή το ρωτησα στην καμπινα που παιρνω vdsl είναι 3 με κατοσταρα.
Πιο παλια επαιζα από 95-97.
Όταν ηρθε ο τεχνικος σπιτι με εκανε ετσι
Εικόνα
Και μετα την πτωση ρεύματος επεσα στο 87-90.
Υπαρχει βλαβη στην περιοχη οκ δεκτον.
Αλλα εμενα με προβληματιζει που ελαβα μηνυμα ότι αποκατασταθηκε η βλαβη και είμαι στα 82 τωρα.
Και 10 μερες πριν καρφι 99,999

Κατι παιζει...