Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#523656
lemon3 έγραψε:Από δίκτυα δεν ξέρω, αλλά είναι λογικό να υπάρχει καινούριο "κουτί" στα 500 μέτρα και εγώ να παίρνω από τα 5 χιλιόμετρα; Τα καλώδια προς τη μία κατεύθυνση πάνε;


Ιδια περίπτωση ήταν και η δική μου καθώς η απόσταση μου απο το Αστικό Κέντρο ήταν στα 5 χλμ. 4 Mbps maximum ταχύτητα, μέχρι που μπήκε η καινούρια τρίφυλλη καμπίνα και αποκτήσαμε επιτέλους Vdlsl. Στην αρχή 50/5 και τώρα 100/10 με κόστος 33 ευρώ. :yahoo: :lol:
Πάντως αν δεν έκανα αίτηση για Vdsl και πάλι την ίδια ταχύτητα θα είχα και ας είχε αναβαθμιστεί η καμπίνα μου σε Vdsl. Τουλάχιστον αυτό απ'οσο γνωρίζω ισχύει στους εναλλακτικούς παροχους. Στο forum Adslgr.com είχα διαβάσει για μερικές περιπτώσεις συνδρομητών Cosmote που ενώ παρέμεναν σε adsl τους σύνδεαν στην Vdsl καμπίνα και απο τα μερικά Mbps συνδέσεις που είχαν, τελικά κλείδωναν στα 20+.
Η δική σου καμπίνα είναι η παλιά ή έχει αναβαθμιστεί σε Vdsl; Γιατί αν είναι παλιά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο παρά μόνο υπομονή. :(
Ούτε δυστυχώς να σε συνδέσουν σε άλλη καμπίνα που έχει αναβαθμιστεί.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Stilskin και 16 Ιούλ 2018, 19:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By elteo
#523658 Εικόνα

ταπεινό 30αρι Cote....πολύ ευχαριστημένος. Μου φτάνει και περισσεύει.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#523659 Enough is never enough... :lol: :lol: :lol:

Με την 50αρα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος και η αναβάθμιση σε μεγαλύτερη ταχύτητα δεν θα μου πρόσφερε κάτι το παραπάνω αφου δεν πολυασχολούμαι με torrents και κατέβασμα τεράστιων αρχείων. Στην ανανέωση μετά απο την διετία ο σκοπός μου ήταν μείωση τιμής στο συμβόλαιο που πλήρωνα. Αλλά κατι τέτοιο δεν το δέχονταν και μετά απο μέρες όταν κατάλαβαν οτι θα πήγαινα σε άλλες πορτοκαλιές, μου πρότειναν αναβάθμιση σε 100άρα κάτι που τελικά δέχθηκα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#523685 δε ξερω τι μαγικό έκαναν στην εταιρεία ( κατι με "Ethernet") μας αλλαξαν ρουτερ ( παντα σε οπτική ινα) και απο 10/10 - αυτο πληρωνε το αφεντικό - πήγαμε στο 100/100 με ping 1....
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#523717 Λίγο ξεφτίλα δεν θα ήταν να μένατε με 10/10 όταν δίπλα παίζουν vdsl 100/10 και 200/20; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523720 Με πηρε ο ΟΤΕ χθες για να με γυρισουν σε voip.

Νιαουρισα λιγο στο τηλ και θα τα ξαναπούμε ειπαμε μετα το καλοκαιρι.

Μεχρι τελος χρονου είναι η προθεσμια!!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#523721
stavrosg έγραψε:Λίγο ξεφτίλα δεν θα ήταν να μένατε με 10/10 όταν δίπλα παίζουν vdsl 100/10 και 200/20; :lol:


:lol: :lol: ε ενταξυ τωρα κι εσυ...
πλεον η συνδεση ειναι πιο γρηγορη απο τις ικανοτητες των υπολογιστων που χρησιμοποιουμε...

με τετοια τεραστια αλλαγη οι χρονοι ηταν μειωμενοι μεν αλλα οχι το wow που εγω τουλαχιστον περιμενα...
ΥΓ. σε κανονική χρηση εννοω... οχι wetransfer και τα σχετικά..
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523735
Geo f1 έγραψε:Με πηρε ο ΟΤΕ χθες για να με γυρισουν σε voip.

Νιαουρισα λιγο στο τηλ και θα τα ξαναπούμε ειπαμε μετα το καλοκαιρι.

Μεχρι τελος χρονου είναι η προθεσμια!!


Ηδη τρέχει πλάνο αναβάθμισης των αστικών κέντρων οπότε αργά ή γρήγορα θα γίνει.
Το Α/Κ Πεντέλης ειναι πλέον 100% VoIP και ήδη είναι σε εξέλιξη εργασίες σε άλλα 7 ΑΚ.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523737
fokion έγραψε:δε ξερω τι μαγικό έκαναν στην εταιρεία ( κατι με "Ethernet") μας αλλαξαν ρουτερ ( παντα σε οπτική ινα) και απο 10/10 - αυτο πληρωνε το αφεντικό - πήγαμε στο 100/100 με ping 1....


Ποιός σας έδωσε συμμετρική οπτική ; Ο ΟΤΕ και οι εναλλακτικοί δίνουν μόνο σε μισθωμένα κυκλώματα.

Inalan ? HCN ?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#523739
babakos έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Με πηρε ο ΟΤΕ χθες για να με γυρισουν σε voip.

Νιαουρισα λιγο στο τηλ και θα τα ξαναπούμε ειπαμε μετα το καλοκαιρι.

Μεχρι τελος χρονου είναι η προθεσμια!!


Ηδη τρέχει πλάνο αναβάθμισης των αστικών κέντρων οπότε αργά ή γρήγορα θα γίνει.
Το Α/Κ Πεντέλης ειναι πλέον 100% VoIP και ήδη είναι σε εξέλιξη εργασίες σε άλλα 7 ΑΚ.

Προσφατα γυρισα στο σπιτι σε voip και vdsl 50ρα.

Υπαρχει προβλημα στο voip και δεν το πολυ θελουν;

Στο μαγαζι που εχω εδω και ενα χρονο παντως δεν εχω κανενα θεμα
Άβαταρ μέλους
By babakos
#523741 Tο μόνο θέμα είναι οτι μέχρι να εγκατασταθούν μπαταρίες σε όλες τις υπαίθριες καμπίνες , σε περίπτωση διακοπής ρεύματος μένεις χωρίς τηλέφωνο μέχρι να επανέλθει η τάση.

Πάντως μάλλον υπερβολικές οι ανησυχίες μιας και νομίζω οτι πλέον όλοι έχουν ένα (τουλάχιστον ) κινητό.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523742 @Νικο

Όχι μωρε απλα θα πρεπει να καταργησω το asus router (δεν χρησιμοποιώ εξοπλισμο του Οτε)

Βεβαια χθες μου ειπε πως μπορω να εχω του οτε για τηλεφωνια, και το ασους για νετ με bridge mode (που δεν κατεχω) :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#523743
Geo f1 έγραψε:@Νικο

Όχι μωρε απλα θα πρεπει να καταργησω το asus router (δεν χρησιμοποιώ εξοπλισμο του Οτε)

Βεβαια χθες μου ειπε πως μπορω να εχω του οτε για τηλεφωνια, και το ασους για νετ με bridge mode (που δεν κατεχω) :s_tongue

Απλά συνδέεις το Asus στο router του ΟΤΕ με ένα καλώδιο και λογικά θα δουλέψει μια χαρά. Προφανώς βέβαια δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο, μόνον αν το router του ΟΤΕ έχει θέμα με το Wi-Fi.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#523745 Ναι το asus εχει καλη εμβελια και διαφορα αλλα καλούδια (usb, guest network κλπ)

Σε περιτωση 200αρας ο ΟΤΕ θα δινει fritzbox
Άβαταρ μέλους
By melos86
#523751
Geo f1 έγραψε:@Νικο

Όχι μωρε απλα θα πρεπει να καταργησω το asus router (δεν χρησιμοποιώ εξοπλισμο του Οτε)

Βεβαια χθες μου ειπε πως μπορω να εχω του οτε για τηλεφωνια, και το ασους για νετ με bridge mode (που δεν κατεχω) :s_tongue

Και εγω voip εχω εδω και παρα πολυ καιρο... Συγκεκριμενα ειχα voip με Hellas On Line και γραμμη τοτε 768 σε ρουτερ Fritz!Box Fon που ηταν η μεγαλυτερη!
Η |λογοκρισία| με τον οτε ειναι οτι δεν δινει τους κωδικους για να στησεις το voip σε οποιοδηποτε εξοπλισμο θελεις εσυ! Γιατι πλεον τα περισσοτερα υποστηριζουν voip!
Η μονη ενσταση στο voip ειναι ο συναγερμος αν υπαρχει συνδεδεμενος με κεντρο και ο αναβαθμισμενος εξοπλισμος απο καποιους χρηστες! Κατα τα αλλα δεν εχει διαφορες!