Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649669 Η διεύθυνση που δηλώσατε περιλαμβάνεται στις περιοχές όπου θα προσφέρονται SFBB υπηρεσίες, αλλά ακόμη δεν υπάρχει καμία διαθέσιμη προσφορά.
Πατήστε εδώ για να εγγραφείτε στη δράση και να εκδώσετε το κουπόνι συμμετοχής σας.
Θα ειδοποιηθείτε μέσω email μόλις δημοσιευτεί οποιαδήποτε προσφορά SFBB υπηρεσίας στην περιοχή σας, ώστε να μπορέσετε να εξαργυρώσετε το κουπόνι σας στον πάροχο της επιλογής σας.

Τι σημαίνει αυτό;

< >
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#649670 Εχουν γινει τιποτα σκαψιματα στην περιοχη?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649676 Ναι, πριν από ένα μήνα περίπου. Λεπτό αυλάκι στην άκρη του δρόμου από συνεργείο Cosmote.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#649727
Geo f1 έγραψε:Για ενημερωση

https://www.sfbb.gr/LandingPage.html


Για ένα νούμερο ΤΚ :x

Scotch έγραψε:Ο ΟΤΕ βγάζει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα fibre στη διεύθυνσή μου, ενώ η vodafone όχι (μέχρι 30άρα). Παίζει αυτό ή κάνουν λάθος οι του OTE; Παίζει να ισχύει το ftth δηλαδή αλλά μόνο από ΟΤΕ;


Δεν ξέρω για ftth, αλλά η Vodafone θα προτιμήσει να σου δώσει από το ΑΚ που έχει τα μηχανήματά της για να μην δώσει παραπάνω νοίκι στον ΟΤΕ για χρήση της vdsl καμπίνας, ή παίζει να μην έχει σύμβαση για χρήση της καμπίνας με τον ΟΤΕ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649730
Geo f1 έγραψε:Για ενημερωση

https://www.sfbb.gr/LandingPage.html


Παπαριές λέει.

Έβαλα τον ΤΚ που μένει ο αδερφός μου και λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο και μπλα μπλα.
Έχει 2 χρόνια Wind 50άρα. :lol:

Έβαλα σπίτι μου, ΤΚ, διεύθυνση, δηλαδή υπάρχει μέχρι τώρα διαθεσιμότητα και μόλις βάζω αριθμό, πετάει ξανά το γνωστό μήνυμα

Στη διεύθυνση που δηλώσατε δεν υπάρχουν υποδομές ικανές να προσφέρουν SFBB υπηρεσίες.
Δεδομένου ότι οι γεωγραφικές περιοχές κάλυψης διαρκώς θα διευρύνονται μπορείτε να επαναλάβετε τον έλεγχο σε μεταγενέστερη χρονική στιγμή.


και όπως ξέρετε, έχω 2 μήνες ήδη 50άρα Vodafone.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#649735 Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#649737
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ


Α ευχαριστώ Μήτσο. Δεν το πρόσεξα. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#649753
George_Prix έγραψε:
elteo έγραψε:το Speedport Entry 2i κάνει και για adsl και για vdsl.

μην περιμένετε άλλο.


Αυτο ηξερα κι εγω, αλλα οταν διαβασα το ποστ του SIHCTR καταλαβα οτι κατι τετοιο του υποσχεθηκαν απο Κοσμοτε, οποτε σκεφτηκα μπας και παιζει πιο εξειδικευμενο router...


Ναι κι εγώ δεν περιμένω να αλλάξει το attainable απλά αλλάζοντας το router.. Ήδη το Speedport 2i δείχνει VDSL. Απλά το Speedport Plus υποστηρίζει ταχύτερο WiFi για την περίπτωση που όντως η VDSL σύνδεση μπορεί να δώσει παραπάνω. Το 2i σηκώνει μόνο 2.4GHz band και Wifi a/b/g απ' ότι είδα.

Οπότε η αλήθεια είναι ότι κακώς περιμένω το router πριν πάρω την Cosmote να δηλώσω θέμα... Απλά επειδή μπερδεύονται και πεθερικά στη μέση, δεν πιέζω πολύ τις καταστάσεις ακόμη...

Έστω λοιπόν ότι το καφάο είναι στα 700 μέτρα καλωδιακά. Τί περίπου να περιμένω σαν θεωρητική ταχύτητα;
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#649754
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ


Είτε Ηome είτε Cabinet η 50άρα είναι χαλκός όχι οπτική ίνα....
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649758
MIXOStsi έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:@ SIHCTR , δε νομίζω οτι θα δεις 100 down... :hmmm:

@saxon, δηλαδή αν συνδέσεις το ρούτερ έξω, στη παροχή του ΟΤΕ, κλειδώνει?
Δε ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα αλλά το έχω κάνει κι αυτό όταν μου έλεγαν μπαρούφες ότι φταίει η καλωδίωση της οικίας...


Και τι έκανες τελικά;


Σύνδεσα το ρουτερ απευθείας στη παροχή του ΟΤΕ πριν μπει στο σπίτι, και συνέχιζε τα κουλά του, απαίτησα άλλο τεχνικό που αποδείχθηκε ότι υπήρχε θέμα στον ΟΤΕ και επιδιορθώθηκε.

Μπορεί όντως να έχεις θέμα, απλά λέω τσέκαρε το αν μπορείς....


Ήρθς χθες φίλος μου ηλεκτρολόγος και τράβηκε καινούργιο καλώδιο κατευθειαν απο τον πίνακα του OTE.
Καμμία αλλαγή, δε συγχρόνισε.

Άφησε το καινούργιο modem συνδεδεμένο όπως ήταν κανονικά με τη πρίζα του σπιτιού και σε κάποια φάση τα ξημερώματα έπιασε 21Mps / 1Mbps

Σήμερα ξαναήρθε τεχνικός, μου λεει οτι έχει θέμα η καλωδίωσή μου. Του εξηγώ οτι παρέκαμψα την καλωδίωση μου αλλα επιμένει. Κάνει λαθος ο ηλεκτρολόγος λεει, εγώ μετράω και έξω τα βλεπω οκ, μέσα χάλια.

Οκ, του λέω, βάλε το μόντεμ απευθείας πάνω στο κουτί.

Περιμένω να δω τώρα...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#649763
saxon_747 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:@ SIHCTR , δε νομίζω οτι θα δεις 100 down... :hmmm:

@saxon, δηλαδή αν συνδέσεις το ρούτερ έξω, στη παροχή του ΟΤΕ, κλειδώνει?
Δε ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα αλλά το έχω κάνει κι αυτό όταν μου έλεγαν μπαρούφες ότι φταίει η καλωδίωση της οικίας...


Και τι έκανες τελικά;


Σύνδεσα το ρουτερ απευθείας στη παροχή του ΟΤΕ πριν μπει στο σπίτι, και συνέχιζε τα κουλά του, απαίτησα άλλο τεχνικό που αποδείχθηκε ότι υπήρχε θέμα στον ΟΤΕ και επιδιορθώθηκε.

Μπορεί όντως να έχεις θέμα, απλά λέω τσέκαρε το αν μπορείς....


Ήρθς χθες φίλος μου ηλεκτρολόγος και τράβηκε καινούργιο καλώδιο κατευθειαν απο τον πίνακα του OTE.
Καμμία αλλαγή, δε συγχρόνισε.

Άφησε το καινούργιο modem συνδεδεμένο όπως ήταν κανονικά με τη πρίζα του σπιτιού και σε κάποια φάση τα ξημερώματα έπιασε 21Mps / 1Mbps

Σήμερα ξαναήρθε τεχνικός, μου λεει οτι έχει θέμα η καλωδίωσή μου. Του εξηγώ οτι παρέκαμψα την καλωδίωση μου αλλα επιμένει. Κάνει λαθος ο ηλεκτρολόγος λεει, εγώ μετράω και έξω τα βλεπω οκ, μέσα χάλια.

Οκ, του λέω, βάλε το μόντεμ απευθείας πάνω στο κουτί.

Περιμένω να δω τώρα...

δοκιμασες να παρακαμψεις την ρεγκλετα? η να παρεις ενα μηχανηματακι παραγωγης τονου?
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#649764
touring the m3 1.6 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ

Είτε Ηome είτε Cabinet η 50άρα είναι χαλκός όχι οπτική ίνα....

Η 100άρα και η 200άρα είναι αποκλειστικά οπτική ίνα;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#649765
touring the m3 1.6 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ


Είτε Ηome είτε Cabinet η 50άρα είναι χαλκός όχι οπτική ίνα....

δλδ ειναι απατη ,οτι με πηραν τηλεφωνο απο την wind και μου ειπαν για οπτικη ινα για 50αρα?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649770 Πήρε τα @@ ο τεχνικός του OTE, παρ' ολο που "το μηχάνημα δείχνει οτι συγχρονίζω κανονικά μέχρι το κουτί"
Του είπα να δοκιμάσει και τα δυο μοντεμ απευθειας στο κουτί του ΟΤΕ, παρακάμπτοντας την εσωτερικη καλωδίωση, και φυσικά δε συγχρόνισε ποτε...