Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#648267
FirstOldman έγραψε:
melos86 έγραψε:Δηλωθηκε βλαβη, αλλαχτηκε ξανα το ρουτερ για τριτη φορα σε τρεις μηνες χωρις να ελπιζω οτι αυτο θα λυσει το προβλημα, και θα ελενγχει η γραμμη απο τεχνικο να δουμε αν εμφανιζει αρκετα σφαλματα στα πακετα που δεχετε και αυτο προκαλει τις αποσυνδεσεις! Ειδωμεν...
Απλα ειναι στην γραμμη στο πατρικο μου και ειναι δυσκολο καθως δεν μπορω να το παρακολουθω οπως θα εκανα στην δικη μου γραμμη!


καλησπερα φιλε, εχω το ιδιο προβλημα με εσενα νομιζω, τι εγινε με την βλαβη που εδωσες? Ηρθε ο τεχνικος? Πρεπει να κανω και εγω το ιδιο?

Οποιος μπορει ας απαντησει, ευχαριστω για τον χρονο σας!! :s_dance



2020-05-15 22:42:47 DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
2020-05-15 22:33:33 DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
2020-05-15 22:25:49 DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
2020-05-15 22:20:08 DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)

ΥΓ. Εχει παρα πολλα τετοια σφαλματα, αυτα τα 4 ηταν το ενα πισω απο το αλλο.

Ηρθε τεχνικος, μετρησε τη γραμμη οπου οντως βρεθηκαν καποια υποπτα θεματακια στις συνδεσεις των καλωδιων πισω απο την κεντρικη γραμμη τα οποια διορθωθηκαν και προς το παρον ειχαμε την εντυπωση οτι τα προβληματα διορθωθηκαν.
Δυστυχως παραμενουν και πλεον μενω απο επιλογες... :(
Οι διακοπες παραμενουν και οι του ΟΤΕ προσπαθουν να με πεισουν οτι ειναι ολα θεματα εσωτερικου δικτυου!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#648293
Obelix έγραψε:Το είχα κάμποσο καιρό σε αυτό το σημείο στο κέντρο το σπιτιού πρόχειρα και δούλεψε καλά. Μπορώ να βλέπω νετφλιξ και στο σαλόνι και την κρεβατοκάμαρα χωρίς καλώδιο, έχω καλό internet σε όλο το σπίτι τώρα.


Και σε εμένα πιάνει πολύ καλά εδώ που κάθομαι. :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#648300 Πως και δε φαίνεται κανένα καλώδιο;
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#648314 Έχω ανοίξει μια τρύπα στον πίσω από το router και μπαίνει κατευθείαν στο δίπλα δωμάτιο που είναι το modem router.

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#648317 Εγώ δεν κατάλαβα γιατί μπήκε κάτι τέτοιο. Με ένα πιο απλό ΑΡ δεν θα έκανες δουλειά; Σε πόσα τετραγωνικά δίνεις Wi-Fi έτσι;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#648318
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ δεν κατάλαβα γιατί μπήκε κάτι τέτοιο. Με ένα πιο απλό ΑΡ δεν θα έκανες δουλειά; Σε πόσα τετραγωνικά δίνεις Wi-Fi έτσι;
Εδω λογικα :lol:

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#648352 Απλό δεν είναι αυτό;
49€ το πήρα
Όταν είχα το ρούτερ στο σαλόνι , πρακτικά δεν είχα wifi στην κρεβατοκάμαρα και στο δωμάτιο του παιδιού, στο γραφείο σερνόταν.
Όταν το έβαζα στο γραφείο σερνόταν παντού εκτός του γραφείου .
Πήρα αυτό σαν καλό access point (το είπε ο zorz ) και με δοκιμές κατάληξα ότι εκεί είναι το καλύτερο σημείο
Εδιτ 125 τετραγωνικά είναι η προίκα.



< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#648376 Το δικό μου setup, είναι στο κέντρο του σπιτιού, και το διαμέρισμα είναι και λίγο μικρότερο όμως (και δυστυχώς δεν είναι και προίκα! :( ).
Το Mikrotik AP είναι αυτό από κάτω με τα LEDάκια, μπροστά είναι το router της Cosmote, πίσω του υπάρχει και 8port switch /router της Mikrotik επίσης, δεν φαίνεται στην φώτο.
Σήμα έχω καμπάνα παντού. Το κουτί είναι πίσω από την ενδιάμεση πόρτα του διαδρόμου. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648593 Τυχεροί όσοι μπορούνε εύκολα να βάλουν το ρούτερ τους σε καλό μέρος. Τι εννοώ καλό μέρος.
- να είναι κεντρικά στο σπίτι ώστε να το καλύπτει καλά
- να είναι και σε βολικό σημείο σε σχέση με τον υπολογιστή/κονσόλα/τηλεόραση κλπ αν πρόκειται να γίνει σύνδεση με καλώδιο.
- να έχει μπρίζα ρεύματος και τηλεφώνου (ή οπτική) δίπλα δίπλα.
- να είναι αρκετά ψηλά για καλύτερη κάλυψη
- να είναι αρκετ'α χαμηλά για να το φτάνουμε να βλέπουμε τα λαμπάκια, να βαζοβγάζουμε κανένα USB δίσκο κλπ
- να είναι αρκετά μακριά από άλλες συσκευές
Περιμένω να έρθει συνεργείο να περαστούν οι οπτικές στην πολυκατοικία. Εμένα τώρα είναι κοντά σε μπρίζες και τηλεόραση αλλά μακριά από όλα το άλλο σπίτι (για την κρεβατοκάμαρά μου έχω powerline). Το σωστό μέρος θα ήταν σε ένα χωλ αλλά στον τοίχο χωρίς μπρίζα οιουδήποτε είδους. Αλλά αν μπαίνουν από την πόρτα της κουζίνας με μόνο 2 μέτρα καλώδιο μάλλον θα καταλήξει στην κουζίνα.... :s_mad
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#648600
sknipper έγραψε:- να έχει μπρίζα ρεύματος και τηλεφώνου (ή οπτική) δίπλα δίπλα.

Το θέμα του ρεύματος λύνεται εύκολα.
Παίρνεις ένα σετακι power over ethernet αντάπτορες , και τροφοδοτείς το router μόνο με το ethernet καλώδιο.
Στην περίπτωση σου βάζεις κάπου το modem router του παρόχου κάπου και παιρνόντας ένα καλώδιο ethernet βάζεις κάπου ψηλά στο κέντρο του σπιτιού ένα access point σαν το δικό μου ή του αδμιν. Ένα καλώδιο είναι ναι πιο διαχειρίσιμο από 3.ΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648611
Obelix έγραψε:
sknipper έγραψε:- να έχει μπρίζα ρεύματος και τηλεφώνου (ή οπτική) δίπλα δίπλα.

Το θέμα του ρεύματος λύνεται εύκολα.
Παίρνεις ένα σετακι power over ethernet αντάπτορες , και τροφοδοτείς το router μόνο με το ethernet καλώδιο.
Στην περίπτωση σου βάζεις κάπου το modem router του παρόχου κάπου και παιρνόντας ένα καλώδιο ethernet βάζεις κάπου ψηλά στο κέντρο του σπιτιού ένα access point σαν το δικό μου ή του αδμιν. Ένα καλώδιο είναι ναι πιο διαχειρίσιμο από 3....
Ευχαριστώ πολύ, αν και η πρότασή σου δεν λύνει όλα τα θεωρητικά προβλήματα αλλά σίγουρα ανοίγει νέες προοπτικές που δεν είχα σκεφτεί και από πρακτικής πλευράς προσφέρει σκάλες αναβάθμισης. Στην ανάγκη περνάω μόνος μου από την κουζίνα έξω κι από εκεί στο χωλ που δεν έχει μπρίζα ένα CAT5. Αλλά, φτου, πρέπει να πάει μαζί και το τηλεφωνικό καλώδιο οπότε συνδέεται στην κεντρική μπρίζα τηλεφώνου που είναι στην κουζίνα.

Κάτι που πάντα σκέφτομαι αλλά δεν έχω κάνει ποτέ είναι να συνδέσω σε μακρύ καλώδιο τηλεφώνου και προέκταση ρεύματος το modem router και να το πάω βόλτα σε διάφορα σημεία στο σπίτι και να δω τι κάλυψη προσφέρει. Διαθέτω και ωραιότατη εφαρμογή καταγραφής wifi heatmap.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648989
dimviii έγραψε:σημερα εκλεισα στα 28 ευρω με φπα για 50αρα με οπτικη ινα που μπηκε στην περιοχη μου.
Μου ειπαν οτι θα εχω σιγουρα πανω απο 35 και πιο πιθανα το 45,λογω μονοκατοικιας,και οτι εαν δεν μεινω ικανοποιημενος, θα μπορω να ξαναγυρισω στο παλιο μου συμβολαιο.Το παλιο ειναι 25 ευρω με 24 ταχυτητα,που στην ουσια στις μετρησεις εχω δει απο 5 εως 7 το ανωτερο.
εντιτ . ξεχασα να πω, οτι θα μου φερουν και καινουριο ρουτερ χωρις χρεωση.


σημερα συνδεθηκα με την ''50αρα''

κανω μερικα speed test,και βγαζει (με wi-fi) download απο 18 εως και 25 mbps σε καποιες μετρησεις, και upload 5,31
Η ταχυτητα ειναι εμφανως μεγαλυτερη σε σχεση με πριν(6-7 mbps)
Το αφηνω οπως εχει,ή να σπασω μπαλες?
Μου ειχαν πει για μινιμουμ 45,αλλιως θα μπορουσα να γυρισω στο παλαιο συμβολαιο.Δεν το θελω,μιας και τα 3 παραπανω ευρω αξιζουν την καλυτερη ταχυτητα.Απλα ειναι αρκετα μακρια απο αυτο που υποσχεθηκαν.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648990 Καλορίζικος καταρχάς.
Κατά δεύτερον εννοείται ότι το ψάχνεις για να δεις γιατί συντονίζει τόσο χαμηλά.
Εννοείται πως δεν γυρνάς πίσω. Το 5πλάσιο upload είναι αρχικά ο λόγος.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#648995 Στατιστικά Ρούτερ για δειξε

.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#649005
dimviii έγραψε:
dimviii έγραψε:σημερα εκλεισα στα 28 ευρω με φπα για 50αρα με οπτικη ινα που μπηκε στην περιοχη μου.
Μου ειπαν οτι θα εχω σιγουρα πανω απο 35 και πιο πιθανα το 45,λογω μονοκατοικιας,και οτι εαν δεν μεινω ικανοποιημενος, θα μπορω να ξαναγυρισω στο παλιο μου συμβολαιο.Το παλιο ειναι 25 ευρω με 24 ταχυτητα,που στην ουσια στις μετρησεις εχω δει απο 5 εως 7 το ανωτερο.
εντιτ . ξεχασα να πω, οτι θα μου φερουν και καινουριο ρουτερ χωρις χρεωση.


σημερα συνδεθηκα με την ''50αρα''

κανω μερικα speed test,και βγαζει (με wi-fi) download απο 18 εως και 25 mbps σε καποιες μετρησεις, και upload 5,31
Η ταχυτητα ειναι εμφανως μεγαλυτερη σε σχεση με πριν(6-7 mbps)
Το αφηνω οπως εχει,ή να σπασω μπαλες?
Μου ειχαν πει για μινιμουμ 45,αλλιως θα μπορουσα να γυρισω στο παλαιο συμβολαιο.Δεν το θελω,μιας και τα 3 παραπανω ευρω αξιζουν την καλυτερη ταχυτητα.Απλα ειναι αρκετα μακρια απο αυτο που υποσχεθηκαν.



Δημητρη την μετρηση καντην με καλωδιο ethernet απευθειας στο modem κ οχι μεσω wifi...
Επισης εκεινη την στιγμη να μην παιζει εννοειται τπτ netflix στην.tv ή κατι παρομοιο...