Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#646299 Όπως σας είπα δεν γνωρίζω πόσο πάει η πιάτσα σε αυτά τα μαστορικα.

Με πείσατε .

Έτσι κι'αλλιως πλούσιοι δεν γινόμαστε.

Ας μείνουμε κιμπαριδες .
Άβαταρ μέλους
By melos86
#646307 Συμφωνω με αυτη την προσεγγιση... Νομιζω ειναι η πιο σωστη!
Και για να σε πεισω ακομα παραπανω, μακαρι να βρει και ο τεχνικος που περιμενω τις επομενες μερες την βλαβη που με ταλαιπωρει και εμενα και χαλαλι του τα 20 ευρουλακια!! Εσυ εισαι απο τους τυχερους...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#646592 Είναι πολύ καλή τιμή τα 20 ευρώ για τεχνικό που θα έρθει σπίτι σου, σαφώς φιλική και δεν αξίζει να την αμφισβητήσεις.
Και αυτό που έκανε αυτός, να αποσυνδέσει τα πάντα και να συνδεθεί απευθείας στην κεντρική λήψη του τηλεφώνου είναι κάτι που έπρεπε να το είχες δοκιμάσει κι εσύ.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#646614 Να ξηλώσω την πρίζα , να βγάλω τα καλώδια ( 4 από τα 6 ) και να κουμπώσω γυμνά ( έστω τηλεφωνικά ) καλώδια με καλώδια erthnet από την μία ( του ρουτερ ) κτλ ...

Εαν έγραψα βλακεία ... καταλαβαίνεις ότι δεν εχω τις γνώσεις να το κάνω .

Εαν είναι σωστό μάλλον ... δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω .

Δίνω το 20αρικάκι και τέλος .

( έγραψα ότι του έδωσα και tip γιατί από την μια το παλικάρι ( και από την άλλη το φεγγαρι ) ήταν ουσιαστικότατος , ευγενικότατος και ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΛΥΣΗ. :s_howdy

Btw μασκα / γαντια covid

ΥΓ έτσι από περιέργεια αυτό που έγραψες " να το δοκιμάσεις και εσύ " ... προυποθέτει ότι θα έπρεπε να είχα και την 2κιλη τηλεφωνική γκουμούτσα ( σαν αμερικάνικος ασύρματος στο Ιρακ ) που μετρούσε την ταχύτητα της γραμμης ; :ninja:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#646621
St.Devote έγραψε:Δηλαδή είμαι 10 χρόνια πελάτης με πάγια εντολή , με 2 συνδέσεις και 4 φουλ προγράμματα και επειδή μια φορά στα δέκα χρόνια χρειαστηκα την δια ζώσης βοήθεια τους θα πρέπει να πληρώσω ?

Δεν αμφισβητώ ότι μου έλυσε το πρόβλημα που ήταν όντως στον χώρο μου . Απλά ρωτάω ?

Όπως έγραψα παραπάνω , δεν κολλάω στο 20αρικο ως χρηματική αξία απλά επειδή ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά τους χρειαστηκα ( και με κάλυψαν όντως πλήρως ) θα περίμενα να μην χρεωθώ.

Είμαι παράλογος ?


Εισαι 10 χρονια πελατης με x συνδεσεις και ψ προγραμματα και πληρωνεις στην ωρα σου και αυτοι σου παρεχουν 10 χρονια χ συνδεσεις και ψ προγραμματα. Εσυ τους δινεις και αυτοι σου δινουν

Γιατι πρεπει να σου παρεχουν και κατι εξτρα, τελειως διαφορετικο και με ανθρωπινη παρουσια στο σπιτι σου, δωρεαν?
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#646625 Σας είπα ότι στην αρχή θεώρησα ότι δεν θα έπρεπε να είναι "έξτρα " κάτι η μία φορά στα 10 χρόνια , ανάγκη για δια ζώσης βοήθεια .

Από ότι κατάλαβα όμως ( όπως βλέπεις δεν είναι δογματικός και αναγνωρίζω πότε δεν έχω σαφή εικόνα ) η χαμηλή τιμή της χρέωσης είναι αυτό το έξτρα που ζητούσα .

Εάν η συγκεκριμένη εργασία δεν γινότανε μέσω forthnet θα πλήρωνα περισσότερα ( από ότι κατάλαβα τουλάχιστο διπλάσια ) οπότε νοιωθω οκ με την χρέωση .

Πειράζει που μαθαίνουμε καθώς περνούν τα χρόνια ?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#646762 σημερα εκλεισα στα 28 ευρω με φπα για 50αρα με οπτικη ινα που μπηκε στην περιοχη μου.
Μου ειπαν οτι θα εχω σιγουρα πανω απο 35 και πιο πιθανα το 45,λογω μονοκατοικιας,και οτι εαν δεν μεινω ικανοποιημενος, θα μπορω να ξαναγυρισω στο παλιο μου συμβολαιο.Το παλιο ειναι 25 ευρω με 24 ταχυτητα,που στην ουσια στις μετρησεις εχω δει απο 5 εως 7 το ανωτερο.
εντιτ . ξεχασα να πω, οτι θα μου φερουν και καινουριο ρουτερ χωρις χρεωση.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#646767
dimviii έγραψε:σημερα εκλεισα στα 28 ευρω με φπα για 50αρα με οπτικη ινα που μπηκε στην περιοχη μου.
Μου ειπαν οτι θα εχω σιγουρα πανω απο 35 και πιο πιθανα το 45,λογω μονοκατοικιας,και οτι εαν δεν μεινω ικανοποιημενος, θα μπορω να ξαναγυρισω στο παλιο μου συμβολαιο.Το παλιο ειναι 25 ευρω με 24 ταχυτητα,που στην ουσια στις μετρησεις εχω δει απο 5 εως 7 το ανωτερο.
εντιτ . ξεχασα να πω, οτι θα μου φερουν και καινουριο ρουτερ χωρις χρεωση.


Καλοριζικη θα παθεις ηττα με την ταχυτητα, ειδικα αν κατεβαζεις καμμια ταινια που και που

St.Devote έγραψε:Σας είπα ότι στην αρχή θεώρησα ότι δεν θα έπρεπε να είναι "έξτρα " κάτι η μία φορά στα 10 χρόνια , ανάγκη για δια ζώσης βοήθεια .

Από ότι κατάλαβα όμως ( όπως βλέπεις δεν είναι δογματικός και αναγνωρίζω πότε δεν έχω σαφή εικόνα ) η χαμηλή τιμή της χρέωσης είναι αυτό το έξτρα που ζητούσα .

Εάν η συγκεκριμένη εργασία δεν γινότανε μέσω forthnet θα πλήρωνα περισσότερα ( από ότι κατάλαβα τουλάχιστο διπλάσια ) οπότε νοιωθω οκ με την χρέωση .

Πειράζει που μαθαίνουμε καθώς περνούν τα χρόνια ?


Ναι βρε παιδι μου δεν εγνε θεμα, ειδα μετα οτι τα ιδια γραφανε και αλλοι. Απλα εγω το βλεπω οχι ως εκπτωση σε καλο πελατη, αλλα καλη τιμη για κατι που ειναι κατι αλλο απο αυτο που επαιρνες 10 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By FirstOldman
#647326
melos86 έγραψε:Δηλωθηκε βλαβη, αλλαχτηκε ξανα το ρουτερ για τριτη φορα σε τρεις μηνες χωρις να ελπιζω οτι αυτο θα λυσει το προβλημα, και θα ελενγχει η γραμμη απο τεχνικο να δουμε αν εμφανιζει αρκετα σφαλματα στα πακετα που δεχετε και αυτο προκαλει τις αποσυνδεσεις! Ειδωμεν...
Απλα ειναι στην γραμμη στο πατρικο μου και ειναι δυσκολο καθως δεν μπορω να το παρακολουθω οπως θα εκανα στην δικη μου γραμμη!


καλησπερα φιλε, εχω το ιδιο προβλημα με εσενα νομιζω, τι εγινε με την βλαβη που εδωσες? Ηρθε ο τεχνικος? Πρεπει να κανω και εγω το ιδιο?

Οποιος μπορει ας απαντησει, ευχαριστω για τον χρονο σας!! :s_dance



2020-05-15 22:42:47 DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
2020-05-15 22:33:33 DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
2020-05-15 22:25:49 DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)
2020-05-15 22:20:08 DNSv6-error:The DNSv6 Servers 2a02:587:101:0:212:205:212:205 replies Non Existent Domain(3). (P008)

ΥΓ. Εχει παρα πολλα τετοια σφαλματα, αυτα τα 4 ηταν το ενα πισω απο το αλλο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#647739 babako :sorry:

DSL Downstream
106521 kBit/s
DSL Upstream
10998 kBit/s
DSL / Link

In sync since 2020-05-18 08:04:51
DSL/Internet Status

Online since 2020-05-18 08:05:16
Transmission mode
VDSL2-17A Annex B
CRC Errors (Down/Up)
0
FEC Errors (Down/Up)
0
SNR (Down/Up)
9.8 / 31.0 dB
Attenuation (Down/Up)
8.5 / 11.0 dB


Γιατι δεν πηγε 109,999 ??? :sorry: :sorry:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#647742 Άνοιξες τικετ μέσω της εφαρμογής;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#647746 Μηπως ειναι λιγο αχαριστια? Απλα οι περισσοτεροι μετα απο την αναβαθμιση πανε 109999
Άβαταρ μέλους
By g8777
#647751 Δεν το βλέπω έτσι. Μπορεί να έχει κάποιο θέμα η γραμμή και μελλοντικά να γίνει χειρότερο, εξάλλου πληρώνεις.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#647764
Geo f1 έγραψε:Μηπως ειναι λιγο αχαριστια? Απλα οι περισσοτεροι μετα απο την αναβαθμιση πανε 109999


Δεν εχει νόημα. Μια χαρά είσαι . Απώλειες της τάξης του 5% ή και λιγο παραπάνω σε σχέση με την ονομαστική ταχύτητα ειναι αποδεκτές σε FTTC υλοποιήσεις..
Άβαταρ μέλους
By drdino
#647770 Εικόνα