Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#554202
elteo έγραψε:
Scotch έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:

Από Σκωτία καταβολές κι εσύ
< >

Δίνει 26€ για 6 mbps αντί 32€ για 50 mbps. Σοφή οικονομία δεν λέω. :svivhaha:
Σκωτσέζος όνομα και πράγμα είσαι. :shifty:

:s_tongue
Αφού δεν τη χρειάζεται λέει ο άνθρωπος, γιατί να ανοίξει το παράθυρο και να τα πετάξει έξω;

Αν όμως δεν μπορεί να δει καλά vodafoneTV, την οποία πληρώνει extra προφανώς, σαφώς και αξίζει να δώσει τα + 6 ευρώ (ή να κόψει την vodafoneTV :shifty: ).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554203 @QsisVTS το ιδιο πραγμα ειπα φιλε... Οτι η τωρινη κακη ADSL δε σημαινει μελλοντικη κακη VDSL.

H ADSL εξαρταται ΚΥΡΙΩΣ απο την αποσταση του σπιτιου απο το DSLAM και η VDSL απο την αποσταση του σπιτιου απο το ΚΑΦΑΟ.

Τονιζω το ΚΥΡΙΩΣ γιατι σε καθε περιπτωση (ADSL or VDSL) επισης παιζει ρολο το ποσο φορτωμενη ειναι η περιοχη σου με χρηστες και αν ειναι καλες οι καλωδιωσεις/συνδεσμολογια του σπιτιου σου.
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 06 Δεκ 2018, 13:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By elteo
#554204
Scotch έγραψε:
elteo έγραψε:
Scotch έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:

Από Σκωτία καταβολές κι εσύ
< >

Δίνει 26€ για 6 mbps αντί 32€ για 50 mbps. Σοφή οικονομία δεν λέω. :svivhaha:
Σκωτσέζος όνομα και πράγμα είσαι. :shifty:

:s_tongue
Αφού δεν τη χρειάζεται λέει ο άνθρωπος, γιατί να ανοίξει το παράθυρο και να τα πετάξει έξω;

Αν όμως δεν μπορεί να δει καλά vodafoneTV, την οποία πληρώνει extra προφανώς, σαφώς και αξίζει να δώσει τα + 6 ευρώ (ή να κόψει την vodafoneTV :shifty: ).


Σκορπαλευρας δεν γίνεται ο hfης. Μην ανησυχείς. :twisted:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554206
George_Prix έγραψε:@QsisVTS το ιδιο πραγμα ειπα φιλε... Οτι η τωρινη κακη ADSL δε σημαινει μελλοντικη κακη VDSL.

H ADSL εξαρταται ΚΥΡΙΩΣ απο την αποσταση του σπιτιου απο το DSLAM και η VDSL απο την αποσταση του σπιτιου απο το ΚΑΦΑΟ.

Τονιζω το ΚΥΡΙΩΣ γιατι σε καθε περιπτωση (ADSL or VDSL) επισης παιζει ρολο το ποσο φορτωμενη ειναι η περιοχη σου με χρηστες και αν ειναι καλες οι καλωδιωσεις/συνδεσμολογια του σπιτιου σου.


από το δείγμα που έχω εγώ από γνωστούς κτλ σε vdls συνήθως έπαιζε το εξής

ο,τι κι αν είχες είτε 2 είτε 8 είτε 20 γινόταν 50 χωρίς μα και μου

απλά σε κάποιες φορές έπαιζαν προβλήματα που κυρίως είχαν να κάνουν με το κτίριο
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#554207
elteo έγραψε:Σκορπαλευρας δεν γίνεται ο hfης. Μην ανησυχείς. :twisted:

Έτσι :s_whiteflag :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554211
QsisVTS έγραψε:
George_Prix έγραψε:@QsisVTS το ιδιο πραγμα ειπα φιλε... Οτι η τωρινη κακη ADSL δε σημαινει μελλοντικη κακη VDSL.

H ADSL εξαρταται ΚΥΡΙΩΣ απο την αποσταση του σπιτιου απο το DSLAM και η VDSL απο την αποσταση του σπιτιου απο το ΚΑΦΑΟ.

Τονιζω το ΚΥΡΙΩΣ γιατι σε καθε περιπτωση (ADSL or VDSL) επισης παιζει ρολο το ποσο φορτωμενη ειναι η περιοχη σου με χρηστες και αν ειναι καλες οι καλωδιωσεις/συνδεσμολογια του σπιτιου σου.


από το δείγμα που έχω εγώ από γνωστούς κτλ σε vdls συνήθως έπαιζε το εξής

ο,τι κι αν είχες είτε 2 είτε 8 είτε 20 γινόταν 50 χωρίς μα και μου

απλά σε κάποιες φορές έπαιζαν προβλήματα που κυρίως είχαν να κάνουν με το κτίριο


Γεγονος ειναι οτι το 50αρι πιανεται σχετικα ευκολα. Οσοι θελουν να βαλουν μεγαλυτερο πακετο, πρεπει να ειναι σχετικα κοντα με το καφαο για να πιασουν αυτο που πληρωνουν ομως...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554216 συνήθως είσαι κοντά, τουλάχιστον μες στην αθήνα υπάρχουν πολύ κοντά το ένα στο άλλο

το πρόβλημα είναι αν είσαι κοντά σε κέντρο και σε βάλουν εκεί.. εκεί μπορεί να είναι μούφα

και έχω δει άτομο που ήταν κέντρο και έπιανε 30κατι και τελικά μετά από πιέσεις μπήκε σε κουτί που ήταν σαφώς μακριά, αλλά στο κουτί 50αρα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554220
elteo έγραψε:
Scotch έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:

Από Σκωτία καταβολές κι εσύ


< >


Δίνει 26€ για 6 mbps αντί 32€ για 50 mbps. Σοφή οικονομία δεν λέω. :svivhaha:
Σκωτσέζος όνομα και πράγμα είσαι. :shifty:

Τα 32 πού τα βρήκες; Είπα, για τα ίδια που έχω τώρα (internet, τηλεόραση -και τα δύο απαραίτητα, τηλέφωνο-όχι απαραίτητο), για να πάω σε VDSL 30 θέλω +10€ το μήνα και σε 50άρι +15 (άλλα 5€).
Από την στιγμή που δεν τα χρειάζομαι, δεν θα κάνω το βήμα, αν πάλι αλλάξω γνώμη, θα ενημερώσω.
Αλλά ειλικρινά, δεν με ενδιαφέρει πόσα ευρώ πληρώνω το Mbps (και όντως με 6 αυτή την στιγμή που κοστίζει πανάκριβα...), αλλά πάνω απ' όλα με ενδιαφέρει πόσα φεύγουν από το πορτοφόλι κάθε μήνα.
Καμία όρεξη δεν έχω να πληρώσω τα +10€ αν δεν υπάρχει λόγος. Προτιμώ να τα φάω σουβλάκια (4 τον αριθμό μηνιαίως, καθόλου άσχημα :ninja: ).
Α, και το μόνο που δεν κόβω είναι η Vodafone TV, μόνον εκεί βλέπω τηλεόραση, στην Digea δεν γυρνάω ποτέ... :s_blush
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554229 Στην περίπτωσή σου είναι επένδυση, ΟΧΙ σπατάλη, πόσο μάλλον όταν λες ότι είσαι οριακά. Είσαι στα όρια δηλαδή του online streaming. Όταν βλέπεις όμως tv δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, πχ η γυναίκα μπορεί να θέλει να δει youtube, μια άλλη ταινία στο netflix κλπ

Η ADSL ΔΕΝ έχει καμία σχέση με την VDSL, εφόσον αυτή δίνεται από αναβαθμισμένη καμπίνα (που λογικά θα έχει στην περιοχή σου). Εκεί λοιπόν μετράει μόνο η απόσταση οικοδομής-καμπίνας και αν υπάρχουν προβλήματα στην ενδιάμεση υποδομή. Οπότε αν πας στα 50 θα πιάνεις εώς 90-95% αυτή τη ταχύτητα (μετά παίζει ρόλο ο πληθυσμός, overhead κλπ)

go for it και άσε τα σουβλάκια, σιλουέτα :superman:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#554230 Στου κουφού την πόρτα άσε 4 σουβλάκια. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#554232 Αν όμως απέχουμε π.χ. 50 μέτρα από το κέντρο και 700 από την καμπίνα, αξίζει η επένδυση :shifty: ή θα τον πιούμε;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#554236
Scotch έγραψε:Αν όμως απέχουμε π.χ. 50 μέτρα από το κέντρο και 700 από την καμπίνα, αξίζει η επένδυση :shifty: ή θα το φάμε (το σουβλάκι ντεεε);


Fixed :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554239 Εάν είσαι δίπλα στο κέντρο πετάς καλούμπα για FTTH :P
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554248
Dimitris_P έγραψε:Στην περίπτωσή σου είναι επένδυση, ΟΧΙ σπατάλη, πόσο μάλλον όταν λες ότι είσαι οριακά. Είσαι στα όρια δηλαδή του online streaming. Όταν βλέπεις όμως tv δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, πχ η γυναίκα μπορεί να θέλει να δει youtube, μια άλλη ταινία στο netflix κλπ

Η ADSL ΔΕΝ έχει καμία σχέση με την VDSL, εφόσον αυτή δίνεται από αναβαθμισμένη καμπίνα (που λογικά θα έχει στην περιοχή σου). Εκεί λοιπόν μετράει μόνο η απόσταση οικοδομής-καμπίνας και αν υπάρχουν προβλήματα στην ενδιάμεση υποδομή. Οπότε αν πας στα 50 θα πιάνεις εώς 90-95% αυτή τη ταχύτητα (μετά παίζει ρόλο ο πληθυσμός, overhead κλπ)

go for it και άσε τα σουβλάκια, σιλουέτα :superman:

Προφανώς και μπορείς να σερφάρεις ταυτόχρονα, αλλά όχι και να δεις Netflix (το οποίο και δεν έχω). Αν αποφασίσω να ξηλωθώ, θα είναι για να έχω όλα τα παραπάνω. Προς το παρόν, το να βάλω απλώς πιο γρήγορο Internet δεν θα μου κάνει καμία διαφορά.
(Σουβλάκια τρώω μια φορά το μήνα και μόνον ένα, επομένως, με την διαφορά βγάζω μέχρι και 4μηνο... :s_dance ).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554250 βασικά άμα δεν κατεβάζεις πράγμα ή δεν θες να βλέπεις σε υψηλή ανάλυση μπορείς να το πεις και αδιάφορο

σε διαφορετική περίπτωση όμως, απλά δεν παλεύεται