Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#548026
Dimitris_P έγραψε:Το oxygen βγάζει 2 αναλογικές για σύνδεση τηλεφωνικών συσκευών και μία BRI που τη συνδέεις στο τηλ. κέντρο. Να τα έχεις και τα δύο (fritz + κέντρο δε γίνεται και αμφιβάλλω αν θα παίξει με splitter) οπότε θα πρέπει ν'αρχίσεις να κοιτάς την αντικατάσταση με κάποιο asterisk based server, πχ freepbx ή issabel.


Καλά, γι'αυτό το τελευταίο ξέχνα το... με το ζόρι κάνω τις δουλειές μου, δεν θα καθίσω να στήσω asterisk τώρα που έρχεται και το μωρό :s_shout :s_shout :s_shout
Αν αλλάξουμε τελικά, θα αγοραστεί έτοιμο ώστε να είναι όσο το δυνατόν plug and play ή/και να υπάρχει και κάποιος να πάρεις τηλέφωνο και να μπορεί να σου λύσει τα θέματά που θα προκύψουν. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#549166 Τελικά αφού έληγε το 24 mbps συμβόλαιο με τη vodafone ,αποφάσισα να πάω σε 50αρι VDSL μένοντας στη Vodafone.STa 27 euro.
Σε τρεις μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση ενώ ήδη μου έστειλαν τον εξοπλισμό.
Αναμένουμε...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#549302 Καποιο καλο ADSL Modem/router που να μπορω να μπω στο interface και να δωσω upload/download limit σε συγκεκριμενες συνδεδεμενες συσκευες μεσω wifi??? :x

H :inlove: δεν εννοει να καταλαβει οτι η γραμμη ΓΑΜΙΕΤΑΙ οταν αποφασισω να παιξω Online games και βλεπει Youtube 2k ή Netflix κλπ ....
Θελω να δωσω cap 500kb/sec κατα βουληση για να κανει τη δουλεια της σε 1080p εστω, χωρις να τερματιζει τη γραμμη μεχρι να buffάρει και εγω να τραβαω τα μαλλια μου.

Ακουω αξιολογες προτασεις μεχρι 80€
Άβαταρ μέλους
By corsair
#549328
Morx έγραψε:Καποιο καλο ADSL Modem/router που να μπορω να μπω στο interface και να δωσω upload/download limit σε συγκεκριμενες συνδεδεμενες συσκευες μεσω wifi??? :x

H :inlove: δεν εννοει να καταλαβει οτι η γραμμη ΓΑΜΙΕΤΑΙ οταν αποφασισω να παιξω Online games και βλεπει Youtube 2k ή Netflix κλπ ....
Θελω να δωσω cap 500kb/sec κατα βουληση για να κανει τη δουλεια της σε 1080p εστω, χωρις να τερματιζει τη γραμμη μεχρι να buffάρει και εγω να τραβαω τα μαλλια μου.

Ακουω αξιολογες προτασεις μεχρι 80€



Tα Xiaomi router το κάνουν αυτο που θες (να βαζεις bandwith limit σε καθε συσκευη)... θα βαλω αυριο κανα screenshot απο το επιμαχο μενου.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#549329
corsair έγραψε:
Morx έγραψε:Καποιο καλο ADSL Modem/router που να μπορω να μπω στο interface και να δωσω upload/download limit σε συγκεκριμενες συνδεδεμενες συσκευες μεσω wifi??? :x

H :inlove: δεν εννοει να καταλαβει οτι η γραμμη ΓΑΜΙΕΤΑΙ οταν αποφασισω να παιξω Online games και βλεπει Youtube 2k ή Netflix κλπ ....
Θελω να δωσω cap 500kb/sec κατα βουληση για να κανει τη δουλεια της σε 1080p εστω, χωρις να τερματιζει τη γραμμη μεχρι να buffάρει και εγω να τραβαω τα μαλλια μου.

Ακουω αξιολογες προτασεις μεχρι 80€



Tα Xiaomi router το κάνουν αυτο που θες (να βαζεις bandwith limit σε καθε συσκευη)... θα βαλω αυριο κανα screenshot απο το επιμαχο μενου.


Θα ηθελα να μου δωσεις οσες παραπανω πληροφοριες μπορεις...
Εριξα μια ματια πριν καιρο και διαβασα καλα reviews.
Αξιζει τα λεφτα του εναντι ενος Archer ας πουμε?

Ιδανικα παντως θα ηθελα modem&router σε μια συσκευή...
Τελευταία επεξεργασία από Morx και 12 Νοέμ 2018, 03:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#549330
Morx έγραψε:H δεν εννοει να καταλαβει οτι η γραμμη ΓΑΜΙΕΤΑΙ οταν αποφασισω να παιξω Online games και βλεπει Youtube 2k ή Netflix κλπ ....


Και μετά αναρωτιόμαστε για την υπογεννητικότητα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#549331
REALZEUS έγραψε:
Morx έγραψε:H δεν εννοει να καταλαβει οτι η γραμμη ΓΑΜΙΕΤΑΙ οταν αποφασισω να παιξω Online games και βλεπει Youtube 2k ή Netflix κλπ ....


Και μετά αναρωτιόμαστε για την υπογεννητικότητα... :lol:

Καλο, γελασα! :lol: :metalo:

Μακαρι να'ταν αυτη η αιτια παντως...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#549926
kostis20 έγραψε:Τελικά αφού έληγε το 24 mbps συμβόλαιο με τη vodafone ,αποφάσισα να πάω σε 50αρι VDSL μένοντας στη Vodafone.STa 27 euro.
Σε τρεις μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση ενώ ήδη μου έστειλαν τον εξοπλισμό.
Αναμένουμε...
Σήμερα ήταν η μέρα ενεργοποίησης του vdsl..Είχα συνδέσει από χθες το νέο modem...
Προς το δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Internet.
Τι κάνω περιμένω?

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#550004
kostis20 έγραψε:
kostis20 έγραψε:Τελικά αφού έληγε το 24 mbps συμβόλαιο με τη vodafone ,αποφάσισα να πάω σε 50αρι VDSL μένοντας στη Vodafone.STa 27 euro.
Σε τρεις μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση ενώ ήδη μου έστειλαν τον εξοπλισμό.
Αναμένουμε...
Σήμερα ήταν η μέρα ενεργοποίησης του vdsl..Είχα συνδέσει από χθες το νέο modem...
Προς το δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Internet.
Τι κάνω περιμένω?

< A3003 >

Φανταζομαι περιμενεις μεχρι να σου στειλουν καποιο επιβεβαιωτικο sms οτι ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια σου.
Αν και τοτε δεν εχεις ιντερνετ και τηλεφωνο τοτε επικοινωνεις με την τεχνικη υποστηριξη!
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550029
kostis20 έγραψε:
kostis20 έγραψε:Τελικά αφού έληγε το 24 mbps συμβόλαιο με τη vodafone ,αποφάσισα να πάω σε 50αρι VDSL μένοντας στη Vodafone.STa 27 euro.
Σε τρεις μέρες θα γίνει η ενεργοποίηση ενώ ήδη μου έστειλαν τον εξοπλισμό.
Αναμένουμε...
Σήμερα ήταν η μέρα ενεργοποίησης του vdsl..Είχα συνδέσει από χθες το νέο modem...
Προς το δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε Internet.
Τι κάνω περιμένω?

< A3003 >

γιατί έβαλες το νέο μόντεμ;

κανονικά έχεις το παλιό μέχρι να σταματήσει να δουλεύει και όταν σταματήσει σημαίνει ότι η γράμμη σου έγινε vdsl οπότε βάζεις το νέο

εγώ πάντως έτσι θυμάμαι να είχα κάνει


χθες πάντως που ήθελα να κατεβάσω 80GB ακόμα και το vdsl μου φάνηκε λίγο :s_empathy τι γίνεται με τα fiber? βάζουν πουθενά ή είναι απροσδιόριστο το πώς και πότε;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#550032 Μου έστειλαν sms από τη Vodafone να το συνδέσω..
Μίλησα στο chat και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί...
Οπότε αναμονή...
2η μέρα χωρίς Internet.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#550036 αααα

άρα ούτε και το παλιό δουλεύει;

είσαι δηλαδή χωρίς τίποτα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#550037
QsisVTS έγραψε:χθες πάντως που ήθελα να κατεβάσω 80GB ακόμα και το vdsl μου φάνηκε λίγο :s_empathy τι γίνεται με τα fiber? βάζουν πουθενά ή είναι απροσδιόριστο το πώς και πότε;


Βάζουν...

Πάντως εγώ σπίτι είμαι με άθλιο adsl ακόμα και στη θερινή δουλειά έχω 200αρα... :rant:
Έχουν βάλει καμπίνες πάντως, κάτι είναι κι αυτό...