Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#650235 Εγγυημένη???? ή θα αρχίσουν τα πανηγύρια και οι δικαιολογίες τύπου "η καλωδίωση του σπιτιού" κλπ κλπ?
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#650267
SIHCTR έγραψε:
George_Prix έγραψε:
elteo έγραψε:το Speedport Entry 2i κάνει και για adsl και για vdsl.

μην περιμένετε άλλο.


Αυτο ηξερα κι εγω, αλλα οταν διαβασα το ποστ του SIHCTR καταλαβα οτι κατι τετοιο του υποσχεθηκαν απο Κοσμοτε, οποτε σκεφτηκα μπας και παιζει πιο εξειδικευμενο router...


Ναι κι εγώ δεν περιμένω να αλλάξει το attainable απλά αλλάζοντας το router.. Ήδη το Speedport 2i δείχνει VDSL. Απλά το Speedport Plus υποστηρίζει ταχύτερο WiFi για την περίπτωση που όντως η VDSL σύνδεση μπορεί να δώσει παραπάνω. Το 2i σηκώνει μόνο 2.4GHz band και Wifi a/b/g απ' ότι είδα.

Οπότε η αλήθεια είναι ότι κακώς περιμένω το router πριν πάρω την Cosmote να δηλώσω θέμα... Απλά επειδή μπερδεύονται και πεθερικά στη μέση, δεν πιέζω πολύ τις καταστάσεις ακόμη...

Έστω λοιπόν ότι το καφάο είναι στα 700 μέτρα καλωδιακά. Τί περίπου να περιμένω σαν θεωρητική ταχύτητα;


Τελικά πήρα στις βλάβες του ΟΤΕ και έστειλαν τεχνικό στη καμπίνα να ελέγξει. Η καμπίνα είναι στα 300 μέτρα walking distance. Μου είπε ότι το μέγιστο θεωρητικό που μπορεί να δει για τη γειτονιά μου είναι κάπου 60, βάλε και τα όποια θέματα στην καλωδίωση, δεν πρόκειται να δω παραπάνω. Καλά μου τα είχατε πει. Οπότε δήλωσε στο σύστημα αδυναμία δικτύου για να μπορέσουμε να ζητήσουμε να μας βάλουν σε 50αρι πρόγραμμα χωρίς κάποια ποινή. Θα φέρουνε λέει FTTH μέχρι το τέλος του χρόνου.... :svivhaha:

Προς το παρόν το αφήνω ως έχει γιατί το 11 upload είναι χρήσιμο τώρα που δουλεύουμε από το σπίτι, αλλά σε λίγο καιρό θα τους πάρω να το γυρίσουν σε 50αρι και να μας επιστρέψουν τη διαφορά στα πάγιο για την περίοδο από την ενεργοποίηση μέχρι τώρα.

Το Speedport Plus δε λέει να κουνηθεί από το ταχυδρομείο (το έχουν στείλει από τα κεντρικά με ΕΛΤΑ courrier, πήρε μία μέρα για να έρθει από την Αθήνα στην επαρχία και μετρά αισίως 2 εβδομάδες ακούνητο...) :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By gianik
#650275
fokion έγραψε:Εγγυημένη???? ή θα αρχίσουν τα πανηγύρια και οι δικαιολογίες τύπου "η καλωδίωση του σπιτιού" κλπ κλπ?




το καφάο είναι στα 10 μέτρα από το σπίτι αν παίζει ρόλο αυτό.. :hmmm:






@Dmtspan
για κάντο ταληράκια.... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#650283 Πρέπει να κάνεις login στο router (δες το φυλλάδιο ή πες ποιό έχεις να δούμε) και το βλέπεις στα στατιστικά της γραμμής
Άβαταρ μέλους
By fokion
#650410 απλά το λεω πληροφοριακά
στα ρουτερ του cosmote δε χρειαζεται να κανεις login
χτυπας το ρουτερ και βλεπεις αυτο

Εικόνα

πατωντας το status information σου βγαζει τις πληροφορίες της γραμμής
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#652099 Επιτέλους, οπτική ίνα.ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#652153 Κι εγώ τις είδα τις οπτικές να μπαίνουν στο δρόμο μας κάπου το Φεβρουάριο αλλά μας έτυχε ο ιός και έχουν κολλήσει λίγο τα πράματα. Περιμένουμε να έρθουν να στήσουν οπτική στην ταράτσα και από εκεί προς όλα τα διαμερίσματα. Πότε άραγε; Πότε θα γίνω κι εγώ οπτικο-ινάτος;
Η πλάκα είναι ότι το broadband μετά από μήνες αυνανισμού έφτιαξε και κυλάει καλά στα 19996 χωρίς διακοπές.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#652166 Τους ρώτησα, για πλάκα, πότε θα είναι έτοιμη η σύνδεση και μου απάντησαν "ε, θα αργήσει". Χωρίς να πουν γιατί.

< >
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#652454 Χτες μπήκα τυχαία στο speedtest να τεστάρω ταχύτητες στη γραμμή (Nova 50άρα) και είδα ότι εκεί που κατέβαζα γύρω στα 46 Mbps (το αναμενόμενο σε σωστή 50άρα γραμμή όπου η καμπίνα απέχει σκάρτα 100 μέτρα από το σπίτι) πλέον κατεβάζω στα 50 Mbps...
Μπαίνω στη σελίδα του ρούτερ και βλέπω ότι εκεί που κλείδωνε στα 49.999 πλέον κλειδώνει στα 55.000 :hmmm:
Ξέρει κάποιος που μπορεί να οφείλεται αυτό; (καλό είναι, εννοείται, απλά δεν κατάλαβα πως προέκυψε αυτή η αύξηση των ταχυτήτων στο down).
Άβαταρ μέλους
By Chris
#652456 καποιοι εγραφαν εδω τις προηγουμενες βδομαδες για ενα δωρακι 5mbit, αν δεν βαριεσαι να ψαξεις τις προηγουμενες σελιδες..
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#652459 Ναι 10% αυξηση στις γραμμες. Εμενα απο 99,999 αντι να παει 109,999 πηγε 107,000 :sorry: :sorry: :sorry:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#652461 Μάλιστα. Δηλαδή πουσάραν τις γραμμές κατά 10% όλοι οι πάροχοι;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#653593
dimviii έγραψε:παιδες,εφερα το ρουτερ κατω στο σαλονι,ηταν πανω στην κρεβατοκαμαρα του υιου,παλι τα ιδια.
Βαζω καλωδιο πανω στο ρουτερ κατευθειαν,μια απο τα ιδια σε 4 διαφορετικα σαιτ που μετρανε ταχυτητα.Το χειροτερο 24,2 το καλυτερο 25,9 εδειξε.
Ξανα βγαζω καλωδιο απο ρουτερ,και ξανακανω μετρηση ασυρματα.Το λαπτοπ στα 10 εκατοστα απο το ρουτερ.Παλι τα ιδια,απο 24 εως 25.


το ειχα αμελησει λιγο το θεμα αυτο λογω φορτου εργασιας.Προχθες πηρα τηλεφωνο τις βλαβες,ειπα οτι εχω χαμηλη ταχυτητα για 50αρα με οπτικη ινα (23-26) σημερα ηρθε ο τεχνικος.
Πολυ ευγενεστατος ο πιτσιρικας,φαινοταν γνωστης της δουλειας του,και επεξηγητικος σε οτι τον ρωτησα.
Τελικα βρεθηκε ενα θεματακι με την συνδεση του συναγερμου,και δυο καλωδιακια που ηταν σε λαθος θεση μεσα στη μπριζα που μπριζωνε το ρουτερ.
Τα εφτιαξε,και η ταχυτητα ειναι πλεον στα 48-49 στο speed test της ookla,και στο σαιτ της ZTE που εκει ειπε ο τεχνικος ειναι η πραγματικη ταχυτητα,δειχνει 54,9 :s_omg
θα χρεωθω και 9,5 ευρω στο επομενο λογαριασμο,επειδη η βλαβη ηταν στο σπιτι και οχι δικη τους.

πλεον εχουμε....
3 bar στο ιντερνετ :metalo:
3,5 bar στο μποιλερ :metalo:
1,7 bar στο evo :( :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#653603 Ωραίος! Είναι διώροφο το σπίτι σου και έχεις σήμα στο Wi-Fi παντού, ενώ το έχεις στον επάνω όροφο; Πολύ κόσμος έχει θέματα γι'αυτό ρωτώ.