Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#649776 saxon, :iconcool:
και τι σου είπε?

dimvii, όχι...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#649778 ότι έχει πρόβλημα το διαγνωστικό λολ
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649785
MIXOStsi έγραψε:saxon, :iconcool:
και τι σου είπε?

dimvii, όχι...
Δεν είπε τίποτα ουσιώδες.

Παραδέχτηκε μεν ότι ακόμα και με απευθείας σύνδεση δε συγχρονίζει κανένα ρούτερ αλλά λύση δεν έδωσε.

Από βδομάδα θα έρθει 3ος τεχνικός να δει το (υπόγειο?) καλώδιο και θα δούμε.

Hint: όταν συγχρονιζω εγώ, δε συγχρονίζει ο γείτονας και το αντίστροφο.

Σημ. Ο γείτονας εργάζεται στο tech support της cosmote ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΚΡΗ!!!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649786
mousatos έγραψε:ότι έχει πρόβλημα το διαγνωστικό λολ
Βασικά είπε " το διαγνωστικό κοστίζει 4000€ και δεν κάνει λάθος".
Άβαταρ μέλους
By g8777
#649787 Εκει στα χωραφια που μενεις, στανταρ καποιος περασε με φρεζα πανω απο το καλωδιο που παει στο κουτι. :s_empathy

Α, και πες του τεχνικου οτι δεν εχει σημασια ποσο κοστιζει το μηχανημα αν ειναι ΤΟΥΒΛΟ ο χειριστης του. Μετα ριξτου μια με το φτυαρι καθως μετραει και θαψτον μαζι με τους αλλους στο υπογειο. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649790
g8777 έγραψε:
Α, και πες του τεχνικου οτι δεν εχει σημασια ποσο κοστιζει το μηχανημα αν ειναι ΤΟΥΒΛΟ ο χειριστης του. Μετα ριξτου μια με το φτυαρι καθως μετραει και θαψτον μαζι με τους αλλους στο υπογειο. :s_drinks


Έχω βρει τον μπελά μου και δεν βλέπω να ξεμπλεκω εύκολα...

Φτυάρι(α) πάντως έχω και είναι πιθανό ενδεχόμενο.

Ασχετο, εσύ θα ξέρεις λογικά πως μπορώ να φτιάξω κομποστοποιητη ε;

Τέλος πάντων, ξέρει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω, με ποιον να μιλήσω κτλ;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#649796 με την υποστήριξη και να επιμείνεις ότι υπάρχει θέμα στο δικό τους δίκτυο (καλώδιο, καμιά κάρτα στο KV, fuck knows) περιγράφοντας τη δοκιμή που έγινε...
περίπου με τη 4-5η φορά μπορεί να ψηθούν να τσεκάρουν το δικό τους δίκτυο ότι είναι οκ, και να καταλάβουν ότι δεν είναι.

θα ζητήσεις κάποιον προιστάμενο μήπως λυθεί το θέμα (που δεν θα βρεις), θα ζητήσεις διαφορετικό συνεργείο και θα τους περιγράψεις τι έγινε και άλλα τέτοια ωραία.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#649813
saxon_747 έγραψε:Όλα αυτά που γράφεις, τα έκανε ο τεχνικός του ΟΤΕ.
Τσεκαρε ότι στον κεντρικό πίνακα έρχεται 50αρα. Μπήκε μέσα στο σπίτι, στην κεντρική πρίζα, και βρήκε το καλώδιο που έρχεται από εξω στην κεντρική πρίζα όπου δοκίμασε κάθε ζεύγος καλωδίων (έρχονται 3 ζεύγη). Δοκίμασε κάθε ζεύγος απευθείας στο ρούτερ παρακάμπτοντας ακόμα και την τηλεφωνική πρίζα.
Ok, αν συνδέθηκε απευθείας στην εξωτερική παροχή και δούλευε σωστά τότε ναι, έχεις θέμα μέσα. Είπες έρχονται 3 απέξω. Πόσα έρχονται από μέσα (που θα πάνε δηλαδή στις μπρίζες του σπιτιού). Δηλαδή από την κεντρική μπρίζα μέσα στο σπίτι φεύγει μόνο ένα και πάει παντού ή περισσότερα; Αν περισσότερα βγάλε το ένα και μετά το άλλο. Έτσι ξεχωρίζεις το μισό σπίτι. Μετά άνοιξε τις μπρίζες τηλεφώνου στο μισό πάσχον και σιγουρέψου ότι δεν περισσεύουν καλώδια ακάλυπτα που ακουμπάνε σε μέταλλο ή άλλα καλώδια.
Προσπάθησε να θυμηθείς και αν τυχόν έχει συμβεί κάποια επισκευή, τρύπημα τοίχου. Και σιγουρέψου ότι αποσύνδεσες τον συναγερμό, ειδικά κάτι παλιοί κάνουν περίεργα πράματα με το τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649814
sknipper έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Όλα αυτά που γράφεις, τα έκανε ο τεχνικός του ΟΤΕ.
Τσεκαρε ότι στον κεντρικό πίνακα έρχεται 50αρα. Μπήκε μέσα στο σπίτι, στην κεντρική πρίζα, και βρήκε το καλώδιο που έρχεται από εξω στην κεντρική πρίζα όπου δοκίμασε κάθε ζεύγος καλωδίων (έρχονται 3 ζεύγη). Δοκίμασε κάθε ζεύγος απευθείας στο ρούτερ παρακάμπτοντας ακόμα και την τηλεφωνική πρίζα.
Ok, αν συνδέθηκε απευθείας στην εξωτερική παροχή και δούλευε σωστά τότε ναι, έχεις θέμα μέσα. Είπες έρχονται 3 απέξω. Πόσα έρχονται από μέσα (που θα πάνε δηλαδή στις μπρίζες του σπιτιού). Δηλαδή από την κεντρική μπρίζα μέσα στο σπίτι φεύγει μόνο ένα και πάει παντού ή περισσότερα; Αν περισσότερα βγάλε το ένα και μετά το άλλο. Έτσι ξεχωρίζεις το μισό σπίτι. Μετά άνοιξε τις μπρίζες τηλεφώνου στο μισό πάσχον και σιγουρέψου ότι δεν περισσεύουν καλώδια ακάλυπτα που ακουμπάνε σε μέταλλο ή άλλα καλώδια.
Προσπάθησε να θυμηθείς και αν τυχόν έχει συμβεί κάποια επισκευή, τρύπημα τοίχου. Και σιγουρέψου ότι αποσύνδεσες τον συναγερμό, ειδικά κάτι παλιοί κάνουν περίεργα πράματα με το τηλέφωνο.


Δεν κατάλαβες καλά... Το μόντεμ (κανένα από τα 2) δε συγχρονισε ούτε όταν συνδέθηκε στην εξωτερική παροχή...
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#649817
Scotch έγραψε:
touring the m3 1.6 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ

Είτε Ηome είτε Cabinet η 50άρα είναι χαλκός όχι οπτική ίνα....

Η 100άρα και η 200άρα είναι αποκλειστικά οπτική ίνα;


Ναί......
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#649822
dimviii έγραψε:
touring the m3 1.6 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ


Είτε Ηome είτε Cabinet η 50άρα είναι χαλκός όχι οπτική ίνα....

δλδ ειναι απατη ,οτι με πηραν τηλεφωνο απο την wind και μου ειπαν για οπτικη ινα για 50αρα?


Έτσι τους είπαν να λένε...προσωπικά έχω 100άρα Wind Cabinet(FTTC) που συγχρονίζει στα 112 down και 12,9 up maximum,με minimum 97.8 και 9,7 αντίστοιχα!Με 50άρα ο από πάνω μου στον δεύτερο (και αυτός Wind),δεν έχει δεί πάνω από 21-22 down!!Όπως καταλαβαίνεις έχει γίνει "κολλητός" με τους τεχνικούς στο 13700!! 50άρα και οπτική ίνα δεν υφίσταται...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#649829
touring the m3 1.6 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ


Είτε Ηome είτε Cabinet η 50άρα είναι χαλκός όχι οπτική ίνα....
FTTC είναι Οπτική ίνα έως την καμπίνα και χαλκός έως την οικοδομή σου. FTTH είναι οπτική έως την οικοδομή σου, χαλκος 0.
Ολες οι VDSL, εκτός αν είναι από ΑΚ, είναι FTTC
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#649849
saxon_747 έγραψε:
g8777 έγραψε:
Α, και πες του τεχνικου οτι δεν εχει σημασια ποσο κοστιζει το μηχανημα αν ειναι ΤΟΥΒΛΟ ο χειριστης του. Μετα ριξτου μια με το φτυαρι καθως μετραει και θαψτον μαζι με τους αλλους στο υπογειο. :s_drinks


Έχω βρει τον μπελά μου και δεν βλέπω να ξεμπλεκω εύκολα...

Φτυάρι(α) πάντως έχω και είναι πιθανό ενδεχόμενο.

Ασχετο, εσύ θα ξέρεις λογικά πως μπορώ να φτιάξω κομποστοποιητη ε;

Τέλος πάντων, ξέρει κανείς τι άλλο μπορώ να κάνω, με ποιον να μιλήσω κτλ;

ζητα το τηλεφωνο των τεχνικων και οχι της τεχνικης υποστηριξης
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#649861 Κάτι σημαντικό. όταν ήρθε το πρωί ο τεχνικός του ΟΤΕ για το πρόβλημα του γείτονα διαπίστωσε το εξής: όταν αποσυνδέεται ο γείτονας συγχρονιζω εγώ, και το αντίστροφο.

@cabala ήδη έχω το κινητό του πρώτου τεχνικού. Δεν μπορεί να κάνει κάτι, απλά με.καθυσηχασε ότι "θα το δούμε"
Άβαταρ μέλους
By babakos
#649867
Scotch έγραψε:
touring the m3 1.6 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Αναφέρεται σε FTTH, όχι FTTC που έχεις εσύ

Είτε Ηome είτε Cabinet η 50άρα είναι χαλκός όχι οπτική ίνα....

Η 100άρα και η 200άρα είναι αποκλειστικά οπτική ίνα;



Μπορεις να πάρεις 100 ή 200 Mbps είτε από υπαίθρια καμπίνα είτε με Fiber to the Home αν η υπηρεσία είναι διαθέσιμη στην περιοχή.