Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#24957
nass έγραψε:Bonding = MLPPP πιθανότατα (υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, εξ΄ου και το "πιθανότατα"), αυτό που είπε ο Dimitris_P ότι δε γίνεται είναι "σωστό" load balancing (που αν χρησιμοποιείται MLPPP γίνεται)
Γιατί δε ρωτάς στον πάροχο όμως ?


Τι πρεπει να τον ρωτησω? :(


Αν εχω καταλαβει καλα, θελω πχ να φορτωω μια σελιδα απο το ιντερνετ, το πραγματακι της tplink σπαει τα requests και ζηταει απο τη μια γραμμη το κειμενο και απο την αλλη τις εικονες (λεμε τωρα)
Αν εχω ομως μια επαφη που θελει ΜΙΑ συνδεση, πχ τραπεζα, και μου τη σπασει σε κομματια δε θα δουλεψει, θα με πεταξει εξω.

To bonding / mlppp τι κανει και που κολλαει σε ολα αυτα?
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#25092 να βγαίνεις έξω με μία ip, με λίγα λόγια
Άβαταρ μέλους
By nass
#25181
trident1971 έγραψε:
nass έγραψε:Bonding = MLPPP πιθανότατα (υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, εξ΄ου και το "πιθανότατα"), αυτό που είπε ο Dimitris_P ότι δε γίνεται είναι "σωστό" load balancing (που αν χρησιμοποιείται MLPPP γίνεται)
Γιατί δε ρωτάς στον πάροχο όμως ?


Τι πρεπει να τον ρωτησω? :(


Αν υποστηρίζουν bonding / MLPPP = load balancing συμμετρικό με μία ΙΡ διεύθυνση
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#25208 Συγχωρηστε την ασχετιλα μου, αλλα αν καταλαβαινω καλα:

Εχω 2 modem και 2 IP μεταξυ σπιτιου και porovider, και το μηχανηματάκι αναλαμβανει να τις κανει 1 για να τις βλεπει ετσι το δικτυο μεσα στο σπιτι, και ο provider επισης τις κανει 1 για να με βλεπει ο κοσμος παραεξω με 1 IP?

Αν τωρα ας πουμε ο provider δεν εχει bonding αλλα εγω βαλω το μηχανηματακι θα εχω κανα προβλημα?
Άβαταρ μέλους
By nass
#25217 Εσύ μπορεί να το κάνεις αλλά ο provider μάλλον απίθανο να ασχοληθεί. Ρώτας τους αν υποστηρίζουν bonding / MLPPP ή αν υποστηρίζουν αυτό που λες και πες μας και μας τι έγινε :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#26015 Γιατί είναι σημαντικό να σε βλέπει ο έξω κόσμος με μια ΙΡ; Θεωρητικά, ο load balancer θα μπορούσε να δουλέψει και με διαφορετικό πάροχο.
Για εξηγήστε λίγο πού ακριβώς είναι το πρόβλημα...
Έχω εγκαταστήσει ένα φτηνό load balancer σαν το επάνω, και μια χαρά έκανε την δουλειά του, σε έναν πελάτη που ήθελε να έχει περισσότερο bandwidth.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#26018 Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι υπάρχουν υπηρεσίες που δεν σε αφήνουν να τις χρησιμοποιείς ταυτόχρονα από διαφορετικές IP's

Ένα file download, ή κάποιο συγκεκριμένο streaming, λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο; Ή απλώς θα κάνει balancing μεταξύ του download και των υπολοίπων πραγμάτων που κάνεις εκείνη τη στιγμή;
Άβαταρ μέλους
By nass
#26020 O trident έδωσε συγκεκριμένο παράδειγμα: e-banking.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#26989 Ο ΟΤΕ συνεχίζει να αναπτύσσει με αμείωτο ρυθμό το δίκτυο οπτικών ινών του σε όλη τη χώρα, δίνοντας δυνατότητα πρόσβασης σε ταχύτητες VDSL έως 50 Mbps σε επιπλέον 105.000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις.

Οι υπερυψηλές ταχύτητες VDSL είναι διαθέσιμες από τις αρχές Οκτωβρίου και στις παρακάτω περιοχές* :


ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ
Περιφέρεια Αττικής Κρυονέρι, Ηλιούπολη, Χαλάνδρι, Νέα Φιλαδέλφεια, Σπέτσες, Αγ. Παρασκευή, Ασπρόπυργος, Βύρωνας, Κερατέα, Κολωνός, Κορυδαλλός, Λαύριο, Μαρκόπουλο, Μέγαρα, Νέο Ηράκλειο, Παλλήνη, Ραφήνα, Σπάτα

Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας Αγ. Αθανάσιος, Ασπροβάλτα, Φοίνικας, Καλοχώρι, Σοχός, Σταυρός, Εξοχή, Χαλάστρα, Ανατολικό, Νεοχωρούδα, Αγγελοχώρι, Κριθιά, Σουρωτή, Βέροια, Κρύα Βρύση, Κορινός, Λεπτοκαρυά, Πλαταμώνας, Σέρρες, Ηράκλεια, Νέα Ζίχνη, Μητρούσι, Σιδηρόκαστρο, Νικήτη, Άφυτος, Νέα Ποτίδαια

Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Προσοτσάνη, Ρίζια, Νέα Πέραμος, Κρηνίδες,

Περιφέρεια Κρήτης Καλύβες, Σούδα, Κύδωνας, Χανιά, Ρέθυμνο, Φορτέτζα, Ηράκλειο, Αρκαλοχώρι, Κοκκίνη Χάνι, Αρχάνες, Γάζι, Θέρισσος, Κνωσσός, Παλαιόκαστρο

Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου Παππάδος, Παναγιούδα, Αγ. Παρασκευή, Μύρινα, Νέα Καλλικράτεια, Νέα Μουδανιά, Μυτιληνιοί, Σάμος, Νένητα

Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου Αντιμάχεια, Φαληράκι, Λάρδος, Ιάλυσος, Σορωνή, Καρδάμαινα, Ρόδος, Σαντορίνη

Περιφέρεια Πελοποννήσου Νέα Κίος, Ασίνη, Ναύπλιο, Μεγαλόπολη, Τρίπολη, Περιγιάλι, Βραχάτι, Σπάρτη

Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας Αγρίνιο, Μεσολόγγι, Ναύπακτος, Λεχαινά, Ανδραβίδα, Βαρθολομιό, Πάτρα, Εγλυκάδα, Ρίο

Περιφέρεια Ιονίων Νήσων Αργοστόλι, Κέρκυρα, Λευκίμμη

Περιφέρεια Ηπείρου Ιωάννινα, Πρέβεζα, Ηγουμενίτσα

Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας Γρεβενά, Δεσκάτη, Καστοριά, Κοζάνη, Λευκοπηγή, Βελβεντό, Αιανή, Κοίλα

Περιφέρεια Θεσσαλίας Καρδίτσα, Αμπελώνας, Νίκαια, Τρίκαλα

Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας Αλίαρτος, Οινόφυτα, Δήλεσι, Αρτάκη, Καμ. Βούρλα, Μώλος, Λαμία, Ερατεινή, Γαλαξίδι

adslgr.com
Άβαταρ μέλους
By g47
#27101
Bayern7 έγραψε:
g47 έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Το πρόβλημα σου είναι στο QoS που κάνει (ή θα έπρεπε να κάνει) το router.
Για κάποιο λόγο δε δουλεύει σωστά και δεν αφήνει το απαιτούμενο bandwidth για να δουλέψει το τηλέφωνο.
Αν είναι θέμα ρυθμίσεων λογικά με ένα τηλ στη HOL θα στο φτιάξουν.
Αν είναι θέμα ρούτερ κλάφτα. Άρχισε να στο κάνει ξαφνικά ή από την αρχή αυτή ήταν η συμπεριφορά του;

Θυμάμαι όταν είχα cyta, στην αρχή μου είχαν δώσει ένα speedtouch και δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Όταν κατέβαζα fullspeed και χτυπούσε το τηλέφωνο, έριχνε την ταχύτητα του download και μιλούσες μια χαρά.
Μετά μου δώσανε ένα Pirelli στο οποίο παρότι δούλευε το QoS, δε δούλευε σωστά, και είχα διακοπές στο τηλέφωνο.


Το εκανε απο την αρχη αλλα δεν ασχοληθηκα γιατι κατεβαζα βραδυ.
Θα ηθελα να φτιαχτει αλλα στις ρυθμισεις δε βλεπω καποιο θεμα με οσες γνωσεις εχω.
Θα κανω ενα τηλεφωνο στη Hol αλλα εχω κακο προαισθημα.
Στο μενου του ρουτερακιου υπαρχει κατι συγκεκριμενο να κοιταξω?

Συνήθως αυτά τα routers που δίνουν οι πάροχοι είναι κλειδωμένα και δεν μπορείς να επέμβεις σε αυτές τις ρυθμίσεις (για να μην τις πειράζει ο κάθε άσχετος δημιουργώντας προβλήματα και μετά τους πρήζουν στα τηλέφωνα).
Ψάξε στο menu του router αν έχει τίποτα για quality of service και βλέπουμε. Αλλά λογικά δε θα έχεις πρόσβαση σε αυτό το menu, μόνο απομακρυσμένα μπορούν να μπουν οι τεχνικοί της HOL. Εκτός αν έχεις το admin pass που δε νομίζω.



Nα αναφερω οτι οντως το θεμα φαινεται να λυθηκε μετα απο τηλεφωνο μου. Τα downloads ειναι 200-300 kbps πιο γρηγορα μαλιστα. Το περιεργο ηταν οτι στους θορυβους και τα στατιστικα του modem δε φαινοταν προβλημα.
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#27427
Geo f1 έγραψε:Ο ΟΤΕ συνεχίζει να αναπτύσσει με αμείωτο ρυθμό το δίκτυο οπτικών ινών του σε όλη τη χώρα, δίνοντας δυνατότητα πρόσβασης σε ταχύτητες VDSL έως 50 Mbps σε επιπλέον 105.000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις.

Οι υπερυψηλές ταχύτητες VDSL είναι διαθέσιμες από τις αρχές Οκτωβρίου και στις παρακάτω περιοχές* :


ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ
Περιφέρεια Αττικής Κρυονέρι, Ηλιούπολη, Χαλάνδρι, Νέα Φιλαδέλφεια, Σπέτσες, Αγ. Παρασκευή, Ασπρόπυργος, Βύρωνας, Κερατέα, Κολωνός, Κορυδαλλός, Λαύριο, Μαρκόπουλο, Μέγαρα, Νέο Ηράκλειο, Παλλήνη, Ραφήνα, Σπάτα

Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας Αγ. Αθανάσιος, Ασπροβάλτα, Φοίνικας, Καλοχώρι, Σοχός, Σταυρός, Εξοχή, Χαλάστρα, Ανατολικό, Νεοχωρούδα, Αγγελοχώρι, Κριθιά, Σουρωτή, Βέροια, Κρύα Βρύση, Κορινός, Λεπτοκαρυά, Πλαταμώνας, Σέρρες, Ηράκλεια, Νέα Ζίχνη, Μητρούσι, Σιδηρόκαστρο, Νικήτη, Άφυτος, Νέα Ποτίδαια

Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Προσοτσάνη, Ρίζια, Νέα Πέραμος, Κρηνίδες,

Περιφέρεια Κρήτης Καλύβες, Σούδα, Κύδωνας, Χανιά, Ρέθυμνο, Φορτέτζα, Ηράκλειο, Αρκαλοχώρι, Κοκκίνη Χάνι, Αρχάνες, Γάζι, Θέρισσος, Κνωσσός, Παλαιόκαστρο

Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου Παππάδος, Παναγιούδα, Αγ. Παρασκευή, Μύρινα, Νέα Καλλικράτεια, Νέα Μουδανιά, Μυτιληνιοί, Σάμος, Νένητα

Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου Αντιμάχεια, Φαληράκι, Λάρδος, Ιάλυσος, Σορωνή, Καρδάμαινα, Ρόδος, Σαντορίνη

Περιφέρεια Πελοποννήσου Νέα Κίος, Ασίνη, Ναύπλιο, Μεγαλόπολη, Τρίπολη, Περιγιάλι, Βραχάτι, Σπάρτη

Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας Αγρίνιο, Μεσολόγγι, Ναύπακτος, Λεχαινά, Ανδραβίδα, Βαρθολομιό, Πάτρα, Εγλυκάδα, Ρίο

Περιφέρεια Ιονίων Νήσων Αργοστόλι, Κέρκυρα, Λευκίμμη

Περιφέρεια Ηπείρου Ιωάννινα, Πρέβεζα, Ηγουμενίτσα

Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας Γρεβενά, Δεσκάτη, Καστοριά, Κοζάνη, Λευκοπηγή, Βελβεντό, Αιανή, Κοίλα

Περιφέρεια Θεσσαλίας Καρδίτσα, Αμπελώνας, Νίκαια, Τρίκαλα

Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας Αλίαρτος, Οινόφυτα, Δήλεσι, Αρτάκη, Καμ. Βούρλα, Μώλος, Λαμία, Ερατεινή, Γαλαξίδι

adslgr.com

δυτικά προάστια τίποτα ακόμα...προτιμούν να το πάνε στην Κερατέα που θα βάλουν ...5 νοματαίοι ενώ Περιστέρι,Ίλιον, Πετρούπολη από μόνοι τους έχουν περισσότερο πληθυσμό απ' όσο όλες οι περιοχές που το έχουν βάλει ως τώρα...μην βάλω και τους υπόλοιπους! Πολίτες β' κατηγορίας... :x
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#27432 Πολίτες που ψηφίζουν μαλάκες δήμαρχους το λέω εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#27445 Δλδ Δημητρη οι δημαρχοι δεν θελουν να σκαψει ο ΟΤΕ τα λημερια τους? Δεν μπορω να καταλαβω τον συλλογισμο σου.
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#27448 αναφέρεται στον Παχατουρίδη και τις ηλίθιες αιτιάσεις του στον ΟΤΕ για να περάσουν οι γραμμές vdsl από το δήμο του...
συμφωνώ αλλά δ.Αθήνα δεν είναι μόνο το Περιστέρι. Αν δεις ενδεικτικά το νούμερο των κατοίκων στην υπόλοιπη δυτική Αθήνα(συνειδητά δεν αναφέρω δυτική αττική διότι θα ξεφύγουμε ακόμα περισσότερο) θα δεις ότι απλά μιλάμε για πολίτες που αντιμετωπίζονται από τον ΟΤΕ ως β' κατηγορίας!!!
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#27451
Dimitris_P έγραψε:Πολίτες που ψηφίζουν μαλάκες δήμαρχους το λέω εγώ.

έχεις δίκιο γενικά απλά δεν θα εστιάσω περαιτέρω για να μην χαλάσω το τοπικό! Απλά θα σου γράψω ότι το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο σε επίπεδο αιρετών τοπικής αυτοδιοίκησης αλλά στην έλλειψη βουλευτών και εν τέλει ατόμων που επηρεάζουν κέντρα εξουσίας που να μένουν και να ενδιαφέρονται στις εν λόγω περιοχές!