Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#23441 Αφού είσαι 200μ μόνο μπορείς να βάλεις και VDSL μέσω Α/Κ
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#23483 INTERNET
ADSL: CONNECTED
ADSL UPTIME: 3:06:22:24
PPP UPTIME: 3:05:24:04
Mode: G.992.5 (ADSL2+)
Upload: 1023 Kbps.
Download: 18937 Kbps.

Στα 50 μέτρα από το σπίτι...



<
Άβαταρ μέλους
By nass
#23496
Dimitris_P έγραψε:Αφού είσαι 200μ μόνο μπορείς να βάλεις και VDSL μέσω Α/Κ


Ναι μπορώ αλλά δεν έχω λόγο να το κάνω, μου φτάνουν τόσα για τη χρήση που κάνω.
Άβαταρ μέλους
By g47
#24107 Οταν κατεβαζω full throttle ( για γελια ειναι η ταχυτητα αλλα λεμε τωρα) το τηλεφωνο εχει φοβερα παρασιτα.
Εχω το voip της hol.
Υπαρχει καποια λυση εκτος του να αλλαξω εταιρια?
Συνδεσμολογιες, φλιτρακια, ειναι σωστα.
Θορυβοι, dB κλπ ειναι μεσα στα "καλα" ορια.
Άβαταρ μέλους
By g47
#24174 Eτσι εγραφε το manual αν δεν κανω λαθος (πανε χρονια). Ειναι μονο, δεν εχει split.
Οπως και να εχει, δεν ειναι εκει το προβλημα.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#24294 Το πρόβλημα σου είναι στο QoS που κάνει (ή θα έπρεπε να κάνει) το router.
Για κάποιο λόγο δε δουλεύει σωστά και δεν αφήνει το απαιτούμενο bandwidth για να δουλέψει το τηλέφωνο.
Αν είναι θέμα ρυθμίσεων λογικά με ένα τηλ στη HOL θα στο φτιάξουν.
Αν είναι θέμα ρούτερ κλάφτα. Άρχισε να στο κάνει ξαφνικά ή από την αρχή αυτή ήταν η συμπεριφορά του;

Θυμάμαι όταν είχα cyta, στην αρχή μου είχαν δώσει ένα speedtouch και δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Όταν κατέβαζα fullspeed και χτυπούσε το τηλέφωνο, έριχνε την ταχύτητα του download και μιλούσες μια χαρά.
Μετά μου δώσανε ένα Pirelli στο οποίο παρότι δούλευε το QoS, δε δούλευε σωστά, και είχα διακοπές στο τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#24360 αφαιρέθηκαν offtopic [mod]
Άβαταρ μέλους
By g47
#24366
Bayern7 έγραψε:Το πρόβλημα σου είναι στο QoS που κάνει (ή θα έπρεπε να κάνει) το router.
Για κάποιο λόγο δε δουλεύει σωστά και δεν αφήνει το απαιτούμενο bandwidth για να δουλέψει το τηλέφωνο.
Αν είναι θέμα ρυθμίσεων λογικά με ένα τηλ στη HOL θα στο φτιάξουν.
Αν είναι θέμα ρούτερ κλάφτα. Άρχισε να στο κάνει ξαφνικά ή από την αρχή αυτή ήταν η συμπεριφορά του;

Θυμάμαι όταν είχα cyta, στην αρχή μου είχαν δώσει ένα speedtouch και δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Όταν κατέβαζα fullspeed και χτυπούσε το τηλέφωνο, έριχνε την ταχύτητα του download και μιλούσες μια χαρά.
Μετά μου δώσανε ένα Pirelli στο οποίο παρότι δούλευε το QoS, δε δούλευε σωστά, και είχα διακοπές στο τηλέφωνο.


Το εκανε απο την αρχη αλλα δεν ασχοληθηκα γιατι κατεβαζα βραδυ.
Θα ηθελα να φτιαχτει αλλα στις ρυθμισεις δε βλεπω καποιο θεμα με οσες γνωσεις εχω.
Θα κανω ενα τηλεφωνο στη Hol αλλα εχω κακο προαισθημα.
Στο μενου του ρουτερακιου υπαρχει κατι συγκεκριμενο να κοιταξω?
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#24396
g47 έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Το πρόβλημα σου είναι στο QoS που κάνει (ή θα έπρεπε να κάνει) το router.
Για κάποιο λόγο δε δουλεύει σωστά και δεν αφήνει το απαιτούμενο bandwidth για να δουλέψει το τηλέφωνο.
Αν είναι θέμα ρυθμίσεων λογικά με ένα τηλ στη HOL θα στο φτιάξουν.
Αν είναι θέμα ρούτερ κλάφτα. Άρχισε να στο κάνει ξαφνικά ή από την αρχή αυτή ήταν η συμπεριφορά του;

Θυμάμαι όταν είχα cyta, στην αρχή μου είχαν δώσει ένα speedtouch και δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Όταν κατέβαζα fullspeed και χτυπούσε το τηλέφωνο, έριχνε την ταχύτητα του download και μιλούσες μια χαρά.
Μετά μου δώσανε ένα Pirelli στο οποίο παρότι δούλευε το QoS, δε δούλευε σωστά, και είχα διακοπές στο τηλέφωνο.


Το εκανε απο την αρχη αλλα δεν ασχοληθηκα γιατι κατεβαζα βραδυ.
Θα ηθελα να φτιαχτει αλλα στις ρυθμισεις δε βλεπω καποιο θεμα με οσες γνωσεις εχω.
Θα κανω ενα τηλεφωνο στη Hol αλλα εχω κακο προαισθημα.
Στο μενου του ρουτερακιου υπαρχει κατι συγκεκριμενο να κοιταξω?

Συνήθως αυτά τα routers που δίνουν οι πάροχοι είναι κλειδωμένα και δεν μπορείς να επέμβεις σε αυτές τις ρυθμίσεις (για να μην τις πειράζει ο κάθε άσχετος δημιουργώντας προβλήματα και μετά τους πρήζουν στα τηλέφωνα).
Ψάξε στο menu του router αν έχει τίποτα για quality of service και βλέπουμε. Αλλά λογικά δε θα έχεις πρόσβαση σε αυτό το menu, μόνο απομακρυσμένα μπορούν να μπουν οι τεχνικοί της HOL. Εκτός αν έχεις το admin pass που δε νομίζω.
Άβαταρ μέλους
By g47
#24431 Δεν εχω κατι τετοιο δυστυχως, μονο το κοινο μενου του μοντεμ.
Θα ριξω ενα τηλεφωνο και βλεπουμε, ευχαριστω anywayz!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#24683
trident έγραψε:Εχω δυο συνδεσεις και θελω ενα τροπο να τις κανω μια, και να πηγαινει σφαιρα κλπ κλπ, πονηρος ο βλαχος, δωστε φωτα


Dimitris_P έγραψε:Bonding λέγεται αυτό αλλά δεν το υποστηρίζει κανένας πάροχος εδώ. Πρέπει να βρεις ένα datacenter και να μπει ειδικός εξοπλισμός και στα 2 άκρα + traffic charge


fubar.gr έγραψε:Ψάξε για "load balancing routers". Γενικά όμως αυτό βοηθάει μόνο όταν έχεις να κατεβάσεις πολλά μικρά αρχεία. Αν έχεις ένα μόνο αρχείο θα κατέβει απο τη μία γραμμή μόνο, καθώς τα πρωτόκολα που χρησιμοποιεί το internet δέν υποστηρίζουν επικοινωνίες πολλαπλών σημείων.


gakost έγραψε:+1 για load balancing router ή multi wan router


nass έγραψε:Αν χρησιμοποιείται MLPPP μεταξύ πελάτη και provider (που είναι το πιθανότερο) μια χαρά load balancing γίνεται.



Λοιπον, επιστρεφω στο θεμα. Βρηκα ενα πραγματακι ΦΤΗΝΟ (~50€) που κανει load balancing και ο τυπακο το εξηγει αρκετα απλα και το βαζει και δουλευει κιολας...



Το ειδα και χαρηκα.

Ο φιλος που θα το ηθελε, πηρε τηλ. ενα μαγαζι και (προς τιμην του) ο τυπος εκει του ειπε "δεν κανει αυτο για εσενα χρειαζεται bonding και στην Ελλαδα δεν εχουμε".

Επειδη περι bonding, mlppp και αλλα δεν εχουμε ιδεα, τελικα ξερει κανεις τι παιζει? Τι ειναι αυτα? Γιατι χρειαζεται συμφωνα με dimitris p και οχι συμφωνα με nass?

Ειναι φτηνο μεν για να το παρει κανεις, αλλα οχι τοσο φτηνο που αμα το παρουμε και δεν παιξει δε θα μας νοιαξει καθολου. :sorry:
Άβαταρ μέλους
By spiros
#24700
spiros έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Bonding λέγεται αυτό αλλά δεν το υποστηρίζει κανένας πάροχος εδώ. Πρέπει να βρεις ένα datacenter και να μπει ειδικός εξοπλισμός και στα 2 άκρα + traffic charge

το κανει εδω και πολλα χρονια η ΟΝ και μαλιστα δινει συμμετρικες ταχυτητες αν θυμαμαι καλα.

:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By nass
#24705 Bonding = MLPPP πιθανότατα (υπάρχουν και άλλες μέθοδοι, εξ΄ου και το "πιθανότατα"), αυτό που είπε ο Dimitris_P ότι δε γίνεται είναι "σωστό" load balancing (που αν χρησιμοποιείται MLPPP γίνεται)
Γιατί δε ρωτάς στον πάροχο όμως ?
Άβαταρ μέλους
By gakost
#24782
21 quadra έγραψε:Πρίν βάλετε ΟΤΕ ρίξτε ένα τηλέφωνο στο τεχνικό τους τμήμα της περιοχής σας και ρωτήστε για τις ταχύτητες που επιτρέπει το δίκτυο τους δίνοντας την διεύθυνση σας, αυτή μετράνε και σε καμμιά ώρα σας πέρνουν τηλέφωνο και σας λένε την μέγιστη ταχύτητα που επιτρέπει το δίκτυο προς το σπίτι σας, αν δεν πάει πχ πάνω από 6-8 είναι λάθος να βάλετε 24άρα γιατί όταν χάνει κάποιο bit ξανακάνει από την αρχή όλο το ψάξιμο πέφτοντας σε loop και τελικά οι ταχύτηες είναι κατά πολύ χαμηλότερες, εκτός και αν έχετε άνθρωπο μέσα στον ΟΤΕ της περιοχής σαν να σας ρυθμίσει εσωτερικά από τα μηχανήματα τους το ρούτερ σας στο optimum της ταχύτητας της περιοχής σας, οι τυχεροί του κέντρου αλλά και όσων περιοχών είναι σε λιγότερη απόσταση από τα 3χλμ από τον κόμβο που πέρνουν σήμα ή η περιοχή τους έχει οπτικές ίνες απολαμβάνουν τις ταχύτητες της 24άρας, τα καλώδια χαλκού στα ακόμα πολλά δίκτυα του ΟΤΕ είναι με χαλκό και η μέγιστη απόσταση από τον κόμβο μετάδοσης είναι τα 4.5 χλμ, όποιος είναι στο όριο της απόστασης απλά έχει συνέχεια διακοπές της σύνδεσης.

Ρωτάτε λοιπόν και αν μπορείται ρυθμίζετα τα ρούτερ σας.



Αυτό που λες τεχνικά δεν ισχύει. Ο μόνος λόγος για να πάρεις ζητήσεις ταχύτητα ΈΩΣ 8 (ADSL) και όχι ΕΩΣ 24 (ADSL2+) είναι να υπάρχει οικονομική διαφορά και να μην μπορεί να συγχρονίσει το ρούτερ πάνω από 8 ή να πεις δεν το θέλω το πιο γρήγορο αν είναι να πληρώνω πιο πολλά τον μήνα. Επίσης τα όρια και το τι δουλεύει, πόσο μακρυά και σε τι ταχύτητες είναι πολύ σχετικά και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Έχω δει να συγχρονίζει γραμμή στα 10+ χιλιόμετρα στο 1 mbit χωρίς διακοπές σε fixed rate profile..... οπότε