Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#623287 Τι λες τώρα ;
Αν ισχύει με έφτιαξες!
Τι ρωτάω; Που;
Άβαταρ μέλους
By otso
#623290
sargus έγραψε:Τι λες τώρα ;
Αν ισχύει με έφτιαξες!
Τι ρωτάω; Που;


Cosmote που αλλου;
Άβαταρ μέλους
By sargus
#623291 Καλά μόλις με ενημέρωσαν για τα διαθέσιμα προγράμματα, διάλεξα την 24αρα (αν και μάλλον δεν υπήρχε κ άλλη επιλογή) και με συνέδεσαν πριν 2 ημέρες. Και τώρα θα τους πάρω και θα τους πω τι; Αναβαθμίστε με σε 30αρα που δεν μου είχατε πει ότι υπάρχει; Αυτό κάνω; Τόσο απλά;
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#623294 Η ταχύτητα ADSL στη Θεσσαλονίκη είναι πλέον αποκαρδιωτική........5 Mbps....
Επίσημη δικαιολογία του παρόχου: το δίκτυο χάλκινων καλωδίων είναι παλιό και δεν συντηρείται πλέον...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#623298 αμα δε γίνεται , να χρεώνει για 5 .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#623312 Για να σε αναβαθμίσει η cosmote από adsl σε vdsl πρέπει είτε να έχει γίνει αναβάθμιση υποδομών στην περιοχή (ενεργά καφαο) ή να είσαι καλωδιακά εντός 800μ από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ. Αλλά και πάλι δεν είναι υποχρεωμένος να σε αναβαθμίσει δωρεάν
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#623488
KiloMeater έγραψε:
trident1971 έγραψε:Μολις σημερα το πρωι εβαλα την wind vdsl 50.
Router Technicolor. :hmmm: ΕΓΧΡΩΜΟΝ :lol:

Απο 35 μεχρι 47 βγαζει σε speedtest ookla και κατι μεγαλα αρχεια που βρηκα τα κατεβαζει με 5κατι ΜΒ /sec.
Ζούπερ μου φαινεται.


Και εγώ ενα technicolor εχω


Μου έστειλαν ταχυδρομικά ενα καινούργιο modem
Μου φαίνεται χειρότερο απο το τωρινό, ούτε 5g δεν εχει όποτε δε βλέπω να το αλλάζω , ενα ZΤΕ H268N ειναι (το νέο)
Το παλιό παίζει 5g Dual και βαράει τα στητές 78 σταθερά, δε βλέπω λόγο να το αλλάξω
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#625487 Σε 2-3 βδομάδες θα πρέπει να είναι Live η οπτική ίνα που περνάνε στο δρόμο μου. Βέβαια θα πρέπει να περαστούν ίνες στην πολυκατοικία και ευτυχώς τόσο η εταιρεία όσο και η διαχειριστική ομάδα συμφωνούν.
Οπότε το θέμα είναι, θέλω οπτική ίνα (που θα φτάνει στο διαμέρισμά μου); Φυσικά και θέλω αλλά έχω ερωτήσεις πέραν από την προφανή αύξηση της ονομαστικής ταχύτητας και το το αυξημένο κόστος. Για τη δέσμευση θα μάθω.
- η επιπλέον ονομαστική ταχύτητα θα γίνει αντιληπτή στην πράξη; Εννοώ ότι έτσι κι αλλιώς κάνω και τώρα 4k streaming και έχω τόσες συσκευές συνδεμένες και όλα καλά. Και όταν κατεβάζω κάτι τις περισσότερες φορές η ταχύτητα είναι πολύ χαμηλότερη της μέγιστης που έχω δει ποτέ οπότε υποθέτω ότι το φρένο δεν είναι στη σύνδεσή μου αλλά αλλού. Ισχύει αυτό;
- θα είναι πιο αξιόπιστο από το broadband μέσω τηλεφωνικής γραμμής, δηλαδή να μην έχει διακοπές, σκαμπανεβάσματα κλπ; Ή έχουν και οι ίνες απρόοπτα.
- η ταχύτητα είναι τόση όση λένε ή μέχρι τόση και όσοι περισσότεροι συνέονται θα πέφτει;
- συνεχίζω να έχω τηλέφωνο από το καλώδιο (από έναν πάροχο) και internet από την ίνα (από άλλον πάροχο); Ή μπορώ να έχω και τηλέφωνο από την ίνα; Τι είναι καλύτερο; Δε λέει να πληρώνεις 2 πάγια.
- αλλάζει κάτι μέσα στο σπίτι μου; Εκτός από μιαν τρύπα στον τοίχο και μια ίνα που θα πάει στο μοντέμ (ή μοντέμ-ρούτερ) που υποθέτω θα μου δώσουν.
- κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω;
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#625501
gianik έγραψε:με κάλεσαν από την forthnet και μου πρότειναν με +4€/μήνα να αναβαθμίσουν την γραμμή μου από 50άρα σε 100άρα.. :hmmm:


Εγω ειχα 50αρα Wind
11 μηνες το χρονο σταθερα 45-48 down
1 μηνα το χρονο εβγαινε off το ZTE και με καντηλια και καθημερινα τηλεφωνα το αλλαζαν.
Παλι για 11 μηνες ολα κομπλε

Νοεμβριο πηραν τηλ απο την Forthnet και στα ιδια λεφτα μου προτειναν 100αρα.
Εκανα το λαθος να δεχτω
25.01.2020 με συνδεσαν
Απο τοτε εχω πολυ βινταζ συναισθηματα, γιατι με το ZTE που δινουν, οι ταχυτητες ειναι επιπεδου iSDN/aDSL και συνεχεια αποσυνδεσεις.

Link Status Up
Modulation Type VDSL2_Vectoring
Actual Rate(Up/Down) 9997/88390 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 47892/112284 kbps
Noise Margin(Up/Down) 31/12.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 1/8.6 dB
Output Power(Up/Down) 5/13.6 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 9/2081
Interleave Delay(Up/Down) 0/8 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
Showtime Start 0 h 36 min 29 s
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/38977
FEC Errors(Up/Down) 0/39847
CRC Errors και FEC Errors ανεβαινουν σε καθε refresh, μεχρι να τα παιξει το ρουτερ και να κανει reboot

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Το χειροτερο ειναι οτι πλεον το σταθερο ειναι μεσω VOIP και καθε φορα που πεφτει το internet δεν εχω και τηλεφωνο.
Το οποιο τηλεφωνο ξεκινησε να λειτουργει την περασμενη Τεταρτη, γιατι καποια στιγμη το Σαββατο που μας περασε σταματησε απλα να δουλευει.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#625510 καλα το voip δεν το γλίτωνες...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#625523 Οι καλες εποχες που οι παροχοι εδιναν Modem/Router της προκοπης, εχουν περασει.
Οπως επισης και οι αναγκες μας.
Δεν ειμαστε στο 2011 που σε καθε σπιτι υπηρχε το πολυ ενα smartphone συνδεδεμενο στο Wifi και το Thomson 585 πηγαινε αεροπορια (και ακομα καλα τα παει!!)

Πλεον δινουν ΣΑΒΟΥΡΕΣ.
Προσωπικα μιας και χθες συνδεθηκα σε Wind 50άρα, η καποτα που μου εδωσαν (TG788v v3) συνδεθηκε σαν μοντεμ, εκλεισα Firewall, wifi, DHCP και οτι αλλο κλεινει.
Συνδεσα επανω του ενα access point και εδωσα σε εκεινο ολους τους ρολους (DHCP, QOS, Bandwidth limit, Port forwarding, remote interface κλπ καλουδια).
Στο ρουτερ της wind αφησα ενεργο μονο DMZ με την καρφωτη του access point μου για να μην ασχοληθω ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Wagner, λοιπον, η συμβουλη μου ειναι να μεινεις με το ZTE το οποιο ειναι ΟΚ σαν ρουτερ και να βρεις ενα σοβαρο Access point (30-50€ υπαρχουν VFM) και να παιξεις μπαλα με αυτο.
Φυσικα στο ZTE κλεισε οτι μπορεις να κλεισεις και ειναι αχρειαστο. Ακομα και το Logging αν τραβαει η ψυχη σου. Αστο εκει να δουλευει και μην ξαναμπεις στο Interface του μεχρι να σαπισει.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#625542
MIXOStsi έγραψε:καλα το voip δεν το γλίτωνες...

Ναι, το ξερω... Οδηγια ΕΕ
:rant: :rant: :rant: :rant:

Morx έγραψε:Οι καλες εποχες που οι παροχοι εδιναν Modem/Router της προκοπης, εχουν περασει.
Οπως επισης και οι αναγκες μας.
Δεν ειμαστε στο 2011 που σε καθε σπιτι υπηρχε το πολυ ενα smartphone συνδεδεμενο στο Wifi και το Thomson 585 πηγαινε αεροπορια (και ακομα καλα τα παει!!)

Πλεον δινουν ΣΑΒΟΥΡΕΣ.
Προσωπικα μιας και χθες συνδεθηκα σε Wind 50άρα, η καποτα που μου εδωσαν (TG788v v3) συνδεθηκε σαν μοντεμ, εκλεισα Firewall, wifi, DHCP και οτι αλλο κλεινει.
Συνδεσα επανω του ενα access point και εδωσα σε εκεινο ολους τους ρολους (DHCP, QOS, Bandwidth limit, Port forwarding, remote interface κλπ καλουδια).
Στο ρουτερ της wind αφησα ενεργο μονο DMZ με την καρφωτη του access point μου για να μην ασχοληθω ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

Wagner, λοιπον, η συμβουλη μου ειναι να μεινεις με το ZTE το οποιο ειναι ΟΚ σαν ρουτερ και να βρεις ενα σοβαρο Access point (30-50€ υπαρχουν VFM) και να παιξεις μπαλα με αυτο.
Φυσικα στο ZTE κλεισε οτι μπορεις να κλεισεις και ειναι αχρειαστο. Ακομα και το Logging αν τραβαει η ψυχη σου. Αστο εκει να δουλευει και μην ξαναμπεις στο Interface του μεχρι να σαπισει.


Δεν μπορω να κανω κ αλλιως, γιατι η Forthnet/NOVA δεν δινει username/pass για το voip για να συνδεσεις δικο σου εξοπλισμο και να τα περασεις εκει.
Το να απενεργοποιησω οτι δεν χρειαζεται ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα, αλλα καμια διαφορα.
Απ οτι καταλαβα απο αυτα που ελεγε ο τεχνικος που ηρθε, εχει προβλημα η γραμμη. Στο κουτι κατω φτανει 88 αλλα ανεβαζει λαθη και μεχρι να φτασει σπιτι, γινεται isdn φαση
Περιμενω τη Δευτερα να ρθει ο ΟΤΕ στο καφαο να δουμε.

Σ οτι αφορα το TG788v v3 που δινει η Wind, εχουν προβλημα καποιες παρτιδες.
Εχω δυο τετοια. Το ενα γαμιεται το αλλο παει γαμιωντας
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#625686
Morx έγραψε:Wagner, λοιπον, η συμβουλη μου ειναι να μεινεις με το ZTE το οποιο ειναι ΟΚ σαν ρουτερ και να βρεις ενα σοβαρο Access point (30-50€ υπαρχουν VFM) και να παιξεις μπαλα με αυτο.
Φυσικα στο ZTE κλεισε οτι μπορεις να κλεισεις και ειναι αχρειαστο. Ακομα και το Logging αν τραβαει η ψυχη σου. Αστο εκει να δουλευει και μην ξαναμπεις στο Interface του μεχρι να σαπισει.


Για πες τι access point παίρνουμε?
Θέλω δυνατό wifi γιατί και με το Zyxel που μου ειχαν δωσει με την 24ρα και με το technicolor τώρα δεν γίνετε δουλειά.
Σκέφτομουν ή αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version.html
ή αυτό :
https://www.skroutz.gr/s/12995478/TP-LINK-Archer-C50-v3.html
Άβαταρ μέλους
By Morx
#625696 Καλυτερα σε κατι τετοιο.
https://www.skroutz.gr/s/14330784/Tenda-AC6.html

Δυνατο wifi ξεχασε το. Υπαρχει εδω και χρονια περιορισμος στην ισχυ εκπομπης.
Καλυψη μεγαλου σπιτιου με πολλους ενδιαμεσους τοιχους σε συνωστισμενη μπαντα 2,4Ghz... δεν ειναι εφικτη με ενα και μονο access point.
Αν μπορει να τοποθετηθει οσο το δυνατον πιο κεντρικα στο σπιτι, βρες ενα στα 5Ghz. Δεν εχει διαπερατοτητα γι'αυτο απαραιτητως πρεπει να μπει σε στρατηγικη θεση.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#625699 Αυτό κοίταγα μετά την δημοσίευση, ευχαριστώ.