Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#1643 Ανοίγω κι ένα για αυτό τον τομέα. Στο νέο μου σπίτι με OTE ConnX κλειδώνω στα 19,5 Mbps σε 24αρα. :s_omg
Tρελές ταχύτητες και όλα αυτά με το οτε-ίσιο ΖΤΕ. Σταθερότητα επιτέλους μαμώ την Φορθνετ σας.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#1646 Στο σπίτι μου και σε όσους γείτονες εχω ρωτήσει κλειδώνουμε όλοι στα 8-9. Πειραιά αυτό, όχι Καστελλόριζο. Με όλες τις εταιρείες που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#1648 Μιλάω για ανατολική Μακεδονία. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By nass
#1657 Και στο δικό μου είμαι στα 19-20 Mbps. Με Forthnet. Σταθερότατη.
Η γραμμή παίζει το μεγαλύτερο ρόλο και δευτερευόντως το ADSL modem, όχι η εταιρεία, όλοι 2-3 μοντέλα DSLAM έχουν άλλωστε.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#1662 Στην Ραφήνα πριν μερικά χρόνια είχα σταθερότατη γραμμή κλειδωμένη στα 17+. Το τελευταίο χρόνο πριν μετακομίσω η ζωή μου έγινε κόλαση. Συνεχείς αποσυνδέσεις, κλείδωμα στα 12 με προοπτικές και για πιο κάτω. Είχα δει και 6. Ηταν γραμμή ΟΤΕ μεν αλλά ο πάροχος ήταν Φορθνετ. Κακώς δεν έφυγα απλά βαρέθηκα να ασχοληθώ.
Άβαταρ μέλους
By nass
#1665 Δε διαφωνώ, προφανώς συμβαίνουν αυτά. Αλλά το πιθανότερο είναι να έφταιγε η γραμμή (χαλάνε και αυτές πχ. από έργα, από ποντίκια ή και από φυσιολογική φθορά των καλωδίων)

(Ολες οι γραμμές από το σπίτι σου μέχρι το "κέντρο" είναι "γραμμές ΟΤΕ". Ο πάροχος παρέχει την πόρτα του DSLAM. Και βέβαια είναι υπεύθυνος για ολόκληρη την παροχή της υπηρεσίας δηλ. αν χαλάσει η γραμμή είναι υπεύθυνος ο πάροχος να μιλήσει με ΟΤΕ κτλ. Οπότε αν έχεις παράπονα, δικαίως τα έχεις από τη Forthnet)
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#1726 Πως μπορω να δω που εχει κλειδωσει η δικη μου συνδεση? :s_smile
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#1729
Geo f1 έγραψε:Πως μπορω να δω που εχει κλειδωσει η δικη μου συνδεση? :s_smile


Μπες στο interface (μενου) του router μέσω του περιηγητή σου (Firefox, Chrome κτλ), πληκτρολογόντας 192.168.1.2 ή κάτι αντίστοιχο που θα διαβάσεις στις οδηγίες του router
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#1735 Ευχαριστω!!Μπηκα!!

Αυτο ειναι?
downstream upstream
SNR Margin 8.1 12.8 db
Line Attenuation 16.4 10.3 db
Data Rate 13664 861 kbps
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#1757
Geo f1 έγραψε:Ευχαριστω!!Μπηκα!!

Αυτο ειναι?
downstream upstream
SNR Margin 8.1 12.8 db
Line Attenuation 16.4 10.3 db
Data Rate 13664 861 kbps


Εδώ "κλειδώνει" (14Mbps).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#1789 Μεγάλο ρόλο παίζει η απόσταση από το κουτί. Οπότε λογικά μια γειτονιά θα πρέπει να έχει παρόμοιες ταχύτητες άσχετα από πάροχο. Αν κάποιος υστερεί τότε ας το ψάξει, αν όχι δεν έχει νόημα....
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#1885
Geo f1 έγραψε:Ευχαριστω!!Μπηκα!!

Αυτο ειναι?
downstream upstream
SNR Margin 8.1 12.8 db
Line Attenuation 16.4 10.3 db
Data Rate 13664 861 kbps

861 Kbps up rate...
problemo :s_bomb
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#1961 Με τα νούμερα που διαβάζω άντε τώρα να σας γράψω εγώ για την δική μου σύνδεση οτε (isdn κιόλας ) που την πληρώνω 90 ευρώ το δίμηνο ( !!! ) και με το ζόρι φτάνει στα 5+ με 0,35 upload και με line att 52...

θα τα φορτώσουν βέβαια και πάλι στην απόσταση από το κεντρο και στα παλια χάλκινα καλώδια τα οποία έχουν να αλλάξουν απο την προηγούμενη χιλιετία όμως και πάλι πως δικαιολογείται ότι καθε μέρα έχει noise margin 10 και το βράδυ φτάνει στο 2 ( !!! ) οπότε το πρωι με επανασύνδεση ξαναπάει στο 10 κ.ο.κ
Άβαταρ μέλους
By spiros
#2445 δικαιολογειται απολυτα.