Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#2561 Κατεβαζα τώρα με 2ΜΒ/s από server της ms.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#2582 Μόνο στο πανεπιστήμιο ,κατεβάζοντας playlist απο το site του offradio, έχω πετύχει τέτοια ταχύτητα. :s_omg
Άβαταρ μέλους
By elteo
#2596 Με το κινητό μέσω wifi....

Image
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#2624
spiros έγραψε:δικαιολογειται απολυτα.

ποιο απ' όλα δικαιολογείται;
Άβαταρ μέλους
By spiros
#2639 το να εχεις χαλια ταχυτητες με 52att και να πεφτει το snr το βραδυ οδηγωντας σε αποσυνδεση.

σε τι αποσταση εισαι απο τον ΟΤΕ?
βαλε λιγο ολα τα στοιχεια για τη γραμμη που δινει το ρουτερ.
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#3805 SNR Margin : 7.4 9.1 db
Line Attenuation 53.6 33.6 db
Data Rate: 4533 284 kbps

αυτά είχε πριν 5 λεπτά! Απόσταση από τον οτέ γυρω στα 3,5-4χλμ

Οι ταχύτητες φθανουν στην καλύτερη 5,5 και στην χειρότερη γύρω στο 4 με upload από 0,32 εως 0.22
Άβαταρ μέλους
By famas
#15382 Να γράψω κι εγώ την ιστορία μου για το γνωστό μαγαζάκι...
Είχα σύνδεση φορθνετ από το 2006 με συνδρομή, δλδ. πήγαινα κάθε 6μηνο έδινα 100€ περίπου κι είχα ιντερνετ για 6 μήνες. Το άλλο εξάμηνο πάλι τα ίδια. Είχα αποδείξεις παροχής υπηρεσιών που ανέφεραν ότι για τους επόμενους 6 μήνες έχω πληρώσει τη συνδρομή. Τον Αύγουστο του 2013 έφυγα από φόρθνετ και πήγα ΟΤΕ. Αρχές του 2014 με παίρνουν από ένα και καλά δικηγορικό γραφείο και μου λένε ότι χρωστάω 107 αυρώ στη φόρθνετ. Μα εγώ λέω πλήρωνα προκαταβολικά τη συνδρομή μου. Όχι μου λένε, χρωστάς. Λέω δεν πληρώνω. Με ξαναπήραν τον Απρίλιο και τον Ιούλιο, πάλι τα ίδια, μου λένε θα πάμε δικαστικά και θα πληρώσεις τα έξοδα.
Προχθές με παίρνουν και καλά από άλλο δικηγορικό γραφείο, μου λένε θα σου στείλουμε καρτέλες όπου φαίνεται η οφειλή. Μου στέλνουν καρτέλες με την επωνυμία και το σήμα της φόρθνετ στη κορυφή, όπου φαίνεται απλά μια μεταφορά ποσού στη χρέωση 107€ το 2007 κι από εκεί και πέρα ισόποσες χρεωπιστώσεις με αποστέλεσμα το 107€ να παραμένει....
Αύριο θα καλέσω εγώ και θα ζητήσω καρτέλα, όπου φαίνεται από που προκύπτει το χρωστούμενο ποσό.
Υπόψην ουδέποτε, όσο καιρό ήμουνα στη φόρθνετ είχα ενημερωθεί για οφειλή, ούτε οι αποδείξεις που έπαιρνα έγραφαν για ανεξόφλητο υπόλοιπο.
Από όσο διάβασα στα φόρουμ, κι άλλοι έχουν αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα, να τους έρχονται δλδ. ξαφνικά ειδοποιήσεις για παλαιούς λογαριασμούς, ενώ έχουν φύγει από την εταιρεία. Από ο,τι θυμάμαι μεταξύ ιδιωτών ισχύει 5ετής παραγραφή...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#15749 Mία απορία - ερώτηση: αν έχεις κάνει αίτηση διακοπής στον πάροχο και μετά από 2 μήνες δεν σου έχει κοινοποιηθεί ακόμα η διακοπή και παράλληλα σου έρχονται λογαριασμοί υποχρεούσαι να τους πληρώσεις; Μιλάμε για νεκρή σύνδεση μιας και έχω μετακομίσει. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν να αγνοήσω τους λογαριασμούς που έρχονται αλλά εγώ επειδή τα έχω πάρει στην κράνα έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Τι ισχύει όμως;
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#15754
elteo έγραψε:Mία απορία - ερώτηση: αν έχεις κάνει αίτηση διακοπής στον πάροχο και μετά από 2 μήνες δεν σου έχει κοινοποιηθεί ακόμα η διακοπή και παράλληλα σου έρχονται λογαριασμοί υποχρεούσαι να τους πληρώσεις; Μιλάμε για νεκρή σύνδεση μιας και έχω μετακομίσει. Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν να αγνοήσω τους λογαριασμούς που έρχονται αλλά εγώ επειδή τα έχω πάρει στην κράνα έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
Τι ισχύει όμως;


Ακριβώς ίδια περίπτωση είχα εγώ με τη HOL. Όταν μετακόμισα, είχα στείλει 2-3 mails και faxes στο αρμόδιο τμήμα της HOL, ενημερώνοντας σχεδόν 3 μήνες νωρίτερα ότι, την τάδε ημερομηνία μετακομίζω, άρα κλείνω τηλέφωνο και ADSL. Τα πολλαπλά mails και faxes ήταν γιατί ποτέ δεν έλαβα καμία απάντηση, έστω κάτι του στυλ "λάβαμε το αίτημά σας....".

Έχοντας γνωστοποιήσει στην εταιρεία εν ευθέτω χρόνο την παραίτησή μου από τη σύμβαση, μετακομίζω, κάνω νέα αίτηση στη Forthnet κλπ κλπ. Με παίρνει τηλέφωνο η μάνα μου και μου λέει "ήρθαν κάτι λογαριασμοί". Τι λογαριασμοί ? Της HOL, η οποία συνέχιζε να με χρεώνει :s_no Τους ξαναλέω λοιπόν πολύ ευγενικά, θυμίζοντας τα mails και faxes, ότι έχω ενημερώσει εγκαίρως και φυσικά δεν πληρώνω τίποτα. Συνεχίζουν το βιολί για 3-4 μήνες ακόμα, ώσπου κάποια μέρα με παίρνουν και τηλέφωνο από την HOL. Όχι σε επιθετικό στυλ, αλλά και καλά "έχετε μια οφειλή σε εκκρεμότητα" και πως θα την εξοφλήσω κλπ κλπ. Είχα πρόχειρα mails, ημερομηνίες κλπ, οπότε τα εξηγώ στη κοπέλα στο τηλέφωνο και της λέω ότι προφανώς δεν θα πληρώσω τίποτα, αφού ούτε χρησιμοποιούσα τηλέφωνο και ADSL, αλλά είχα ειδοποιήσει και μήνες νωρίτερα.

Την επόμενη φορά που μου έστειλαν λογαριασμό και με ξαναπήραν τηλέφωνο, ετοίμασε εξώδικο η σύζυγος, το οποίο περιελάμβανε και αποζημιώσεις για ψυχική οδύνη, παρενόχληση κλπ που πήγε κανονικότατα με κλητήρα. Μετά από μια βδομάδα μου στείλανε έναν "διορθωμένο" λογαριασμό με μηδενικό υπόλοιπο, και έληξε εκεί το θέμα.

Απλώς λέω την εμπειρία μου, μήπως φανεί χρήσιμη σε κάποιους :s_cool
Άβαταρ μέλους
By elteo
#15756 Εχω σμσ από αυτούς που μου γνωστοποιούν ότι έχω υποβάλλει αίτηση διακοπής με μοναδικό αριθμό αυτής από 07 Αυγ. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να πληρώσω τίποτα. Εκανα και την καταγγελία στην ΕΕΤΤ καια αναμένω αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#15766 Με Dsl 24αρα κλείδωνε στο ...6. Έβαλα VDsl 30αρα , αν και ήμουν απαισιόδοξος για το αποτέλεσμα , ωστόσο διαψεύστηκα και κλειδώνει στα 27 (!) . (ΟΤΕ )
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#15773 Από το κέντρο ή από καμπίνα; Ψηφίζω κέντρο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#15777 Εστω οτι εχω ενα σπιτι με 2 ξεχωριστες γραμμες τηλεφωνικες, και στην καθεμια τους εχω βαλει ADSL ξεχωριστη.
Εστω επισης οτι η μια συνδεεται στα 8 και η αλλη στα 6 (τυχαια νουμερα).
Εστω οτι χρησιμοποιειται η "καλυτερη" απο τις δυο και η αλλη ειναι για backup.

Υπαρχει τροπος να χρησιμοποιουνται και οι δυο ταυτοχρονα*?

(*Την εποχη του Κολοκοτρωνη, η Diamond ειχε βγαλει ενα λογισμικο (shotgun technology) που ετρεχε σε ενα PC, εβαζες επανω δύο 33αρια modem και σύνδεες 2 γραμμες και ειχες ας πουμε 66kbp/s... ΟΥΑΟΥ ταχυτητα για την εποχη.)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#15789 Bonding λέγεται αυτό αλλά δεν το υποστηρίζει κανένας πάροχος εδώ. Πρέπει να βρεις ένα datacenter και να μπει ειδικός εξοπλισμός και στα 2 άκρα + traffic charge