Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554088
g47 έγραψε:Απο το ψαχτηρι της κοτε παιρνω αυτο


Αυτο το ψαχτηρι μην το δενεις και κομπο φιλε. Καλυτερα ρωτα τιποτα γειτονες να δεις τι παιζει...

Εμενα μου εβγαλε οτι ουτε καν adsl ειναι διαθεσιμη, ενω adsl εχω απο την πρωτη στιγμη που εμφανιστηκε εδω και 10-15 χρονια (ουτε θυμαμαι ποσα ακριβως) :s_crazy

Εικόνα

Οσον αφορα την VDSL, καθε πρωι που ξυπναω ριχνω μια ματια απο το παραθυρο ελπιζοντας να τους δω να σκαβουν στο καφαο που ειναι απεναντι μου. Λογικα τοσο κοντα που ειμαι θα αποζημιωθω για την αναμονη με τιποτα σουπερ ταχυτητες, αλλα μεχρι να γινει με εχουν ξελιγωσει με τα 8 Mbps που πιανω εδω και τοσα χρονια :x
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554104 Εάν είσαι με εναλλακτικό πάροχο σου βγάζει το αίτημα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. Με κοτε σπάνια βγάζει τέτοιο μήνυμα, εκτός αν πέσεις πάνω σε διαδικασία αναβάθμισης
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554106
Dimitris_P έγραψε:Εάν είσαι με εναλλακτικό πάροχο σου βγάζει το αίτημα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. Με κοτε σπάνια βγάζει τέτοιο μήνυμα, εκτός αν πέσεις πάνω σε διαδικασία αναβάθμισης


Εγω ΟΤΕ ειμαι και μου βγαζει αυτο το μηνυμα εδω και χρονια. Βασικα ετσι και αλλιως ηξερα οτι δεν παιζει VDSL αφου ξερω απο πιο καφαο παιρνω γραμμη, αλλα απο περιεργεια το τσεκαριζα μια στο τοσο. Αυτο το σημερινο που μου εβγαλε οτι ουτε καν adsl υποστηριζεται ηταν καινουργιο φρουτο ομως!
Άβαταρ μέλους
By theo13
#554182 Έκανα το βήμα να κάνω αίτηση στην Wind γιατί μετά από τόσα χρόνια που είμαι πιστός σκύλος στην Cosmote με επιβράβευσαν με πρόταση όπου με τις ίδιες υπηρεσίες μου κάνουν την χάρη να πληρώνω κάτι παραπάνω σε σχέση με τώρα! Φίλος στο διπλανό τετράγωνο έχει 7+ χρόνια Wind δίχως πρόβλημα. Περιμένω να με πάρουν τηλ να πέσει γέλιο με την αντιπρόταση της Cosmote.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554184
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Εάν είσαι με εναλλακτικό πάροχο σου βγάζει το αίτημα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. Με κοτε σπάνια βγάζει τέτοιο μήνυμα, εκτός αν πέσεις πάνω σε διαδικασία αναβάθμισης


Εγω ΟΤΕ ειμαι και μου βγαζει αυτο το μηνυμα εδω και χρονια. Βασικα ετσι και αλλιως ηξερα οτι δεν παιζει VDSL αφου ξερω απο πιο καφαο παιρνω γραμμη, αλλα απο περιεργεια το τσεκαριζα μια στο τοσο. Αυτο το σημερινο που μου εβγαλε οτι ουτε καν adsl υποστηριζεται ηταν καινουργιο φρουτο ομως!


Περίεργο, ενημέρωσέ τους αν θες, feedback helps :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554186
theo13 έγραψε:Έκανα το βήμα να κάνω αίτηση στην Wind γιατί μετά από τόσα χρόνια που είμαι πιστός σκύλος στην Cosmote με επιβράβευσαν με πρόταση όπου με τις ίδιες υπηρεσίες μου κάνουν την χάρη να πληρώνω κάτι παραπάνω σε σχέση με τώρα! Φίλος στο διπλανό τετράγωνο έχει 7+ χρόνια Wind δίχως πρόβλημα. Περιμένω να με πάρουν τηλ να πέσει γέλιο με την αντιπρόταση της Cosmote.

Έχω την εντύπωση ότι άλλαξε η διαδικασία και πλέον δεν παίρνουν για αντιπρόταση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554187 Έριξα μια ματιά για να αναβαθμιστώ από ADSL σε VDSL και οι τιμή είναι 10€ πάνω για 30άρι και 15€ πάνω για 50άρι.
Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι πως τώρα πιάνω ταχύτητα 6Mbps με το ADSL γιατί αν πάει παραπάνω, τρελαίνεται στα CRC errors και δεν μπορώ να δω Vodafone TV.
Τώρα πληρώνω 26€.
Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554188 Πολλά δίνεις πάντως για απλή 24αρα. Πέριξ (και κάτω) των 20 είναι οι τιμές στην πιάτσα.
Με 32 έχω 50αρα από Cosmote για να καταλάβεις.

Α επίσης στη θέση σου θα τους έκανα ένα τηλέφωνο, όταν πλησιάζει η λήξη του συμβολαίου
Τελευταία επεξεργασία από Asimov και 06 Δεκ 2018, 13:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#554189
Dimitris_P έγραψε:Με πήραν από τον COTE τις προάλλες ότι εντός του νέου έτους θα αλλάξει σε voip η γραμμή μου και ότι θα πρέπει να συνδέσω το router τους. Εγώ δεν θέλω, θέλω να κρατήσω το δικό μου πάνω.
Είχε προταθεί μια τέτοια συσκευή παραπάνω
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06 ... UTF8&psc=1

Θα είμαι οκ μ'αυτήν; (αρκεί να μου δώσουν κωδικούς). Θα πρέπει βέβαια και να στείλω επιστροφή για να χτυπάει σ'όλο το σπίτι.


Από την άλλη σκέφτομαι μήπως σμπρώξω το Archer και πάω σε Fritz που 'ναι all inclusive. Αν λάβω κάποια καλή προσφορά για το Archer VR600 θα το σκεφτώ

Anonymous Founder έγραψε: τώρα πιάνω ταχύτητα 6Mbps με το ADSL και δεν μπορώ να δω Vodafone TV.
ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι.


facts talk itselves :roll: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#554191
Anonymous Founder έγραψε:Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:

Από Σκωτία καταβολές κι εσύ


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#554192
Anonymous Founder έγραψε:Έριξα μια ματιά για να αναβαθμιστώ από ADSL σε VDSL και οι τιμή είναι 10€ πάνω για 30άρι και 15€ πάνω για 50άρι.
Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι πως τώρα πιάνω ταχύτητα 6Mbps με το ADSL γιατί αν πάει παραπάνω, τρελαίνεται στα CRC errors και δεν μπορώ να δω Vodafone TV.
Τώρα πληρώνω 26€.
Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:


Αν δεν κανω λαθος η κακης ποιοτητας γραμμης που εχεις αυτη τη στιγμη στην adsl δεν σημαινει οτι αν πας σε vdsl θα εχεις επισης κακη γραμμη.

Εγω κλειδωνω στα 8 Mbps (επισης κακη γραμμη) επειδη το σπιτι μου ειναι πολυ μακρια απο το dslam αλλα ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε οτι απο ολη την περιοχη ειμαι πολυ καλυτερα γιατι τουλαχιστον ειμαι απεναντι απο το καφαο και οι υπολοιποι πιανουν 4-7 Mbps. Επισης μου ειπε οτι αν ερθει ποτε VDSL θα χτυπαω 100αρια και 200αρια εφοσον ειμαι τοσο κοντα στο καφαο (στο οποιο πλεον παει full speed απο το DSLAM με την οπτικη ινα εφοσον δε μιλαμε για την παλια τεχνολογια του χαλκου που οσο ξεμακραινες απο το DSLAM επεφτε η ταχυτητα και αυξανονταν τα errors).

Οποτε ψαξου ποσο κοντα στο σπιτι σου ειναι το καφαο και μπορει απο "αδικημενος" που εισαι τοσα χρονια με την adsl, να βρεθεις "ευνοημενος" με τη VDSL :s_wink
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554197
Anonymous Founder έγραψε:Έριξα μια ματιά για να αναβαθμιστώ από ADSL σε VDSL και οι τιμή είναι 10€ πάνω για 30άρι και 15€ πάνω για 50άρι.
Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι πως τώρα πιάνω ταχύτητα 6Mbps με το ADSL γιατί αν πάει παραπάνω, τρελαίνεται στα CRC errors και δεν μπορώ να δω Vodafone TV.
Τώρα πληρώνω 26€.
Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:

είναι ακριβό, αλλά και δεν είναι.. η διαφορά στο internet είναι τεράστια

εγώ μέχρι τα 50 με τα ούτε 30€ το βρίσκω οκ.. αλλά το κόστος για παραπάνω να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα το έδινα :hmmm:

σίγουρα όμως δεν ψήνομαι να ξαναπέσω κάτω από 50 και δουλειά δηλαδή που έχω 8αρα το βρίσκω ψιλοφρικτό
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554198
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Έριξα μια ματιά για να αναβαθμιστώ από ADSL σε VDSL και οι τιμή είναι 10€ πάνω για 30άρι και 15€ πάνω για 50άρι.
Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι πως τώρα πιάνω ταχύτητα 6Mbps με το ADSL γιατί αν πάει παραπάνω, τρελαίνεται στα CRC errors και δεν μπορώ να δω Vodafone TV.
Τώρα πληρώνω 26€.
Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:


Αν δεν κανω λαθος η κακης ποιοτητας γραμμης που εχεις αυτη τη στιγμη στην adsl δεν σημαινει οτι αν πας σε vdsl θα εχεις επισης κακη γραμμη.


όχι απαραίτητα εγώ είχα ξεκινήσει με 17 adsl και με τα χρόνια είχα φτάσει και 12 (πιθανώς λόγω φόρτου)

με vdsl 50 και τέλος

και μιλάμε για σχετικά παλιό κτίριο, διαμέρισμα όπου η μία τηλεφωνική πρίζα εμφανίζει βραχυκύκλωμα (κάθε φορά μου το αναφέρουν οι τεχνικοί και τους λέω "έλα αγόρι μου δεν παίζει ρόλο" ) και από την πρίζα το router είναι σε επιπλέον 10+ μέτρα τηλεφωνικό καλώδιο που αυτοσχέδια είχε μπει την 10ετια του '90 με σπασμένα κλιψάκια που τα έχω κολλημένα με ταινία στο φίλτρο (το οποίο κάπου κάπως κάποτε το είχα καβατζώσει και επάνω έχω και ένα fax)

σε όλες αυτές τις αντίξοες συνθήκες έχω την 50αρα μου και βλέπω ότι θα μπορούσα να παίξω με 80

η αδερφή μου από την άλλη σε πολύ πιο καινούριο σπιτι έχει προβλήματα

είναι πώς θα σου κάτσει η φάση
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 06 Δεκ 2018, 13:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#554199
theo13 έγραψε:Έκανα το βήμα να κάνω αίτηση στην Wind γιατί μετά από τόσα χρόνια που είμαι πιστός σκύλος στην Cosmote με επιβράβευσαν με πρόταση όπου με τις ίδιες υπηρεσίες μου κάνουν την χάρη να πληρώνω κάτι παραπάνω σε σχέση με τώρα! Φίλος στο διπλανό τετράγωνο έχει 7+ χρόνια Wind δίχως πρόβλημα. Περιμένω να με πάρουν τηλ να πέσει γέλιο με την αντιπρόταση της Cosmote.


Επειδή σκέφτομαι να κάνω ακριβώς το ίδιο με το νέο έτος, αν θέλεις ενημέρωσε μας τι έγινε.
Και εγώ μετά απο τόσα χρόνια στην cosmote μου το ανανεώνουν μόνο με αύξηση....
Πάντως σε συνάδελφο πριν 2-3 μήνες του έκανε όντως αντιπρόταση η cosmote, 24αρα με full pack tv 48€.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#554200
Scotch έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Βρίσκω παράλογα υψηλότερο το κόστος και μιας και ακόμη δεν μου χρειάζεται, θα μείνω εκεί που είμαι. :ninja: :help:

Από Σκωτία καταβολές κι εσύ


< >


Δίνει 26€ για 6 mbps αντί 32€ για 50 mbps. Σοφή οικονομία δεν λέω. :svivhaha:
Σκωτσέζος όνομα και πράγμα είσαι. :shifty: