Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#541932
Geo f1 έγραψε:
cabala10 έγραψε:δεν ξερω τι περιμενες σαφως και θα εχεις τετοιες αυξομιωσεις δεν εισαι ftth μην το ξεχνας αυτο υπαρχουν χιλιαδες πραγματα ακομη που πανε στραβα

Φυσικα και δεν περιμενα κατι τετοιο. Δεν μιλαμε για 2-3 mbps. Αλλα για 20. Και ο ιδιος ο οτε παραδεχτηκε οτι υπαρχη βλαβη και δεν μπορουν να την φτιαξουν.

μα δεν το λες βλαβη αυτο το πραγμα... οι ωρες που κανεις μετρησεις ειναι prime time στην ελλαδα ενω οταν κανεις σε ασχετες ωρες βλεπεις πως εισαι σχεδον καρφωτος..αυτο δεν το λες βλαβη αλλα |λογοκρισία| του nga του οτε
Άβαταρ μέλους
By babakos
#542189
lazarefa έγραψε:
babakos έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Θα κοιτάξω το συμβολαιο.


Μακαρι να σε καλυπτει το συμβολαιο αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτες οι ταχυτητες ειναι ΕΩΣ τα τοσα Mbps (και οσα πιασει ο καθενας)... Αν ειναι πολυ κατω απο το max, πας απλα στο προηγουμενο-φθηνοτερο πακετο και λογικα τελικιαζεις εκει περα!

Οι μονες συνδεσεις με εξασφαλισμενη την ταχυτητα που πληρωνεις ειναι οι leased lines (μισθωμενες γραμμες):

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/leased_lines.html


Έτσι είναι δυστυχώς σε όλο τον κόσμο. Το VDSL σαν τεχνολογία δεν παρέχει 100% εγγυημένες ταχύτητες.
Επίσης ισχύει αυτό που ανάφερε ο lazarefa .. είναι μεγάλη πληγή και θέλει χρόνο για να γίνουν align τα specs σε εξοπλισμό και configuration ειδικά στους εναλλακτικούς...

Οταν η καμπίνα σου αναβαθμιστεί σε super vectoring τότε αν ο router σου υποστηρίζει το πρωτόκολλο 35b μπορείς να ζητήσεις να σου αλλάξουν το profile σε 100/10 35b (αντί για το 17a που έχεις τώρα). Αυτό θα αυξήσει λογικά την ταχύτητά σου σε αποδεκτά (για εσένα) επίπεδα

Υποθέτω πως έχεις το Speedport Plus οπότε είσαι ΟΚ...
Πόση απόσταση έχεις από την καμπίνα που σου δίνει υπηρεσία ;


Το δικο μου ρουτερ (ΖΤΕ 168) απ οτι βλεπω στο μενου του εχει μεχρι το προφιλ 30a.
Αυτο σημαινει οτι δεν ειναι καταλληλο για vectoring απο καμπινα ΟΤΕ;


Το ΖΤΕ168 παίζει μια χαρά με απλό vectoring (17a profile)
Για super vectoring (ταχύτητες 200Mbps+) χρειαζόμαστε modem/router που να υποστηρίζει το 35b profile. To 30a δεν μας ενδιαφέρει στην Ελλάδα με βάση τον τρέχοντα σχεδιασμό.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#542215 Καμπαλα ισχυει ακομα ο κανονας ταχυτητα γραμμης = ταχυτητα κατεβασματος επι 8? Γιατι εγω πληρωνω 50αρα και κατεβαζω κολλημενος στα 7.8 mbit. Το speedtest την βλεπει 50 ομως, οχι 62

Το αναποδο απο την Ελλαδα, που πληρωνα 24αρα, συνδεοταν στα 12, και κατεβαζα με 1.2 το πολυ...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#542345 Update στο παραπανω. Λαθος θυμομουν, δεν την βλεπει 50αρα :lol:

Τι πληρωνω:

Εικόνα

Τι εχω:

Εικόνα

:metalo:


< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#542351 Check στην 50αρα της Cote με wifi στο laptop μετρημένη. :s_smile

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#542352
Geo f1 έγραψε:27?? Μα πως???


Ολλανδία.... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543055 Γνωστος μου περιμενει απο την Wind 2 μηνες τωρα, να συννενοηθει με τον ΟΤΕ για να τον συνδεσουν....
Εκανε αιτηση 17 Αυγουστου, πηρε εξοπλισμο, τον συνδεσε και εχει ακουσει τοσα "μεσα στις επομενες ημερες" που δεν περιγραφεται...
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#543057
elteo έγραψε:Check στην 50αρα της Cote με wifi στο laptop μετρημένη. :s_smile

Εικόνα


Τα Speedtest μετράνε στο endpoint ή μετράνε στο ρούτερ τι καταφθάνει;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#543070 Στο endpoint φυσικά, γι'αυτό και είναι προτιμότερο να μην γίνονται με wifi γιατί ενδέχεται να υπάρχουν αποκλίσεις.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#543091
cabala10 έγραψε:εχετε κανει αιτηση στην samknows?
https://www.samknows.com/signup
τσαμπα ειναι..................


ναι, αλλα τι ακριβως ειναι αυτο;;;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#543095 τσιπάκι του big brother
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#543099
Dimitris_P έγραψε:Στο endpoint φυσικά, γι'αυτό και είναι προτιμότερο να μην γίνονται με wifi γιατί ενδέχεται να υπάρχουν αποκλίσεις.


Ευχαριστώ! Το περίμενα είναι η αλήθεια, αλλά είχα μια ελπίδα ότι δεν είναι έτσι. :lol: