Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539591
Geo f1 έγραψε:Φιλε επειδή το ρωτησα στην καμπινα που παιρνω vdsl είναι 3 με κατοσταρα.
Πιο παλια επαιζα από 95-97.
Όταν ηρθε ο τεχνικος σπιτι με εκανε ετσι
Εικόνα
Και μετα την πτωση ρεύματος επεσα στο 87-90.
Υπαρχει βλαβη στην περιοχη οκ δεκτον.
Αλλα εμενα με προβληματιζει που ελαβα μηνυμα ότι αποκατασταθηκε η βλαβη και είμαι στα 82 τωρα.
Και 10 μερες πριν καρφι 99,999

Κατι παιζει...


Α sorry δεν ηξερα οτι πεφτει συνεχως εδω και μερες. Σε αυτην την περιπτωση κατι δεν παει καλα. Εγω απλα σχολιασα το τελευταιο σου μηνυμα για την πτωση απο τα 85 στα 82...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#539592 Ξαναπάρε τηλ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#539600 [quote="George_Prix"][quote="melos86"]

Λιγο ξενερωσα με την αλλαγη σε VOIP γιατι πηγε στραφι το καλο ρουτερακι που ειχα και αναγκαστηκα να βαλω αυτο του ΟΤΕ. /quote]

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση κράτησα το δικό μου -καλό- ρούτερ και πήρα έναν SIP adaptor που κότσαρα πάνω του.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539604
drdino έγραψε:Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση κράτησα το δικό μου -καλό- ρούτερ και πήρα έναν SIP adaptor που κότσαρα πάνω του.


Ενδιαφερον! Ουτε που το ηξερα οτι γινεται αυτο!

Βασικα σε καποια φαση ειχα δηλωσει βλαβη και οταν ηρθε ο τεχνικος του ΟΤΕ στο σπιτι μου ειπε "θα στο γυρισω σε VOIP και θα σου δωσω νεο router". Με το που ακουσα για νεο router τσινησα και μου απαντησε "δεν το γλυτωνεις, ετσι και αλλιως σε λιγους μηνες ειναι υποχρεωτικη η αλλαγη σε VOIP ολων των συνδρομητων μας". Οποτε απο τον ξαναεχω στα ποδια μου παλι μετα απο λιγους μηνες σκεφτηκα "μια ψυχη που ειναι να βγει...". Το εβαλε το Κινεζικο το router και δεν το εψαξα καθολου το θεμα...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#539608 https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06XSKSP9V/ref=oh_aui_detailpage_o09_s00?ie=UTF8&psc=1

Απλά χρειάζεται να έχεις τα στοιχεία από τον πάροχο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539614
drdino έγραψε:https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06XSKSP9V/ref=oh_aui_detailpage_o09_s00?ie=UTF8&psc=1

Απλά χρειάζεται να έχεις τα στοιχεία από τον πάροχο.


Thanks, θα το κοιταξω :)

btw με το που διαβασα το μηνυμα σου εψαξα στο skroutz για sip adapter και ειδα οτι το φθηνοτερο κανει 63 € και μαλιστα δειχνει οπτικα πολυ πιο "φτηνιαρικο" απο αυτο που προτεινες απο το Amazon (το οποιο εχει μαλιστα και χαμηλοτερη τιμη)...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#539633 Είναι καλή εταιρεία η Grandstream, ειδικεύεται στη VoIP τηλεφωνία
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#539655
George_Prix έγραψε:
melos86 έγραψε:Ειναι αραγε τοσο σημαντικο να εχουμε τηλεφωνο τη μια ωρα τον χρονο, και αν, που θα γινει μια διακοπη ρευματος?


Για μενα ειναι εντελως αδιαφορο αν δε θα παιζει το σταθερο στις πολυ σπανιες διακοπες ρευματος...

Ανάλογα πόσο συχνά κάνει διακοπές. Σε μένα κάνει αρκετά συχνότερα. Τουλάχιστον μια φορά το μήνα ένα 6ωρο συνήθως Κυριακή πρωινά.
Για να μην αναφέρω πόσο εύκολα έχει βλάβες το δίκτυο της ΔΕΗ. Φυσάει; έχουμε διακοπή ρεύματος. βρέχει έντονα; Διακοπή ρεύματος. Έχει πολλή ζέστη = κλιματιστικά; Διακοπή ρεύματος. Ε αι σιχτίρ διώξτους! Καρκίνο βγάλαμε! ΔΙΩΧΤΟΥΣ!

melos86 έγραψε:Ειναι αραγε τοσο σημαντικο να εχουμε τηλεφωνο τη μια ωρα τον χρονο, και αν, που θα γινει μια διακοπη ρευματος?
Παντως και για αυτο υπαρχουν λυσεις, ενα ups ειτε αυτο που δινει ο ΟΤΕ αν εχεις συναγερμο, ειτε ενα απο τα 1000αδες που υπαρχουν λυνει το προβλημα μια και καλη!

Πρέπει να έχει ups και η καμπίνα. Πάρα πολλές δεν έχουν. Στην επαρχία έχουν ελάχιστες. Η δική μου δεν έχει. Κόβεται το ρεύμα γιοκ τηλέφωνο.
Και πρέπει να έχεις και το τηλέφωνο στο UPS, εκτός αν έχεις από τα παλιά με το ντρίγκι ντράγκα. :lol:

Γενικώς πάντως μια χαρά είναι το VoIP. Μόνο αρνητικό αυτό με το ρεύμα.
Τώρα με τα κινητά, κλάιν μάιν να μην έχεις τηλέφωνο κάποιες ώρες. Εφόσον μιλάμε για σπίτι έτσι. Για επαγγελματίες είναι θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#539656
drdino έγραψε:Απλά χρειάζεται να έχεις τα στοιχεία από τον πάροχο.

η φράση κλειδί. Παλιά ο ΟΤΕ δεν τα έδινε με τπτ. Τώρα υπάρχουν αναφορές ότι μετά από πολλές πιέσεις και πρήξιμο στα τηλέφωνα, κάποιοι ελάχιστοι κατάφεραν και τα πήραν.
good luck
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#539658
Bayern7 έγραψε:Ανάλογα πόσο συχνά κάνει διακοπές. Σε μένα κάνει αρκετά συχνότερα. Τουλάχιστον μια φορά το μήνα ένα 6ωρο συνήθως Κυριακή πρωινά.
Για να μην αναφέρω πόσο εύκολα έχει βλάβες το δίκτυο της ΔΕΗ. Φυσάει; έχουμε διακοπή ρεύματος. βρέχει έντονα; Διακοπή ρεύματος. Έχει πολλή ζέστη = κλιματιστικά; Διακοπή ρεύματος. Ε αι σιχτίρ διώξτους! Καρκίνο βγάλαμε! ΔΙΩΧΤΟΥΣ!

Να σου πω την αληθεια εγω εχω ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ διακοπη ρευματος, αλλα αν εσυ (η καποιος αλλος) εχεις τοσο συχνα αλλαζει το πραγμα...

Bayern7 έγραψε:
drdino έγραψε:Απλά χρειάζεται να έχεις τα στοιχεία από τον πάροχο.

η φράση κλειδί. Παλιά ο ΟΤΕ δεν τα έδινε με τπτ. Τώρα υπάρχουν αναφορές ότι μετά από πολλές πιέσεις και πρήξιμο στα τηλέφωνα, κάποιοι ελάχιστοι κατάφεραν και τα πήραν.
good luck

Καλα που το ειπες αυτο γιατι δεν το ηξερα! Οποτε καλυτερα να ειμαι πρωτα σιγουρος οτι εχω τα στοιχεια και μετα να προχωρησω...
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#539699 10η μερα χωρις προσβαση ιντερνετ απ τη Nova και συνεχιζουμε...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#539700 Τι σε εμποδίζει να τους πιστολιάσεις και να πας σε καμιά σοβαρή εταιρία?
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#539702
lazarefa έγραψε:10η μερα χωρις προσβαση ιντερνετ απ τη Nova και συνεχιζουμε...

Θα χα βαρεσει μπιελοπιστονο!!!

Θα ειχα κανει ηδη αιτηση για αλλου!!
Τουλάχιστον όταν σε φτιαξουν απαιτησε καμια εκπτωση στο λογαριασμο!
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#539751 Πριν καμία ωρα μου στείλανε μήνυμα απ' τη Nova ότι τα συνεργεία τους δρομολογούν την αντιμετώπιση του προβλήματος μου :shifty: (εδώ γελάμε προφανώς).
Για το οικονομικό θέμα τους είχα στείλει σχετικό αίτημα και μου απάντησαν με sms ότι θα συμψηφιστούν οι μέρες χωρίς ίντερνετ και θα αφαιρεθεί ανάλογο ποσο σε επόμενο λογαριασμό.
Φυσικά αυτό είναι υποχρέωση τους που απορρέει από το σχετικό κανονισμό με τις υποχρεώσεις παρόχων της ΕΕΤΤ.
Αν δεν είχα πετύχει πολύ καλή οικονομική προσφορά απ' τη Nova (μετά την αιτηση υπαναχωρησης που είχα κάνει) εννοείται ότι θα είχα κοιτάξει ήδη να αλλάξω παροχο...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#539770 Τέτοια προσφορά να την βράσω. Θα είχα φύγει χαλαρά.