Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#15795
Dimitris_P έγραψε:Από το κέντρο ή από καμπίνα; Ψηφίζω κέντρο.


Αν μαντεύω καλά την ορολογία, είναι κάτι σαν ιπποδύναμη στρόφαλο/ρόδα;
Αν ναι, τότε ρόδα. Κατεβαίνουν Torrents με 2.8Μ
Άβαταρ μέλους
By spiros
#15807
Dimitris_P έγραψε:Bonding λέγεται αυτό αλλά δεν το υποστηρίζει κανένας πάροχος εδώ. Πρέπει να βρεις ένα datacenter και να μπει ειδικός εξοπλισμός και στα 2 άκρα + traffic charge

το κανει εδω και πολλα χρονια η ΟΝ και μαλιστα δινει συμμετρικες ταχυτητες αν θυμαμαι καλα.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#15901
trident1971 έγραψε:Εστω οτι εχω ενα σπιτι με 2 ξεχωριστες γραμμες τηλεφωνικες, και στην καθεμια τους εχω βαλει ADSL ξεχωριστη.
Εστω επισης οτι η μια συνδεεται στα 8 και η αλλη στα 6 (τυχαια νουμερα).
Εστω οτι χρησιμοποιειται η "καλυτερη" απο τις δυο και η αλλη ειναι για backup.

Υπαρχει τροπος να χρησιμοποιουνται και οι δυο ταυτοχρονα*?

(*Την εποχη του Κολοκοτρωνη, η Diamond ειχε βγαλει ενα λογισμικο (shotgun technology) που ετρεχε σε ενα PC, εβαζες επανω δύο 33αρια modem και σύνδεες 2 γραμμες και ειχες ας πουμε 66kbp/s... ΟΥΑΟΥ ταχυτητα για την εποχη.)


Ψάξε για "load balancing routers".

Γενικά όμως αυτό βοηθάει μόνο όταν έχεις να κατεβάσεις πολλά μικρά αρχεία. Αν έχεις ένα μόνο αρχείο θα κατέβει απο τη μία γραμμή μόνο, καθώς τα πρωτόκολα που χρησιμοποιεί το internet δέν υποστηρίζουν επικοινωνίες πολλαπλών σημείων.

Αυτό βέβαια θα μπορούσε να υλοποιηθεί σε επίπεδο εφαρμογών, αλλά χρειάζεται ριζικές επεμβάσεις στο ίδιο το λειτουργικό και απ όσο ξέρω δέν έχει ασχοληθεί κανείς σοβαρα μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By nass
#16056
fubar.gr έγραψε:Γενικά όμως αυτό βοηθάει μόνο όταν έχεις να κατεβάσεις πολλά μικρά αρχεία. Αν έχεις ένα μόνο αρχείο θα κατέβει απο τη μία γραμμή μόνο, καθώς τα πρωτόκολα που χρησιμοποιεί το internet δέν υποστηρίζουν επικοινωνίες πολλαπλών σημείων.


Αν χρησιμοποιείται MLPPP μεταξύ πελάτη και provider (που είναι το πιθανότερο) μια χαρά load balancing γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#16549 Ποιός δίνει ML στην Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
By kacey
#17481 Εγω με forthnet ειχα ξεκινησει στα ~14 πριν καποια χρονια, με το καιρο ειχε πεσει στα 12.5, μεχρι πριν λιγες μερες που για λιγη ωρα εχασα τηλεφωνο και νετ και μετα ειχα μονο νετ με χαλια ταχυτυτα (κλειδωνε στα 8). Τηλ στη forthnet, την επομενη μερα call-back απο το τεχνικο τμημα, και μετα απο αλλη μια εστειλαν ανθρωπο γιατι εβλεπαν θορυβο και βραχυκυκλωμα στη γραμμη. Σουλουπωσε τα καλωδια εκτος σπιτιου, και τωρα ανεβηκα στα 15 :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#23354
elteo έγραψε:Ανοίγω κι ένα για αυτό τον τομέα. Στο νέο μου σπίτι με OTE ConnX κλειδώνω στα 19,5 Mbps σε 24αρα. :s_omg
Tρελές ταχύτητες και όλα αυτά με το οτε-ίσιο ΖΤΕ. Σταθερότητα επιτέλους μαμώ την Φορθνετ σας.


Nταξ είμαι εκστασιασμένος λέμε! Επαρχία :metalo: Καμία αποσύνδεση κανένα πρόβλημα. Με λυπήθηκε ο θεός μετά την ακατονόμαστη.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By nass
#23356 Τα ίδια νούμερα (19.5 Mbps / 1 Mbps up) πετυχαίνω και γω με την ακατανόμαστη :lol:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#23358 Εγω έκανα αιτηση στη Hol.Εκτος των γνωστών ,απεριόριστών σε σταθερα εχει και 5 ωρες σε κινητα και απεριοριστα διεθνή σε 47 χώρες.
22 ευρω το μήνα .Σε σχέση με τα 41 του ΟΤΕ...
Τελευταία επεξεργασία από kostis20 και 12 Οκτ 2014, 11:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By elteo
#23359
nass έγραψε:Τα ίδια νούμερα (19.5 Mbps / 1 Mbps up) πετυχαίνω και γω με την ακατανόμαστη :lol:


Στας Ραφήνας κάποτε είχα 12Mbps με 30 αποσυνδέσεις ημερησίως. Οταν δε, δεν την πάλευε με έριχνε και στα 6. :svivhaha:

kostis20 έγραψε:Εγω έκανα αιτηση στη Hol.Εκτος των γνωστών ,απεριόριστών σε σταθερα εχει και 5 ωρες σε κινητα.
22 ευρω το μήνα .Σε σχέση με τα 41 του ΟΤΕ...


Το σταθερό το έχω για πολύ λίγα τηλεφωνήματα για αυτό και έβαλα με τα 200' σε σταθερά και 30' σε κινητά με 25€/μήνα. Δεν μιλάω. Απλά ήταν η φτηνότερη douple play γραμμή για να έχω το ίντερνετ.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#23373 Πρίν βάλετε ΟΤΕ ρίξτε ένα τηλέφωνο στο τεχνικό τους τμήμα της περιοχής σας και ρωτήστε για τις ταχύτητες που επιτρέπει το δίκτυο τους δίνοντας την διεύθυνση σας, αυτή μετράνε και σε καμμιά ώρα σας πέρνουν τηλέφωνο και σας λένε την μέγιστη ταχύτητα που επιτρέπει το δίκτυο προς το σπίτι σας, αν δεν πάει πχ πάνω από 6-8 είναι λάθος να βάλετε 24άρα γιατί όταν χάνει κάποιο bit ξανακάνει από την αρχή όλο το ψάξιμο πέφτοντας σε loop και τελικά οι ταχύτηες είναι κατά πολύ χαμηλότερες, εκτός και αν έχετε άνθρωπο μέσα στον ΟΤΕ της περιοχής σαν να σας ρυθμίσει εσωτερικά από τα μηχανήματα τους το ρούτερ σας στο optimum της ταχύτητας της περιοχής σας, οι τυχεροί του κέντρου αλλά και όσων περιοχών είναι σε λιγότερη απόσταση από τα 3χλμ από τον κόμβο που πέρνουν σήμα ή η περιοχή τους έχει οπτικές ίνες απολαμβάνουν τις ταχύτητες της 24άρας, τα καλώδια χαλκού στα ακόμα πολλά δίκτυα του ΟΤΕ είναι με χαλκό και η μέγιστη απόσταση από τον κόμβο μετάδοσης είναι τα 4.5 χλμ, όποιος είναι στο όριο της απόστασης απλά έχει συνέχεια διακοπές της σύνδεσης.

Ρωτάτε λοιπόν και αν μπορείται ρυθμίζετα τα ρούτερ σας.
Άβαταρ μέλους
By nass
#23398
popolaros έγραψε:ξεκωλώθηκες.....


Οχι απλά το σπίτι μου είναι 200 μ από το κέντρο του ΟΤΕ :superman: :lol:

Ποιότητα σύνδεσης είναι: ρουτεράκι + χάλκινη γραμμή + DSLAM. Δεδομένου ότι τα περισσότερα DSLAM είναι λίγο-πολύ παρόμοια (για να μην πω ίδια = Huawei :whistlink: ), η "απτή ποιότητα" κάθε εταιρείας είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό ΟΤΕ (η γραμμή), μετά το ρουτεράκι και βέβαια το επίπεδο εξυπηρέτησης (πχ. να μη μπαίνουμε σε αναμονή κανά μισάωρο όταν χρειαζόμαστε τεχνική υποστήριξη)

Τώρα ο elteo μετακόμισε σε άλλη πόλη οπότε άκρη δε βγαίνει...