Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#343433
corsair έγραψε:
Γιαχμα να τις εκανα παλι θα περισσευαν. Κάρτα παίρνει οποιος θέλει (πολλοι δε θελουν). Εγω δεν ειχα εμπορικό μαγαζί ουτε και ειχα ανακάτεμα πελατων. Σταθερη πελατεία που με ηξερε. Επίσης, μια μετακόμιση εκανα και οι κάρτες βγηκαν αχρηστες (outdated στοιχεία). Παραγγελιες εκανα on demand οποτε χρειαζόταν.

Οι κάρτες τις moo δεν συγκρινονται. Υφή, ποιοτητα εκτύπωσης, ποιοτητα κοψίματος... για κάτι αντιστοιχο δεν ξέρω τι θα ζητάγανε Ελλάδα, αλλα και πάλι αν θα πρεπει να βγάλω χιλιάδα... ελεος.


Μα στα ίδια λεφτά τις αγοράζεις, απλά παίρνεις περισσότερες κάρτες. Η ποιότητα είναι άριστη αν ξέρεις που να τις τυπωσεις. Οσο για τα outdated στοιχεία, δεν είναι απαραίτητο να βάλεις διεύθυνση*. Κινητό και email αρκούν. Άντε και σταθερό. Τελοσπάντων, το moo είναι πολύ καλό αλλά δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και καλοί επαγγελματίες εδώ.

*αν θες βάζεις ένα qr code -> Google maps
Άβαταρ μέλους
By JBT
#343481 Ιδέες για τις κάρτες έχετε; Όχι τόσο το πού θα τυπωθούν, αυτό υποθέτω είναι το τελευταίο βήμα :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#343514
JBT έγραψε:Ιδέες για τις κάρτες έχετε; Όχι τόσο το πού θα τυπωθούν, αυτό υποθέτω είναι το τελευταίο βήμα :lol:


Μισή λευκή λόγω επαγγέλματος και μισή μπέζ με υφή πολύ καθαρού ανθρώπινου δέρματος λόγω ειδικότητας, μια καθαρή σοβαρή λίγο καλλιτεχνική γραμματοσειρά, το μπλέξιμο μισό / μισό μπορεί να είναι οριζόντιο ή λοξό κάθετο με 1 ή 2 λεπτές διακριτικές γραμμές καφέ λίγο σκούρο π[ου θα διαχωρίζει το λευκό / μπέζ.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#343545
JBT έγραψε:Ιδέες για τις κάρτες έχετε; Όχι τόσο το πού θα τυπωθούν, αυτό υποθέτω είναι το τελευταίο βήμα :lol:



εχω δωσει ενα λινκ με εκατονταδες templates. Κανενα δε σε αρεσε? :x
Άβαταρ μέλους
By JBT
#344599 Κυριοι 2 ερωτήσεις:

- πώς κατοχυρώνω ένα domain;
- θα έχω 2 διευθύνσεις, πώς προτείνετε να τις περάσω; η ίδια κάρτα εμπρός-πίσω με μόνη αλλαγή την διεύθυνση; ενδεχομένως και με διαφορετικά χρώματα πχ για να ξεχωρίζει; ή και τις 2 στην ίδια πλευρά;

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#344600 papaki.gr για domain.

Για τη διεύθυνση, γράψε ως εξής :

1. Ιατρείο Θεσσαλονίκης: Παπαδόπουλου 11

2. Ιατρείο Καλαμαριας : Ποντου 11
Άβαταρ μέλους
By JBT
#344604 στο παπάκι το κατοχυρώνω κιόλας; και για .com ;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#344605 Ναι, και για com.

(Κατοχυρώνεις το domain, όχι το logo η τη φίρμα.

Στην κάρτα βάλε qr code για να παραπέμπει στο site και στο Google maps
Άβαταρ μέλους
By JBT
#344609 μιλάμε τώρα για το .gr ή .com ε; (βασικά και τα 2 δεν βγάζει περισσότερο νόημα;)

της φίρμας πού το κάνω; λόγκο ακόμα δεν έχω...
Άβαταρ μέλους
By corsair
#344631
saxon_747 έγραψε:Ναι, και για com.

(Κατοχυρώνεις το domain, όχι το logo η τη φίρμα.

Στην κάρτα βάλε qr code για να παραπέμπει στο site και στο Google maps


QR... ποιος συνταξιουχος βρε καημενε χρησιμοποιει QR code? Εμενα με ρωταγαν οι 70αριδες αν εχω καρτα με NFC γιατι βαριουνται να σκαναρουν :shifty: :lol:

Κοινώς, αναλογα με το ηλικιακο προφιλ του πελατολογιου καποια πραγματα θα τα προσαρμόσει. Πχ... μεγαλύτερα fonts στην κάρτα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#344675
corsair έγραψε:QR... ποιος συνταξιουχος βρε καημενε χρησιμοποιει QR code? Εμενα με ρωταγαν οι 70αριδες αν εχω καρτα με NFC γιατι βαριουνται να σκαναρουν :shifty: :lol:

Κοινώς, αναλογα με το ηλικιακο προφιλ του πελατολογιου καποια πραγματα θα τα προσαρμόσει. Πχ... μεγαλύτερα fonts στην κάρτα.


:lol: έστω ρε.

JBT έγραψε:μιλάμε τώρα για το .gr ή .com ε; (βασικά και τα 2 δεν βγάζει περισσότερο νόημα;)

της φίρμας πού το κάνω; λόγκο ακόμα δεν έχω...


Εφόσον υπάρχει διαθέσιμο το όνομα που θες, μπορείς να το κατοχυρώσεις με οποιαδήποτε κατάληξη θες ( πχ .gr, .com, .org, .info, .biz) Φυσικά μπορείς να κατοχυρώσεις το ίδιο domain και με διαφορετική κατάληξη και το καθένα να κάνει redirect στο κυριώς domain ή το καθένα να φιλοξενεί και διαφορετικό site. Αν το site απευθύνεται σε Έλληνες που ζουν στην Ελλάδα, τότε το .gr είναι αρκετό. Η κατοχύρωση domain, σου διασφαλίζει μέχρι ένα σημείο πως το url σου θα είναι μοναδικό και συγκεκριμένο και αφορά μόνο τη δικτυακή σου παρουσία (αλλά μπορεί κάποιος να το παραποιήσει. πχ http://www.doctor-thessaloniki.gr -> http://www.doctorthessaloniki.gr)

Για την κατοχύρωση εμπορικού σήματος αρμόδια είναι η Γενική γραμματεία εμπορίου & προστασίας καταναλωτή, οπού μπορείς να κατοχυρώσεις το "σήμα" σου (λεκτικό σήμα, σήμα απεικόνισης, τρισδιάστατο σήμα, έγχρωμο σήμα αυτό αφεαυτού, ηχητικό σήμα, ή άλλο) - Τη διαδικασία συνήθως την αναλαμβάνουν δικηγόροι.

Αυτό έχει νόημα αν ιδρύσεις εταιρία και θες να προστατέψεις το όνομά της. Πχ δεν μπορεί κάποιος να ιδρύσει μια εταιρία που λέγεται coca cola και να χρησιμοποιήσει το ίδιο λογότυπο γιατί είναι "σήμα κατατεθέν". Δεν ξέρω αν για την περίπτωσή σου έχει νόημα όμως, αφού λογικά θα χρησιμοποιήσεις το ονοματεπώνυμό σου και, πιθανον συμπληρωματικά , κάποιο διακριτικό τίτλο πχ: Ιωάννης Παπαδόπουλος - DermaXpert. Σε αυτή την περίπτωση, θες απλά κάποιον γραφίστα με φαντασία να σου δημιουργήσει ένα Logo για να βάλεις στη ταμπέλα σου, στις κάρτες, στο site κτλ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#344788 Ωραίος, ευχαριστώ.

Μετά πρέπει να δω και τις καταχωρήσεις στα διάφορα vrisko κλπ. Εκεί να δεις γμσιάτικα που φεύγουν ετησίως, αν και μάλλον τα γνωρίζεις...

Ιδέες τελικά με την διπλή διεύθυνση; Όχι εμπρος πίσω;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#344796
JBT έγραψε:Ωραίος, ευχαριστώ.

Μετά πρέπει να δω και τις καταχωρήσεις στα διάφορα vrisko κλπ. Εκεί να δεις γμσιάτικα που φεύγουν ετησίως, αν και μάλλον τα γνωρίζεις...

Ιδέες τελικά με την διπλή διεύθυνση; Όχι εμπρος πίσω;

Το εμπρός πίσω δεν μου αρέσει, μπορεί κάποιος να μην προσέξει ότι έχει και πίσω πλευρά.
Το 1...
2.... , μου αρέσει καλύτερα
Άβαταρ μέλους
By JBT
#344799 Μιλάμε για διευθύνσεις σε διαφορετικές πόλεις όμως.

Το να βγάλω 2 κάρτες σχεδόν το αποκλείω. Γι'αυτό και σκέφτομαι το διπλό ταμπλό.

Δηλαδή όταν είμαι Σαλόνικα πχ δεν υπάρχει περίπτωση να το μπερδέψει κάποιος με την διεύθυνση από Άλεξ :lol:

:hmmm: