Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#343111 Σε κάθε περίπτωση βρίσκω αυτό το θέμα επικίνδυνο , μεγάλες γενικεύσεις.
Αν το νόημα είναι να μιλήσουμε για στερεότυπα, προτιμώ να δώσω μια θετική οπτική.

Ενδιαφέρον έχουν και τα στερεότυπα που έχουν οι άλλοι λαοί για τους Έλληνες.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#343112
mirage έγραψε:Σωστα. Οι αλλοι φταινε. Σε μεγαλο ή μικροτερο βαθμο. Αλλωστε οι Σερβοι, Σκοπιανοι και λοιποι Βαλκανιοι δεν περασαν Τουρκοκρατια.
Α ναι. Εκει με τους Λιβανεζες και τις Ιρανες. Πώς τις θέλετε; Μουσουλμανες, Εβραιες ή Χριστιανες;
Υ.Γ. Ανοιχτα μυαλα παντα

< >


Φταίνε και οι άλλοι, καλό το ανάθεμα αλλά όχι όλο σε εμάς ( στους Έλληνες ) αλλά ούτε και σε εμάς εδώ που διαφωνούμε σε όρισμένα θέματα και δεν συμφωνοιύμε με όλους, ας μην τηρούμε με ευλάβεια κάθε φορά το όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας, η συζήτηση για το θέμα είναι μεγάλη και πολύ πλατιά για να περιοριστεί σε μια απλή ειρωνεία κατά το σύνηθες, αυτό πια και αν είναι στερεότυπο και ίδιον του φόρουμ τούτου, και είναι επίσης φάουλ που σε μια γενική συζήτηση απόψεων γυρνάμε με μεγάλη ευκολία το θέμα επί προσωπικού με ατάκες και φτηνές ειρωνείες, έλεος, μεγάλα παιδιά είσαστε.
Άβαταρ μέλους
By otso
#343114
KiloMeater έγραψε:Σε κάθε περίπτωση βρίσκω αυτό το θέμα επικίνδυνο , μεγάλες γενικεύσεις.
Αν το νόημα είναι να μιλήσουμε για στερεότυπα, προτιμώ να δώσω μια θετική οπτική.

Ενδιαφέρον έχουν και τα στερεότυπα που έχουν οι άλλοι λαοί για τους Έλληνες.


πραγματι για πες αν εχεις χρονο γραψε μας την εμπειρια σου.
Άβαταρ μέλους
By otso
#343115
mirage έγραψε:Σωστα. Οι αλλοι φταινε. Σε μεγαλο ή μικροτερο βαθμο. Αλλωστε οι Σερβοι, Σκοπιανοι και λοιποι Βαλκανιοι δεν περασαν Τουρκοκρατια.
Α ναι. Εκει με τους Λιβανεζες και τις Ιρανες. Πώς τις θέλετε; Μουσουλμανες, Εβραιες ή Χριστιανες;
Υ.Γ. Ανοιχτα μυαλα παντα

< >

το ανοιχτο μυαλο του μιραζ ειναι υπερ του αυτομαστιγωματος κινκυ και ασφαλης τροπος .
μου θυμιζει σπιουνο , ολοι αυτοεκτιθενται , και ο ιδιος μονο σχολιαζει , τουλαχιστον λακωνιζων και μαζευει πληροφοριες για τον καθενα.δεν αφηνει να μαθει κανεις τιποτα γιαυτον ουτε τι μαρκα λαδι βαζει.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#343118 Castrol edge 0w-30. Οσοι πρεπει να ξερουν για μενα ξερουν μη σκας. Εσυ λυπαμαι αλλα δεν μπαινεις στην λιστα των εκλεκτων. Αλλα γουσταρω να διαβαζω τα καλτ ποστινια σου. Κατι σαν ατακες Γκουσγκουνη σε παλια Ελληνική τσόντα.
@Quadra αυτο λεω κι εγω. Μεγαλο παιδι εισαι προς τι οι γενικευσεις και τα αναθεματα.
Στο θεμα μας. Ο τιτλος και μονο ειναι ακυρος και θα συμφωνησω απολυτα με τον kilomeater και το τελευταιο ποστ του.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#343121 Εγω δεν ξέρω τι λέτε, πάντως η δοκιμασία σε όλους ειναι το τι θα κάνατε αν έφερνε το παιδί σας καμία Σεχραζάτ ή κανέναν Αμπντουλ Τζαμπαρ. Εγώ δεν ξέρω, ερωτήσεις κάνω, εσυ Μιράζ που ολο κρίνεις μαυρο δάκρυ θα έριχνες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#343124 Αν μου εφερνε καμια Τουρκαλα πχ θα του ελεγα μπράβο. Θα ειχα και προτασεις πχ οταν την βαζει την κρεμα στο γαλακτομπουρεκο μαζι της να τραγουδα τον Εθνικο Υμνο. Με Γερμανιδα να φωναζει "ελατε να τα παρετε" κλπ. Για μαυρουλα θα ελεγα ΟΚ ο οτσο νομιζω ειχε εκφραστει θετικα για τις επιδοσεις τους στο κρεβατι οποτε θα του τσιμπουσα το μαγουλο και θα το εδινα φιλικη φαπα σε φαση Κωνστανταρας-Τζανετακος σε παραγωγη Φινος Φιλμ. Τωρα αμα ηταν μαυρος ή κανα Μουσλιμι δεν ξερω. Την Κόρη μου δεν θα την εδινα οπου κι οπου.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#343126 Φαση George Michael. Εξαρταται ποιος θα ηταν top και ποιος bottom. Να τα λεμε αυτα.

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#343128
mirage έγραψε:Σωστα. Οι αλλοι φταινε. Σε μεγαλο ή μικροτερο βαθμο. Αλλωστε οι Σερβοι, Σκοπιανοι και λοιποι Βαλκανιοι δεν περασαν Τουρκοκρατια.
Α ναι. Εκει με τους Λιβανεζες και τις Ιρανες. Πώς τις θέλετε; Μουσουλμανες, Εβραιες ή Χριστιανες;
Υ.Γ. Ανοιχτα μυαλα παντα

< >


Λιβανεζοι ειναι οι ποιο ανοιχτοι αραβες και γενικα οσοι ειναι μουσουλμανοι ειναι χαλαροι με θρησκεια (ειδικα αυτοι με χρηματα γιατι οι φτωχοι ειναι αυτοι που θα γινουν φανατικοι). Ιρανες μουσουλμανες εχω γνωρισει (εχω φιλο που η γυναικα του ειναι σε αυτη την κατηγορια), πολυ χαλαρες με την θρησκεια, πολυ καλο επιπεδο μορφωσης και καλη εμφανιση.

Εχω πολλους φιλους μουσουλμανους, ο περισσοτερος κοσμος ειναι νορμαλ δεν ειναι φανατικος με την θρησκεια και ζει ανετα με τις αλλες θρησκειες.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#343140
Arrow έγραψε:Οι Έλληνες είναι σαφώς πιο μιζεροι και ξινοι έναντι των Σκοπιανών αποτι το αντίθετο σε οποιοδήποτε περιβάλλον

<

Ασε τους σκοπιανους στα εθνικιστικα ονειρα τους.
Το ιδιο ισχυει και για τους αλβανους που τους καναμε ανθρωπους οταν οι ιταλοι τους πεταγαν στις θαλασσες και τωρα γκρεμιζουν τα σπιτια των εκει ελληνων.
Ο ελληνας εδειξε την ανθρωπια του και στο προσφυγικο ζητημα ,οταν σε καποιες αλλες πολιτισμενες και με υψηλο επιπεδο χωρες ,ο εθνικισμος πηρε τον ανηφορο.
Αυτα δεν τα βλεπετε,μονο το κομπλεξ στην πατριδα σας κοιτατε να βγαλετε.
Σημερα ακουγα στην τηλεοραση ,για τους μονιμους ελληνες της αυστραλιας που εκμεταλλευονται ελληνες μεταναστες στον τομεα της εργασιας .
Ξεφτιλισμενοι.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#343144
GTS έγραψε:
Λιβανεζοι ειναι οι ποιο ανοιχτοι αραβες και γενικα οσοι ειναι μουσουλμανοι ειναι χαλαροι με θρησκεια (ειδικα αυτοι με χρηματα γιατι οι φτωχοι ειναι αυτοι που θα γινουν φανατικοι). Ιρανες μουσουλμανες εχω γνωρισει (εχω φιλο που η γυναικα του ειναι σε αυτη την κατηγορια), πολυ χαλαρες με την θρησκεια, πολυ καλο επιπεδο μορφωσης και καλη εμφανιση.

Εχω πολλους φιλους μουσουλμανους, ο περισσοτερος κοσμος ειναι νορμαλ δεν ειναι φανατικος με την θρησκεια και ζει ανετα με τις αλλες θρησκειες.

όσο υπάρχουν φράγκα η χαλαρότητα είναι μεγαλύτερη και πάλι όμως υπάρχουν τρελά κολλήματα και στους πιο "πολιτισμένους" από αυτούς αν κάτσεις να τα συζητήσεις εις βάθος ή αν ή σχέση σου προχωρούσε περισσότερο με αυτούς

επίσης από εμφάνιση σε αυτές τις χώρες παίζει το εξής, βλέπεται μία στις 10000 μιας και γενικά είναι τέρατα, αλλά όταν βλέπεται είναι μ%$$αρα

αν μιλάμε πάντως για εξωφρενικά πλούσιους ανθρώπους "πολίτες του κόσμου" η καταγωγή και οι θρησκείες δεν παίζουν ρόλο, το μόνο διαφορετικό που έχουν με τους αντίστοιχους πλούσιους είναι ότι δεν τρώνε χοιρινό επειδή μάλλον το έχουν εξισώσει με ποντίκι, όλα τα άλλα τα κάνουν
Άβαταρ μέλους
By GTS
#343154 Ξερω για 20+ χρονια μουσουλμανους και γενικα δεν εχουν πολλα θεματα. Ισχυει αυτο για Λιβανεζους, οι φτωχοι ειναι που γινονται φανατικοι. Οι Ιρανες δεν ειναι πλουσιες οι περισσοτερες αλλα αν εχουν μεγαλωσει σε αστικο περιβαλλον εχουν καλο επιπεδο. Ιρανες ειναι εμφανισημες γενικα με ωραιο πολυ ανοικτο δερμα. Τωρα για γυναικες απο αραβια γενικα δεν εχουν και την καλυτερη εμφανιση
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#343203
Arrow έγραψε:Οι Έλληνες είναι σαφώς πιο μιζεροι και ξινοι έναντι των Σκοπιανών αποτι το αντίθετο σε οποιοδήποτε περιβάλλον

<


Αν πετυχεις μεταναστες Σκοπιανους εξω θα εκπλαγεις, εγω πιστευω οτι παιζουν στην ιδια λιγκα με τους δικους μας φασιστες.

Ειναι φοβερη επιλογη τρολαρισματος, εχω ζησει μεγαλες στιγμες στην Ολλανδια με δαυτους