Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#342348 Δεν αγαπώ τον "Άγιο Χριστόφορο και Νέβις".

Μου τη σπάει το όνομα.

Αγαπώ τη Τζαμάικα για τους προφανείς λόγους

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#342418
Anonymous Founder έγραψε:Υπάρχει ο φόβος να καταλήξουμε σε στερεότυπα και σε μίση...

Κλασσικός ελληνάρας, μη δει θρεντ με τίτλο "Ποιο έθνος αγαπάτε και ποιο μισείτε και γιατί", αμέσως να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι θα έχει στερεότυπα... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#342482
Thomas_C200K έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Έχω την ταπεινή άποψη πως είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα για λαούς και έθνη κλπ κλπ.
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και οι συμπεριφορές είναι περισσότερο θέμα ανθρώπου, παρά καταγωγής.

+1000 και τα ρέστα μου. Είναι ντροπή στον 21ο αιώνα να είμαστε ρατσιστές σα λαός.

Divide by zero

<
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#342487
Arrow έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Έχω την ταπεινή άποψη πως είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα για λαούς και έθνη κλπ κλπ.
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και οι συμπεριφορές είναι περισσότερο θέμα ανθρώπου, παρά καταγωγής.

+1000 και τα ρέστα μου. Είναι ντροπή στον 21ο αιώνα να είμαστε ρατσιστές σα λαός.

Divide by zero

<

:s_wacko
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#342519
corsair έγραψε:Μισώ... οχι. Αντιπαθω σαφως ομως τους Γερμανους (σαν εθνος, οχι σε προσωπικο επιπεδο) επειδή γαμάνε την Ευρωπαικη ηπειρο για τρίτη φορά, ειναι παρτάκηδες ελεεινοι και πάντα τα δικά τους λαθη προσπαθουν να τα θαψουν/ξεχάσουν/τακανανεαλλεςγενιεςδεναφοραεμας/κλπ. Απο εκει και πέρα δε με ενοχλει κανεις... ουτε καν οι τζιχαντιστες/ισλαμιστες/μουσλιμια οσο μένουν στα δικα τους shitholes (απο μακρια και αγαπημενοι που λεμε)

Δλδ τα λάθη του παρελθόντος πρέπει για πάντα να βαραίνουν κάποιο κράτος ?
Δεν μιλάω συγκεκριμένα για τους γερμανούς...Γενικά για όλους

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#342523
dimik έγραψε:Προσωπικά συμπαθώ όλα τα βόρεια έθνη και αντιπαθώ τα νότια γιατί δεν μου αρέσει η άρπα κόλα ιδιοσυγκρασια, είμαι λάτρης της τάξης, πειθαρχίας και οργάνωσης κάτι που δύσκολα συναντάς σε έθνη σε θερμότερα κλίματα, από Ν. Ευρώπη μέχρι Καραϊβική ή και Ν. Αμερική.

+1


< >
Άβαταρ μέλους
By corsair
#342539
bujinkan έγραψε:Δλδ τα λάθη του παρελθόντος πρέπει για πάντα να βαραίνουν κάποιο κράτος ?
Δεν μιλάω συγκεκριμένα για τους γερμανούς...Γενικά για όλους

< A3003 >


H ευθυνη για τα έργα και τις ημερες σαφέστατα! Οπως αρέσκονται να λενε και σε μας πως ενα κράτος έχει σύνεχεια, τότε το ιδιο θα πρεπει να ισχυει και για αυτους. Αλλα δεν ειναι μονο τα πεπραγμενα τους πριν 50 και 100 χρονια. Και σημερα απαντάται η υποκρισία... απο τις business τους μεχρι την πολιτικη τους.

Εγω μιλω για τους Γερμανους συγκεκριμενα, γιατι κουνανε το δαχτυλο σε ολους τους αλλους, εχουν γινει μαγκες εις βαρος των αλλων και εχει αρχίσει να μου κάθεται...

Ολοι οι λαοι κάνουν λαθη...Ουδεις αναμάρτητος. Το πληρωμα του χρόνου συνηθως γιατρευει τις πληγες και αμαρτίες, απλα οι συγκεκριμενοι εχουν μια ταση να επανερχονται ισως λογο υπερβολικης πειθαρχιας, τάξης και συνέπειας.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#342565 Κάθε έθνος έχει τα καλά του και τα κακά του. Για τους Γερμανούς, έχω ενδιάμεση άποψη(και έχω και γυναίκα μισή Γερμανίδα). Η υποταγή του "εγώ" στο κοινωνικό σύνολο, είναι αξιοθαύμαστη. Τους Σκανδιναβούς ξεχωρίζω παραπάνω σε αυτό(πλην Φινλανδών που είναι μεγάλα ντούκια). Απλά οι Γερμανοί θεωρούν ότι υπάρχει ΜΟΝΟ, ο δικός τους τρόπος. Και αυτό είναι σπαστικό μέχρι αηδίας. Οι δε Βαυαροί είναι εντελώς, σε αυτά τα χάλια. Βασικά αν μπορούσαν, θα αποσχιζόντουσαν. Δεν ήθελαν καν την ένωση με τους ανατολικογερμανούς. Το ίδιο "αντιπαθείς" μου είναι και οι Αυστριακοί(τυχαίο που είναι κολλητά με Βαυαρία;), ως τα μόνιμα πουταν@κια των Γερμανών. Αλλά θα έμενα εκεί, σαν τρόπος ζωής.

Θαυμάζω την ανιδιοτέλεια των Σουηδών(σε καθαρά επίπεδο συμβίωσης, δεν ξέρω τι κάνουν στη δουλειά τους). Μου αρέσει ο σταρχιδισμός των Ελβετών στην καθημερινότητα. Λατρεύω τους Ιταλούς για το σεβασμό στην ιστορία τους.....

Και πάμε σε αυτούς που ξεκάθαρα αντιπαθώ.... Ρώσους. Βάλε μέσα και τους ΡΠ. Ύπουλη ράτσα. Επιδειξιομανείς, σε κάνουν σκουπίδι με τα λεφτά τους. Η ανθρώπινη ζωή έχει λίγη αξία. Καμία παιδία. Ασύλληπτα ρατσιστές(ακόμα και με κράτη που ήταν εντός ΕΣΣΔ). Σε λιγότερο βαθμό είναι έτσι και οι Βούλγαροι.

Ξέρω στερεότυπα... Αυτά που έχω ζήσει.

υ.γ. για εμάς,δε γράφω τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#342847
kyr80 έγραψε:Και πάμε σε αυτούς που ξεκάθαρα αντιπαθώ.... Ρώσους. Βάλε μέσα και τους ΡΠ. Ύπουλη ράτσα. Επιδειξιομανείς, σε κάνουν σκουπίδι με τα λεφτά τους. Η ανθρώπινη ζωή έχει λίγη αξία. Καμία παιδία. Ασύλληπτα ρατσιστές...


ΡΠ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#342857
otso έγραψε:θα ηθελε κανεις μουσουλμανο γαμπρο για την κορη του;

Ή μουσουλμάνα νύφη για τον γιο του;