Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#342212 Με αφορμη τον 21 quadra που δειχνει μια λατρεια για τους γερμανους και χρονιαρες μερες που ειναι ας γραψουμε για τα στερεοτυπα μας .
Εγω παω τους γαλλους και τις γαλλιδες ιδιαιτερα τους ηλικιωμενους βιοπαλαιστες που με φωναζαν στο καφε της γειτονιας και με καναν λιωμα στα κονιακ αξημερωτα , και αντε να πας για μεροκαματο . Λατρευω να σταματαω σε χωρια σε καφε και να πιανουμε κουβεντα με συνταξιουχους , με γεωργους , τον χειμωνα με ψιλοβροχο εξω .
Και οι σκωτσεζοι καλοι ειναι , μας μοιαζουν ,χαβαλεδες και πλακατζηδες και κοκκινομαλες με φλογερο ταπεραμεντο.
Το ονειρο μου ομως να μεινω μονιμα Νεα Ζηλανδια η Tahiti ,μαλλον χαθηκε για παντα.
Απ την αλλη δεν παω τους μουσουλμανους απο παλια οχι τωρα και εκτος της τουρκιας που πηγα και μαλλον δεν θα ξαναπαω δεν πιστευω να βρεθω ποτε σε μουσουλμανικη χωρα, αν και εχω περασει καλα με ηλικιωμενους τουρκοκρητικους παιζοντας ταβλι στο αιβαλι.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#342238 Για αγαπητό δεν ξέρω, αλλά με όλα όσα βλέπουμε, διαβάζουμε, ακούμε και αντιλαμβανόμαστε τελευταία, νομίζω ότι το πιο μισητό έθνος είναι οι ελ...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#342255
Anonymous Founder έγραψε:Υπάρχει ο φόβος να καταλήξουμε σε στερεότυπα και σε μίση...


Κλείστο αυτό το τοπικό . αφού ξέρουμε ότι το φόρουμ κατακλύζεται από μισέλληνες και λάτρεις της Μουσουλμανικής θρησκείας οπότε δεν χρειάζεται μια ακόμα καταγραφή μίσους κατά των συμπατριωτών μας, του τόπου που γεννηθήκαμε και μένουμε και των τόπων ( εκκλησίες )που βαφτιστήκαμε παντρευτήκαμε και βαφτίσαμε τα παιδιά μας, τόση άρνηση δεν αντέχεται.
Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 24 Δεκ 2016, 14:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#342256 Οι Ελ-Σαλβαδοριανοι?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#342263 Έχω την ταπεινή άποψη πως είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα για λαούς και έθνη κλπ κλπ.
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και οι συμπεριφορές είναι περισσότερο θέμα ανθρώπου, παρά καταγωγής.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#342271
Anonymous Founder έγραψε:Έχω την ταπεινή άποψη πως είναι λάθος να βγάζουμε συμπεράσματα για λαούς και έθνη κλπ κλπ.
Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και οι συμπεριφορές είναι περισσότερο θέμα ανθρώπου, παρά καταγωγής.

+1000 και τα ρέστα μου. Είναι ντροπή στον 21ο αιώνα να είμαστε ρατσιστές σα λαός.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#342275 Φυσικα και αγαπαμε Ελλαδα και Ελληνες
Για τους μουσουλμανους δεν τρεφω τα ιδια αισθηματα . Ειδικα για τους "γειτονες" μας
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#342276 Τα έθνη δεν είναι μονοδιάστατα για να "ταμπελοποιήσεις", ούτε σε ποσοστά...
Όσον αφορά φυλές όμως... (==> ας μην το ανοίξουμε καν)...
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#342281 Του πρώτου Σαββάτου κάθε μήνα γιατί έχει μαζί και το Car and Driver....και του Σαββάτου,γιατί έκοψε το Λούκι Λουκ και τον Αστερίξ!!
Άβαταρ μέλους
By corsair
#342285 Μισώ... οχι. Αντιπαθω σαφως ομως τους Γερμανους (σαν εθνος, οχι σε προσωπικο επιπεδο) επειδή γαμάνε την Ευρωπαικη ηπειρο για τρίτη φορά, ειναι παρτάκηδες ελεεινοι και πάντα τα δικά τους λαθη προσπαθουν να τα θαψουν/ξεχάσουν/τακανανεαλλεςγενιεςδεναφοραεμας/κλπ. Απο εκει και πέρα δε με ενοχλει κανεις... ουτε καν οι τζιχαντιστες/ισλαμιστες/μουσλιμια οσο μένουν στα δικα τους shitholes (απο μακρια και αγαπημενοι που λεμε)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#342287
corsair έγραψε:Μισώ... οχι. Αντιπαθω σαφως ομως τους Γερμανους (σαν εθνος, οχι σε προσωπικο επιπεδο) επειδή γαμάνε την Ευρωπαικη ηπειρο για τρίτη φορά, ειναι παρτάκηδες ελεεινοι και πάντα τα δικά τους λαθη προσπαθουν να τα θαψουν/ξεχάσουν/τακανανεαλλεςγενιεςδεναφοραεμας/κλπ. Απο εκει και πέρα δε με ενοχλει κανεις... ουτε καν οι τζιχαντιστες/ισλαμιστες/μουσλιμια οσο μένουν στα δικα τους shitholes (απο μακρια και αγαπημενοι που λεμε)


+1
Άβαταρ μέλους
By dimik
#342305 Κάθε έθνος έχει τα δικά του χαρακτηριστικά τα οποία προέρχονται από διάφορους παράγοντες, από τον καιρό και την γεωγραφική τοποθεσία μέχρι την ιστορία. Από αυτά πηγάζουν συνήθως και τα στερεότυπα τα οποία αρκετές φορές δεν είναι τελείως αδικαιολογητα αν και είναι γενικώς κακά.

Το αν κάποιος συμπαθεί ή αντιπαθεί ένα έθνος είναι σχετικό με την δική του ιδιοσυγκρασια κυρίως.

Προσωπικά συμπαθώ όλα τα βόρεια έθνη και αντιπαθώ τα νότια γιατί δεν μου αρέσει η άρπα κόλα ιδιοσυγκρασια, είμαι λάτρης της τάξης, πειθαρχίας και οργάνωσης κάτι που δύσκολα συναντάς σε έθνη σε θερμότερα κλίματα, από Ν. Ευρώπη μέχρι Καραϊβική ή και Ν. Αμερική.

< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#342317
corsair έγραψε:Μισώ... οχι. Αντιπαθω σαφως ομως τους Γερμανους (σαν εθνος, οχι σε προσωπικο επιπεδο) επειδή γαμάνε την Ευρωπαικη ηπειρο για τρίτη φορά, ειναι παρτάκηδες ελεεινοι και πάντα τα δικά τους λαθη προσπαθουν να τα θαψουν/ξεχάσουν/τακανανεαλλεςγενιεςδεναφοραεμας/κλπ. Απο εκει και πέρα δε με ενοχλει κανεις... ουτε καν οι τζιχαντιστες/ισλαμιστες/μουσλιμια οσο μένουν στα δικα τους shitholes (απο μακρια και αγαπημενοι που λεμε)


Σωστή άποψη, συμφωνώ και εγώ