Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By otso
#338087 Εχει κανεις ; ΤΟ εχει ψαξει κανεις; Εχουμε κανεναν ασφαλιστη στο φορουμ; Υπαρχει καμμια εγγυηση οτι θα υπαρχει η Πειραιως μετα απο 20 χρονια; τι γινεται το κεφαλαιο οταν τιναζει κανονι η τραπεζα η οποια ασφαλιστικη; Ακουγεται ωραιο αλλα δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο ποσο μαλλον να εμπιστευτουμε ιδιωτικη εταιρεια (Ελληνικη μαλιστα).
τρεχουν τετοια προγραμματα εξω; και αν ναι ειναι ευκολο να ασφαλιστεις εξω;η ειναι για μεγαλο μπατζετ εξω μιας και ειμαστε φτωχομπινεδες .
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#338091 Και μένα με ενδιαφέρει το θέμα.
Αν έχει ασχοληθεί κανείς καλό θα ηταν να γράψει 2 λογια.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#338092 Καναμε ενα το 2010 για την μπομπα.
Επειδη εχουν περασει τα χρονια δεν θυμαμαι λεπτομεριες.
Καθε μηνα μας παιρνει ενα 50αρικο (τοσο ηταν την αρχη, τωρα εχει παει 56) για 25 χρονια.

Φυσικα η υπαλληλος μας ειχε πει να τα ξεχασουμε τα χρηματα γιατι μονο τοτε εχει αξια το προγραμμα.
Θα δω τις λεπτομεριες στο συμβολαιο και θα επανελθω (πχ ποσα χρηματα θα παρουμε στη ληξη κλπ)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#338093 Αφού την έδωσε την απάντηση ρε Κοβαθε. Αν ψαχτεις υπάρχουν ολοκληρωμένα προγράμματα για οικογενειακή ασφάλιση πρπ από 100 ευρώ το μήνα (αν θυμάμαι καλά). Άποψή μου είναι ότι λειτουργούν συμπληρωματικα της υποχρεωτικής ασφάλισης για μια τυπική ελληνική οικογένεια, αν το κόστος είναι ανταπexcelσιμο :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#338098 Ρε g για συνταξιοδοτικό λέμε.
Ασφάλιση έχουμε κανει οικογενειακό έξτρα με περιπου τόσο που λες αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#338099
Συνταξιοδοτικό Πρόγραμμα σε Ιδιωτική Ασφαλιστική


Geo f1 έγραψε:Καναμε ενα το 2010 για την μπομπα.


Κάνατε συνταξιοδοτικό πρόγραμμα για την μπόμπα; :s_omg

Όχι βέβαια... Αυτό που περιγράφεις είναι άλλο!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#338100
kovathe έγραψε:Ρε g για συνταξιοδοτικό λέμε.
Ασφάλιση έχουμε κανει οικογενειακό έξτρα με περιπου τόσο που λες αν θυμάμαι καλά.



:oops: :oops: :oops: :oops:


Ξεχασε το. Καλυτερα παιξε Οδυσσεα Κορδελιου για ΤσαμπιοΛιγκ το 2023, περισσοτερες πιθανοτητες να πας ταμειο. :adminpower:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#338102 Ειχε η μανα μου στην Κοκα Κολα και το πληρωνε αυτοματα απο τη μισθοδοσια για καμια 20αρια χρονια. Τωρα συμπληρωνει καθε μηνα ενα 300αρακι στη συνταξη ενω υπαρχει και διαθεσιμο το συγκεντρωμενο κεφαλαιο ανα πασα στιγμη διαθεσιμο για εκταμιευση. Allianz η εταιρια.

Το κοιταω κι εγω μεσω της broker μας στη δουλεια. Αν κοψω 2 μαλακιες αγορες το μηνα βγαινει ενα 50αρικο να το δινω εκει.



<+
Άβαταρ μέλους
By g8777
#338103 Εδω στην Ελλαδα του 2016 δεν ξερουμε απο που θα βγει ο ηλιος αυριο και συζηταμε δεσμευση για καποιες δεκαδες χρονια.
Καλα Κοβαθε. Καλααααααα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#338106
Pitt έγραψε:
Συνταξιοδοτικό Πρόγραμμα σε Ιδιωτική Ασφαλιστική


Geo f1 έγραψε:Καναμε ενα το 2010 για την μπομπα.


Κάνατε συνταξιοδοτικό πρόγραμμα για την μπόμπα; :s_omg

Όχι βέβαια... Αυτό που περιγράφεις είναι άλλο!


Σωστα μιλησες. :oops:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#338109 Με εγγύηση ελληνικού δημοσίου. ... Χα χα commercialvalue αποταμιευτικο συνταξιοδοτικο... Για συμπλήρωμα φυσικά. Εγώ και η συζηγος βάλαμε συνολικά γύρω στα 19000 € σε βάθος ετών. Κάναμε αίτηση εξαγοράς όταν εμείς είδαμε ότι πάνε για φουντο... Φυσικά το δημοσιο έδινε άδεια εξαγοράς άλλων ασφαλιστικών εταιρειών από την commercialvalue γιατί είχε ελεγχθεί... Μετά από τόσα χρόνια δεν έχουμε αποζημιωθεί, και περιμένουμε το 40% περίπου από αυτό που βάση συμβολαίου (με χάσουρα κ αυτό φυσικα) θα δικαιουμασταν... Μην σου κάτσει..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By babakos
#338111
Deleted User 1 έγραψε:Ειχε η μανα μου στην Κοκα Κολα και το πληρωνε αυτοματα απο τη μισθοδοσια για καμια 20αρια χρονια. Τωρα συμπληρωνει καθε μηνα ενα 300αρακι στη συνταξη ενω υπαρχει και διαθεσιμο το συγκεντρωμενο κεφαλαιο ανα πασα στιγμη διαθεσιμο για εκταμιευση. Allianz η εταιρια.

Το κοιταω κι εγω μεσω της broker μας στη δουλεια. Αν κοψω 2 μαλακιες αγορες το μηνα βγαινει ενα 50αρικο να το δινω εκει.



<+



Τα ομαδικά ειναι άλλη περίπτωση καθοτι σχεδόν πάντα συμπληρώνει και ο εργοδότης οπότε συμφέρουν. Και εγώ πήρα καλά χρήματα οταν έφυγα από την εταιρεία μετά απο 20 χρονια συσσώρευσης κεφαλαίου

Προσωπικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα δεν θα έκανα τώρα με την τρέχουσα κατάσταση στο παγκοσμιο οικονομικό σκηνικό και τις πολύ χαμηλές πραγματικές αποδόσεις

Εκτός αν μιλάμε για 3-4 πρωτοκλασσάτα ονόματα στην παγκόσμια ασφαλιστική αγορά (AIG, ALLIANZ, NN.. ) και αναζητούμε μια μορφή αποταμίευσης στην εποχή των αρνητικών επιτοκίων (που ερχονται ..)

Για Ελληνική εταιρεια ή τράπεζα δεν το συζητάω καν, προτιμώ να δινω τα χρήματα στο Amazon για μ@λ@κίες

Εννοείται οτι μιλάμε για οριζοντα 20+ ετών και οτι πρέπει να δουμε αν το προγραμμα που θελουμε να αγοράσουμε παρέχει καποια μορφή προστασιας αν π.χ μας τύχει καποιο σοβαρό θεμα υγειας ή μείνουμε άνεργοι για μεγάλο χρονικό διάστημα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#338116 Ειχα ξεκινησει το μακρυνο 1988 σε μεγαλη εταιρεια του χωρου με 100Κ δραχμες τον χρονο, τα μισα στο συνταξιοδοτικο και τα υπολοιπα στο κομματι της υγειας.
Καποια στιγμη αρχισα να ανανεωνω τις καλυψεις στο υγειας γιατι καθε ενα -δυο χρονια εβγαιναν εκτος στο θεμα κρεβατι-τροφη, αφου ειχα απεριοριστο στο καθαρα νοσοκομειακο.

Το 2001 εφτασα να πληρωνω 1400€ τον χρονο! Το μειωσα αφαιρωντας καλυψεις στα 900€ και μεσα σε 3 χρονια ξαναπηγε στα 1300€, οπου ηρθε δευτερη περικοπη, μεγαλυτερη αυτη τη φορα και επεσε στα 600€
Το 2008 την εκοψα τελειως αφου ειχε πλησιασει παλι τα 850€, εξαγορασα το συνταξιοδοτικο και επαψα να ασχολουμαι με κατι που το κανεις νεος οταν δεν το εχεις αναγκη και οταν μεγαλωσεις ειναι πολυ ακριβο για να το αντεξεις οικονομικα.

Δεν εχω ιδεα πως ειναι τα σημερινα προγραμματα-καλυψεις, αλλα μεγαλη προσοχη στα ψιλα γραμματα, στις αυξησεις σε βαθος χρονου και στις καλυψεις ασθενειων που παρεχουν!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#338117 Κάνα 2 περιπτώσεις που ξέρω από το οικογενειακό περιβάλλον έφαγαν φόλα. Ο ένας μάλιστα ναυτικός που πήρε στο τέλος κάπου τα μισά, λεπτομερείες δεν θυμάμαι γιατί έχει λίγα χρόνια.

< >