Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#610439 Μόλις γύρισα από Σχινιά, 30 λεπτά βόλτα με απίστευτη θάλασσα και αμμουδιά. Το Δελφίνι, μένει ανοικτό όλο το χρόνο!!! δεν το ήξερα, σκέπτομαι να πηγαίνω για μπάνιο όσο ο καιρός βοηθάει αλλά και για βόλτα. Ψαρόσουπα εκπληκτική μεζέδες κλπ. Σαν την Αττική δεν υπάρχει κλίμα....
Βέβαια και η Πάρνηθα με το στροφηλικι είναι η επιλογή βουνό...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#610449 κι εγώ πήγα για περπάτημα στα Δίκελλα , απίστευτη θάλασσα , ωραίος καιρός με δροσερό αεράκι.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#610451 Η Καλιφορνια εχει καλυτερο κλιμα απο την Αττικη (ΛΑ που εχω παει, και Μαλιμπου για βολτα στην θαλασσα τον Μαρτιο μια χαρα ηταν). Νικαια και η περιοχη ακριβως το ιδιο κλιμα εχει με Αθηνα. Εχετε ταξιδεψει πουθενα;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#610544
GTS έγραψε:Πηγαινε. Αν δεν τα καταφερεις υπαρχει και η Santa Barbara.
Santa Barbara έχει και στην Αττική πάντως, δεν χρειάζεται να ξενιτευτεί

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#610560
GTS έγραψε:Πηγαινε. Αν δεν τα καταφερεις υπαρχει και η Santa Barbara.


Εγώ πάντως εκεί πήγα! :s_yes

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611054 Η Καλιφόρνια είναι μεγάλη πολιτεία, σχετικά με τον καιρό τελείως διαφορετικό το LA από το SF.

Έχω ζήσει σε μικρές πόλεις. Και συμφωνώ για την βελτιωμένη ποιότητα ζωής αλλά αυτό ισχύει υπό προϋποθέσεις και με περιορισμούς και μερικές φορές είναι πολύ μικρές οι πόλεις και οι προσωπικές σχέσεις επηρεάζουν την συνολική εμπειρία. Αν αρνητικά η μόνη εναλλακτική είναι να αλλάξεις μέρος.
Το να μένεις σε ωραίο προάστιο δε σημαίνει πολλά. Εκτός αν εκεί μένεις, εκεί εργάζεσαι, εκεί είναι όλοι όσοι έχεις πάρε δώσε, εκεί πας σχολείο κλπ. Και έχεις εύκολη πρόσβαση προς άλλες κατευθύνσεις για να ξεφεύγεις.

Και τώρα πίσω στο θέμα μας, μερικές σκέψεις μου ως ξενιτεμένου. [βγήκε σεντονάκι]

Για μας υπάρχει νοσταλγία για τα παιδιά όμως αν έφυγαν μικρά ή γεννήθηκαν έξω όχι. Εμείς είμαστε άνθρωποι με 2 πατρίδες, τα παιδιά δεν έχουν νοσταλγία απλά τους αρέσει η Ελλάδα γιατί κάνουν διακοπές και περνάνε ωραία. Η κόρη μου έφυγε από την Ελλάδα 7 μηνών οπότε δεν είναι σε θέση να συγκρίνει σε πραγματικές συνθήκες αφού δεν τις έχει ζήσει. Οπότε η άποψή της δεν μπορεί να ληφθεί σοβαρά.

Ναι, χωρίς βοήθεια το μεγάλωμα παιδιών είναι δύσκολο, η καλή μου επέλεξε να διακόψει την καριέρα της για να μεγαλώσει η ίδια το παιδί μας. Με δεύτερο παιδί είναι ακόμα πιο δύσκολο. Γενικά υπάρχει μια αίσθηση μοναξιάς, είμαστε πιο μόνοι αν και έχουμε πολλές παρέες (ελληνόφωνες και μη). Σαν παράδειγμα αναφέρω ότι πρόσφατα φίλος Γάλλος με παρακάλεσε στις μία τη νύχτα να πάω σπίτι του να προσέχω τα τρία του παιδιά που κοιμούνται για να πάει τη γυναίκα του στο νοσοκομείο που δεν ήταν καλά. Κι αυτός όπως κι εμείς δεν είχε οικογένεια στη χώρα.

Κι εμείς τα τελευταία χρόνια τα ζυγίζαμε. Πρίν από λίγες εβδομάδες παραιτήθηκα από ελληνική δουλειά (για την οποία μάλιστα είχα εμπλακεί σε μακρόχρονο δικαστικό αγώνα για να την κερδίσω). Η απόφαση είναι να μείνουμε έξω για αόριστο χρόνο. Πολύ καλύτερο για τη σύζυγο (έχει βρει καλή δουλειά που της αρέσει και με προοπτική ενώ αποκλείεται να βρει δουλειά γενικά στην Ελλάδα), σαφώς καλύτερο για το παιδί (γενικό περιβάλλον, σχολείο, επιρροές-συναναστροφές, εμπειρίες, παραστάσεις, προοπτικές) ενώ και οι δικές μου εναλλακτικές στην Ελλάδα είναι βασικά μία που απαιτεί κόπο, ταλαιπωρία, πολύ τρέξιμο, αβεβαιότητα και στρες και μειωμένη εργασιακή ικανοποίηση. Οικονομικά θα θέλω 2-3 χρόνια για να ορθοποδήσω και ευτυχώς έχουμε έτοιμο σπίτι να μείνουμε αλλά με υποχρεωτικά ιδιωτικό ξενόγλωσσο για την κόρη συνολικά θα είμαστε 1-2 σκάλες κάτω. Η λογική επικράτησε. Και όπως και να το δείς όταν αποφασίζεις με τη λογική δύσκολα μετανιώνεις, τα τεκμήρια παραμένουν. Ενώ αν αποφασίσεις με το συναίσθημα εύκολα μπορεί αργότερα να κλωτσάς τον εαυτό σου.
Νομίζω ότι τα λέει πολύ ωραία ο KiloMeater, με τρομάζει η καθημερινότητα. Εκφράζει ακριβώς και τη δική μου αίσθηση που όμως δύσκολα να καταλάβουν οι μονίμως εν Ελλάδι. Δεν είναι μόνο τα λεφτά, είναι τόσα πολλά άλλα πραγματάκια.
Και για αυτό PeterPan όσα και να ακούς από άλλους δεν νομίζω να είσαι προετοιμασμένος για αυτό που σε περιμένει, έφυγες σε αρχικό στάδιο της καριέρας σου. Και είμαι εναντίον του να χωρίσετε την οικογένεια για 1-2 χρόνια, δεν εξυπηρετεί σε κάτι, όλοι στεναχωρημένοι και στρεσαρισμένοι θα είσαστε και χώρια. Γνωστοί που επέστρεψαν Ελλάδα πριν από 1-1,5 χρόνο πρόσφατα ξαναγύρισαν. Και δεν βρήκαν τα πράματα όπως ελπίζαν και θα πρέπει να ξαναπαιδευτούν για να ξαναφτάσουν εκεί που ήταν.
Αλλά είμαι Ελλάδα τώρα για λίγες μέρες και αυτόν τον γαλάζιο ουρανό δεν τον χορταίνω. Ναι, με έχει φάει η κίνηση της Αθήνας αλλά με κοντομάνικο, ταβερνάκια, μπανάκια.... τέλη Οκτωβρίου. Η γυναίκα εργάζεται στην ξενιτειά, της έκανα βιντεοκλήση για να της δείξω τον ουρανό... εκεί μαυρίλα, κρύο και έβρεχε καταρρακτωδώς.

Σχετικά με το να μεγαλώσω Ελληνάκι θεωρώ ότι η σκέψη ότι μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτό είναι οπισθοδρομική και περιέχει έναν αρνητισμό. Νομίζω ότι σε αυτό έχουν αναφερθεί αρκετοί μεγάλοι Έλληνες και σύμφωνα με αυτούς πολλοί ξένοι έχουν αποδείξει ότι είναι πιο Έλληνες από τους Έλληνες. Εκτός αν θέλει κάποιος να βεβαιωθεί ότι θα μεγαλώσει μπουζουκόβιο τεμπελάκι, λαμόγιο με έλλειψη σεβασμού στην χώρα και τον συνάνθρωπο. Τότε ναι, τέτοιο Έλληνα εκτός Ελλάδας είναι δύσκολο να φτιάξεις.
Φυσικά δεν μπορεί να συμφωνούμε όλοι και ο καθένας τα βλέπει αλλιώς. Έτσι όπως το βλέπω εγώ η κόρη μου μεγαλώνει απελευθερωμένη από τα δεσμά της Ελλάδας, παιδί του κόσμου αλλά όχι αποξενωμένη από την Ελλάδα. Ναι μεγαλώνω Αγγλάκι αλλά και Ελληνάκι. Η ίδια νιώθει Ελληνίδα (και αυτό είναι και θέμα γονιών, σπιτιού κλπ) αλλά θα μπορέσει να ζήσει εύκολα παντού. Θα είναι ελεύθερη.
Άξιο λόγου ότι φέτος ο δάσκαλός της είναι Έλληνας (από Θεσ/κη αλλά με όνομα με κρητική κατάληξη). Ευτυχώς όμως δεν είναι ελληναράς.
Άβαταρ μέλους
By Lap
#611063 Και εμεις τα ελληνακια ειμαστε παιδια του κοσμου....και μαλιστα πολυ πιο μορφωμενα και πιο εκπαιδευμενα σε υψηλης ποιοτητας πολιτισμο που τεραστια μεριδα των ευρωπαιων δεν εχει καν διανοηθεί οτι υπαρχει...
Σε σοβαρα ελληνικα δημοσια σχολεια με σοβαρους φιλολογους που λατρευουν το επαγγελμα τους, αν δεις το τι σε βαθος αναλυσεις γινονται σε φιλοσοφικο επιπεδο και τι συζητουν παιδια 16 ετων...θα πεις εισαι στη αρχαια Αθηνα του περικλη.
Οταν εβαζαν καθηγητες αναλυσεις ποιητων σαν αυτες https://youtu.be/8mNuXapSKJM και τις συζητουσαν με τα παιδια

Εχω πολλους ξενους φιλους και γνωστους..,ντουβαρια και ρηχοι ανθρωποι ειναι..βαθυτερα νοηματα ποτε δεν μπορουν να καταλαβουν....δεν τους τα ειπε και κανεις....

Ετυχε να ζουμε σε ασχημες πολυκατοικιες με αθλια πεζοδρομια απ εξω ...ο.κ δεκτον.

Οταν παιδια, αγορια και κοριτσια αγκαλισμενα δακρυζαν στην τάξη ακουγοντας αυτό https://youtu.be/r_DcCnX5OXY
και μαθαινουν στα 16-17 τους το τι σημαινει η ανθρωπινη μοναξια, αναβουν το βραδυ κερακια και ακουν απαγγελια.... παρεες και μετα προσπαθουν οχι να ερμηνευσουν αλλα να φιλοσοφησουν για τη ανθρωποτητα.

Οταν αντιλαμβανονται τα παιδια την διαφορετικοτητα μεσα απο αυτό
https://youtu.be/oP_8nXpkgNg



Οταν ξαναεφτιαχναν την θεωρια του καντ περι του κοσμου απο την αρχη προσπαθοντας να τον αποδομησουν, πάντα σαν παιχνιδι....
Σε ΔΗΜΟΣΙΟ σχολειο.
Ε, σε καποια ελληνακια (οχι ολα συμφωνω) πως να το κανουμε, ειναι πολυ μικρος ο κοσμος για να μην μπορουν να ειναι παιδια του.



Διαφωνω δηλαδη σε αυτο το σημειο που αναφέρεις "το παιδι του κόσμου" και περι ελληνικων στεγανων σκεψης....ενω η αντιπροταση ειναι κατι πιο τεχνικο και λογικά πιο ρηχό και ανιδεο.

Δεν κανω επιθεση, κανεις δεν μπορει να κρινει την επιλογη του αλλου στη ζωη..αφορμη για σκεψη ηταν η φραση σου, :)

Σε ολα τα αλλα δεν φερω αποψη...η ζωη σας ειναι...και ευχομαι να μας αντιπροσωπευετε επαξια και να στε παντα ευτυχισμενοι. :s_howdy
:) :)
Άβαταρ μέλους
By dimik
#611082 Υπερβάλεις ως προς την μόρφωση, μια χαρά ρηχότατη είναι και στην Ελλάδα πλέον.
Επίσης τα δημόσια σχολείο που λειτουργούν με αυτόν το τρόπο είναι ελάχιστα, βασικά είναι πρωτοβουλίες ελαχίστων δασκάλων και καθηγητών.

Όπως και να έχει προσωπικά προτιμώ το παιδί μου να μαθαίνει τα απαραίτητα στο σχολείο και με την γενικότερη μόρφωση και κουλτούρα του να έχω κι εγώ κι αυτό την πολυτέλεια του χρόνου και του χρήματος να ασχοληθούμε.

ΥΓ για να αποφύγει την Μελίνα Μερκούρη και τέτοιου τύπου μόρφωση και μόνο πάω και στο Anchorage :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#611087 Σεβαστές οι απόψεις σου Lap, όπως είπα είναι φυσικό ο καθένας να το βλέπει και να το ζυγίζει αλλιώς.
Τα σχολεία που αναφέρεις όντως υπάρχουν, ευτυχώς, όμως αποτελούν τον κανόνα ή τις εξαιρέσεις; Πέρσι, μετά από αλλαγή διεύθυνσης και εσωτερικών ανακατατάξεων αναγκάστηκα να αποσύρω την κόρη μου από το ελληνικό σχολείο του Σαββάτου. Γιατί πλέον είναι δείγμα της Ελλάδας που με κάνει να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας.
Ούτε η αντιπρόταση είναι κάτι πιο τεχνικό, ρηχό, μονοδιάστατο κλπ. Γιατί αντίστοιχα και εκτός Ελλάδας υπάρχουν καλά σχολεία και άλλα, καλές περιοχές αλλά και φτωχογειτονιές με παλιές πολυκατοικίες, γκέτο με εγκληματικότητα κλπ.
Ειδικά για τα πεζοδρόμια η αλήθεια είναι ότι τόσο άθλια όσο αυτά που αντιμετωπίζω στην Ελλάδα δεν έχω δει αλλού. Και μιλάω ακόμα και για "καλές" περιοχές.
Προσπαθώ να βλέπω την γενική εικόνα. Του τι λαμβάνει το παιδί στη μέση Ελλάδα σε σχέση με τη μέση ξενιτειά (δε μιλάω για τριτοκοσμική χώρα).
Άβαταρ μέλους
By Lap
#611092 Η "τετοιου τυπου μορφωση" πο αναφερεις ρε συ dimik ειναι Ριτσος!!!!!!! Τι λες;;;
Μπορεις να ερμηνευσεις Ριτσο και να συζητησεις τα θεματα που θυγει ο ποιητης και να αφησεις να εχουν αντιλογο τα παιδια πανω ατην ποιηση του και να κρινεις την τυπολογια της γραφης του;;;;
Αυτα θελουν σπουδες ετων και μεγαλη εξειδικευση....μονκ ειδικοι μπορουν.

Τα μαθηματα αυτα οταν ημουν εγω ηταν υποχρεωρικα στο προγραμμα απο το υπουργιο παιδειας της χωρας.
Για παραδειγμα ο Καισαριωνας...θυμαμαι υπηρχε ενας ηλεκτρισμος στην ταξη. Η ομοφιλοφιλια διαδακοταν ως μια επιλογη ποιου;;;;; του ιδιου του Καβαφη. Ενος Μεγα Ελληνα....θυμαμαι χαρακτηριστικά πως δευτερη μερα που υπηρχε εννοιολογική ανάλυση του κειμενου πλεον ηταν κατι το αποδεκτο απο την ταξη.,..
Πως δηλαδη περναγε στα παιδια και συμμαθητες μου μεσω της υψηλης μορφωσης η διαφορετικότητα των ανθρωπων....διοτι αναλυοταν στην ταξη αυτο με αφορμη λεξη λεξη του ποιηματος...και ξεκινουσε η φιλοσοφια....και ακουγοντουσαν αποψεις λυτρωτικες ισως για καποιους ανθρωπους και συμμαθητες μου. Το εβλεπες πως μετα το μαθημα υπηρχε η αισθηαη της απολυτης αποδοχης στο διαφορετικο γενικως.
Αυτα ποιος γονιοςμ πορει να τα δωσει στα τεκνα του αν δεν υπαρχουν μορφωμενοι εξιδεικευμενοι φιλολογοι.....;;;;;

Αυτα δεν διδασκονται στα σπιτια....θελει εθνικο σχεδιο εκαπαιδευσης του πληθυσμου..


Καλα απο πεζοδρομια.....πρεπει να ειμαστε η χσιροτερη χωρα του ΠΛΑΝΗΤΗ....
Δεν υπαρχει αυτο λεμε...άυτη η κιτσαρια επι 60 70 εχει διατηρηθει....
Μαλακοδημαρχοι το σπιτακι σας μεσα.(και αυτα στο σχολειο τα μαθαιναμε :s_roses )
Άβαταρ μέλους
By 224v
#611098 Νομιζω οτι λιγοι εκπαιδευτικοι μεταδιδουν ετσι την γνωση στα γυμνασια δυστυχως, εσεις εδω μεσα με παιδια στα σχολεια τωρα τι πιστευετε??
Άβαταρ μέλους
By Govus
#611102
224v έγραψε:Νομιζω οτι λιγοι εκπαιδευτικοι μεταδιδουν ετσι την γνωση στα γυμνασια δυστυχως, εσεις εδω μεσα με παιδια στα σχολεια τωρα τι πιστευετε??

Το ότι υπάρχουν παιδιά, συχνά μεγαλύτερων ηλικιών από το κανονικό (στο Γυμνάσιο...) , που δεν ξέρουν γρι ελληνικά και η παράδοση του μαθήματος γίνεται εν μέρει στα ΑΓΓΛΙΚΑ, τι σου λέει για αρχή :lipsealed: ;