Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#722165 Λυπαμαι Τρiphone.


Υπαρχουν και πιο πλουσιοι. Μην το συνεχιζεις, η περιουσια σου το πολυ-πολυ να εντυπωσιασει τον Ασιμωφ. Για Κιλο ομως θες πολλαααααα κίλος ψωμια για να τον κοιταξεις καταματα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#722167
harpymonk έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
harpymonk έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Λοιπον ... εκατσε τελικα offer απο το ΝΑΤΟ να παω Βελγιο για μια senior θεση
Μεγαλη ιστορια το πως και το γιατι... τωρα πρεπει να αποφασισω αν οντως θελω να παω ή απλα με ετρωγε για το challenge

Επαγγελματικα ειναι ενα ευκολο 'Ναι'... με καλες μεταγραφες πας μπροστα , κλασσικος νομος της αγορας.
Το θεμα ειναι αν αξιζει να αφησουμε τη Βιεννη


Οπως βλεπεις τα επαγγελματικά (του) τα εχει καλυμμένα για το "ΑΦΗΣΟΥΜΕ"΅ρωταει, ε απαντησα. Eσυ;

Η απαντηση λοιπον θα επρεπε να ειναι "ναι ή οχι για αυτους και αυτους τους λογους".
Το τι κανει η γυναικα, τα παιδια του, η γατα του , κλπ δεν ειναι κανενος μας δουλεια να σχολιασει.


Δεν ξερεις να διαβαζεις; Τα επαγγελματικά ειναι λυμενα, για την οικογενεια ρωταει....πργαματικα αναρωτιεμαι δηλαδη τι ειναι τοσο πολυπλοκο και σου διαφευγει.

Σειρα μου να ρωτησω: Απο κατανοηση κειμενου νιωθεις;

Η ερωτηση αφορουσε αν οι Βρυξελλες ειναι καλυτερη απο την Βιεννη για να ζει κανεις. Οχι το τι θα κανει η γυναικα του εκει η τι κανει τωρα στην Βιεννη. Αντιστοιχα τα παιδια του.

Σαν πολη τι λεει σε συγκριση με την πολη που ζει τωρα, ξερεις;

Ολα τα υπολοιπα περι εξπατ και ιμιγκραντ και παστιτσια η μουσακαδες ειναι εκτος συζητησης, δεν σε αφορουν, δεν μας αφορουν. ΓΚΕΓΚΕ ?
Άβαταρ μέλους
By GTS
#722168
harpymonk έγραψε:
GTS έγραψε:Για τι πραγμα;


Μα για τους expat και την πραγματικοτητα απο την οποια λες οτι απεχω πολυ :lol:


Ο τυπικος ορισμος του εξπατ ειναι να σε στελνει η εταιρεια σου στο εξωτερικο για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα με καλυψη των κοστων μεταφορας και διαμονης αλλα το αρχικο σου συμβολαιο ισχυει ακομα. Πχ ας πουμε οτι δουλευει καποιος στη P&G στην ΝΥ και τον στελνει η εταιρεια για 3 χρονια στην Γενευη οπου ειναι τα κεντρικα για την Ευρωπη. Απο την στιγμη που συνεχιζει να πληρωνεται στην Αμερικη και μετα τα 3 χρονια θα πρεπει να γυρισει πισω τοτε ειναι εξπατ.

Αν θελει να μεινει μονιμα στην Γενευη τοτε θα πρεπει να βρει μια τοπικη οργανικη θεση να παρει Ελβετικο συμβολαιο, να βρει δικο του σπιτι κλπ. Τοτε παυεις να εισαι εξπατ.

Ο κιλομητερ ειναι σε διεθνη οργανισμο ο οποιος προσλαμβανει απο ολες τις εθνοτητες μελη του με quota δεν ειναι εξπατ ασχετα οτι μπορει κοινωνικα να κανει παρεα με αυτους επηδη εχουν ενα κοινο οτι εχουν ερθει σχετικα προσφατα στην περιοχη χωρις τοπικες γνωριμιες. Παρομοια και οι διπλωματες και εργαζομενοι σε πρεσβειες, δεν ειναι εξπατ αλλα εχουν μερικα κοινα στοιχεια με αυτους.

Ουτε μεταναστης εισαι αν μετακινηθεις μεσα στο ΕΕΑ. Εισαι migrant. Ειναι παρομοια με το να μετακινηθεις απο μια πολιτεια της Αμερικης σε αλλη ασχετα αν η γλωσσα και η κουλτουρα δεν το κανουν ετσι ακριβως.

Μεταναστης immigrant εισαι αν μετακινηθεις εκτος ΕΕΑ οπου θα θελει να παρεις μεταναστευτικα χαρτια, οπως τωρα για το ΗΒ.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#722169
harpymonk έγραψε:
GTS έγραψε:Για τι πραγμα;


Μα για τους expat και την πραγματικοτητα απο την οποια λες οτι απεχω πολυ :lol:


Ο τυπικος ορισμος του εξπατ ειναι να σε στελνει η εταιρεια σου στο εξωτερικο για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα με καλυψη των κοστων μεταφορας και διαμονης αλλα το αρχικο σου συμβολαιο ισχυει ακομα. Πχ ας πουμε οτι δουλευει καποιος στη P&G στην ΝΥ και τον στελνει η εταιρεια για 3 χρονια στην Γενευη οπου ειναι τα κεντρικα για την Ευρωπη. Απο την στιγμη που συνεχιζει να πληρωνεται στην Αμερικη και μετα τα 3 χρονια θα πρεπει να γυρισει πισω τοτε ειναι εξπατ.

Αν θελει να μεινει μονιμα στην Γενευη τοτε θα πρεπει να βρει μια τοπικη οργανικη θεση να παρει Ελβετικο συμβολαιο, να βρει δικο του σπιτι κλπ. Τοτε παυεις να εισαι εξπατ.

Ο κιλομητερ ειναι σε διεθνη οργανισμο ο οποιος προσλαμβανει απο ολες τις εθνοτητες μελη του με quota δεν ειναι εξπατ ασχετα οτι μπορει κοινωνικα να κανει παρεα με αυτους επηδη εχουν ενα κοινο οτι εχουν ερθει σχετικα προσφατα στην περιοχη χωρις τοπικες γνωριμιες. Παρομοια και οι διπλωματες και εργαζομενοι σε πρεσβειες, δεν ειναι εξπατ αλλα εχουν μερικα κοινα στοιχεια με αυτους.

Ουτε μεταναστης εισαι αν μετακινηθεις μεσα στο ΕΕΑ. Εισαι migrant. Ειναι παρομοια με το να μετακινηθεις απο μια πολιτεια της Αμερικης σε αλλη ασχετα αν η γλωσσα και η κουλτουρα δεν το κανουν ετσι ακριβως.

Μεταναστης immigrant εισαι αν μετακινηθεις εκτος ΕΕΑ οπου θα θελει να παρεις μεταναστευτικα χαρτια, οπως τωρα για το ΗΒ.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#722170
g8777 έγραψε:Λυπαμαι Τρiphone.


Υπαρχουν και πιο πλουσιοι. Μην το συνεχιζεις, η περιουσια σου το πολυ-πολυ να εντυπωσιασει τον Ασιμωφ. Για Κιλο ομως θες πολλαααααα κίλος ψωμια για να τον κοιταξεις καταματα.


Ναι υποκλίνομαι. :( Μην νομιζεις και εγω βιοπαλεστης ειμαι οχι τιποτα jet set :lol:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#722172
GTS έγραψε:
harpymonk έγραψε:
GTS έγραψε:Για τι πραγμα;


Μα για τους expat και την πραγματικοτητα απο την οποια λες οτι απεχω πολυ :lol:


Ο τυπικος ορισμος του εξπατ ειναι να σε στελνει η εταιρεια σου στο εξωτερικο για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα με καλυψη των κοστων μεταφορας και διαμονης αλλα το αρχικο σου συμβολαιο ισχυει ακομα. Πχ ας πουμε οτι δουλευει καποιος στη P&G στην ΝΥ και τον στελνει η εταιρεια για 3 χρονια στην Γενευη οπου ειναι τα κεντρικα για την Ευρωπη. Απο την στιγμη που συνεχιζει να πληρωνεται στην Αμερικη και μετα τα 3 χρονια θα πρεπει να γυρισει πισω τοτε ειναι εξπατ.

Αν θελει να μεινει μονιμα στην Γενευη τοτε θα πρεπει να βρει μια τοπικη οργανικη θεση να παρει Ελβετικο συμβολαιο, να βρει δικο του σπιτι κλπ. Τοτε παυεις να εισαι εξπατ.

Ο κιλομητερ ειναι σε διεθνη οργανισμο ο οποιος προσλαμβανει απο ολες τις εθνοτητες μελη του με quota δεν ειναι εξπατ ασχετα οτι μπορει κοινωνικα να κανει παρεα με αυτους επηδη εχουν ενα κοινο οτι εχουν ερθει σχετικα προσφατα στην περιοχη χωρις τοπικες γνωριμιες. Παρομοια και οι διπλωματες και εργαζομενοι σε πρεσβειες, δεν ειναι εξπατ αλλα εχουν μερικα κοινα στοιχεια με αυτους.

Ουτε μεταναστης εισαι αν μετακινηθεις μεσα στο ΕΕΑ. Εισαι migrant. Ειναι παρομοια με το να μετακινηθεις απο μια πολιτεια της Αμερικης σε αλλη ασχετα αν η γλωσσα και η κουλτουρα δεν το κανουν ετσι ακριβως.

Μεταναστης immigrant εισαι αν μετακινηθεις εκτος ΕΕΑ οπου θα θελει να παρεις μεταναστευτικα χαρτια, οπως τωρα για το ΗΒ.


Πω πω μου ανοιξες τα ματια, περιεγραψα την ζωη των expat τωρα αν ειναι λαθος μπορεις να διορθωσεις τα απο πανω ειναι τελειως ασχετα με τη συζήτηση. Ο ιδιος ο Κιλο μας ειπε οτι ψωνιζει απο supermarker expat, παει να αναμιχθεί με ντοπιους σπανιοτατα και σε συγκεκριμενα εστιατόρια, ζει εκτος κοινωνιας (οπως ολοι οι expat παντου). Αυτο ειναι το θεμα οι νομικοι προσδιορισμοι της εννοιας μονο εσενα ενδιαφερουν.
Ποσους ξερετε ολοι σας που με την κριση πηγαν στο Dubai; Τετοια ζωη θελετε για σας και την οικογένειά σας; Αν ναι Dubai is waiting.

Το λιγω....
Άβαταρ μέλους
By GTS
#722174 Ξέρω κόσμο που πήγε και στο Ντουμπάϊ και στην Ελβετία και άλλου και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Μια σταθερή δουλειά να έχεις δεν έχεις λόγο να μην περνάς καλά αφού αυτά τα μέρη είναι προνομιούχα από μόνα τους.


< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#722178 Τρυφων , οι απρόσκλητες αναφορές σε παιδιά και γυναίκα ειναι απρέπεια, δε θες να το καταλαβεις, δεν μπορεις, ας είναι. Σε αυτες τις περιπτώσεις λέμε μια συγνωμη και ας το παρει η ευχη παμε παρακάτω. Απο σένα δεν περιμένω , γιατι ξέρω οτι δεν το εχεις μέσα σου. Και αν εχεις πει και άλλα κατα καιρούς τα οποία ποτέ δεν τα σκέφτηκες 2η φορά ... τα καλύτερα ειναι στο 4φορουμ καποια φαση ~2013 που εψαχνα να παω εξωτερικο και ειχες κατι εξαιρετικά άκομψες προφητείες περι του 'not being worthy να πας στο εξωτερικό , ever ' και κατι αλλες χοντράδες .
Αυτα για τη σχετική αναστάτωση και παμε παρακατω, θα ξαναγράψω σχετικά μόνο οταν εχω κάποιο νεώτερο.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#722179 Πέντε σελίδες μαλώνετε για ένα ερώτημα του τύπου: Επαγγελματικά είναι εύκολη απόφαση να πάω στη Βρυξέλλα, αξίζει τον κόπο να αφήσω τη Βιέννη που δε βλέπω ούτε εγώ ούτε η οικογένειά μου και να πάω στις Βρυξέλλες που δε θα βλέπω ούτε εγώ ούτε η οικογένειά μου;

Εμένα δε μου φαίνεται καν για ερώτηση, πιο πολύ ανακοίνωση γαματοσύνης ότι βρήκε δουλειά και Βρυξέλλες. Συγχαρητήρια, πάμε παρακάτω
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#722181
Corto Maltese έγραψε:Πέντε σελίδες μαλώνετε για ένα ερώτημα του τύπου: Επαγγελματικά είναι εύκολη απόφαση να πάω στη Βρυξέλλα, αξίζει τον κόπο να αφήσω τη Βιέννη που δε βλέπω ούτε εγώ ούτε η οικογένειά μου και να πάω στις Βρυξέλλες που δε θα βλέπω ούτε εγώ ούτε η οικογένειά μου;

Εμένα δε μου φαίνεται καν για ερώτηση, πιο πολύ ανακοίνωση γαματοσύνης ότι βρήκε δουλειά και Βρυξέλλες. Συγχαρητήρια, πάμε παρακάτω


Καταπληκτικη περίληψη, you are my hero. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#722194
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ αναρρωτιέμαι αν θα ήταν εξίσου ψύχραιμος ο harpymonk αν κάποιος ξεκινούσε αντίστοιχες "μαντεψιές" γι'αυτόν. Γενικώς, το να σχολιάζουμε προσωπικά θέματα για τον άλλο, χωρίς να μας έχει δώσει την σύμφωνη γνώμη του, είναι και το μεγάλο πρόβλημα των online κοινοτήτων. Και που συχνά μπορεί να οδηγήσει σε κλιμάκωση, στην δική μου περίπτωση παλιότερα κάποιος έφτασε να με απειλεί με φωτογραφίες του τότε σπιτιού μου. Πλέον, το πού ακριβώς μένω, προσπαθώ να το έχω όσο γίνεται κρυφό, ενώ το ίδιο γίνεται και για τα προσωπικά μου, γιατί κάποιοι απλώς δεν γνωρίζουν το μέτρο και είναι σφόδρα συμπλεγματικοί.

Κοινώς, το τι κάνει ο καθένας στην ζωή του και στην οικογένειά του, δεν είναι δουλειά μας.-
Μόνον αν υποπτευόμασταν πως κάποιος είχε κακοποιητική συμπεριφορά, θα έπρεπε να παρέμβουμε. Για να βοηθήσουμε τους αδύναμους και μόνον προφανώς, όχι για κουτσομπολιό. Στα υπόλοιπα, τα "εν οίκω μη εν δήμω" όπως λένε και στο χωριό μου.

ΥΓ: Αν ο kilomeater θέλει να επέμβουν οι συντονιστές στα παραπάνω, προφανώς δεν υπάρχει αντίρρηση και μπορώ να το κάνω και εγώ. Αυτό ισχύει εννοείται και για οποιονδήποτε άλλο θεωρεί πως θίγεται με παρόμοιο τρόπο.


Εξαιρετικά χρήσιμο και για ιδία χρήση
(χωρίς να ξεπλένω τις αμαρτίες των συνομιλητών σου/μας)