Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#530974
italakias έγραψε:Τα παρασιτα της κοινωνιας αμα θες να ξερεις ειναι μεσα στα γραφεια και εκμεταλλευονται τον κοπο ανθρωπων σαν εμενα και αλλων.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#530976
italakias έγραψε:Ειμαι μαγκας γιατι στην δουλεια μου ειμαι πολυ καλος και μπορω να ζητησω καλα λεφτα.
Και με αυτην την λογικη εχω παψει να ασχολουμαι με μνημονια, κοιταζω την δουλεια μου και πως θα επιβιωσω.


Μην το παίρνεις και πολύ πάνω σου, γιατί ξέρεις πόσοι καλοί είναι άνεργοι; Αύριο μπορεί να σου τύχει κι εσένα. Λίγη ταπεινοφροσύνη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν! Καλά κάνεις και κοιτάζεις το πως θα επιβιώσεις, αλλά η κατάσταση και τα Μνημόνια επηρεάζουν τους πάντες. Δεν ζεις ως αναχωρητής στο βουνό! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#531007
QsisVTS έγραψε:Καλά ρε παιδιά δεν γίνεται και κάνα φοβερό όργιο μαύρων χρημάτων σε μισθωτούς μην τρελαθουμε τώρα


bill33 έγραψε:Καλά αν πιάσουμε τα δελτία αποστολής που δεν γίνονται ποτέ τιμολόγια τα μαυρα σε μισθωτούς είναι σταγόνα στον ωκεανό.


Ααααααακριβώς. Άρα τα στοιχεία του εργανη είναι αρκετά ακριβή.



italakias έγραψε:Εγω προσεφερα στην ελλαδα με την εργασια μου και οχι εσυ που τι εχεις κανει λαου λαου για τους καλους μισθους στο εξωτερικο.


Η προσφορά στην Ελλάδα γίνεται με την απόδοση των φόρων που πρέπει, που εσύ έχεις περηφανευτεί δημοσίως και άπειρες φορές πως κλέβεις στην παραμικρή ευκαιρία. Ίσως όχι τώρα, μιας και δεν μπορείς λόγω θέσης, αλλά παλιότερα όταν ήσουν ΕΕ περηφανεύτηκες ουκ ολίγες φορές πως δεν κόβεις τιμολόγια, κλέβοντας στον ΦΠΑ και ΦΕ.

Και το κορυφαίο είναι πως κατηγορείς το κράτος που δεν σε σκίζει πατόκορφα. :lol: Ελπίζω να έρθει σύντομα η μέρα αυτή που το κράτος θα βάλει ένα πολύ χοντρό χέρι σε όλους εσάς τους κλέφτες φοροφυγάδες, μπας και ελαφρυνθεί λίγο η κατάσταση των υπολοίπων που αναγκάζονται να πληρώνουν τους φόρους που μερικοί σαν κι εσένα κλέβουν. Για να έχουμε όλοι νοσοκομεία, σχολεία, αστυνομία, στρατό, πυροσβεστική, κτλ... Τα οποία και φυσικά οι αγύρτες που φοροδιεφεύγουν εκμεταλλεύονται ασύστολα.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#531042
italakias έγραψε:Δεν πας να κανεις καμια δουλεια ρε κοροιδο που ολη μερα παρλαρεις στο φορουμ.


Η απαντηση σου ειναι γεματη επιχειρηματα που διαλυουν οσα σου γραψε προηγουμενως....Μπραβο σου.....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#531043
italakias έγραψε:Δεν πας να κανεις καμια δουλεια ρε κοροιδο που ολη μερα παρλαρεις στο φορουμ.


Και που το ξέρεις πως αυτή δεν είναι η δουλειά μου;;; :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#531045
markvag έγραψε:
italakias έγραψε:Δεν πας να κανεις καμια δουλεια ρε κοροιδο που ολη μερα παρλαρεις στο φορουμ.


Και που το ξέρεις πως αυτή δεν είναι η δουλειά μου;;; :twisted: :twisted:

0.60? :shifty: :shifty: :shifty:
Καλά περνάτε κύριοι εδώ μέσα, από το εξωτερικό πιάσαμε το εσωτερικό και την φοροδιαφυγή :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#531134
Thomas_C200K έγραψε:
markvag έγραψε:
italakias έγραψε:Δεν πας να κανεις καμια δουλεια ρε κοροιδο που ολη μερα παρλαρεις στο φορουμ.


Και που το ξέρεις πως αυτή δεν είναι η δουλειά μου;;; :twisted: :twisted:

0.60? :shifty: :shifty: :shifty:
Καλά περνάτε κύριοι εδώ μέσα, από το εξωτερικό πιάσαμε το εσωτερικό και την φοροδιαφυγή :lol:



Τόσα περίπου παίρνουν οι Κινέζοι, εμείς έχουμε πιο ακριβά εργατικά. :s_cool
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#531235
italakias έγραψε:Εγω προσεφερα στην ελλαδα με την εργασια μου και οχι εσυ που τι εχεις κανει λαου λαου για τους καλους μισθους στο εξωτερικο.
Προσοχή δε μιλάω σε σένα προσωπικά αλλά γενικά σε όσους πιπιλάνε την ίδια καραμέλα, εμείς εδώ δουλεύουμε για την Ελλάδα ενώ εσείς οι άλλοι φύγατε για τους καλούς μισθούς. Φυσικά το παρακάτω σκεπτικό είναι περιορισμένου βεληνεκούς αλλά είναι μια όχι κακή ιδέα.
Σε ποιον προσέφερες;
Για τους περισσότερους ισχύει ότι προσέφεραν μόνο στον εαυτό τους και μάλιστα σε βάρος της χώρας.
Τα λεφτά που πήρες άμεσα ή έμμεσα προήλθαν από τα δάνεια όπως και οι επιδοτήσεις και οι δημόσιες επενδύσεις (δρόμοι, σχολεία, νοσοκομεία) άρα για σένα χρειάζονται τα δάνεια.
Εφορία πληρώνεις όσο λιγότερο μπορείς ή και καθόλου (τεράστιος ο αριθμός των αφορολόγητων συμπολιτών μας)
Τα αντικείμενα που αγοράζεις είναι εισαγόμενα άρα τα λεφτά ξαναφύγαν έξω.

Αντίθετα ο ξενιτεμένος θα πάρει τα λεφτά των έξω, θα πάει στα νοσοκομεία των έξω, στα σχολεία των έξω, θα φθείρει τους δρόμους κλπ κλπ άρα η Ελλάδα γλυτώνει όλα αυτά τα έξοδα.
Και θα αγοράσει ελληνικά προϊόντα (φέτα, μέλι, γιαούρτι, λάδι).
Και αν τυχόν έχει περιουσία ή εισόδημα στην Ελλάδα θα πληρώσει και φόρο που δεν μπορεί να κρύψει.
Και θα στείλει και λεφτά σε γονείς αν έχουν ανάγκη
και θα έρθει στην Ελλάδα για διακοπές ή συντήρηση περιουσίας και θα φέρει μαζί του τα λεφτά των έξω.

Λεφτά στη χώρα δίνει μόνο:
- αυτός που παράγει κάτι και το εξάγει (αγγούρια, υπηρεσίες, λογισμικό, παπούτσια κλπ),
- οι υπηρεσίες τουρισμού (δωμάτια, ξενοδοχεία, εστίαση κλπ αλλά μόνο για ξένους) και
- οι ξενιτεμένοι. Και φοβάμαι ότι μόνο οι τελευταίοι πληρώνουν φόρο....
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Άρα ο ξενιτεμένος και δεν κοστίζει στην χώρα και θα βάλει και θα αφήσει λεφτά στην Ελλάδα ενώ οι περισσότεροι στην Ελλάδα και κοστίζουν και θα πάρουν δανεικά που θα τα ξαναστείλουν έξω....
Άβαταρ μέλους
By xenos
#531247 Δλδ ενας που σπουδαζει γιατρος πχ (με εξοδα ποιανου;) και στο καπακι φευγει εξωτερικο, εχει προσφερει τπτ σε αυτη τη χωρα; Συνεχιζει να προσφερει οσο ειναι εξω;
Και ολοι εδω κλεβουμε την εφορια; Μηπως να συνελθετε λιγο;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#531249
xenos έγραψε:Δλδ ενας που σπουδαζει γιατρος πχ (με εξοδα ποιανου;) και στο καπακι φευγει εξωτερικο, εχει προσφερει τπτ σε αυτη τη χωρα; Συνεχιζει να προσφερει οσο ειναι εξω;
Και ολοι εδω κλεβουμε την εφορια; Μηπως να συνελθετε λιγο;
Ο φοιτητής δεν μετράει σαν ξενιτεμένος.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#531252
sknipper έγραψε:
xenos έγραψε:Δλδ ενας που σπουδαζει γιατρος πχ (με εξοδα ποιανου;) και στο καπακι φευγει εξωτερικο, εχει προσφερει τπτ σε αυτη τη χωρα; Συνεχιζει να προσφερει οσο ειναι εξω;
Και ολοι εδω κλεβουμε την εφορια; Μηπως να συνελθετε λιγο;
Ο φοιτητής δεν μετράει σαν ξενιτεμένος.
Δεν εννοεί τον φοιτητή αλλά τον απόφοιτο του δωρεάν Ελληνικού Πανεπιστημίου που μόλις παίρνει το πτυχίο που έχει κοστίσει μερικές χιλιάδες ευρώ στην ελληνική πολιτεία προσφέρει τις ικανότητες του σε μια ξένη χώρα. Προσωπικά πάντως θα πω ότι όποιος ζει και εργάζεται με νομοταγη τρόπο είτε εδώ είτε στο εξωτερικό , προσφέρει περισσότερο ή λιγότερο στη χώρα και δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης των μεν με τους δε.

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#531292
xenos έγραψε:Δλδ ενας που σπουδαζει γιατρος πχ (με εξοδα ποιανου;) και στο καπακι φευγει εξωτερικο, εχει προσφερει τπτ σε αυτη τη χωρα; Συνεχιζει να προσφερει οσο ειναι εξω;
Και ολοι εδω κλεβουμε την εφορια; Μηπως να συνελθετε λιγο;

Σωστα τα εξοδα των σπουδων ειναι των Ελληνων φορολογουμενων και βασικα απο τα δανεικα, ειδικα για γιατρους ειναι πολλα αλλα απο την αλλη οι Ελληνες γιατροι που δουλευουν στι εξωτερικο ειναι πιθανοτερο να γινουν οικονομικα ευκαταστατοι και να φτιαξουν καποιο σπιτι στην Ελλαδα και να ξοδευουν στις διακοπες τους.

Μισθωτος στην Ελλαδα δεν κλεβει στην εφορια, μονο ΕΕ μπορουν να κλεψουν.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#531299 Βεβαίως και "κλέβει" μισθωτός σε συνεννόηση με τα αφεντικά του. Βλέπε παροχές με εξοδολογιο. Απλά η έκταση της "κλοπής" δύσκολα θα είναι αυτή ενός Ε.Ε., δηλαδή βγάζω 50k αλλά δηλώνω 10k.

< Note >