Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#502831
Deleted User 1 έγραψε:Καλά δεν είναι τραγικά λεφτά αυτά. Τι διάολο? Σπουδαγμένοι είστε, τόσα χρόνια προϋπηρεσία σε πολύ δυνατούς κλάδους, δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεθούν τέτοιες δουλειές στην Ελλάδα ακόμα και με τη σημερινή κατάσταση.


E;;; :dizzy: Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεθούν δουλειές με 2-3Κ καθαρά;;; Στην Αθήνα;;;


Το ότι υπάρχουν, ναι, προφανώς. Το ότι βρίσκονται και σχετικά εύκολα κιόλας (δηλαδή υπάρχουν αρκετές σχετικά)... ε...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#502832
Deleted User 1 έγραψε:Καλά δεν είναι τραγικά λεφτά αυτά. Τι διάολο? Σπουδαγμένοι είστε, τόσα χρόνια προϋπηρεσία σε πολύ δυνατούς κλάδους, δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να βρεθούν τέτοιες δουλειές στην Ελλάδα ακόμα και με τη σημερινή κατάσταση.

Γενικά θεωρώ ότι οι ξενιτεμένοι θα αντιμετωπίσετε θέματα στην καθημερινότητα παρά στο επαγγελματικό-οικονομικό κομμάτι σε περίπτωση επαναπατρισμού.


Αφήνω κατα μέρος την καθημερινότητα που είναι τεράστιο κεφάλαιο, αλλά το θέμα δεν ειναι μόνο τα λεφτά αλλά και τί προοπτικές έχεις. Το να πάρεις αυτά τα λεφτά για 1 χρόνο και μετά να ψάχνεις για δουλειά με το κυάλι είναι ενα θέμα ετσι?
Άβαταρ μέλους
By xenos
#502834
Deleted User 1 έγραψε:Η Κύπρος είναι μακράν ο καλύτερος προορισμός για έναν έλληνα(ρα) εργαζόμενο σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο ευρωπαϊκό. Δεν παύει να είναι χωριό βέβαια με ότι αυτό συνεπάγεται.


Κάποιον που γνώρισα και είχε πάει για κάποια χρόνια, μου είπε χρήματα πολύ καλά, αλλά είναι 20-30 χρόνια πίσω σε όλα. :lipsealed:
(αλλά το πλυντήριο να ναι καλά...)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#502836 Αυτό είναι μία σταθερά που τη γνωρίζεις σε περίπτωση που αποφασίσεις να γυρίσεις. Το μέλλον κανείς δεν μπορεί να προβλέψει, ειδικά στην Ελλάδα. Σίγουρα μία πιο ανεπτυγμένη χώρα πάντα θα προσφέρει μεγαλύτερη σιγουριά και περισσότερες επιλογές. Αντίστοιχα όμως δε θα είναι η πατρίδα σου.

Ξαναλέω όποιος έχει βλέψεις για "εύκολα" και γρήγορα σε θέματα αποκατάστασης (οικογενειακής και επαγγελματικής) κάθεται εκεί που είναι, όπου κι αν είναι αυτό, αρκεί να είναι εκτός Ελλάδος. Όποιος είναι λίγο πιο χαλλλαρά, έχει μία σχετική πέραση στην ελλ αγορά εργασίας και γουστάρει dolce vita, γυρνάει Ελλάδα.

xenos έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Η Κύπρος είναι μακράν ο καλύτερος προορισμός για έναν έλληνα(ρα) εργαζόμενο σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο ευρωπαϊκό. Δεν παύει να είναι χωριό βέβαια με ότι αυτό συνεπάγεται.


Κάποιον που γνώρισα και είχε πάει για κάποια χρόνια, μου είπε χρήματα πολύ καλά, αλλά είναι 20-30 χρόνια πίσω σε όλα. :lipsealed:
(αλλά το πλυντήριο να ναι καλά...)

Μπορεί και να ισχύει. Από το σύντομο πέρασμά μου από Λάρνακα, Λευκωσία και Αγ. Νάπα δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Στην περιπτωση της Κύπρου μου αρκεί το κλίμα και η ιδεολογία τους γύρω από τα οικονομικά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#502839 Στις καλύτερες πόλεις πήγες κι εσύ :thumbsdown:


H αλήθεια είναι ότι παίζει πολύ νοοτροπία χωριού αλλά υπάρχει μια ελπίδα από τις νέες γενιές που έχουν ζήσει κι έξω.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#502843 οι νέες γενιές που έχουν ζήσει έξω μπορεί να μην θέλουν να ξαναγυρίσουν κύπρο βέβαια..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#502864
diplomat έγραψε:
QsisVTS έγραψε:κεφαλλονιά που; :inlove:

Μαρκόπουλο. :iconcool:


είναι ωραία εκεί, έχει και ιερά φιδάκια :shifty:
Άβαταρ μέλους
By babakos
#502899
GTS έγραψε:Aφου το γραφω, 2000-3000 καθαρα τοσα σου μενουν μετα απο φορους και εισφορες.


Σήμερα. Αλλά με το μπο@@@λο κανείς δεν μπορεί να είναι σιγουρος οτι θα τα έχει ΚΑΘΑΡΑ και αύριο καθότι οι έχοντες της ευθύνη της χώρας είναι μανούλες στο tax engineering..

Για θέματα δε εργασιακής ασφάλειας προαγωγών κλπ , καλοί οίνοι. Οκτώ στις 10 περιπτώσεις ειναι καθαρα βυσματικές (κονέ) ακόμα και στις καλύτερες corporate οικογένειες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#502901 Αναλόγως την δουλειά του καθενός. Για παράδειγμα ο Τρίφτης, με την προϋπηρεσία που έχει, αν έβρισκε θέση σε μεγάλη ελληνική εταιρεία θα είχε εύκολα τα 3Κ.
Κάποιοι άλλοι μόνον με βύσμα, απλούστατα τα προσόντα τους δεν είναι δύσκολο να τα βρεις στην Ελλάδα και υπάρχουν πάρα πολύ που θα δουλέψουν με τα μισά και θα είναι αντίστοιχοι ή και καλύτεροι.

Για να πάρεις 3Κ καθαρό μισθό, θέλει ή πολύ πολύ δυνατό βιογραφικό, ή πολύ πολύ δυνατό βύσμα. Το τελευταίο, είναι πιο εγγυημένο.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#502906
Anonymous Founder έγραψε:Αναλόγως την δουλειά του καθενός. Για παράδειγμα ο Τρίφτης, με την προϋπηρεσία που έχει, αν έβρισκε θέση σε μεγάλη ελληνική εταιρεία θα είχε εύκολα τα 3Κ.

Ναι, νομίζω ο τομέας του τρίφτη είναι από τους καλούς για ελλάδα. Δλδ, και πέραν χρημάτων παίζει να έχουν και αντικειμενικό ενδιαφέρον.

Anonymous Founder έγραψε:Για να πάρεις 3Κ καθαρό μισθό, θέλει ή πολύ πολύ δυνατό βιογραφικό, ή πολύ πολύ δυνατό βύσμα. Το τελευταίο, είναι πιο εγγυημένο.

Ή και τα δύο. Ή μάλλον, το πρώτο θέλει και το δεύτερο (με την έννοια τουλάχιστον του δικτύου). Το δεύτερο πάντα τσουλάει κι από μόνο του με μεγαλύτερη εγγύηση όπως λες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#502908 Aυτό θεωρώ κι εγώ, ότι ουρανοκατέβατος να πάρεις 3k είναι δύσκολο. Στη ναυτιλια παίζει πολύ μαύρο βέβαια.

Τεσπά, οψόμεθα εις Φιλίππους, άλλωστε στην τελική, το κορνιζάδικο του νικοπαπά μας περιμένει για μπρισκέτ :s_roses