Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#542925
mirage έγραψε:Εμένα οι Ελβετικές αρχες μου το αλλαξαν σε 1 μέρα και 30 μέρες μετά μου έστειλαν και τον λογαριασμό. Δεν ξέρω μου φαίνεται απίθανη η δικαιολογια της Αυστριακής γραφειοκρατίας.
Δεν κατάλαβα επίσης τι ακριβώς περιμένουν να τους απαντήσουν αλλα ΟΚ.


Για ταχυτητα Ελβετιας στο διπλωμα μου ειχε πει και αλλος τυπος, Ελληνας, ακουγοταν σαν παραμυθι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#542930 Εξαρταται από το καντόνι βασικά αλλα δεν κάνει πάνω απο 3-4 μέρες. Τουρκος συνάδελφος που επρεπε να δωσει και εξετασεις το παρέλαβε μετά απο 2 μέρες. Και το καλύτερο είναι πως δεν λήγει ποτέ.
Πάντως απο φιλους στην Αυστρία εχω ακούσει τα χειρότερα για την ταχυτητα τους και οχι μόνο των Δ.Υ. πχ 4 μηνες για σύνδεση Internet και άλλα τέτοια συμπαθητικά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#542933
Anonymous Founder έγραψε:Είναι δυνατόν; Δεν μπορώ να πιστέψω πως οι Αυστριακοί φταίνε και όχι οι Έλληνες.


+1
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#543214
mirage έγραψε:Εξαρταται από το καντόνι βασικά αλλα δεν κάνει πάνω απο 3-4 μέρες. Τουρκος συνάδελφος που επρεπε να δωσει και εξετασεις το παρέλαβε μετά απο 2 μέρες. Και το καλύτερο είναι πως δεν λήγει ποτέ.
Πάντως απο φιλους στην Αυστρία εχω ακούσει τα χειρότερα για την ταχυτητα τους και οχι μόνο των Δ.Υ. πχ 4 μηνες για σύνδεση Internet και άλλα τέτοια συμπαθητικά.

Το μόνο κομμάτι που με πόνεσε :lol: :( . Γερμανία είμαστε 5 βδομάδες μαξ για συνδεση τηλεφωνου/ιντερνετ
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#543237
mirage έγραψε:Πάντως απο φιλους στην Αυστρία εχω ακούσει τα χειρότερα για την ταχυτητα τους και οχι μόνο των Δ.Υ. πχ 4 μηνες για σύνδεση Internet και άλλα τέτοια συμπαθητικά.


Δεν θα διαφωνήσω κατ' ανάγκη για τους ΔΥ αλλά αυτό με το 4 μήνες ίντερνετ... φιδεμπορας ο φίλος...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#543256 Σοβαρά. Ξέρεις εσύ και δεν ξέρω εγώ που μιλώ μαζί του 2-3 φορές την εβδομάδα;
Ο άνθρωπος ηταν με MiFi για 4 μήνες αρχικά η αίτηση χάθηκε, μετά δεν έβρισκαν την διεύθυνση, αργότερα ακύρωνε ο τεχνικός τα ραντεβου το ενα μετά το άλλο κλπ κλπ.
Γενικά καλό είναι πριν αρχίζουμε τα φιδεμπορας κλπ να κρατάμε και μια πισινή.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#543278 Στην Βαυαρια που ελεγαν φιλοι θελουν 4 μηνες να σου αλλαξουν παροχο! :dizzy:
Δεν ηταν τυχαιο δε, γιατι εγινε δυο φορες.

Επισης ελεγαν οτι για να αλλαξεις ασφαλιστικη στο αμαξι καθε Νοεμβρη μπορεις μονο. :hmmm:

Μου εχουν πει και αλλο κουλο, εχασε το pin της καρτας που του εστειλε η τραπεζα και πηρε τηλεφωνο να του στειλουν αλλο, για να ακουσει στο τηλεφωνο οτι αυτο θα γινει σε ενα μηνα!!!!! :dizzy: ( οταν στην Ελλαδα πας σε οποιοδηποτε καταστημα τραπεζας και σου αλλαζουν το pin επιτοπου)

Βεβαια αυτα αφορουν ιδιωτικο τομεα αλλα και παλι δεν ειναι παραξενα?
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#543279
KiloMeater έγραψε:
mirage έγραψε:Πάντως απο φιλους στην Αυστρία εχω ακούσει τα χειρότερα για την ταχυτητα τους και οχι μόνο των Δ.Υ. πχ 4 μηνες για σύνδεση Internet και άλλα τέτοια συμπαθητικά.


Δεν θα διαφωνήσω κατ' ανάγκη για τους ΔΥ αλλά αυτό με το 4 μήνες ίντερνετ... φιδεμπορας ο φίλος...


Kilo εσενα ποσο καιρο εκανε να συνδεθει?
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#543283
Νίκος Παππάς έγραψε:Στην Βαυαρια που ελεγαν φιλοι θελουν 4 μηνες να σου αλλαξουν παροχο! :dizzy:
Δεν ηταν τυχαιο δε, γιατι εγινε δυο φορες.

Επισης ελεγαν οτι για να αλλαξεις ασφαλιστικη στο αμαξι καθε Νοεμβρη μπορεις μονο. :hmmm:

Μου εχουν πει και αλλο κουλο, εχασε το pin της καρτας που του εστειλε η τραπεζα και πηρε τηλεφωνο να του στειλουν αλλο, για να ακουσει στο τηλεφωνο οτι αυτο θα γινει σε ενα μηνα!!!!! :dizzy: ( οταν στην Ελλαδα πας σε οποιοδηποτε καταστημα τραπεζας και σου αλλαζουν το pin επιτοπου)

Βεβαια αυτα αφορουν ιδιωτικο τομεα αλλα και παλι δεν ειναι παραξενα?


Λάθος.
Πειραιώς, αντικατάσταση PIN, μόνο με φάκελο από τα κεντρικά, και παραλαβή μόνο από κατάστημα. Παθών, έπρεπε να παρω 2 φορές ρεπώ για ένα γαμωπιν :rtfm: :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#543287
stavrosg έγραψε:
Λάθος.
Πειραιώς, αντικατάσταση PIN, μόνο με φάκελο από τα κεντρικά, και παραλαβή μόνο από κατάστημα. Παθών, έπρεπε να παρω 2 φορές ρεπώ για ένα γαμωπιν :rtfm: :s_whiteflag

:hmmm:

Ιδια τραπεζα, αλλο καταστημα, πηγα απο εκει, ξερετε κατεστρεψα καταλαθος τον φακελο θελω αλλο pin, μαλιστα κυριε, δωστε μου καρτα και ταυτοτητα, οριστε το νεο, ευχαριστω πολυ καλημερα σας :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#543370
Geo f1 έγραψε:
KiloMeater έγραψε:
mirage έγραψε:Πάντως απο φιλους στην Αυστρία εχω ακούσει τα χειρότερα για την ταχυτητα τους και οχι μόνο των Δ.Υ. πχ 4 μηνες για σύνδεση Internet και άλλα τέτοια συμπαθητικά.


Δεν θα διαφωνήσω κατ' ανάγκη για τους ΔΥ αλλά αυτό με το 4 μήνες ίντερνετ... φιδεμπορας ο φίλος...


Kilo εσενα ποσο καιρο εκανε να συνδεθει?
Το κόλπο εδώ είναι να κλείσεις ραντεβού εγκαίρως. Όταν μετακόμισα ειδοποίησα ένα μήνα νωρίτερα, την μέρα της μετακόμισης ήταν απικο και με εγκατάσταση στο νέο σπίτι από την αρχή.

Όταν ήρθα Αυστρία, στο πρώτο σπίτι μέσα σε μια μέρα είχα σύνδεση αλλά ενημέρωσα μια εβδομάδα εμπρός.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#543415 @Νίκος Παππάς από κρατίδιο σε κρατίδιο στην Γερμανία υπάρχουν τεράστιες διαφορές.
Προσφατο παραδειγμα με μενα ειναι οτι ξεχασα τον κωδικο ΡΙΝ της πιστωτικης, σε 4 μερες παρελαβα καινουργιο σε φακελο στο σπιτι :iconcool:
Ίντερνετ σε μενα και σε ολη την παρέα περιμέναμε 4 βδομάδες , αλλου ειναι περισσοτερο αλλου λιγοτερο. Τελευταιο παραδειγμα φιλη φοιτητρια για μεταπτυχιακο που ηρθε περσυ εκανε η vodafone 4 βδομάδες.
Η Βαυαρία είναι πίσω από τον ήλιο. Ένα καλό είχαν σαν κρατίδιο :shifty: βασικά το έχουν και τώρα :lol: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#543416
KiloMeater έγραψε:
Geo f1 έγραψε:
KiloMeater έγραψε:
mirage έγραψε:Πάντως απο φιλους στην Αυστρία εχω ακούσει τα χειρότερα για την ταχυτητα τους και οχι μόνο των Δ.Υ. πχ 4 μηνες για σύνδεση Internet και άλλα τέτοια συμπαθητικά.


Δεν θα διαφωνήσω κατ' ανάγκη για τους ΔΥ αλλά αυτό με το 4 μήνες ίντερνετ... φιδεμπορας ο φίλος...


Kilo εσενα ποσο καιρο εκανε να συνδεθει?
Το κόλπο εδώ είναι να κλείσεις ραντεβού εγκαίρως. Όταν μετακόμισα ειδοποίησα ένα μήνα νωρίτερα, την μέρα της μετακόμισης ήταν απικο και με εγκατάσταση στο νέο σπίτι από την αρχή.

Όταν ήρθα Αυστρία, στο πρώτο σπίτι μέσα σε μια μέρα είχα σύνδεση αλλά ενημέρωσα μια εβδομάδα εμπρός.
Βέβαια ειναι προφανές πως το κόλπο το ήξερε και ο φιλος μου αλλα ήταν άτυχος. Το δίπλωμα εντάξει;