Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#530137 ΝΠ, δεν κόβω απολύτως τίποτα, είναι αφόρητη και τριτοκοσμικη και αφορά τους πάντες είτε έχουν τα οικονομικά μέσα είτε όχι (αυτοί οι δεύτεροι έχουν έναν ακόμα Γολγοθά να ανέβουν).
Η κουβέντα δεν αφορά άλλωστε το κόστος διαβίωσης και το εισόδημα αλλά τις συνθήκες.
Μιλάμε για μια πόλη που ο καθένας έχει χτίσει ο, τι του καβλωσει όπως του καβλωσει, που είναι μες τη μπιχλα ΚΥΡΙΩΣ στο κέντρο, που η συμπεριφορά των κατοίκων είναι απαράδεκτη, που τα πεζοδρόμια είναι ανύπαρκτα ή κατειλημμενα, που καγκουρες, δίκυκλα, ηλιθιοι βασιλεύουν στους δρόμους χωρίς αστυνόμευση, που οι παραλίες (το μεγάλο της ατού υποτίθεται) είναι χτισμένες ή κλειστές ή/και βρώμικες, που, για παράδειγμα , διάφοροι ολιγαρχες φτιάχνουν τόπους λατρείας τους σε δημόσιες εκτάσεις, χωρίς σχέδιο και προοπτική, χωρίς σύνδεση με ΜΜΜ και κυρίως με τις υπόλοιπες πολιτισμικές μονάδες και το ιστορικό και αρχαιολογικό κέντρο, από που ν' αρχίσεις και που να τελειώσεις.
Άβαταρ μέλους
By pro
#530138
mirage έγραψε:Για μενα οι 2 ελληνικες μεγαλουπολεις εχουν λιγο πολυ τα ιδια προβλήματα


Δεν συγκρινονται οι 2 πολεις. Η Θεσσαλονίκη έχει τα μειονεκτήματα της μεγαλούπολης χωρίς τα πλεονεκτήματα της μεγαλούπολης, και τα μειονεκτήματα της επαρχιακής πόλης χωρίς τα πλεονεκτήματα της επαρχιακής πόλης. Είναι βέβαια ερωτική πόλη :superman:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530147 Καλά δεν θα το ελεγα αλλα τεσπα ας ειναι ετσι.
Όσο για τα σκυλια και τα σκατα τους, αλλα και ολα τα αδέσποτα δεν εχουν να κανουν με οικονομική επιφάνεια αλλα με την καφρονοοτροπια που εβαλα στο 4 και η οποια imho ειναι η αρχη ολων των προβληματων της χωρας μας.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#530152
mirage έγραψε: με την καφρονοοτροπια που εβαλα στο 4 και η οποια imho ειναι η αρχη ολων των προβληματων της χωρας μας.


Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας.
Η απαράδεκτη νοοτροπία της πλειοψηφίας των κατοίκων.
Η οποία βέβαια κάνει και την ζωή στην επαρχία χάλια, αφού και εκεί το μόνο πλεονέκτημα έναντι της Αθήνας είναι το πράσινο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530168 Το θεμα ειναι πως εχουμε εξαγει και παρα πολλούς νορμάλ. Παίζει το ισοζύγιο να ειναι ακομα χειροτερο πλέον.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#530170
KiloMeater έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:@kilo: μιλαω για την βιεννη σημερα και οταν ειχες πρωτοπαει
Μπα, ελάχιστες διαφορές.
Η βενζίνη πχ είναι λίγο πιο ακριβή τώρα ~1.3€) γιατί έχει ανέβει το πετρέλαιο.
Κατά τα άλλα, δεν έχω δει κάποια αύξηση, μικροπράγματα.
Α θυμάμαι, έγινε κάποια στιγμή μια αναπροσαρμογή στις εισφορές του αντίστοιχου ΙΚΑ, κάνα 50αρι το μήνα όλη η οικογένεια μαζί.

Φυσικά εξαίρεση το real estate που καλπάζει σταθερά.


πάνω κάτω τα ίδια και ολλανδία.

Σχετικά με τα θέματα που αναφέρετε, ενα βασικότατο το οποιο κάνει εντύπωση τους ξένοι είναι η ηχορυπανση. Για μένα ειναι τεράστιο θέμα και προφανώς πλήττει εξίσου κάθε γωνιά της Ελλάδας.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#530176
mirage έγραψε:Το θεμα ειναι πως εχουμε εξαγει και παρα πολλούς νορμάλ. Παίζει το ισοζύγιο να ειναι ακομα χειροτερο πλέον.
^
Αυτό
rx8_drifter έγραψε:
KiloMeater έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:@kilo: μιλαω για την βιεννη σημερα και οταν ειχες πρωτοπαει
Μπα, ελάχιστες διαφορές.
Η βενζίνη πχ είναι λίγο πιο ακριβή τώρα ~1.3€) γιατί έχει ανέβει το πετρέλαιο.
Κατά τα άλλα, δεν έχω δει κάποια αύξηση, μικροπράγματα.
Α θυμάμαι, έγινε κάποια στιγμή μια αναπροσαρμογή στις εισφορές του αντίστοιχου ΙΚΑ, κάνα 50αρι το μήνα όλη η οικογένεια μαζί.

Φυσικά εξαίρεση το real estate που καλπάζει σταθερά.


πάνω κάτω τα ίδια και ολλανδία.

Σχετικά με τα θέματα που αναφέρετε, ενα βασικότατο το οποιο κάνει εντύπωση τους ξένοι είναι η ηχορυπανση. Για μένα ειναι τεράστιο θέμα και προφανώς πλήττει εξίσου κάθε γωνιά της Ελλάδας.
^
Και αυτό
Άβαταρ μέλους
By mirage
#530177 Οταν τυπος με σκουτερ ανευ εξατμισης που ακουγεται σε ακτινα 10 χιλιομετρων περνα μπροστα απο αστυνομικούς και αυτοι συνεχιζουν να πίνουν ανεμελοι το φραπεδακι τους για ποια ηχορύπανση να μιλαμε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#530180 Καλά, σας αφήνω να το απολαύσετε!
Ο Asimov νομίζει πως έξω θα ήταν πολύ καλύτερα για την οικογένεια του απ' την Γλυφάδα που ζει σήμερα;
Αν θέλει να παραμυθιάζεται ΟΚ, το ότι πολύς κόσμος που θα μπορούσε να ζήσει στο Παρίσι, επιλέγει την Αθήνα, κάτι λέει.
Είναι και πολλοί που επιλέγουν το αντίθετο, αλλά το ότι κάποιοι θέλουν να σκέφτονται με μονοδρόμους, πάει να πει πως δεν έχουν σκεφτεί ποτέ την συνολική εικόνα.
Βρωμιά, μποτιλιάρισμα και προβλήματα υπάρχουν και αλλού, δεν είναι δικό μας προνόμιο. Ο θόρυβος που λέει ο drifter φοβάμαι πως ναι, είναι.
Γενικώς, η Αθήνα έχει πολύ ωραία προάστια και πολύ άσχημα και κάποια ενδιάμεσα. Αν ζεις στα ωραία, τότε αν γκρινιάζεις είσαι λίγο αχάριστος, κατ' εμέ.
Προφανώς και θα μπορούσαν 1000 πράγματα να είναι καλύτερα, αλλά και πάλι, δεν αλλάζει το γενικότερο συμπέρασμα.
Τα λέω όλα αυτά ενώ γενικώς είχα και θα έχω την ευκαιρία να φύγω στο εξωτερικό. Είναι κάτι που θα το έκανα στο ανάγκη (οικονομική) και όχι από επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#530181 Αντέ τώρα να εξηγήσεις στο μέσο άτομο όταν σου λέει γιατί έφυγες από την Ελλάδα, και να πεις την ηχορύπανση.
Εγώ δεν έχω καμία πιασαρικη απάντηση, του στυλ έμεινα άνεργος, δεν είχαν να φάνε τα παιδιά μου κτλ... Έιχα όμως μια τεράστια λίστα με θέματα όπως η ηχορύπανση ή τα σκ@τα των σκύλων, τα σκουπίδια, κτλ κτλ... death by a 1000 cuts
Επειδή όμως δεν εξηγιεται αυτό το πράγμα, συνήθως άμολαω μια γενικουρα ευκολοχωνευτη και όλοι είμαστε χαρούμενοι, εγώ που γλύτωσα, και αυτός που με ρώτησε με την ικανοποίηση ότι έκανα μ@λκια .
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#530182 Επειδή στα ταξίδια μου στο εξωτερικό έχω δει πολλές μοτοσικλέτες με after market εξατμίσεις οι οποίες κάνουν παραπάνω θόρυβο από τις εργοστασιακές, το πρόβλημα πρέπει να οφείλεται στα παπιά και τα μικρά σκούτερ στην χώρα μας.
Φυσικά και η συνεχής παραβίαση των ορίων ταχύτητας στους δρόμους της πόλης.

Επίσης κάτι πρέπει να κάνουν έξω και με την άσφαλτο. Έχω την εντύπωση ότι δεν παράγει τόσο θόρυβο η κυληση των ελαστικών.



Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#530183 Διάβασα με προσοχή τις ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ του Ασιμοφσκι περί Ελληνιολικων πόλεων. Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνετε εκεί στη χαβουζα που ζείτε (;) πάντως επαρχία (=δυναμικότητας πρωτευουσων νομών, όχι Μεγάλα Και Μικρά Περιστέρια :shifty: - καλά, ούτε η Λαμία :shifty:) είναι πολύ πιο ανθρώπινοι οι ρυθμοί ζωής.
Πχ αυτή τη στιγμή στο μπαλκόνι μου :
Εικόνα

Όταν πλησιάσουν οι καπεταναιοι θα τους ρωτήσω αν ΠΑΤΩΝΕΙΣ Ασιμωφ. :s_airkiss


Α, και πουστε Αθηνιολοι :

Τήλος :Και τις μπάλες μέσα στους Γλυφαδιωτες (για το πόλο λέω, μην παρεξηγηθώ)


:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#530184
Anonymous Founder έγραψε:Καλά, σας αφήνω να το απολαύσετε!
Ο Asimov νομίζει πως έξω θα ήταν πολύ καλύτερα για την οικογένεια του απ' την Γλυφάδα που ζει σήμερα;
Αν θέλει να παραμυθιάζεται ΟΚ, το ότι πολύς κόσμος που θα μπορούσε να ζήσει στο Παρίσι, επιλέγει την Αθήνα, κάτι λέει.
Είναι και πολλοί που επιλέγουν το αντίθετο, αλλά το ότι κάποιοι θέλουν να σκέφτονται με μονοδρόμους, πάει να πει πως δεν έχουν σκεφτεί ποτέ την συνολική εικόνα.
Βρωμιά, μποτιλιάρισμα και προβλήματα υπάρχουν και αλλού, δεν είναι δικό μας προνόμιο. Ο θόρυβος που λέει ο drifter φοβάμαι πως ναι, είναι.
Γενικώς, η Αθήνα έχει πολύ ωραία προάστια και πολύ άσχημα και κάποια ενδιάμεσα. Αν ζεις στα ωραία, τότε αν γκρινιάζεις είσαι λίγο αχάριστος, κατ' εμέ.
Προφανώς και θα μπορούσαν 1000 πράγματα να είναι καλύτερα, αλλά και πάλι, δεν αλλάζει το γενικότερο συμπέρασμα.
Τα λέω όλα αυτά ενώ γενικώς είχα και θα έχω την ευκαιρία να φύγω στο εξωτερικό. Είναι κάτι που θα το έκανα στο ανάγκη (οικονομική) και όχι από επιλογή.
Πάντως το τι αρέσει σ' εμένα ή σ' εσένα έχει ΜΗΔΕΝΙΚΉ αξία, όπως δεν έχει αξία το που ζω εγώ και το που ζεις εσύ.
Το να μιλάμε για τον εαυτό μας είναι εκτός θέματος.
Γιατί αν εγώ ζω σε μαυσωλείο στην καλύτερη γειτονιά της Αθήνας, δεν κάνει την πόλη λιγότερο σάπια, που ήταν και η αρχική μου τοποθέτηση.
Και ναι σε κάποια μέρη έξω μπορεί να ήταν λιγότερο όμορφα από κάποια μέρη της Αθήνας, αλλά σε πολλά μέρη έξω η ποιότητα ζωής είναι πολύ ανώτερη από τα περισσότερα μέρη της πόλης μας.
(btw την αναφορά σου στη Γλυφάδα την πρόβλεψα στο πρώτο πρώτο ποστ :shifty: )
Άβαταρ μέλους
By markvag
#530185
junior gt έγραψε:Αντιθετως καποιος που μενει στην Κυψελη θα θεωρει την Αθηνα χαλια.


Εγώ πάντως που μένω Θεσσαλονίκη, θεωρώ και την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη χάλια. Και την Καλαμαριά συγκεκριμένα σχεδόν το ίδιο χάλι με την υπόλοιπη Θεσσαλονίκη.

Μιλάμε τώρα για πόλη (Καλαμαριά) που το 1/3 έγινε τη δεκαετία του '80 και αρχές '90 και το άλλο 1/3 τη δεκαετία του '00 και δεν έχει πεζοδρόμια σε πολλές γειτονιές (πάνω από το 60%)... :dizzy: :vava: Πεζοδρόμιο 40εκ. που κόβεται από δέντρα και κάδους προφανώς είναι σαν να μην υπάρχει... Και είναι και από τα "καλά" προάστια της Θεσσαλονίκης... :tomato:


mirage έγραψε:4) Κάφρους νεοελληνες που κανουν τα παντα για να γίνουν ολα αυτα ακομα χειρότερα.


Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα...



pro έγραψε:
mirage έγραψε:Για μενα οι 2 ελληνικες μεγαλουπολεις εχουν λιγο πολυ τα ιδια προβλήματα


Δεν συγκρινονται οι 2 πολεις. Η Θεσσαλονίκη έχει τα μειονεκτήματα της μεγαλούπολης χωρίς τα πλεονεκτήματα της μεγαλούπολης, και τα μειονεκτήματα της επαρχιακής πόλης χωρίς τα πλεονεκτήματα της επαρχιακής πόλης. Είναι βέβαια ερωτική πόλη :superman:


Ναι, γιατί γαμιόμαστε κάθε μέρα όσοι δουλεύουμε... :lol:

Είναι κι αυτό ένα είδος έρωτα... :lol:




@τζι87777777777777: Είσαι εκτός συναγωνισμού εσύ. :inlove: Από την υγρασία έχεις παραισθήσεις... :shifty: