Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#397111 Όταν αυτό το βήμα μπορεί να σου εξασφαλίσει κάτι πολύ καλύτερο στην Ελλάδα σε 1-2 χρόνια, δεν θέλει και πολύ ζόρι.

Μείνετε με τα μαυροτσούκαλα εσείς, όταν ο πιπέντουμ θα κουβαλάει τη ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΟΥΣΑ :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#397117 Δυστυχώς, δεν παίζει εύκολα αυτό που λες. Αν φύγεις τώρα από την Ελλάδα , για να γυρίσεις πίσω σε καλή δουλειά, είναι πολύ πιο δύσκολο από το να μείνεις και να έχεις τις κεραίες σου ανοιχτές. Πιο πιθανόν είναι να βρεις κάτι εδώ, παρά αν έρθεις απ' έξω.
Σκέψου και το άλλο: ποια είναι η τόσο γαμάτη προϋπηρεσία που θ' αποκτήσει κάποιος στην Πολωνία σε σχέση με την Ελλάδα;
Θα σου πω κάτι άλλο: μηχανικοί που δουλεύουν χρόνια στον Κόλπο (GCC countries) δυσκολεύονται πολύ να βρουν δουλειά στην Ελλάδα σήμερα.
Δεν ξέρω, αν ήταν για κάπου αλλού, θα το συζήταγα, αλλά Πολωνία; :ninja:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#397132 καλά πόσοι πήγαν έξω και γύρισαν επειδή βρήκαν καλή δουλειά στην ελλάδα; :dizzy:
αν πας έξω τελείωσε αυτό ήταν (τουλάχιστον για τα νεαρά σου παραγωγικά χρόνια)

έναν μόνο ξέρω που ζήτησε ο,τι να΄ναι ποσό γιατί και δεν τον ένοιαζε (και ίσως έψαχνε ευκαιρία να αρνηθεί ευγενικά από ότι έχω καταλάβει) και τελικά του το έδωσαν :lol: γιατί είναι σούπερ γαμάτος σε αυτό που κάνει

αλλά πόσοι είναι τέτοιοι;

και άτομα σαν το συγκεκριμένο για λίγα χρόνια θα είναι η ελλάδα μετά πάλι θα είναι η οποιαδήποτε άκρη του κόσμου γιατί το έχει πάρει απόφαση να πηγαίνει παντού. η ελλάδα έτυχε και έτυχε να είναι η χώρα καταγωγής του
Άβαταρ μέλους
By GTS
#397135
rx8_drifter έγραψε:αντιλαμβάνεσαι οτι τρολάρω έτσι :lol:


γιατι μηπως γραφεις και κατι σοβαρο?

αν δεν εχει καποιο οικονομικο πλεονεκτημα ποιος τρελλος παει στην Βαρσοβια που μεχρι πριν λιγα χρονια ολοι ηθελαν να φυγουν?

Με την δουλεια που κανει ο Χαρης βρισκει δουλεια ανετα και σε αλλες χωρες με πολυ καλυτερες προοπτικες αρκει βεβαια να παρει καποιο ρισκο...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#397138
Anonymous Founder έγραψε:Σπάω το κεφάλι μου να βρω το ποσό που θα έκανε κάποιον με καλή δουλειά στην Ελλάδα να πάει στην Βαρσοβία και ακόμη δεν έχω καταλήξει...
:lipsealed: :s_biggrin


Εξαλλου αν ηταν ολα ξεκαθαρα δεν θα υπηρχαν διλημματα.

Αν τα καθαρα ειναι 3-4 φορες πανω εκει δεν το βλεπω γιατι καποιος να κολλησει εδω επειδη εχει ωραιο ηλιο και καλες παρεες. Με 2 χρονια εχεις μαζεψει χρηματα που θα τα μαζεψεις εδω σε 10.

Επισης πετυχαινεις να εχεις καλυτερη θεση με την μια ενω εδω θα δινεις λιγο κωλαρακι με την ελπιδα οτι θα παρεις μια αυξησουλα (που θα σου την φαει η εφορια στο τελος) η μια καλυτερη θεσουλα.

H συζητηση ειναι ψιλοαστεια σε αυτη τη φαση σε μια προσπαθεια να μαζεψω πληροφοριες.

ΥΓ η Βαρσοβια αυτη τη στιγμη παιζει να εχει γινει το σοβαροτερο υποκαταστημα των Γερμανων.
Τελευταία επεξεργασία από bibendum και 19 Μάιος 2017, 15:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By JBT
#397139 :oops: :help: :vava: :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By GTS
#397141
Anonymous Founder έγραψε:Δυστυχώς, δεν παίζει εύκολα αυτό που λες. Αν φύγεις τώρα από την Ελλάδα , για να γυρίσεις πίσω σε καλή δουλειά, είναι πολύ πιο δύσκολο από το να μείνεις και να έχεις τις κεραίες σου ανοιχτές. Πιο πιθανόν είναι να βρεις κάτι εδώ, παρά αν έρθεις απ' έξω.
Σκέψου και το άλλο: ποια είναι η τόσο γαμάτη προϋπηρεσία που θ' αποκτήσει κάποιος στην Πολωνία σε σχέση με την Ελλάδα;
Θα σου πω κάτι άλλο: μηχανικοί που δουλεύουν χρόνια στον Κόλπο (GCC countries) δυσκολεύονται πολύ να βρουν δουλειά στην Ελλάδα σήμερα.
Δεν ξέρω, αν ήταν για κάπου αλλού, θα το συζήταγα, αλλά Πολωνία; :ninja:


Το συνηθες ειναι αυτοι που δουλευουν σε αλλες χωρες να εχουν καλυτερη εμπηρεια απο τους μεσα αλλα ποιο σημαντικο ειναι οτι βγαζουν αρκετα παραπανω αρα ειναι πολυ ανταγωνιστικοι με τους ντοπιους Ελληνες και αρα οι τελευταιοι δεν τους θελουν στην δουλεια (ειτε γιατι βρισκουν ποιο φθηνους μεσα και με λιγοτερες απαιτησεις γενικα ειτε γιατι φοβουνται για τις δικες τους θεσεις αν οι αλλοι αποδειχτουν ποιο καλοι στον τροπο δουλεια τους.)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#397142
bibendum έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Σπάω το κεφάλι μου να βρω το ποσό που θα έκανε κάποιον με καλή δουλειά στην Ελλάδα να πάει στην Βαρσοβία και ακόμη δεν έχω καταλήξει...
:lipsealed: :s_biggrin


Εξαλλου αν ηταν ολα ξεκαθαρα δεν θα υπηρχαν διλημματα.

Αν τα καθαρα ειναι 3-4 φορες πανω εκει δεν το βλεπω γιατι καποιος να κολλησει εδω επειδη εχει ωραιο ηλιο και καλες παρεες. Με 2 χρονια εχεις μαζεψει χρηματα που θα τα μαζεψεις εδω σε 10.


Αυτο εγραψα και εχω τον ντριφτη να γραφει τα δικα του σε καθε ποστ που γραφω. Υπαρχει ενα ποσο παραπανω απο την τωρινη κατασταση που θα σε κανει να πας γιατι εισαι στην ποιο παραγωγικη ηλικια και αν δεν βγαλεις καποια χρηματα τωρα μετα θα ειναι αρκετα δυσκολα. Σιγουρα δεν ειναι 1.5 φορα παραπανω τωρα αν ειναι 3-4 ή 5 εξαρταται απο σενα. Εξαλλου σε ιδιωτικες εταιρειες δουλευεις σε καποια στιγμη θα πρεπει να αλλαξεις δουλεια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#397148
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δυστυχώς, δεν παίζει εύκολα αυτό που λες. Αν φύγεις τώρα από την Ελλάδα , για να γυρίσεις πίσω σε καλή δουλειά, είναι πολύ πιο δύσκολο από το να μείνεις και να έχεις τις κεραίες σου ανοιχτές. Πιο πιθανόν είναι να βρεις κάτι εδώ, παρά αν έρθεις απ' έξω.
Σκέψου και το άλλο: ποια είναι η τόσο γαμάτη προϋπηρεσία που θ' αποκτήσει κάποιος στην Πολωνία σε σχέση με την Ελλάδα;
Θα σου πω κάτι άλλο: μηχανικοί που δουλεύουν χρόνια στον Κόλπο (GCC countries) δυσκολεύονται πολύ να βρουν δουλειά στην Ελλάδα σήμερα.
Δεν ξέρω, αν ήταν για κάπου αλλού, θα το συζήταγα, αλλά Πολωνία; :ninja:


Το συνηθες ειναι αυτοι που δουλευουν σε αλλες χωρες να εχουν καλυτερη εμπηρεια απο τους μεσα αλλα ποιο σημαντικο ειναι οτι βγαζουν αρκετα παραπανω αρα ειναι πολυ ανταγωνιστικοι με τους ντοπιους Ελληνες και αρα οι τελευταιοι δεν τους θελουν στην δουλεια (ειτε γιατι βρισκουν ποιο φθηνους μεσα και με λιγοτερες απαιτησεις γενικα ειτε γιατι φοβουνται για τις δικες τους θεσεις αν οι αλλοι αποδειχτουν ποιο καλοι στον τροπο δουλεια τους.)

Αναλόγως την χώρα, δεν είναι θέσφατο.
Όσοι δουλεύουν στο εξωτερικό έχουν σίγουρα την εμπειρία να δουλεύουν σε πολυεθνικά περιβάλλοντα , κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο στις μέρες μας. Αλλά στο τεχνικό κομμάτι καθαρά, άλλο να δουλεύει κάποιος στην Δυτική Ευρώπη, άλλο στην Ανατολική και άλλο στις χώρες του Κόλπου.
Στο Κατάρ για παράδειγμα το επίπεδο σ' αυτά που είδα είναι μάλλον χαμηλό (λογικό το βρίσκω...). Στο Ντουμπάι θα είναι καλύτερα, αλλά και στην Ελλάδα μάλλον θα είναι ακόμη καλύτερα (στις περισσότερες περιπτώσεις).
Το άλλο με τα χρήματα δεν το κατάλαβα, προφανώς αν έρθει κάποιος και απειλήσει την δουλειά σου, δεν θα τον δεις και με καλό μάτι. Η ουσία είναι πάντως πως σε νορμάλ θέσεις δεν πολυισχύει αυτό που λες. Δεν είναι δηλαδή πάντα τόσο καλύτεροι από τους ντόπιους.
bibendum έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Σπάω το κεφάλι μου να βρω το ποσό που θα έκανε κάποιον με καλή δουλειά στην Ελλάδα να πάει στην Βαρσοβία και ακόμη δεν έχω καταλήξει...
:lipsealed: :s_biggrin


Εξαλλου αν ηταν ολα ξεκαθαρα δεν θα υπηρχαν διλημματα.

Αν τα καθαρα ειναι 3-4 φορες πανω εκει δεν το βλεπω γιατι καποιος να κολλησει εδω επειδη εχει ωραιο ηλιο και καλες παρεες. Με 2 χρονια εχεις μαζεψει χρηματα που θα τα μαζεψεις εδω σε 10.

Επισης πετυχαινεις να εχεις καλυτερη θεση με την μια ενω εδω θα δινεις λιγο κωλαρακι με την ελπιδα οτι θα παρεις μια αυξησουλα (που θα σου την φαει η εφορια στο τελος) η μια καλυτερη θεσουλα.

H συζητηση ειναι ψιλοαστεια σε αυτη τη φαση σε μια προσπαθεια να μαζεψω πληροφοριες.

ΥΓ η Βαρσοβια αυτη τη στιγμη παιζει να εχει γινει το σοβαροτερο υποκαταστημα των Γερμανων.

Κοίτα, αν έχεις σκοπό να γυρίσεις στην Ελλάδα σε 1-2 χρόνια, ΜΗΝ φύγεις. Αν δεν σε πειράζει να μείνεις έξω, πήγαινε και Βαρσοβία. Αλλά το να μαζέψεις μερικά χρήματα, δεν λύνει κανένα πρόβλημα σε βάθος χρόνου, σε 1-2 χρόνια θα μαζέψεις πόσα νομίζεις; 30Κ; 50Κ; Παραπάνω δύσκολο έως απίθανο (στην Πολωνία πάντα...).
Το γιατί θεωρείς πως το ότι έχει γίνει αποικία των Γερμανών είναι καλό, με ξεπερνάει! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#397150 κολλημενος με την Ελλαδα. Θα συνεχισω την συζητηση με τον drifter :s_tongue

Στα σοβαρα τωρα. Οντως δεν φευγεις ετσι ευκολα οταν εχεις μια στρωμενη δουλεια εδω περα που και καλα περνας, και πραγματα κανεις και σημαντικος εισαι.

Απο την αλλη ομως καλο ειναι να εχουμε τις κεραιες μας ανοιχτες και να μπορουμε να αξιολογουμε καποιες προτασεις .Ποσο δε μαλλον οταν αυτες ερχονται ουρανοκατεβατες γιατι καποιος πρωην συναδελφος σε εκτιμουσε πολυ και σε σκεφτεται οταν παει να στηθει κατι καλο.

Αυτο που ρωτησα εγω ειναι τι παιζει εκει περα, απο αποψη κοσμου, απο αποψη εξοδων και απο γενικοτερη αποψη ζωης. Διαβασα διαφορα αρθρακια, ειδα διαφορα βιντεακια και τα παρουσιαζουν ολα σουπερ ουαω. Φαση αναπτυξη φουλ, φαση εκμοντερνισμος φουλ . Καπως ετσι που τα περιεγραψε και ο ανθρωπος που μιλησα.



Απλα ρωτησα εδω περα αν οντως ειναι οπως τα λενε ετσι γιατι αν ψαξει κανεις παρομοια πραγματα θα διαβασει/δει για ολα τα μερη του κοσμου.

Το θεμα υπερ-κατα ειναι πολυ γνωστα σε ολους.
Τελευταία επεξεργασία από bibendum και 19 Μάιος 2017, 15:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#397159
bibendum έγραψε:κολλημενος με την Ελλαδα. Θα συνεχισω την συζητηση με τον drifter :s_tongue

Μην κοροιδευεις ρει! :lol:

Δεν εχει αδικο ο Γρηγορης. Να πας Βαρσοβια για 2 χρονια, εχει οφελος μονο αν ειναι το πρωτο βημα για να χτισεις καριερα εξω. Αν θες να μαζεψεις καλο πακετο και να επιστρεψεις θες μια 5ετια.
Αν ειναι να φυγεις για 5 χρονια, καλυτερα καπου αλλου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#397164
bibendum έγραψε:εκανα update πανω...

Κάνε πρώτα το διαχωρισμό που σου είπα και μετά αποφασίζεις:
-Θέλεις να γυρίσεις γρήγορα στην Ελλάδα;
-Δεν σε πειράζει να μείνεις καμιά 5ετία έξω;

Αν είναι το πρώτο, ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ λέμε! :rtfm:
ΜΗΝ φύγεις, γιατί θα είναι πολύ πιο δύσκολο να γυρίσεις και τα λεφτά που θα πάρεις στον γυρισμό, παίζει να είναι και λιγότερα από αυτά που έφυγες. Απλά στο λέω.

Κράτα τις κεραίες ανοιχτές, αλλά την κουβεντούλα για το πόσο γαμάτη είναι η Βαρσοβία, κάντην με άλλον, εγώ ως γνωστόν θέλω να βρέχω τα πόδια μου στην Μεσόγειο...
:s_crazy