Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#600264 Kilo για πες μας και τπτ παραπάνω αν όντως θες περισσότερες πληροφορίες, πληροφορίες οχι πρόζα, γιατι το "Παρισι" ειναι πιο ασαφές και από την ασάφεια.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#600281
gianik έγραψε: jimclark που είναι ικανός για να κατουρησει με θέα να διανύσει 100 χλμ, κ.ο.κ....


Δεν είχα δει αυτό το ποστ κ χθες που συζητούσα (σχετικά με το θέμα) με φίλο που, αφενώς θα ψήσω να γραφτει στο φόρουμ μιας και βολτάρει αρκετά και έχει να συνεισφέρει σε θεματικό όγκο, αφετέρου γνωριστήκαμε όταν έμενε 10 νομούς μακρυά, οι 10 γίνανε 5, οι 5 γίναν 2 (αλλά με ένα πέλαγος ανάμεσα) και πριν 3μηνο μετακόμισε κανα χιλιόμετρο μακρυά μου και (εδώ δες κατάσταση) από την ερχόμενη Δευτέρα οι δουλειές μας θα είναι 120 μέτρα μακρυά σε απόσταση. Πώς τα φέρνει η ζωή καμιά φορά...

Χθες, λοιπόν, όταν έλεγα πώς θα είναι η νέα φάση με την εργασία να είναι περπατητή απόσταση, το αμάξι θα το μετακινώ μόνο σε ρεπώ / σαββατοκύριακα του είπα "θα θυμηθώ πώς θα είναι να φεύγω μια μικρή βόλτα για ξέσκασμα, έτσι 100 χλμ να βγάλω 5 10 φώτο, να παω να ρίξω ένα κατούρημα στη φύση"

:lol: :metalo: :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#600295
mirage έγραψε:Kilo για πες μας και τπτ παραπάνω αν όντως θες περισσότερες πληροφορίες, πληροφορίες οχι πρόζα, γιατι το "Παρισι" ειναι πιο ασαφές και από την ασάφεια.


Παρόλο που το plan A είναι να μείνουμε εδώ Βιέννη, υπάρχουνε παράμετροι εργασιακές που δεν είναι πλήρως ελεγχόμενες από εμένα πέραν των επομένων ~2 ετών (no big deal, ετσι ηταν απο οταν ηρθα θα μου πεις...)
Γενικά ειμαι αισιόδοξος αλλα καλο είναι να έχεις και ένα plan B
Σε αυτή τη φαση που ειμαι τωρα εχω την πολυτέλεια να ψάχνομαι οποτε ευκαιρώ και να κοιτάω δουλείες που μου αρέσουνε , ένα βημα παραπάνω απο ότι κάνω τώρα.
Ενδεχομένως να σημαίνει και αλλαγή χώρας, αλλα αυτό θα το έκανα μονο αν το αντικείμενο θα με ενθουσίαζε και οι συνθήκες ζωης εκει που παμε (οικογενεια κτλ) είναι εξισου καλες όπως τώρα .
Υπάρχει μια ευκαιρία για το Παρίσι, το σκέφτηκα για λίγο καιρό, αλλα τελικα δεν νομιζω ότι θα ειμαστε συνολικά καλυτερα εκει, οποτε ακυρο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#600298 Επίσης, από 2 παληκάρια γνωστούς μου που πήγαν για μεταδιδακτορικές κτλ σπουδές, στο Παρίσι γίναν θύματα ανθελληνιστικού (καλύτερα σωβινιστικού) bullying. Ένας από τους δύο μάλιστα δέχτηκε σε στάση μετρό / προαστιακού (δε θυμάμαι ακριβώς) σωματική επίθεση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600300 Το τελευταίο μου φαίνεται πολύ τρελό πάντως (δεν το αμφισβητώ, απλώς δεν έχω νιώσει ποτέ έτσι, γι' αυτό). Συνήθως με μισό μάτι μας κοιτάζουν οι βόρειοι, οι Γάλλοι αν και θεωρούν σίγουρα εαυτούς ανώτερους, δεν τους έχω δει να μας φέρονται έτσι. Πες λίγα πράγματα παραπάνω αν ξέρεις για το πώς έγινε το περιστατικό.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#600309 Το να τύχεις ένα θύλακα ακραίων σωβινιστων μπορεί να τύχει λίγο πολύ οπουδήποτε, σε οποιαδήποτε χώρα. Δεν αποτελεί κριτήριο το περιστατικό, αλλά δεν παύει να εγινε.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#600367 Γαλλία δεν είναι μόνο Παρίσι. Και έχει σημασία πού μένεις, πού εργάζεσαι, με ποιους συναναστρέφεσαι.
Η Σουηδία είναι μια χώρα που θα συνιστούσα ιδίως μέχρι Στοκχόλμη-Ουπσάλα (πιο βόρεια αρχίζει και γίνεται πολύ ήσυχα).
Πιθανόν και η Νορβηγία να είναι παρόμοια, καλά πράματα έχω ακούσει. Δανία όχι, Ολλανδία δεν ξέρω.
Ελβετία όχι αν και αυτό παίζει. Είναι ωραία η ζωή γύρω από τη λίμνη...
Γνωστός μου Φινλανδός εγκαταλείπει Λονδίνο για να πάει Πορτογαλία.
Έχει να κάνει και με το τί ταιριάζει στον καθένα, τι ανάγκες έχει, τι στύλ ζωής κλπ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#600382
mirage έγραψε:Ποια λίμνη ειναι ακριβως η Ελβετια;
Η χώρα με τις γαλάζιες λίμνες (Μ Στασινόπουλος 1947).. Ναι, έχει πολλές, εννοώ την πιο γνωστή, τη Lac Leman με Γενεύη, Λωζάνη κλπ τριγύρω της. Αλλά και η Neuchatel καλή είναι.

Ξέρω 3 Έλληνες που ζούνε στην περιοχή αυτή, δίπλα στη λίμνη). Αλλά ξέρω και Ελβετό που αφού έζησε Αγγλία και Ελλάδα όταν γύρισε Ελβετία (αλλά στη γερμανική πλευρά) δεν άντεξε πολύ και κατέληξε στον Καναδά...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#602758 Economist Intelligence Unit: Η Βιέννη είναι και φέτος η καλύτερη πόλη του κόσμου για να ζεις
Με βαθμολογία 99,1 η Βιέννη εμφανίζεται ως σχεδόν η τέλεια πόλη για να ζει κάποιος. Ωστόσο σχεδόν εξίσου καλή είναι και η επίδοση της Μελβούρνης. Γενικώς, οι πρώτες 20 πόλεις της κατάταξης έχουν διαφορά στο σκορ τους μικρότερη από πέντε μονάδες. Καμία αμερικανική πόλη δεν βρίσκεται σε υψηλότερη θέση από την 22η με την Χονολουλού να έχει την καλύτερη επίδοση φέτος ανάμεσα σε όλες τις πόλεις των ΗΠΑ. «Η δυτική Ευρώπη και η Βόρεια Αμερική συνεχίζουν να είναι οι καλύτερες περιοχές στον κόσμο για να ζει κάποιος», αναφέρεται στο Δελτίο Τύπου του EIU. Ωστόσο, το Παρίσι έπεσε έξι θέσεις φθάνοντας στην 25η, εξαιτίας των αντικυβερνητικών διαδηλώσεων των «Κίτρινων Γιλέκων».

https://www.lifo.gr/now/world/250294/economist-intelligence-unit-i-vienni-einai-gia-fetos-i-kalyteri-poli-toy-kosmoy-gia-na-zei-kapoios
Άβαταρ μέλους
By alexm
#603475 Έχει κάνει κανείς από δω MBA στο ΠΑΜΑΚ? Γενικά ψάχνω να ξεκινήσω MBA για εργαζόμενους και από όλους ακούω ότι στη Θεσσαλονίκη είναι η καλύτερη επιλογή.

Επίσης υπάρχει το Α.Π.Θ., το ανοιχτό, το διεθνές, το act και άλλα πόσα ακόμη. Γνώμες;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#603595
alexm έγραψε:Έχει κάνει κανείς από δω MBA στο ΠΑΜΑΚ?


Παρόν! Βέβαια, να σημειώσω πως μπήκα το 2003 και βγήκα το 2005.

Εάν έχεις βγάλει σχολή διοίκησης θα είναι σαν μία καλή επανάληψη της σχολής. Οπότε, θα είναι καλό μεν, αλλά δεν θα μάθεις και κάτι το τρελό επιπλέον. Εάν έχεις βγάλει άλλη σχολή (πχ πολυτεχνική) όρμα. Για τα δεδομένα Ελληνικών πανεπιστημίων θεωρώ πως ήταν καλό το ΜΒΑ του ΠαΜακ, αλλά εάν έχεις στο μυαλό σου τη μετανάστευση, πάνε κάνε το ΜΒΑ στη χώρα που θέλεις να πας (δεν το συζητάω αυτό). Αν για ένα πράγμα μετάνιωσα στη ζωή μου, είναι πως δεν έκανα το ΜΒΑ στο εξωτερικό (σε ένα συγκεκριμένο πολύ δυνατό στη Γερμανία, που είχα τη δυνατότητα τότε), αλλά η αλήθεια είναι πως μου έχει φανεί χρήσιμο στην καριέρα μου (κυρίως στις συνεντεύξεις και για να μπορώ να στέλνω αιτήσεις σε καλύτερες θέσεις). Αυτό επίσης που είναι δυνατό, είναι το γραφείο διασύνδεσης του ΠαΜακ, που με βοήθησε να βρω δουλειά σε μεγάλο όμιλο, που σε μεγάλο βαθμό καθόρισε την καριέρα μου από τότε.

Θεωρώ πως εκείνη την εποχή τα δύο καλύτερα προγράμματα ΜΒΑ σε Ελληνικό πανεπιστήμιο ήταν του ΠαΜακ και του ΠαΠει...

Τώρα, οι πληροφορίες μου είναι λίγο σκουριασμένες, ελπίζω να υπάρχει κάποιος με πιο φρέσκες...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#603599 Εχοντας βγει πιο προσφατα (2018) από ΠαΜακ, ανάλογα τον στόχο που έχεις μπορώ να πω πως είναι από καλή εως ιδανική λύση.
Θεωρώ πως το αναγνωστικό πλεονέκτημα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο δημόσιο είναι πως το τμήμα και ο Διευθυντής του είναι πολύ οργανωμένα και θα έλεγα πλέον και αρκετά "διασυνδεδεμένοι" στην πιάτσα της Βόρειας Ελλάδας ειδικά. Πράγμα που δεν ισχύει με το αντίστοιχο τμήμα του ΑΠΘ ας πούμε..
Θεωρώ πως στο ΠαΜακ ένας καλός φοιτητής σε μεταπτυχιακό (και οχι σε προπτυχιακό που χάνεσαι ανάμεσα στα 100-200 άτομα της σειράς σου), θα βρει αρκετές εργασιακές ευκαιρίες στη διετία του προγράμματος..
Τώρα αν ο σκοπός είναι το εξωτερικό ή η προσωπική ανέλιξη σε υπάρχουσα εργασιακή θέση, λίγο πολύ οι περισσότεροι έχουν ένα μεταπτυχιακό πια, οπότε μικρή σημασία έχει το τι θα επιλέξεις, ίσως να είναι καλύτερα να διαλέξεις το πιο εύκολο υπό τέτοιες συνθήκες.
Κ εγώ έχω σκυλομετανιωσει (αλλα δεν είχα τη δυνατότητα) που δεν το έκανα έξω το master, αλλά overall από ΠαΜακ κρατάς καλούς καθηγητές, καλή οργάνωση, καλό εκπαιδευτικό υλικό και καλή επαφή με την αγορά εργασίας.
Μονο μείον που βρίσκω αλλά προσωπικά δεν το συνάντησα, είναι οι διάφοροι -χμμ- ψωνισμένοι γόνοι ΒορειοΕλλαδιτων επιχειρηματιών που κάπως χαλάνε το δίκαιο-συνεργατικο κλίμα που γενικά επικρατεί στα μαθήματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603622 MBA στην Ελλάδα, μόνον αν δεν σκοπεύετε να φύγετε έξω. Είναι καλή λύση, αλλά μόνον αν δεν ενδιαφέρει η όποια καριέρα στο εξωτερικό. Γνωστή με ΜΒΑ από το Πα.Μακ. όταν πήγε για μεταπτυχιακό έξω (Αγγλία), το θεώρησαν απλώς... ως μη γενόμενο! :dizzy:
Αν υπάρχει η δυνατότητα, εννοείται προτιμήστε να το κάνετε εκτός Ελλάδος, για την εμπειρία και μόνον αξίζει. Και φυσικά μετράει και διαφορετικά ακόμη και στους Έλληνες εργοδότες.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#604024 Eχασα αρκετά λόγω διακοπών, αλλά όχι οτι δε ζεις στο Παρίσι :dizzy:
Μια χαρά πόλη να ζήσεις είναι (για μένα μετά τη Βαρκελώνη η καλύτερη στην Ευρώπη), αρκεί να έχεις καλά λεφτά. Οι μετακινήσεις εφόσον παίζεις με βολική γραμμή μετρό ειναι οκ και παίζει πολύ ποδήλατο αν θες. Ο αδερφός πλέον έχει κόψει τη μηνιαία στο μετρο, το χρησιμοποιεί σπανίως.
Αν έβρισκα δουλειά ισάξια αυτής που έχω τώρα έφευγα χτες :adminpower: