Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#596196 Δεν ξέρω σε τι τομέα θες να κάνεις αλλά κι εγώ και η σύζυγος φάγαμε μεγάλο αγγούρι 2 χρόνια.

Πρακτικά αντίο ζωή, δουλειά-σπίτι για εργασίες, παρακολούθηση και ξανά τα ίδια.

Είχαμε εβδομαδιαίες αναθέσεις μικρών εργασιών για κάθε μάθημα X3 μαθήματα, 2 μεγάλες εργασίες για κάθε μάθημα σε κάθε εξάμηνο και κανονική εξεταστική στο τέλος. Έπρεπε δε να κάνεις το 80% των εβδομαδιαίων και να περάσεις το 50% συν ότι έπρεπε να περάσεις και τις μεγάλες εργασίες.
Να κάτσεις να κάνεις διπλωματική δε στο τελευταίο εξάμηνο ήταν άλλο τεράστιο αγγούρι.

Νιώσαμε ξανά 20 χρόνια μετά τι πάει να πει σχολική αργία

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#596769 http://www.bloko.gr/2019/07/1500_23.html?m=1

Σε λίγο καιρό θα βγει κ η προκήρυξη.
Οποιος θέλει βοήθεια σε οτιδήποτε, απορίες κλπ ας μου στείλει π.μ..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#596795 Τα ζητούμενα προσόντα είναι πολύ χαμηλά. Θεωρώ λάθος να γίνονται τέτοιες προσλήψεις και με τέτοια κριτήρια.
Αλλά ΟΚ, όπως είπαμε όταν πουλάς "νόμο και τάξη" θα διορίσει αναλόγως...
Τόσες σχολές υπαξιωματικων έχουμε, ποιος ο λόγος να προσλαμβάνουμε στην αστυνομία απόφοιτους λυκείου;
Αυτό είναι κακό και για την αστυνομία και για τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#596796 Εδώ θα συμφωνήσω δεν έχεις κ άδικο...
Όμως πολλά παιδιά που προσωπικά γνωρίζω και είχαν μπει σαν ειδικοί φρουροί , οι πιο πολλοί ήταν απόφοιτοι ΑΕΙ (ΤΕΦΑΑ , ΘΕΟΛΟΓΙΑ , ΒΙΟΛΟΓΙΑ..κλπ..) . Πολύ καλά παιδιά και ώριμα για να μπουν σε ένα δύσκολο σώμα οπως αυτο της ΕΛ.ΑΣ...
Μπορεί να είμαι ''παιδί'' των Πανελληνίων , όμως θεωρώ ότι το να γράψεις 19 στην Εκθεση ή στα Μαθηματικά δεν σε κάνει απαραίτητα και καλό ''υποψήφιο'' αστυνομικό...Η αλήθεια λοιπόν ειναι κάπου στην μέση.





@Dimsabas
ενδιαφέρεσαι ;;;;; :iconcool: :iconcool:
υπολόγισε για έναν νεοεξερχόμενο από τη Σχολή , με φουλ νυχτερινά και ΣαββατοΚύριακα κανά 950άρι καθαρά....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#596802 Γενικώς, θα έπρεπε να απαιτούμε υποψήφιους με περισσότερα προσόντα, ειδικά με τέτοια ανεργία.
Εγώ θα έβαζα υποχρεωτικό τίτλο ΑΕΙ/ΤΕΙ, αγγλικά υποχρεωτικά και μια δεύτερη γλώσσα επιθυμητή και ασφαλώς δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου.
Θεωρώ πως και πάλι θα υπήρχαν αρκετοί υποψήφιοι και θα ήταν καλύτερα για όλους. Αλλά δυστυχώς, μάλλον έχω πολύ υψηλές απαιτήσεις από το κόμμα που ανέστησε την... Αγροφυλακή για να διορίσει.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#596805
Dimsabas έγραψε:Όταν είχε ξεκινήσει η ΔΙΑΣ, έλεγαν για 700. Τα 950 είναι πολύ πιο λογικά.



γυρω στα 600 ειναι ο βασικός τους αν θυμάμαι καλά , οπότε μετά ανάλογα πόσα βραδυνα κλπ.. θα δουλέψεις...
Αν κάνεις 48 ώρες (δλδ 6 βραδυνά/μήνα) = περίπου 140€ επιπλέον
Αν δουλέψεις και τα 4 Σαβ/κα = περίπου 160 € επιπλέον.





υ.γ
Του κολλητού μου η γυναίκα διορίσθηκε πριν 1 χρόνο νοσηλεύτρια στο Λαϊκό . Με φουλ νυχτερινά , αργίες κλπ φτάνει με το ζόρι τα 650 €.. :(
Άβαταρ μέλους
By edmond
#596809 Τα 28 έτη ηλικίας ήταν έτσι κι αλλιώς τόσα στα σώματα ασφαλείας ή εγω θυμάμαι κάτι...35άρια; Προ αμνημονεύτων βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#596816
gianik έγραψε:Του κολλητού μου η γυναίκα διορίσθηκε πριν 1 χρόνο νοσηλεύτρια στο Λαϊκό . Με φουλ νυχτερινά , αργίες κλπ φτάνει με το ζόρι τα 650 €


Λίγα λες. Εκτός αν είναι ΔΕ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#596819
Anonymous Founder έγραψε:Γενικώς, θα έπρεπε να απαιτούμε υποψήφιους με περισσότερα προσόντα, ειδικά με τέτοια ανεργία.
Εγώ θα έβαζα υποχρεωτικό τίτλο ΑΕΙ/ΤΕΙ, αγγλικά υποχρεωτικά και μια δεύτερη γλώσσα επιθυμητή και ασφαλώς δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου.
Θεωρώ πως και πάλι θα υπήρχαν αρκετοί υποψήφιοι και θα ήταν καλύτερα για όλους. Αλλά δυστυχώς, μάλλον έχω πολύ υψηλές απαιτήσεις από το κόμμα που ανέστησε την... Αγροφυλακή για να διορίσει.


υποχρεωτικό τίτλο ΑΕΙ/ΤΕΙ γιατί;

Εγώ θα κοιτούσα σωματικά προσόντα, ξένη γλώσσα και διπλώματα οδήγησης. Για την αστυνομία μιλάμε και μάλιστα για ειδικοί φρουροί. Τι να το κάνει το πτυχίο λογιστικής για παράδειγμα;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#596824
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Γενικώς, θα έπρεπε να απαιτούμε υποψήφιους με περισσότερα προσόντα, ειδικά με τέτοια ανεργία.
Εγώ θα έβαζα υποχρεωτικό τίτλο ΑΕΙ/ΤΕΙ, αγγλικά υποχρεωτικά και μια δεύτερη γλώσσα επιθυμητή και ασφαλώς δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου.
Θεωρώ πως και πάλι θα υπήρχαν αρκετοί υποψήφιοι και θα ήταν καλύτερα για όλους. Αλλά δυστυχώς, μάλλον έχω πολύ υψηλές απαιτήσεις από το κόμμα που ανέστησε την... Αγροφυλακή για να διορίσει.


υποχρεωτικό τίτλο ΑΕΙ/ΤΕΙ γιατί;

Εγώ θα κοιτούσα σωματικά προσόντα, ξένη γλώσσα και διπλώματα οδήγησης. Για την αστυνομία μιλάμε και μάλιστα για ειδικοί φρουροί. Τι να το κάνει το πτυχίο λογιστικής για παράδειγμα;




διότι πολύ απλά ακόμα και ο έχων το πτυχίο λογιστικής έχει ένα minimum πνευματικό υπόβαθρο...
Τι να τον κάνω τον σφίχτη , αν από μυαλό έχει κουκούτσι.. :rtfm: Αν δεν μπορεί να γράψει το όνομα του;
Πρέπει λοιπόν να υπάρχει 1 ισορροπία...
ούτε ο άριστος στο σχολείο πάει να πει ότι θα γίνει καλός αστυνομικός ούτε ο σφίχτης που έχει πλακωθεί στα χάπια ...
Μυαλό , τσαγανό και ψυχή χρειάζονται...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#596827 Ξέρω πολλούς πτυχιούχους με μυαλό κουκούτσι.
Η λύση είναι συγκεκριμένες εξετάσεις συν προσόντα.
Κανένα τεστ προσωπικότητας, matrix test, βασικά μαθηματικά-αριθμητική, ελληνικά, αγγλικά αρκούν.
Eδώ τέτοιου τύπου εξετάσεις είναι υποχρεωτικές επιπλέον των βασικών προσόντων για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες.
Οταν βγουν τα αποτελέσματα φωνάζουν αυτούς με τις καλύτερες βαθμολογίες (διπλάσιους από όσες οι θέσεις) σε συνέντευξη από όπου παίρνουν έξτρα μόρια και γίνεται η πρόσληψη.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#596840
gianik έγραψε:
elteo έγραψε:υποχρεωτικό τίτλο ΑΕΙ/ΤΕΙ γιατί;

Εγώ θα κοιτούσα σωματικά προσόντα, ξένη γλώσσα και διπλώματα οδήγησης. Για την αστυνομία μιλάμε και μάλιστα για ειδικοί φρουροί. Τι να το κάνει το πτυχίο λογιστικής για παράδειγμα;




διότι πολύ απλά ακόμα και ο έχων το πτυχίο λογιστικής έχει ένα minimum πνευματικό υπόβαθρο...
Τι να τον κάνω τον σφίχτη , αν από μυαλό έχει κουκούτσι.. :rtfm: Αν δεν μπορεί να γράψει το όνομα του;
Πρέπει λοιπόν να υπάρχει 1 ισορροπία...
ούτε ο άριστος στο σχολείο πάει να πει ότι θα γίνει καλός αστυνομικός ούτε ο σφίχτης που έχει πλακωθεί στα χάπια ...
Μυαλό , τσαγανό και ψυχή χρειάζονται...


Ακούγεται λογικό, επειδή παίρνουμε ως δεδομένο το χαρακτηριστικό του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος να εκπαιδεύει αποφοίτους ΑΕΙ, οι οποίοι μετά αναζητούν δουλειές πολύ διαφορετικών και κατώτερων προσόντων. Επειδή όλοι σπουδάζουν σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, το πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ θεωρείται κάποιο γενικό αποδεικτικό ικανότητας, ή για την ακρίβεια, η έλλειψη αυτού θεωρείται έλλειψη ικανότητας.
Αν δε θεωρούσαμε δεδομένο αυτό το χαρακτηριστικό, θα διαπιστώναμε ότι είναι βλακεία και άσκοπη σπατάλη να εκπαιδεύουμε θεολόγους για να εργαστούν ως ειδικοί φρουροί.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#596843
gianik έγραψε:
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Γενικώς, θα έπρεπε να απαιτούμε υποψήφιους με περισσότερα προσόντα, ειδικά με τέτοια ανεργία.
Εγώ θα έβαζα υποχρεωτικό τίτλο ΑΕΙ/ΤΕΙ, αγγλικά υποχρεωτικά και μια δεύτερη γλώσσα επιθυμητή και ασφαλώς δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας και αυτοκινήτου.
Θεωρώ πως και πάλι θα υπήρχαν αρκετοί υποψήφιοι και θα ήταν καλύτερα για όλους. Αλλά δυστυχώς, μάλλον έχω πολύ υψηλές απαιτήσεις από το κόμμα που ανέστησε την... Αγροφυλακή για να διορίσει.


υποχρεωτικό τίτλο ΑΕΙ/ΤΕΙ γιατί;

Εγώ θα κοιτούσα σωματικά προσόντα, ξένη γλώσσα και διπλώματα οδήγησης. Για την αστυνομία μιλάμε και μάλιστα για ειδικοί φρουροί. Τι να το κάνει το πτυχίο λογιστικής για παράδειγμα;




διότι πολύ απλά ακόμα και ο έχων το πτυχίο λογιστικής έχει ένα minimum πνευματικό υπόβαθρο...
Τι να τον κάνω τον σφίχτη , αν από μυαλό έχει κουκούτσι.. :rtfm: Αν δεν μπορεί να γράψει το όνομα του;
Πρέπει λοιπόν να υπάρχει 1 ισορροπία...
ούτε ο άριστος στο σχολείο πάει να πει ότι θα γίνει καλός αστυνομικός ούτε ο σφίχτης που έχει πλακωθεί στα χάπια ...
Μυαλό , τσαγανό και ψυχή χρειάζονται...


+1