Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#570529 Ολα καλα να πανε.
Ξερω μερικα παιδια που εφυγαν για εκει και ηξερα οτι ηταν καλα στη δουλεια τους και στο νησι πηγαν πολυ καλα.
Γενικως εχω την αισθηση οτι λειπουν εκει εργαζομενοι με τα χαρακτηριστικα ενος Ελληνα εργαζομενου που εδω λες 'ειναι καλος στη δουλεια του'.
Οποτε καλα θα πανε.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#570532
junior gt έγραψε:Ολα καλα να πανε.
Ξερω μερικα παιδια που εφυγαν για εκει και ηξερα οτι ηταν καλα στη δουλεια τους και στο νησι πηγαν πολυ καλα.
Γενικως εχω την αισθηση οτι λειπουν εκει εργαζομενοι με τα χαρακτηριστικα ενος Ελληνα εργαζομενου που εδω λες 'ειναι καλος στη δουλεια του'.
Οποτε καλα θα πανε.


Απλά εκεί θεωρείται δεδομένο ότι στις 8 ώρες ακριβώς έχεις σχολάσει, ειδικά όταν μιλάμε για manual labour. Για white collars δεν ισχύει απόλυτα, αλλά άνετα την κάνεις στην ώρα σου, χωρίς να μπορεί να σου πει κανείς κουβέντα. Το θέμα μετά είναι το goal achievement, αλλά αν δεν είναι feasible οι στόχοι εντός ωραρίου, σημαίνει ότι το Strategic HR και το Line Management έχει αποτύχει οικτρά. Θυμάμαι είχε γίνει θέμα στην JP Morgan (μιλάμε για εποχές που ακόμα άλλαζε από Chase σε JP) στο Bournemouth, όταν έκανα ένα placement εκεί προ αμνημονεύτων ετών, επειδή αργούσαν να φύγουν ορισμένοι υπάλληλοι και οι μανατζαρέοι τους έδιωχναν με το ζόρι.


Bill μου, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα τα καταφέρεις καλύτερα από όσο φαντάζεσαι!!! :superman:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#570536 Βασίλη καλή αρχή, καλή επιτυχία και όλα τα καλά!!

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#570543 Όλα να πάνε καλά Βασίλη!!

(χθες πέρασα έξω από το σπίτι σου, πηγαίνοντας προς Καλάβρυτα... όπου πέτυχα τελικά άλλον αγαπητό συνφορουμίτη :shifty:)

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#570544 bill33, ευχομαι να πανε όλα όπως τα θελεις και να βρεις την λυση στα οικονομικα σου που σου χρειαζεται. Με σπιτι και φαι δωρεαν τα εξοδα είναι υπο ελεγχο. Θελει δυνατη ψυχολογια για το περιβάλλον της Αγγλιας Ιντερνετ και βιβλια θα είναι καλη συντροφια
Άβαταρ μέλους
By mirage
#570547 2 χρονια πριν θα ήμασταν γείτονες! Σιδεροκεφαλος Bill και ολα να πανε καλά.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#570548
REALZEUS έγραψε:
224v έγραψε:Θελει δυνατη ψυχολογια για το περιβάλλον της Αγγλιας


Γιατί; :hmmm:


Γιατι δεν θα ζει στο City!!! :lol: η σε μουρατη γειτονια. Μακαρι να κανω λαθος…. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#570549
REALZEUS έγραψε:
junior gt έγραψε:Ολα καλα να πανε.
Ξερω μερικα παιδια που εφυγαν για εκει και ηξερα οτι ηταν καλα στη δουλεια τους και στο νησι πηγαν πολυ καλα.
Γενικως εχω την αισθηση οτι λειπουν εκει εργαζομενοι με τα χαρακτηριστικα ενος Ελληνα εργαζομενου που εδω λες 'ειναι καλος στη δουλεια του'.
Οποτε καλα θα πανε.


Απλά εκεί θεωρείται δεδομένο ότι στις 8 ώρες ακριβώς έχεις σχολάσει, ειδικά όταν μιλάμε για manual labour. Για white collars δεν ισχύει απόλυτα, αλλά άνετα την κάνεις στην ώρα σου, χωρίς να μπορεί να σου πει κανείς κουβέντα. Το θέμα μετά είναι το goal achievement, αλλά αν δεν είναι feasible οι στόχοι εντός ωραρίου, σημαίνει ότι το Strategic HR και το Line Management έχει αποτύχει οικτρά. Θυμάμαι είχε γίνει θέμα στην JP Morgan (μιλάμε για εποχές που ακόμα άλλαζε από Chase σε JP) στο Bournemouth, όταν έκανα ένα placement εκεί προ αμνημονεύτων ετών, επειδή αργούσαν να φύγουν ορισμένοι υπάλληλοι και οι μανατζαρέοι τους έδιωχναν με το ζόρι.


Bill μου, δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα τα καταφέρεις καλύτερα από όσο φαντάζεσαι!!! :superman:


Τα παραδειγματα μου εμενα ειναι χειριστες μηχανηματων εργων, οδηγοι, τεχνιτες κλπ. Δεν ειναι μανατζαρεοι.
Πχ εκει εχουν ενα χειριστη εξιδεικευμενο για καθε μηχανημα. Εδω οι χειριστες καβαλανε και τσαπες, και φορτωτες, και πατητηρια, πολλοι ειναι και οδηγοι φορτηγων. Και το κανουν και πολυ καλυτερα και αποτελεσματικα απο τους εκει. Γιατι δουλευει το μυαλο τους.
Πηγε ενα παλικαρι που ειχα σε εναν εργολαβο που εκανε συνδεσεις αεριου,
υδρευσης κλπ. Πριν σε καθε συνεργειο ειχε εναν εργοδηγο, ενα χειριστη,
εναν οδηγο, ενα τεχνιτη και εναν βοηθο. Πηγε ο δικος μου σαν χειριστης σε δυο μηνες επαιρνε το φορτηγο, εβαζε απανω το τσαπακι, περναγε απο την αποθηκη επαιρνε και τα εργαλεια υλικα κλπ επαιρνε και τον τεχνιτη μαζι του με το φορτηγο αυτος εκανε και τον βοηθο και τελειωνε τη δουλεια. Συντομα του εδινε τα διπλα, τωρα τον εβαλε με ποσοστα.
Σκιζεται στη δουλεια βεβαια αλλα ετσι την παλευει καλυτερα με τις συνθηκες.
Τεσπα θελω να πω οτι οι Ελληνες εργαζομενοι γενικως 'το χουμε'.