Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604025 Η λεπτομέρεια είναι εδώ τι εννοείς καλά λεφτά στο Παρίσι... Γιατί είναι πραγματικά πανάκριβο και φαντάζομαι δεν θέλεις να μένεις στα προάστια...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#604098 Ο κίλο σε αντίστοιχη θέση στο Παρίσι δεν θα έχει οικονομικό πρόβλημα. Αμφιβάλλω αν του ταιριάζει σαν πόλη αλλά αυτό ειναι άλλη συζήτηση.
Φαγητό πάντως θα βρεί καλύτερο :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604101 Για το φαγητό θα συμφωνήσω απολύτως. Δεν ξέρω αν θα του αρέσει βέβαια εξίσου όταν πληρώσει τον λογαριασμό...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#604113 Nα σε ενημερώσω οτι εφόσον ξέρεις πού τρως το κόστος δεν θα είναι πολύ ακριβότερο απ τη Βιέννη (εννοώ για τις καθημερινές σου βολτούλες-εξορμήσεις). Αυτά όλα βέβαια ερχονται με το χρόνο και την δικτύωση και ψάξιμο και όχι βλέποντας το Παρίσι ως επισκέπτης τουρίστας.
Τώρα, βέβαια επειδή ειναι Παρίσι, σου προσφέρει ΑΠΕΙΡΕΣ επιλογές αντιστοιχου επιπέδου με του τί θες να ξοδέψεις. Το αν είσαι διατεθημένος να το κάνεις ειναι δικό σου θέμα, αλλά πχ άλλες πόλεις δεν έχουν αντίστοιχες επιλογές. Επίσης αν θες να μέινεις στο παρίσι για να τρώς κεμπάπ και να πίνεις φραπέ ε προφανώς τσάμπα το νοίκι που θα δίνεις :s_dunno

Προφανώς δεν ειναι πόλη για εναν χαμηλοαμοιβόμενο, θα αναγκαστεί είτε να μείνει στα προάστια που σημαίνει οτι λίγη επαφή θα έχει με το μητροπολιτικό κέντρο, είτε θα μείνει σε κωλόσπιτο.

Προκειται για μια πανέμορφη πόλη, με πολλά κρυμμένα μυστικά, πολύ ζωή και πολιτισμό και γι αυτό το λόγο εχει και τόση ζήτηση. Η γαλλική επαρχία δε που λες οτι θα έμενες άνετα, θα πρέπει να τη ζήσεις λίγο κανα χειμώνα μεσοβδόμαδα που σου αρέσει να βγαίνεις και για ποτάκια, για να δεις τη γλύκα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#604116 Μέσες-άκρες συμφωνώ και ειδικότερα με το τελευταίο κομμάτι. Προφανώς όταν λέω νότια Γαλλία, το λέω γιατί θέλω να είμαι κοντά στην θάλασσα. Δεν εννοώ προφανώς κάποιο χωριό θα μπορούσε να είναι η Νίκαια (μικρή) ή η Μασσαλία (πολύ μεγάλη).
Όλα τα παραπάνω (δικά σου και δικά μου) είναι υποκειμενικά. Αν ήμουν 20 θα ήταν σίγουρα ονειρικά. Τώρα στα 40+, ίσως δεν αντέχω να προσαρμοστώ στο Παρίσι, όσο όμορφο και να είναι. Γιατί είναι και συνάμα πολύ απαιτητικό.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#604125 20 χρονων δεν θα ειχες χρηματα ουτε καν να βγεις. Ν. Γαλλια τον χειμωνα θα ειναι ησυχα ειναι προφανες αλλα θα περνας σουπερ καλοκαιρια.

Η ζωη στο Παρισι απο οτι εχω ακουσει απο Γαλλους ειναι απλα αν αντεχεις το πολυ ακριβο νοικι. Απο εκει και περα αν σου αρεσει η ζωη στην πολη θα ειναι σουπερ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#604220
GTS έγραψε:...Η ζωη στο Παρισι απο οτι εχω ακουσει απο Γαλλους ειναι απλα αν αντεχεις το πολυ ακριβο νοικι. Απο εκει και περα αν σου αρεσει η ζωη στην πολη θα ειναι σουπερ.
Μπορείς να ζεις στην επαρχία αλλά μπορείς και να ζεις σε προάστιο κοντά στην πόλη. Σε πολλούς δεν αρέσει η ζωή στην πόλη. Προτιμούν να μένουν σε πιο ήσυχο μέρος, σε σπίτι με κήπο κλπ αντί διαμέρισμα και πιο οικονομικά. Και απλά να εργάζονται στην πόλη ή να πηγαίνουν εκεί όταν χρειάζεται να κάνουν κάτι (καλό εστιατόριο, ψυχαγωγία κλπ).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#604555
axel12p έγραψε:Economist Intelligence Unit: Η Βιέννη είναι και φέτος η καλύτερη πόλη του κόσμου για να ζεις
Με βαθμολογία 99,1 η Βιέννη εμφανίζεται ως σχεδόν η τέλεια πόλη για να ζει κάποιος. Ωστόσο σχεδόν εξίσου καλή είναι και η επίδοση της Μελβούρνης. Γενικώς, οι πρώτες 20 πόλεις της κατάταξης έχουν διαφορά στο σκορ τους μικρότερη από πέντε μονάδες. Καμία αμερικανική πόλη δεν βρίσκεται σε υψηλότερη θέση από την 22η με την Χονολουλού να έχει την καλύτερη επίδοση φέτος ανάμεσα σε όλες τις πόλεις των ΗΠΑ. «Η δυτική Ευρώπη και η Βόρεια Αμερική συνεχίζουν να είναι οι καλύτερες περιοχές στον κόσμο για να ζει κάποιος», αναφέρεται στο Δελτίο Τύπου του EIU. Ωστόσο, το Παρίσι έπεσε έξι θέσεις φθάνοντας στην 25η, εξαιτίας των αντικυβερνητικών διαδηλώσεων των «Κίτρινων Γιλέκων».

https://www.lifo.gr/now/world/250294/economist-intelligence-unit-i-vienni-einai-gia-fetos-i-kalyteri-poli-toy-kosmoy-gia-na-zei-kapoios


ενα στοιχειο που ανακαλυψα προσφατα , και σχετιζεται και με τα παραπανω
Νερο βρύσης στη Βιέννη:
https://www.wien.info/en/sightseeing/gr ... nese-water

Vienna’s water flows from the mountain springs in the Styrian/Lower Austrian Alps, reaching the Austrian capital city 36 hours later, without pumps and under the strictest regulations. It’s not for nothing that Vienna is the best city in the world to live in!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604560 :omg:


Τυχερε!! :inlove: :yahoo:

Εμεις εδω παμε με τα μπιτονια στην βρυση με το ποσιμο στην ακρη του χωριου. :s_hang :s_hang
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#604564
g8777 έγραψε::omg:


Τυχερε!! :inlove: :yahoo:

Εμεις εδω παμε με τα μπιτονια στην βρυση με το ποσιμο στην ακρη του χωριου. :s_hang :s_hang


Καλά τραβά μια βόλτα και ρίξε μια ματιά μέσα στη δεξαμενή του πόσιμου νερού στο χωριό σου κι έλα πες μου. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604572
junior gt έγραψε:
g8777 έγραψε::omg:


Τυχερε!! :inlove: :yahoo:

Εμεις εδω παμε με τα μπιτονια στην βρυση με το ποσιμο στην ακρη του χωριου. :s_hang :s_hang


Καλά τραβά μια βόλτα και ρίξε μια ματιά μέσα στη δεξαμενή του πόσιμου νερού στο χωριό σου κι έλα πες μου. :whistlink:


:x

Πεντακαθαρο ειναι , μερικα κομματια γραφιτη στον πυθμενα δεν ενοχλουν.


Τζουνιορα θα σε τιμωρησω παραυτα για τις Χατζηχρηστιες σοφιστειες σου. :x

Εικόνα

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#604590 Ε και μερικά ψόφια βατράχια, ενίοτε κάνα ποντικάκι, μερικοί τόνοι λάσπη στον πάτο.
Οποίος τύχει να καθαρίσει δεξαμενή δε θα ξαναπιεί νερό βρύσης.


Αν είναι να χαρεί ο σύντροφος Κορτο που τον τελευταίο καιρό είναι ποδοσφαιρικά στενάχωρημενος χαλάλι η τιμωρία. :)
Άβαταρ μέλους
By sargus
#604831
g8777 έγραψε:
Πεντακαθαρο ειναι , μερικα κομματια γραφιτη στον πυθμενα δεν ενοχλουν.




:s_rofl :s_rofl Απίθανος!!

Εγώ πάντως ζηλεύω όλους εσάς που πίνετε από τη βρύση καθώς στο Ηράκλειο δεν πίνουμε!