Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#695279
Asimov έγραψε:Εικόνα

Άλλωστε το μητσοτακεικο έχει δώσει το καλό παράδειγμα :s_biggrin

bonus:

Εικόνα

:s_yes


Είναι πραγματικές δηλώσεις τωρινές?
Μήπως τις ανέβασε το κουλούρι και μπερδεύτηκαν? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#695294
Asimov έγραψε:Εικόνα

Άλλωστε το μητσοτακεικο έχει δώσει το καλό παράδειγμα :s_biggrin

bonus:

Εικόνα

:s_yes



Θυσιάζονται για το καλό μας!

Αν είχες ιδέα περί αριστείας, θα το καταλάβαινες! :rtfm: :x
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#695560 Με περισσή χαρά καλοδέχομαι τα νέα του ότι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό επίκειται μετακόμισή μας.

Τόπος προορισμού τα Γιάννενα, για τους προφανείς λόγους. Δουλειά, κοντύτερα στους μεγάλους, ποιότητα ζωής, βουνά και λαγκάδια.

Αδημονώ απίστευτα να αφήσω μια από τις πιο άχρωμες και άοσμες "μεγαλουπόλεις"

Αν ευοδώσει το πλάνο, ως καλοκαίρι έχουμε μετακομίσεις μεταφορές. :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#695561
JimClark έγραψε:Με περισσή χαρά καλοδέχομαι τα νέα του ότι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό επίκειται μετακόμισή μας.

Τόπος προορισμού τα Γιάννενα, για τους προφανείς λόγους. Δουλειά, κοντύτερα στους μεγάλους, ποιότητα ζωής, βουνά και λαγκάδια.

Αδημονώ απίστευτα να αφήσω μια από τις πιο άχρωμες και άοσμες "μεγαλουπόλεις"

Αν ευοδώσει το πλάνο, ως καλοκαίρι έχουμε μετακομίσεις μεταφορές. :inlove: :inlove:


Για την Θεσσαλονίκη όλα αυτά;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#695562 Για τη Θεσσαλονίκη όλα αυτά ναι.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#695563 Πολύ καλή επιλογή Ξενοφών!
Καλύτερη βάση για τις εξορμήσεις σου δε νομίζω ότι μπορούσες να βρεις! Ωραία πόλη και είσαι κοντά και τόσο σε ωραία βουνά όσο και σε εκπληκτικές παραλίες!
Με το καλό! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#695565
JimClark έγραψε:Με περισσή χαρά καλοδέχομαι τα νέα του ότι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό επίκειται μετακόμισή μας.

Τόπος προορισμού τα Γιάννενα, για τους προφανείς λόγους. Δουλειά, κοντύτερα στους μεγάλους, ποιότητα ζωής, βουνά και λαγκάδια.

Αδημονώ απίστευτα να αφήσω μια από τις πιο άχρωμες και άοσμες "μεγαλουπόλεις"

Αν ευοδώσει το πλάνο, ως καλοκαίρι έχουμε μετακομίσεις μεταφορές. :inlove: :inlove:

Από σπίτι, τι θα κάνετε; Έχε υπόψιν σου πως τα σπίτια στο κέντρο γενικά είναι αρκετά ακριβά, και λίγα. Είναι αρκετά δύσκολο να βρεις καλό σπίτι πόσο μάλλον καινούριο. Προσοχή σ'αυτό, γιατί η πόλη έχει ζόρικο κλίμα και ειδικά το χειμώνα, χρειάζεσαι ζέστη. Και στα Γιάννενα παίζει μόνον πετρέλαιο, ρεύμα, και καυσόξυλα.
Για το κλίμα, δεν χρειάζεται να το ξαναπώ... :s_sarcastic
Όπως και να 'χει, θεωρώ πως η πόλη σου ταιριάζει γάντι και θα περάσετε πολύ καλά. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#695568 Για τα δεδομένα μας OVE, (εντάξει δεν είμαστε πλέον φοιτητές να τριγυρνάμε στα σοκάκια και να τρώμε τα χορτάτα πιτόγυρα και να λέμε πόλη ερωτική κτλ) οικογενειακώς ερχόμαστε από πολυκουλτουραλικές πόλεις, μικρές σε πληθυσμό (Γιάννενα και Ξάνθη) και ποτέ δεν αισθανθήκαμε αυτό το hype της μεγαλύτερης πόλης και δη της Θεσσαλονίκης.

Ενοίκιο εκεί, ενοίκο από εδώ, Hi fi μάλλον, (λέω μαλλον γιατί σε πρώτη φάση θα μεταβώ εγώ στα Γιάννενα και ταυτόχρονα θα βλέπω υποψήφια διαμερίσματα) λέμε για περιφερειακά της πόλης. Με καμία κυβέρνηση κέντρο Γιάννενα. Είπαμε να πάμε στα πεθερικά, μη τα έχουμε και δίπλα :lol: Κυρίως αρχικά προσανατολιζόμαστε Ανατολή. Κυρίως για την εγγύτητα της δουλειάς και για άλλους λόγους (δε "λείπει" κάτι σοβαρό και να λείπει είσαι 5 10 λεπτά από το κέντρο, όχι παραπάνω).

και το κυριότερο

άλλα 5 λεπτά από τα μέρη του τζη8777 :inlove: :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#695570
JimClark έγραψε:Για τη Θεσσαλονίκη όλα αυτά ναι.


H θαλασσα δεν θα σου λειπει; Γιαννενα ειναι ωραια πολη αλλα δεν βλεπω πως μπορει να συγκριθει με Θεσ. ενω επισης θα εισαι μακρια απο θαλασσα για καμμια βολτα/μπανιο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#695574 Κοίτα, σαν κάποιος που έχει μεγαλώσει στα Γιάννενα και έχω ακόμη την σχετική επαφή μιας και ανεβαίνω 1-2 φορές το χρόνο, θα σου πω πως το μόνο πλεονέκτημα που έχουν τα "προάστια" (γιατί τα περισσότερα καταχρηστικά λέγονται έτσι, στην ουσία είναι χωριά...), είναι τα φθηνότερα νοίκια. Το κέντρο των Ιωαννίνων πλέον είναι τόσο ωραίο, με πεζοδρόμους παντού, πάρκα, χώρους, τα πάντα όλα, που μόνον για οικονομικούς ή πρακτικούς λόγους δεν θα ήθελε κάποιος να μένει.
Όσο για την εγγύτητα με την δουλειά, τι διαφορά θα σου κάνουν 5 λεπτά με το αμάξι (γιατί αυτή είναι η διαφορά κέντρου με Ανατολή);
Για να μην μιλήσω πόσο καλύτερα είναι για το παιδί, για δραστηριότητες κλπ. Ρώτα και κάνα ντόπιο και πες μου. Για μένα, αν μπορούσα, κέντρο και μόνον κέντρο, άντε το πολύ μέχρι Κιάφα από την μία άκρη και Αμπελόκηπους (αλλά δύσκολα) από την άλλη. Και τα πάντα δίπλα σου με τα πόδια (μεγάλη υπόθεση αυτό σε μια πόλη που έχει φτιαχτεί πλέον για να περπατιέται και παρκάρισμα υπάρχει μόνον σε πάρκινγκ και όχι σε δρόμους).

Όσο για την θάλασσα, τα Γιάννενα απέχουν 1 ώρα από πολύ ωραίες θάλασσες (Σύβοτα, Πρέβεζα, κλπ), οπότε δεν το θεωρώ θέμα, η Χαλκιδική πάνω κάτω στα ίδια είναι (φαντάζομαι στον Θερμαϊκό δεν βουτάει κανείς...).
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#695576 Κύριε GTS, Μάλλον δεν έχεις περάσει από το τοπικό μου :lol:

Απαγορευμένες λέξεις στο λεξιλόγιό μου
Καράβι
Νησί

Ήσσονος καλοκαιρινού ενδιαφέροντος
Παραλία
Αμμουδιά
Αντηλιακό
Ομπρέλα

Με πιάνεις νομίζω :lol:

Επίσης νομίζω όση ώρα θες για μια αξιοπρεπή παραλία απο Θεσ/νικη τόσο θες από Γιάννενα για κάτι τέτοιο
Εικόνα

το οποίο για να το βρεις Χαλκιδική Καλοκαίρι θες 2ωρο στο νερό.

@Hi-fi, Αμπελόκηπους Κιάφα ναι θα παίξει και εκεί scouting.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#695578 Με το καλό. Ωραία πράγματα αυτά.
Ανοίγει ο Καυκάς μαγαζί εκεί; Μάλλον θα έχει εε; :lol:
Και γω ψήνω τους δικούς μου εδώ να ανοίξουν κανά παράρτημα στην Καλαμάτα αλλά μάλλον δεν βλέπω να ακούνε :lol: Έχω φύγει ΧΘΕΣ εννοείται...

Ας βγεί ο γκεάκος στο τηλ. να μας πει περί άχρωμης και άοσμης Θεσ.νίκης :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#695579 Με το καλο η αλλαγη!
Πιστευω σου ταιριαζει πολυ η περιοχη.

Προφανως θα διαφωνησω με το μηδενισμο της πολης.
Το αν ταιριαζει ή οχι εχει να κανει με τον τροπο ζωης του καθενος, παρα με την πολη καθεαυτη.
Συγκριτικα παντα με τις υπολοιπες σχετικα μεγαλες πολεις της χωρας.

Το σιγουρο ειναι οτι θα εισαι κοντα σε υπεροχα μερη και θα βλεπουμε ακομη περισσοτερο υλικο.
Ισως η μικρη χρειαστει καποια προσαρμογη αλλα θα'ναι για καλο.

:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#695582 Δεν υπάρχει μεγαλύτερο urban legend από την αξία των ελληνικών προαστίων. Σπάνια έχουν σχεδιαστεί σωστά ώστε να έχουν μεγάλα πάρκα, χώρους άθλησης, κεντρικές αγορές, πράσινο. Συνήθως είναι αστικότατες περιοχές με τα ίδια προβλήματα ΣΥΝ την απόσταση από τα πάντα. Μένω 20 χρόνια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης μετά από 30 χρόνια στην Κ.Τούμπα. 1000 φορές πιο ποιοτικότερη η ζωή στο κέντρο, πάω παντού με τα πόδια, στο αμάξι μπαίνω μόνο για αναψυχή, δουλειά, ψώνια, διασκέδαση, πάρκα, βόλτα παιχνίδι για το παιδί όλα σε απόσταση περπατήματος.