Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600182 To Παρίσι είναι μια τεράστια μεγαλούπολη, μπροστά του η Βιέννη είναι χωριό. Οι αποστάσεις είναι τεράστιες, ενώ ο τουρισμός είναι επίσης ένα μεγάλο πρόβλημα, αφού το ιστορικό κέντρο πάρα πολλές φορές είναι γεμάτο και το να πας να δεις ένα μουσείο δεν είναι ακριβώς εύκολο. Επίσης, το κλίμα, κάθε άλλο παρά καλό είναι (αν και αυτό ισχύει και για την Βιέννη υποθέτω).
Επίσης, είναι πανάκριβο. Βέβαια δεν έχω ζήσει εκεί, επισκέπτης πηγαίνω (αρκετά συχνά), αλλά δεν μπορώ να πω πως θα μου άρεσε να ζω.
Φυσικά έχει άπειρα πράγματα να κάνεις και δεν θα βαρεθείς ποτέ, αλλά απαιτούν χρόνο, κάτι που δεν ξέρω αν υπάρχει πάντα.
Γενικώς, η νότια Γαλλία είναι να ζει κανείς, το Παρίσι είναι μόνον για δουλειά (και διασκέδαση ασφαλώς).
Εικόνα
Εικόνα
:inlove:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#600200
Asimov έγραψε:Ε κίνηση, μόλυνση, αποστάσεις, πολυκοσμία, κόστος ζωής, λογικό δεν είναι;
Φαντάζομαι και χειρότερες συνθήκες σε παιδεία, υγεία σε σχέση με Αυστρία


Στην υγεια η Γαλλια ειναι κορυφη παγκοσμιως, δεν νομιζω οτι θα εχει μειον στο Παρισι. Παντως ειναι πολυ ακριβο να νοικιασεις πια εκει, για μενα δεν αξιζει, περα απο την πολυκοσμια.

Cote d'Azur ειναι παραδεισος αλλα εχει λιγες δουλειες.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#600206
KiloMeater έγραψε:Στους δείκτες ποιότητας ζωης βγαίνει πολυ χαμηλότερα απο τη βιεννη , καμία ιδέα γιατι;

Γιατί το Παρίσι μπροστά στη Βιέννη είναι απλά χωματερή

Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση είχα ως επισκέπτης, η Βιέννη για ευρωπαϊκή πόλη είναι φοβερή (για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα και ας μην έχει θάλασσα που θεωρώ επίσης απαραίτητο για τις δικές μου ανάγκες)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#600207 Ειπώθηκε η πιο σημαντική φράση : "για τα δικά μου γούστα"... Επειδή λοιπόν οι ανάγκες, τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικά, εξου κ οι διαφορετικές απαντήσεις...
Είναι αλλιώς ο kilo των 2 παιδιών, αλλιώς ο mousatos ο solo cariera, αλλιώς ο jobaros που θελει να πηγαίνει στη δουλειά με το ποδήλατο, αλλιώς ο jimclark που είναι ικανός για να κατουρησει με θέα να διανύσει 100 χλμ, κ.ο.κ....
Για παράδειγμα, ΙΜΗΟ η Βαρκελώνη είναι top ευρωπαϊκή πόλη για να ζουσα με την οικογένεια μου.. .

.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#600208 Ε καλά εννοείται ότι τα γούστα του καθενός διαφέρουν, σκέψου πχ στην Αθήνα πχ που την έχουμε ζήσει οι περισσότεροι υπάρχουν τελείως διαφορετικές προτιμήσεις σε μέρη και γειτονιές.

Εγώ πάντως αυτή την εποχή απολαμβάνω ζωή στο χωριό, ξέρω ότι δεν θα άντεχα για πολύ (θα ήθελα ένα διμηνακι ακόμα ) , αλλά η σκέψη και μόνο του να ξαναδώ τσιμέντα παντού με αρρωσταίνει
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#600209
QsisVTS έγραψε:Ε καλά εννοείται ότι τα γούστα του καθενός διαφέρουν, σκέψου πχ στην Αθήνα πχ που την έχουμε ζήσει οι περισσότεροι υπάρχουν τελείως διαφορετικές προτιμήσεις σε μέρη και γειτονιές.

Εγώ πάντως αυτή την εποχή απολαμβάνω ζωή στο χωριό, ξέρω ότι δεν θα άντεχα για πολύ (θα ήθελα ένα διμηνακι ακόμα ) , αλλά η σκέψη και μόνο του να ξαναδώ τσιμέντα παντού με αρρωσταίνει


Εμένα η καλύτερη Ευρωπαϊκη πόλη για να ζω με την οικογένειά μου ειναι το χωριό μου. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#600211 Τα έχουμε ξαναπεί αυτά, και δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε, αφού ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες. Η Αθήνα και η Ελλάδα συνολικά, έχουν πολύ δρόμο να κάνουν για να φτάσουν το επίπεδο κάποιων ευρωπαϊκών πόλεων. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι γενικώς χειρότερα να ζεις εδώ, πολύς κόσμος από την Ευρώπη όταν έρχεται και ζει στην Ελλάδα δεν θέλει να φύγει. Και τούμπαλιν ασφαλώς.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#600212 Εδώ έχεις τον φοβερό καιρό, σαν συνθήκες φυσικά έχουμε πολλά προβλήματα αλλά κακά τα ψέματα ο καιρός μας επηρεάζει βιολογικά και για τον περισσότερο κόσμο ο καιρός της Ελλάδας είναι ιδανικός
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#600214
junior gt έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Ε καλά εννοείται ότι τα γούστα του καθενός διαφέρουν, σκέψου πχ στην Αθήνα πχ που την έχουμε ζήσει οι περισσότεροι υπάρχουν τελείως διαφορετικές προτιμήσεις σε μέρη και γειτονιές.

Εγώ πάντως αυτή την εποχή απολαμβάνω ζωή στο χωριό, ξέρω ότι δεν θα άντεχα για πολύ (θα ήθελα ένα διμηνακι ακόμα ) , αλλά η σκέψη και μόνο του να ξαναδώ τσιμέντα παντού με αρρωσταίνει


Εμένα η καλύτερη Ευρωπαϊκη πόλη για να ζω με την οικογένειά μου ειναι το χωριό μου. :rtfm:

Είναι πολύ δυνατή και η ζωή σε νησί μιας και το έχω γευτεί και αυτό, αν και εγώ προτιμώ το χωριό σε Πελοπόννησο συγκεκριμένα είτε το δικό μου είτε της γυναίκας που είμαι τώρα

Τελοσπαντων ένα 20ημερο που έζησα και το νησί και το χωριό ήταν ο,τι πρέπει να μου φύγει η πίεση, έχω ακόμα 2 νερουλάς

Γενικά όμως δεν ξέρω αν θα τη πάλευα

Σε κυκλαδονησι που συζητούσα πάντως με εναν τύπο που είχε μαγαζιά είδα ότι υπάρχει δυνατότητα να ψαχτεις και να δουλέψεις εκεί, δελεαστηκα ακόμα μια φορά αλλά δεν ξέρω αν θα το τολμούσα :hmmm:

Σαν δικαιολογία εχω πάντα το ότι αν έκανα παιδί δεν θα ήθελα να το περιορίσω εκτός Αθήνας (βέβαια το ίδιο μπορεί να πει κανείς για το ότι μένω Ελλάδα γενικά), αλλά κάποια στιγμή στη ζωή με βλέπω να την κάνω για μέρη όπου οι ρυθμοί είναι πιο ανθρώπινοι
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#600237 Νησιά ειδικά Χειμώνα είναι κάπως. Είναι και η αίσθηση του αποκλεισμού και ότι για να πας κάπου θέλεις πλοίο.
Εγώ πάντως δε θα μπορούσα να μείνω σε κανένα άλλο μέρος εκτός από το χωριό μου. Άντε και λιγότερο βέβαια στο χωριο που πάω τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια συνεχομενα στο Πήλιο και νοιώθω ντόπιος.
Και αυτή πιστεύω είναι η μαγική λέξη. Να νοιώθεις ντόπιος. Όχι ξένος.
Από παλια μετανάστες πήγαν πολλοί, κάναν λεφτά, σπίτια, οικογένεια αλλά κάποια στιγμή θέλανε να γυρίσουν στον τόπο τους. Γιατί δε νοιωθανε ντόπιοι. Δεν είχανε θύμισες από τα παιδικά τους χρόνια, συγγενείς, συγχωριανους.
Αντίθετα τα παιδιά τους που γεννήθηκαν εκεί, μεγάλωσαν εκεί, πήγαν σχολείο εκεί, έκαναν φίλους δεν έχουν πρόβλημα να μείνουν στα ξένα. Γιατι νοιώθουν ντόπιοι.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#600252 @Kilo αν σκέφτεσαι να πάς για μετάθεση κάτσε εκεί που είσαι, αλλά δε νομίζω μιας και πήρες σπίτι πρόσφατα.
Ακριβό, βρώμικο σε σχέση με τις γερμανόφωνες χώρες και επικίνδυνο με κάτι τρομοκράτες :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#600257 Δεν έχω ζήσει στο Παρίσι και οι γνωριμίες μου με αυτό υπήρξαν συντομότατες.
Φυσικά είναι μια μεγάλη πόλη με καλές και όχι τόσο γειτονιές και πολλά πράματα να κάνεις αλλά σε σχέση με το κεντρικό Λονδίνο όπου ζω το κεντρικό Παρίσι μου φάνηκε βρώμικο, απεριποίητο και δευτεροκλασάτο. Δεν ξέρω πόσο ενδεικτικό είναι αλλά το ποιόν του κόσμου που είδα να κυκλοφορεί γενικά αλλά και πιο ειδικά στο μετρό απέχει παρασάγγας από αυτόν του Λονδρέζικου υπογείου. Μου δημιουργήθηκε έντονη αίσθηση ανασφάλειας με ισχυρή αστυνόμευση και πάρα πολλούς κατατρεγμένους/πρόσφυγες κλπ με άσχημη μυρωδιά και εγκληματικές φάτσες. Συν μερικές κακές εμπειρίες από γνωστούς με κάνουν να μην θέλω καν να πάω.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#600259 Κίλο η δική μου άποψη είναι η εξής: αυτές οι μεγαλουπόλεις θέλουν πάρα πολλά λεφτά για να ζήσεις άνετα με το σπίτι σου, με το ή τα αυτοκίνητά σου κτλ. καλή γειτονιά θα βρεις αν έχεις να ξοδέψεις χρήματα, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
Αν μπορείς να έχεις τόσα λεφτά για ξόδεμα ίσως να αξίζει για να πεις ότι έζησες κ εκεί.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#600260
PeterPan έγραψε:Κίλο η δική μου άποψη είναι η εξής: αυτές οι μεγαλουπόλεις θέλουν πάρα πολλά λεφτά για να ζήσεις άνετα με το σπίτι σου, με το ή τα αυτοκίνητά σου κτλ. καλή γειτονιά θα βρεις αν έχεις να ξοδέψεις χρήματα, δεν είναι εκεί το πρόβλημα.
Αν μπορείς να έχεις τόσα λεφτά για ξόδεμα ίσως να αξίζει για να πεις ότι έζησες κ εκεί.
+1

Και χρόνο θα προσέθετα, γιατί αν είναι να δουλεύεις 12ωρα για να παίρνεις πολλά λεφτά είναι δώρο άδωρο

< >